Рішення від 04.12.2025 по справі 620/6150/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/6150/25

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у задоволенні заяви про видачу мені паспорту громадянина України замість тимчасового посвідчення громадянина України, оформлене листом від 18.04.2025 № Л-49/6/7401-25/7401.21/68-25;

зобов'язати відповідача видати мені паспорт громадянина України замість тимчасового посвідчення громадянина України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем від позивача прийнято декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення іноземного громадянства, внаслідок чого йому має бути оформлено та видано паспорт громадянина України. Вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі паспорту громадянина України замість тимчасового посвідчення громадянина України.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 у справі № 620/5854/24, яким зобов'язано УДМС у Чернігівській області повторно розглянути звернення позивачки щодо прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства, мотивоване відсутністю в неї можливості надати документ про припинення громадянства Республіки Білорусь станом на момент виникнення спірних правовідносин. УДМС у Чернігівській області виконано вищезазначене судове рішення та прийнято декларацію позивачки про відмову від іноземного громадянства, що свідчить про остаточне вирішення спірних правовідносин, у зв'язку з якими вона зверталася з позовом у справі № 620/5854/24. Разом з тим, вже після виникнення спірних правовідносин у зазначеній справі були внесені зміни до законодавства, якими встановлений певний алгоритм дій для осіб, які при набутті громадянства України зобов'язалися припинити громадянство Республіки Білорусь, до яких належить і позивачка. Зокрема, законодавець продовжив строк виконання зазначеного обов'язку (на 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні) та передбачив право на продовження строку дії тимчасового посвідчення громадянина України, яке є документом, що підтверджує громадянство України. Як вбачається з подальших дій позивачки, вона взяла до уваги рекомендації УДМС у Чернігівській області та скористалася правом на продовження строку дії тимчасового посвідчення громадянина України. Таким чином, позивачка має дійний документ, який посвідчує її особу, підтверджує, що вона є громадянкою України, та надає їй можливість реалізації своїх прав.

Щодо клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, то суд зазначає, що дана адміністративна справа згідно частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України відноситься до справ незначної складності.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

При цьому, пунктом 2 ч. 6 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Як вбачається з ухвали суду від 09.06.2025, суд дійшов висновку про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі є незначної складності та не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, і відповідно призначив справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Тому підстави для задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відсутні.

У відповіді на відзиві позивач наполягає на задоволенні позову з підстав аналогічних, викладеним у позовній заяві. У запереченнях відповідач вказує на безпідставність доводів позивача та просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

10.05.2023 позивач набула громадянство України відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» на підставі рішення УДМС у Чернігівській області від 10.05.2023 №89 (а.с.12).

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 у справі №620/5854/24, яке набрало законної сили 10.10.2024, позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті декларації про відмову від громадянства республіки білорусь, замість документа про припинення громадянства республіки білорусь, оформленої листом від 08.11.2023 №Л-88/6/7401-23/7401.21/144-23. Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 30.10.2023 щодо прийому декларації про відмову від громадянства республіки білорусь замість документа про припинення громадянства республіки білорусь, із врахуванням висновків суду.

Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області листом № Л-130/6/7401-24/7401.21/12-25 від 20.01.2025 повідомило позивача про прийняття її декларації про відмову від іноземного громадянства на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/5854/24 (а.с.34).

07.02.2025 позивачем до УДМС у Чернігівській області подано заяву, у якій позивач просила видати їй паспорт громадянина України замість тимчасового посвідчення громадянина України, враховуючи прийняття Управлінням її декларації про відмову від іноземного громадянства. Разом із заявою позивачка подала копію листа УДМС у Чернігівській області щодо прийняття її декларації відмову від іноземного громадянства та копію тимчасового посвідчення громадянина України (а.с.35).

УДМС у Чернігівській області, розглянувши вищезазначену заяву листом №Л-24/6/7401-25/7401.21/47-25 від 07.03.2025 надало роз'яснення щодо встановленого законодавством порядку оформлення паспорта громадянина України та підстав для прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства позивачки. Та вказано, що питання щодо оформлення паспорта громадянина України не було предметом судового розгляду по справі №620/5854/24 та є іншим предметом спору (а.с. 36).

25.03.2025 позивачка повторно звернулася до УДМС у Чернігівській області із заявою з того ж питання, до якої долучила копії попередніх листів-відповідей УДМС у Чернігівській області на її звернення, копію тимчасового посвідчення громадянина України та довідку про реєстрацію особи громадянином України (а.с.37).

Листом № Л-49/6/7401-25/7401.21/68-25 від 18.04.2025 УДМС у Чернігівській області надало роз'яснення щодо відсутності підстав для оформлення паспорта громадянина України, повідомило про наявність правових підстав для продовження строку дії оформленого на ім'я позивачки тимчасового посвідчення громадянина України, та рекомендувало їй звернутися до Управління для внесення до тимчасового посвідчення громадянина України інформації про продовження строку його дії (а.с.38).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач вернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Статтею 25 Конституції України гарантовано, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України від 18.01.2001 №2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон №2235-III).

