Рішення від 04.12.2025 по справі 620/11719/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/11719/25

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про відмову в перерахунку пенсії від 30.04.2025 року №974280143157;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.03.2023 по 01.03.2025, як працюючому пенсіонеру на найбільш вигідних умовах, з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 23.04.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що органом Пенсійного фонду проведено автоматизованим способом перерахунок пенсії позивача, але не враховано, що позивачка є працюючим пенсіонером, а тому перерахунок її пенсії необхідно було здійснити з урахуванням положень частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отриманої заробітної плати за 24 місяці.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, вказав, що оскільки позивачу перерахунок проведено в автоматичному режимі з 01.04.2025 з урахуванням стажу по 31.01.2025, наступний перерахунок пенсії, підтвердженому сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду, можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області відзив на позовну заяву подано не було.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

24.03.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проведено автоматичний перерахунок пенсії з 01.04.2025.

Згідно форми РС-право позивачу враховано стаж по 31.01.2025.

23.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказав, що наполягає на перерахунку, враховуючи стаж та заробітну плату за лютий 2025 року.

За принципом екстериторіальності вказану заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії № 974280143157 від 30.04.2025.

Підставою для відмови в перерахунку пенсії слугувало те, що перерахунок проведено в автоматичному режимі з 01.04.2025 з урахуванням стажу по 31.01.2025. Наступний перерахунок пенсії, підтвердженому сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду, можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку.

На звернення позивача, листом від 04.06.2025 № 6672-5822/К-02/8-2500-25 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що з 01.04.2025 автоматично проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону, з урахуванням страхового стажу за період роботи з 01.03.2023 по 31.01.2025, що становить 01 рік 11 місяців. На час проведення перерахунку відповідно до індивідуальних відомостей позивача, інформація щодо страхового стажу та заробітної плати за лютий 2025 року була відсутня.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Так, абзацами першим - п'ятим частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

З аналізу вищенаведених норм суд висновує, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).

При цьому, такий перерахунок може проводитись:

- за бажанням пенсіонера з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абзаци перший-другий частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV) або не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу (абзац третій частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV);

- без додаткового звернення особи з 1 квітня особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах (абзац четвертий частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV).

Як було встановлено судом, позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.04.2025 було проведено автоматичний перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів адміністративної справи також вбачається, що позивач 23.04.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.

Суд звертає увагу, що частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV встановлено обмеження щодо строку звернення для повторного перерахунку пенсії у відповідності до цієї ж статті. Так, у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

У даному випадку, на момент звернення позивача з заявою від 23.04.2025, позивачу вже було проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV з 01.04.2025, тобто наступний перерахунок пенсії, у разі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду, можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку.

З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для можливості задоволення пенсійним органом поданої позивачем 23.04.2025 заяви, що, як наслідок, свідчить про правомірність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про відмову в перерахунку пенсії від 30.04.2025 року №974280143157.

Щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.03.2023 по 01.03.2025, як працюючому пенсіонеру на найбільш вигідних умовах, з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 23.04.2025, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вже було встановлено судом, позивачу в автоматичному режимі було перераховано пенсію із врахуванням страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.03.2023 по 31.01.2025, а тому права позивача в цій частині не порушені органами Пенсійного фонду України.

Разом з тим, щодо перерахунку пенсії з урахуванням стажу за лютий 2025 року, то суд зазначає, що на підставі абзацу четвертого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV без додаткового звернення особи з 1 квітня проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Згідно пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.05.2018 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2018 за № 714/32166, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно довідки форми ОК-5, наявної в матеріалах справи, позивач з 01.03.2023 по 28.02.2025 набув 24 місяці страхового стажу.

Разом з тим, згідно форми РС-право позивачу враховано стаж по 31.01.2025, а на звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що з 01.04.2025 автоматично проведено перерахунок пенсії за період роботи з 01.03.2023 по 31.01.2025, що становить 01 рік 11 місяців.

З викладеного слідує, що автоматичний перерахунок Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області проводився з урахуванням здобутих позивачем 23 місяців страхового стажу, без врахування лютого 2025 року.

Разом з тим, на 01.03.2025 позивач здобув 24 місяці страхового стажу, а тому лютий 2025 року має бути включений до страхового стажу позивач.

Посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в листі від 04.06.2025 № 6672-5822/К-02/8-2500-25, що на час проведення перерахунку відповідно до індивідуальних відомостей позивача, інформація щодо страхового стажу та заробітної плати за лютий 2025 року була відсутня, судом не приймається до уваги, оскільки приписами статті 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат та їх пенсійних активів, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках.

Таким чином, враховуючи, що перерахунок пенсії позивача з 01.04.2025 мав бути здійснений з урахуванням всього здобутого на 01.03.2025 року страхового стажу, вищевказані посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не заслуговують на увагу.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд з метою повного, всебічного захисту прав позивача, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 без врахування страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.02.2025 по 28.02.2025; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.04.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.02.2025 по 28.02.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська обл., Одеський р-н, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 без врахування страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.02.2025 по 28.02.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.04.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, отриманого за період з 01.02.2025 по 28.02.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04.12.2025.

Суддя Наталія БАРГАМІНА