Постанова від 04.12.2025 по справі 200/3140/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року справа №200/3140/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року (повне судове рішення складено 04 серпня 2025 року) у справі № 200/3140/25 (суддя в І інстанції Кошкош О.О.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» звернулось до суду з позовною заявою, в якій просило:

- визнати протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області від 31.03.2025 № 12685116/44224637 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 1;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.11.2024 № 1 з дати її фактичного направлення на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, а саме 13.12.2024.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 26.11.2024 ним складено податкову накладну та надіслано її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Електронною квитанцією від 13.12.2024 повідомлено, що податкову накладну від 26.11.2024 № 1 прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: Обсяг постачання товару/послуги 43.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник "D"=4.0216 %, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі).

Позивачем 25.03.2025 на виконання вимог, які вказані в квитанції від 13.12.2024, надано пояснення та копії документів.

Однак, рішеннями комісії від 31.03.2025 № 12685116/44224637 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 1 у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, крім того, ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" встановлено п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.

У позові позивач зазначив, що ним надано усі документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а тому, вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним, з метою його скасування та зобов'язання зареєструвати податкову накладну від 26.11.2024 № 1, позивач звернувся до суду із цим адміністративним позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області від 31.03.2025 № 12685116/44224637 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 1.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» від 26.11.2024 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх подання, а саме 13.12.2024.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України, ТОВ "МТЕ" (постачальник) на адресу ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну від 26.11.2024 № 1 на суму ПДВ 825 600,00 грн., на загальну суму коштів 4 953 600,00 грн., з описом послуг продавця: розкривні роботи з транспортування грунту на відстань до 1 км, код послуги згідно Державного класифікатора продукції та послуг 43.12. В подальшому зазначену податкову накладну відправлено підприємством засобами електронного зв'язку на реєстрацію.

У відповідності до пунктів 5, 6 Порядку № 1165, подана на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна ТОВ "МТЕ", після проведення перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації, автоматично перевірена щодо відповідності критеріям ризиковості здійснення операцій, які зазначені у додатку 3 до Порядку № 1165. Після цього, за результатами автоматизованого моніторингу податкових накладних було встановлено, що відображена операція у ПН від 26.11.2024 № 1 відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому реєстрація такої ПН була зупинена на підставі пункту 7 Порядку № 1165.

Згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України, на підставі розгляду надісланих ТОВ "МТЕ" повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по відмовленій податковій накладній та сканокопій доданих документів, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з прийнятим комісією рішенням від 31.03.2025 № 12685116/44224637 до ПН від 26.11.2024 № 1 причина відмови у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначена у полі «Прийнято рішення про»: «відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» «надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, крім того, ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" встановлено п.8 критеріїв ризиковості платника податку».

Також відповідачі вказали, що під час розгляду документів встановлено: відповідно до умов договору поставки нафтопродуктів від 08.07.2022 № 080722 А-251 щодо зобов'язань ТОВ «ДЮВАЛЬ КОМПАНІ» передати у власність ТОВ "МТЕ" нафтопродукти, зазначено, що передача продукції відбувається на основі заявок, а право власності на товар виникає на підставі фіскального чеку. Також договором визначено, що кожна партія документів повинна супроводжуватися комплектом документів, а саме: сертифікатом відповідності товару, паспортом якості на Товар, виданого заводом-виробником, в якому містяться фiзико-хiмiчнi характеристики якості та відповідності Товару встановленим нормам, видатковою накладною, товарно-транспортною накладною. Але, серед наданих на розгляд комісії документів відсутні заявки, фіскальні чеки, сертифікати відповідності товару та паспорт якості; договір про надання послуг з ремонту та технічного обслуговування систем GPS-моніторингу від 11.08.2023 № 3GPS156698/1 між ТОВ "МТЕ" та ТОВ «Охоронний холдинг» (код ЄДРПОУ 38143880) набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами (тобто 11.08.2023) і діє до 31.08.2024, термін дії договору може бути продовжений шляхом підписання додаткових угод. Серед наданих на розгляд комісії документів додаткові угоди відсутні, на дату складання спірної податкової накладної від 26.11.2024 № 1 термін дії зазначеного договору минув; за умовами договору на виконання робіт між ТОВ "МТЕ" та ТОВ «Будівельна компанія «Олімпікс» від 04.10.2024 № 12 передбачено складання акту виконаних робіт на підставі акту про результати маркшейдерських замірів, який платником не надано; відсутні розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, хоча в квитанції по зупиненню реєстрації спірної податкової накладної було запропоновано надати відповіді документи. Формальна наявність договору за встановлених у справі обставин не є достатнім та беззаперечним документальним підтвердженням фактичного виконання договірних відносин і не дає можливості дійти обґрунтованого й переконливого висновку про фактичне проведення господарської операції.