Відповідно до визначень статті 1 вищевказаного Закону:

громадянство України це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках;

громадянин України це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України;

реєстрація громадянства України це внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи;

зобов'язання припинити іноземне громадянство це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Статтею 3 Закону №2235-ІІІ визначено, що громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24.08.1991) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13.11.1991) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13.11.1991 і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Судом встановлено, що позивач набув громадянство України відповідно до частини першої статті 8 Закону № 2235-III, тобто з підстави набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі рішення Управління ДМС у Чернігівській області від 10.05.2023 №89.

Так, умовою набуття громадянства України є одностороння дія у формі письмової заяви з боку особи, що полягає у взятті зобов'язання припинити своє громадянства (підданство) чи громадянства (підданства). Зазначений обов'язок, саме з моменту набуття ним громадянства України покладений виключно на іноземця.

Зобов'язання оформлюється іноземцем незалежно від того, чи має він підстави припинення громадянства чи підданства іншої держави, чи існує така процедура в законодавстві держави його громадянства чи підданства, чи здійснюється така процедура на практиці.

З визначення поняття зобов'язання припинити іноземне громадянство вбачається, що документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав іноземець може подати в будь-який час з моменту набуття громадянства України і до закінчення дворічного строку від цієї дати.

Таким чином, саме на позивача покладається обов'язок припинити іноземне громадянство та подати документ про припинення іноземного громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту набуття громадянства.

Так, з метою організації виконання Закону № 2235-III Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 «Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України» затверджено Порядок № 215, який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Згідно з пунктом 117 Порядку № 215 у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.

Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.

Згідно з пунктом 119 Порядку № 215 особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України. Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з частиною десятою статті 28 Закону України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі Закон № 5492-VI) тимчасове посвідчення громадянина України здається розпоряднику Реєстру за місцем проживання заявника в Україні, а в разі постійного проживання заявника за кордоном - ЗДУ одночасно з документом, що підтверджує припинення особою іноземного громадянства, або з декларацією про відмову від іноземного громадянства, а заявнику видається довідка про реєстрацію особи громадянином України для подальшого оформлення паспорта громадянина України.

Тобто, довідка про реєстрацію особи громадянином України оформляється і видається заявникові, який має правові підстави для встановлення належності до громадянства України та набуття громадянства України - після прийняття рішення про оформлення належності до громадянства України або після отримання повідомлення про прийняття до громадянства України відповідним Указом Президента України.

Така довідка є необхідною для завершення процедури оформлення паспорта громадянина України, громадянство у якого набуте, зокрема, за територіальним походженням.

Як встановлено з матеріалів справи, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 у справі №620/5854/24, яке набрало законної сили 10.10.2024, відповідачем прийнято декларацією про відмову від іноземного громадянства від позивача.

Натомість, для завершення процедури прийняття до громадянства України та отримання паспорта громадянина України, позивачу після прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства має бути видано довідку про реєстрацію особи громадянином України для подальшого оформлення паспорта громадянина України.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про видачу Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області такої довідки ОСОБА_1 .

При цьому, суд звертає увагу, що підставою для видачі такої довідки є саме подання тимчасового посвідчення громадянина України з, втому числі, декларацією про відмову від іноземного громадянства.

Оскільки, відповідачем прийнято від позивача, декларацією про відмову від іноземного громадянства, а позивач зверталася до відповідача із заявами про видачу їй паспорта громадянина України, до яких додавала тимчасове посвідчення громадянина України, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України, що є підставою для отримання документа, що підтверджує громадянство України паспорта громадянина України, після прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства.

Суд зазначає, що протиправною бездіяльністю є зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, що на підставі закону чи іншого нормативно-правового акта належать до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо видачі позивачу довідки про реєстрацію особи громадянином України, що є підставою для отримання документа, що підтверджує громадянство України паспорта громадянина України, після прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства та зобов'язання відповідача видати позивачу відповідну довідку.

Разом з тим, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача видати паспорт громадянина України замість тимчасового посвідчення громадянина України є такими, що задоволенню не підлягають з огляду на їх передчасність. Суд зазначає, що захист в адміністративному судочинстві здійснюється лише щодо порушених прав, а не вимог на майбутнє.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно із пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Слід зазначити, що згідно практики ЄСПЛ та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, пункт 29).

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду не спростовують.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Згідно з частинами 1 та 3 статті 139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо видачі ОСОБА_1 довідки про реєстрацію особи громадянином України, що є підставою для отримання документа, що підтверджує громадянство України паспорта громадянина України, після прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідку про реєстрацію особи громадянином України, що є підставою для отримання документа, що підтверджує громадянство України паспорта громадянина України, після прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області ( вул. Шевченка, 51А, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 37804450 ).

Повне судове рішення складено 04.12.2025.

Суддя Олена ЛУКАШОВА