Оскільки на момент прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної позивач не виконав всіх умов визначених законом, не надав необхідних документів на підтвердження реальності господарської операції, у контролюючого органу були відсутні підстави для реєстрації податкової накладної.

У відзиві позивач просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги і залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 23.07.2021. Основним видом економічної діяльності згідно КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Між ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" (Замовник) та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» (Виконавець) був укладений Договір на виконання робіт № 12 від 04.10.2024 (далі - Договір № 12), відповідно до п. 1.1, 1.2 якого Виконавець зобов'язується виконати розкривні роботи механізмами в кар'єрі Вільногірського гірничо-металургійного з транспортуванням ґрунту вантажними автомобілями-самоскидами на відвал на відстань до 1 км, а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх відповідно до Договору. Орієнтовний план виконання робіт 900 000 м.куб.

Відповідно до п. 2.1, 2.2 Договору № 12, до початку виконання робіт маркшейдерські служби обох Сторін спільно (одночасно) проводять попередню зйомку поверхні гірничих робіт з кар'єрі, в межах виконання робіт за Договором. Зйомка повинна проводитися в масштабі 1:1000, відстань між знімальними точками не повинна перевищувати 10 м. Попередня зйомка узгоджується обома Сторонами в електронному вигляді не пізніше З (трьох) робочих днів та затверджується на твердому носії. В кінці кожного звітного місяця, маркшейдерські служби обох Сторін спільно проводять заміри в кар'єрі в масштабі, згідно-з п.п.2.1 Договору. Після проведення замірів. Сторони не пізніше 3 (трьох) робочих днів повинні узгодити результати зйомок та підрахунків, а також скласти Акт про результати маркшейдерських замірів, з урахуванням Актів, зазначених у п. 2.4 даного Договору. Результат підрахунків об'ємів виконаних робіт між маркшейдерськими службами обох Сторін не повинен перевищувати 1% визначеного об'єму, за кінцевий результат приймається середнє значення.

Згідно п. 2.4 Договору № 12, Акт виконаних робіт складається Виконавцем останнього числа звітного місяця, на підставі Акту про результати маркшейдерських замірів та на підставі підписаних Замовником подорожник листів транспортних засобів Виконавця, які надавали послуги погодинно та Актів виконаних робіт транспортними засобами/механізмами погодинно. Замовник приймає від Виконавця Акт виконаних робіт з усіма додатками факсимільним або електронним зв'язком, з наступним обов'язковим надісланням оригіналу вищезгаданих. Замовник зобов'язаний підписати наданий Виконавцем Акт виконаних робіт протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту його отримання. У випадку, якщо протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту отримання Акту, Замовник не надсилає на адресу Виконавця підписаний Акт виконаних робіт, або мотивовану відмову із зазначенням недоліків, роботи вважаються своєчасно, якісно та в повному обсязі виконаними, а Акт підписаним.

Пунктами 3.1, 3.2 Договору № 12 передбачено, що орієнтовна загальна сума Договору складає 44 100 000,00 грн. Замовник оплачує Виконавцю вартість робіт по перевезенню гірничої маси до бункеру автомобільним транспортом до 1 км - по ціні 49,00 грн з ПДВ за один куб. метр.

Відповідно до п. 3.3 Договору № 12, оплата наданих послуг здійснюється на підставі наданого Виконавцем рахунку, шляхом прямого перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця не пізніше 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання Сторонами Акту виконаних робіт (наданих послуг).

Після підписання даного Договору на протязі 1 (одного) календарного дня Замовник перераховує Виконавцю 1 000 000,00 грн. Наступні 2 000 000,00 грн Замовник сплачує після надання Виконавцем механізмів для виконання протягом 7 (семи) календарних днів після підписання Договору (п. 3.5 Договору № 12).

Згідно п. 9.1, 9.2 Договору № 12, Договір набирає чинності з моменту підписання його Сторонами та діє до 31.12.2024, але до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань відповідно до даного Договору. Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками. Даний Договір вважається автоматично продовженим (пролонгованим) до 31.12.2025, якщо жодна із Сторін не повідомила письмово іншу Сторону про припинення дії цього Договору, не пізніше як за 10 (десять) до закінчення терміну його дії. Цей Договір може бути достроково розірвано за взаємною згодою Сторін.

04.10.2024 Між ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" (Замовник) та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» (Виконавець) була укладена додаткова угода № 1 до Договору № 12, відповідно до якої Сторони Договору № 12 домовились внести зміни до п. 3.1 та п. 3.2 Договору № 12, виклавши їх в наступній редакції:

Пункт 3.1 Договору № 12: «Орієнтовна загальна сума Договору складає 46 440 000,00 грн».

Пункт 3.2 Договору № 12: «Замовник сплачує Виконавцю вартість робіт по перевезенню гірничої маси до бункеру автомобільним транспортом на відстань до 1 км - по ціні 51,60 грн з ПДВ за один куб. метр.».

Дана Додаткова Угода складена в двох оригінальних примірниках, що мають рівну юридичну силу, по одному для кожної із Сторін. Ця Додаткова Угода є невід'ємною частиною Договору № 12. Дана Додаткова Угода набирає чинності з моменту її підписання.

На підтвердження виконання послуг за договором № 12 між сторонами було підписано акт виконаних робіт (надання послуг) № 22 від 26.11.2024 на суму 4 953 600,00 грн (в т. ч. ПДВ 825 600,00 грн), щодо розкривних робіт з транспортуванням ґрунту на відстань до 1 км.

За результатами господарської операції та відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України позивачем складено податкову накладну від 26.11.2024 № 1 та засобами електронного зв'язку направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 13.12.2024 повідомлено, що податкову накладну від 26.11.2024 № 1 прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: Обсяг постачання товару/послуги 43.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник "D"=4.0216 %, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі).

Позивачем 25.03.2025 на виконання вимог, які вказані в квитанції від 13.12.2024, надано пояснення та копії документів.

Однак, рішеннями комісії від 31.03.2025 № 12685116/44224637 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 1 у зв'язку із надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, крім того, ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" встановлено п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.

Не погоджуючись із рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної, з метою його скасування та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно п. п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є у тому числі, постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Порядок № 1165).

Згідно з вимогами п. 4 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет. (п. 8, 9 Порядку № 1165).

Пунктами 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних позивача слугувало те, що податкові накладні відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Водночас, на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначалися додатком 3 до Порядку № 1165.

Так, пунктом 1 додатку 3 до Порядку № 1165 до ознак ризиковості здійснення операцій віднесено наступні: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Отже, пункт 1 додатку 3 до Порядку № 1165 Критеріїв ризиковості здійснення операцій містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Змістовний аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, що вимагає пункт 11 Порядку № 1165.

Як вже встановлено судом, електронною квитанцією від 13.12.2024 позивача повідомлено, що податкову накладну від 26.11.2024 № 1 прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: Обсяг постачання товару/послуги 43.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник "D"=4.0216 %, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі).

Суд, дослідивши електронну квитанцію від 13.12.2024, встановив, що вона містить дані про перевищення величини залишку обсягу постачання товару/послуги. Проте, відповідачі не надали пояснень щодо результатів своїх розрахунків та доказів, які б підтвердили таке перевищення, а також те, що ці операції є ризикованими.

Оцінюючи дії платника податку та прийняті за наслідком їх вчинення рішення відповідача, суд враховує наступне.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Згідно з пунктами 9 - 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В квитанції про зупинення від 13.12.2024 позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі).

Суд встановив, що з метою реєстрації в ЄРПН податкових накладних відповідно до дати їх надсилання, позивачем було надіслано пояснення та документи, що стосувалися господарської операції, а саме:

- Пояснення від 24.03.2025;

- Договір на виконання робіт від 04.10.2024 № 12, укладений між ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо розкривних робіт механізмами в кар'єрі Вільногірського гірничо-металургійного з транспортуванням ґрунту вантажними автомобілями-самоскидами на відвал на відстань до 1 км.;

- Додаткова угода № 1 від 04.10.2024 до Договору на виконання робіт від 04.10.2024 № 12;

- Договір оренди транспортних засобів з екіпажем від 11.10.2024 № 11/10-24, укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо передачі транспортних засобів в оренду та забезпечення своїми силами їх керування та технічну експлуатацію;

- Специфікація № 1 від 11.10.2024 до Договору оренди транспортних засобів з екіпажем від 11.10.2024 № 11/10-24, в якій визначено перелік транспортних засобів та розмір орендної плати;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оренду від 11.10.2024, що укладений відповідно до Договору оренди транспортних засобів з екіпажем від 11.10.2024 № 11/10-24;

- Договір оренди транспортних засобів з екіпажем від 17.10.2024 № 17/10-24, укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо передачі транспортних засобів в оренду та забезпечення своїми силами їх керування та технічну експлуатацію;

- Специфікація № 1 від 17.10.2024 до Договору оренди транспортних засобів з екіпажем від 17.10.2024 № 17/10-24, в якій визначено перелік транспортних засобів та розмір орендної плати;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оренду від 17.10.2024, що укладений відповідно до Договору оренди транспортних засобів з екіпажем від 17.10.2024 № 17/10-24;

- Договір суборенди нежитлового приміщення від 01.04.2024 № 1/04, що укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо передачі в строкове платне користування (суборенду) нежитлове приміщення, за адресою: Полтавська обл., м .Горішні Плавні, вул. Портова, 12;

- Акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2024 по Договору суборенди нежитлового приміщення від 01.04.2024 № 1/04;

- Додаткова угода від 30.08.2024 до Договору суборенди нежитлового приміщення від 01.04.2024 № 1/04;

- Договір оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23, укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо передачі транспортних засобів в оперативну оренду;

- Специфікація № 1 до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23, в якій визначено перелік транспортних засобів та розмір орендної плати;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оперативну оренду від 01.05.2023, що укладений відповідно до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Додаткова угода № 1 від 01.12.2023 до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Специфікація № 1 до Додаткової угоди № 1 від 01.12.2023, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оперативну оренду від 01.12.2023, що укладений відповідно до Додаткової угоди № 1 від 01.12.2023, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Додаткова угода № 2 від 01.02.2024 до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Специфікація № 1 до Додаткової угоди № 2 від 01.02.2024, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оперативну оренду від 01.02.2024, що укладений відповідно до Додаткової угоди № 2 від 01.02.2024, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Додаткова угода № 3 від 01.03.2024 до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Специфікація № 1 до Додаткової угоди № 3 від 01.03.2024, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оперативну оренду від 01.03.2024, що укладений відповідно до Додаткової угоди № 3 від 01.03.2024, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Додаткова угода № 4 від 20.05.2024 до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Специфікація № 1 до Додаткової угоди № 4 від 20.05.2024, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Акт приймання-передачі транспортних засобів в оперативну оренду від 20.05.2024, що укладений відповідно до Додаткової угоди № 4 від 20.05.2024, що укладена до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Угода від 29.12.2023 про продовження дії Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Калькуляція вартості місячної оперативної оренди від 01.05.2023 до Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Договір поставки нафтопродуктів від 08.07.2022 № 080722 А-251, укладений між ТОВ «ДЮВАЛЬ КОМПАНІ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо прийняття та оплати нафтопродуктів;

- Договір про надання послуг ремонту та технічного обслуговування систем GPS-моніторингу від 11.08.2023 № 3GPS156698/1, укладений між ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДИНГ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо ремонту та технічного обслуговування систем GPS-моніторингу транспорту;

- Додаток № 1 від 11.08.2023 до Договору про надання послуг ремонту та технічного обслуговування систем GPS-моніторингу від 11.08.2023 № 3GPS156698/1;

- Договір поставки від 17.10.2024 № ПК-01232, укладений між ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо постачання палива та/або послуг;

- Договір поставки від 22.06.2022 № ГГ2022-202/КИ, укладений між ТОВ «КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ», щодо передачі товару на АЗС з використанням пластикових смарт-карток;

- Акт надання послуг від 30.11.2024 № 89, що укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» на виконання Договору оперативної оренди транспортних засобів від 01.05.2023 № 5/1-23;

- Акт надання послуг від 30.11.2024 № 90, що укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» на виконання Договору суборенди нежитлового приміщення від 01.04.2024 № 1/04;

- Акт надання послуг від 30.11.2024 № 91, що укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» на виконання Договору оренди транспортних засобів з екіпажем від 11.10.2024 № 11/10-24;

- Акт надання послуг від 30.11.2024 № 92, що укладений між ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» на виконання Договору оренди транспортних засобів з екіпажем від 17.10.2024 № 17/10-24;

- Акт виконаних робіт (надання послуг) від 26.11.2024 № 22, що укладений між ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» на виконання Договору на виконання робіт від 04.10.2024 № 12;

- Акт здачі-прийняття робіт (надання послу) від 30.11.2024 № 34930, що укладений між ТОВ «ОХОРОННИЙ ХОЛДИНГ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ» на виконання Договору про надання послуг ремонту та технічного обслуговування систем GPS-моніторингу від 14.11.2022 № 3GPS156698;

- Видаткові накладні від 11.11.2024 № оРН-1111/93, № оРН-1111/94 укладені між ТОВ «ТЕРМІНАЛ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Рахунок-фактура від 29.10.2024 № оСФ-1029/07 укладена між ТОВ «ТЕРМІНАЛ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Видаткові накладні від 10.11.2024 № ДК11/10-048, № ДК11/10-051 укладені між ТОВ «ДЮВАЛЬ КОМПАНІ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Товаро-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів від 10.11.2024 № ДК11/10-048, № ДК11/10-051;

- Видаткова накладна від 30.11.2024 № 38917 укладена між ТОВ «КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Видаткова накладна від 30.11.2024 № 48494 укладена між ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» та ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Акти списання товарів від 01.11.2024 № 106, № 126, № 127, № 128, № 129, № 130, № 131, № 132, № 133, № 136, № 137, № 138, від 30.11.2024 № 101, № 102, № 103, № 104, № 105, № 106, № 107, № 108, № 109, № 110, № 111, № 112, № 113, № 114, № 117, № 119 укладені ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Повідомлення про об'єкти оподаткування ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Технічні паспорти на автомобілі;

- Податкові накладні ТОВ «АСТРОНТРАНСАВТО» що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- Ліцензія про право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Оборотні рахунки ТОВ «МАКОН ТРАНС ЕКСКАВАЦІЯ»;

- Подорожні листи від 01.11.2024 № 008873, № 008832, № 008839, № 008914, № 008915, від 02.11.2024 № 008874, № 008840, № 008841, № 008916, № 008917, від 03.11.2024 № 008875, № 008842, № 008843, № 008918, № 008919, від 04.11.2024 № 008876, № 008844, № 008845, № 008920, № 008921, від 05.11.2024 № 008877, № 008846, № 008847, № 008922, № 008923, від 06.11.2024 № 008878, № 008879, № 008848, № 008849, № 008924, № 008925, від 07.11.2024 № 008880, № 008850, № 008851, № 008926, № 008927, від 08.11.2024 № 008881, № 008852, № 008928, № 008929, від 09.11.2024 № 008883, № 008853, № 008854, № 008931, № 008930, № 008884, від 10.11.2024 № 008855, № 008866, № 008932, № 008933, № 008885, № 008886, від 11.11.2024 № 008867, № 008868, № 008934, № 008935, № 008887, № 008888, від 12.11.2024 № 008869, № 008870, № 008936, № 008938, № 008889, № 008890, від 13.11.2024 № 008871, № 008939, № 008891, від 16.11.2024 № 008872, № 008892, від 17.11.2024 № 008940, № 008941, № 009008, № 009009, № 008893, № 008894, від 18.11.2024 № 008895, № 008896, № 008797, № 008798, № 008942, № 008943, № 009010, № 009011, від 19.11.2024 № 008897, № 008898, № 008799, № 008800, № 008944, № 008945, № 009012, № 009013, від 20.11.2024 № 008899, № 008900, № 008801, № 008802, № 008946, № 008947, № 009014, № 009015, від 21.11.2024 № 008901, № 008803, № 008948, № 009016, від 25.11.2024 № 008820, № 008821, № 009018, № 008902, № 008903, № 008804, № 008805, № 008949, № 009017, № 008950, від 26.11.2024 № 008822, № 008823, № 008807, № 009019, № 009020, № 008904, № 008806, № 008951, № 008952, № 008905, від 27.11.2024 № 008824, № 008825, № 008808, № 008809, № 009021, № 009022, № 008953, № 008954, № 008906, № 008907, від 28.11.2024 № 008826, № 008827, № 008810, № 008811, № 009023, № 009024, № 008955, № 008956, № 008908, № 008909, від 29.11.2024 № 008828, № 008828, № 008812, № 008813, № 009025, № 009026, № 008957, № 008958, № 008910, № 008911, від 30.11.2024 № 008830, № 008831, № 008814, № 008816, № 009027, № 009028, № 008959, № 008960, № 008912, № 008913.

Тобто, платник податків надав усі необхідні документи, що стосувалися його господарської операції.

Однак, в рішенні від 31.03.2025 № 12685116/44224637 підставою вказано у зв'язку із надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, крім того, ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" встановлено п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.

Суд зазначає, що відповідач-1 в оскаржуваному рішенні не обґрунтував, які саме документи складені з порушенням законодавства та з якими саме порушеннями. Зазначення відповідачем: "Додаткова інформація: надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, крім того, ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ОЛІМПІКС" встановлено п. 8 критеріїв ризиковості платника податку" не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.

Крім того, суд зазначає, що в постанові від 24.03.2025 по справі № 140/32696/23 Верховним Судом сформульовано такий правовий висновок. Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Водночас, у матеріалах справи відсутнє будь-яке Повідомлення стосовно податкової накладної № 1 від 26.11.2024, а отже комісією ГУ ДПС у Донецькій області не направлялось позивачу Повідомлення щодо надання додаткових повідомлень та пояснень.

Отже, сам відповідач-1 не вважав, що пояснень і документів позивача недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 25-26 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165.

Згідно п. 42 Порядку № 1165 рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС.

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (п. 44 Порядку № 1165).

Відповідно до п. 45 Порядку № 1165 розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу.

У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення (п. 46 Порядку № 1165).

Суд зазначає, що відповідачами не надано до суду доказів додержання вимог п. 44 Порядку № 1165 - результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Також, суд встановив, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів, за формальними критеріями відображають господарську операцію та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Суд звертає увагу, що відповідачами не спростовано те, що позивач скористався правом на надання пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, та надав податковому органу письмові документи.

Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20 вказав, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Щодо доводів відповідачів про необхідність при розгляді справ цієї категорії оцінювати реальність здійснення господарських операцій між господарюючими суб'єктами, то суд зазначає, що це питання не є предметом даного судового розгляду у справі щодо оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, які стосуються наявності чи відсутності підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкової накладної відповідно до виключних підстав для вчинення податковим органом таких дій та прийняття рішень, що передбачені податковим законодавством.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постановах від 21.12.2022 у справі № 420/3835/20, від 23.05.2024 у справі № 200/4317/22.

У постанові від 21.02.2023 по справі № 2240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.

Такий же підхід продемонстровано Верховним Судом і у постанові від 27.04.2023 по справі № 460/8040/20, у якій суд висловився про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Суд звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18, від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18, від 27.04.2023 у справі № 460/8040/20, від 29.06.2023 у справі № 500/2655/22.

Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що у відповідача не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації ПН від 26.11.2024 № 1.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому суд не враховує посилання відповідача на постанови Верховного суду від 28.02.2018 у справі № 813/1766/17, від 14.05.2019 у справі № 825/3990/14, від 17.03.2020 у справі № 820/5934/15 та вважає їх помилковими, оскільки такі постанови прийняті у правовідносинах, які не є подібними. За обставинами вказаних справ предметом спору було оскарження податкових повідомлень-рішень за результатами проведених перевірок.

Разом з тим, предметом спору в цій справі є рішення відповідачів про відмову в реєстрації податкових накладних.

Зважаючи на наведену вище практику Верховного Суду щодо застосування норм Порядку № 520 та Порядку № 1165, вказані обставини в комплексному аналізі наявних у матеріалах справи доказів, що надавались для реєстрації податкової накладної, підтверджують те, що позивач надав усі наявні та достатні документи, передбачені податковим законодавством, необхідні для реєстрації податкових накладних. Натомість, всупереч ч. 2 ст. 77 КАС України контролюючий орган не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами правомірності спірних у справі індивідуальних актів.

Враховуючи вищевикладене, окружний суд дійшов вірного висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.

Що ж до позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків. У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно з нормами п. п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну від 26.11.2024 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню повністю.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі № 200/3140/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 04 грудня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук