Справа № 560/8077/22
04 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 04.10.2022 адміністративний позов задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.12.2018 усі передбачені законодавством перерахунки пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням усіх належних йому за законом складових пенсійного забезпечення у повному обсязі, провести виплату нарахованих коштів з урахуванням раніше проведених виплат. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2022 пенсії із урахуванням доплати (індексації), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позивачем/представником позивача подано заяву про зміну способу/порядку виконання рішення з зобов'язання вчинити дії на стягнення з відповідача заборгованості з пенсійних виплат у розмірі 517367,37 грн. Заява обґрунтована тим, що відповідач досі не виплачує суму заборгованості.
Пенсійний орган подав письмові пояснення, у яких зазначив про неможливість виконання рішення на цей час у зв'язку з відсутністю/ ненадходженням необхідного фінансування для проведення виплати, розмір якої не оспорюється.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні, про що учасники повідомлені, однак в судове засідання не з'явились.
Вирішуючи питання, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Встановлено, що раніше існуюча судова практика з цього питання на цей час зазнала змін, відтак під час вирішення заяви суд враховує правову позицію Верховного Суду, відображену у постанові від 28.10.2025 у справі №380/7706/22, де Верховний Суд виходив з такого: "норма ч. 3 ст. 378 КАС України встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати. Верховна Рада України змінила концепцію статті 378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення, усунувши необхідність для позивача звертатися з новим позовом, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту. Судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення.
Позиція Верховного Суду, відображена, зокрема, в ухвалі від 03 березня 2025 року у справі №160/5259/20, послідовно підкреслює, що формальне виконання зобов'язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, особливо у справах щодо пенсійних виплат. Судовий контроль має гарантувати ефективний захист соціальних прав. Вищенаведений правовий підхід Верховного Суду полягає в тому, що метою судового контролю за виконанням рішення суду є не лише перевірка звіту боржника, а й забезпечення фактичного поновлення прав. Якщо виконання рішення про зобов'язання вчинити дії блокується неправомірною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язаний обрати інший спосіб виконання, який забезпечить безумовне і реальне поновлення прав, а саме - стягнення коштів.
Мотиви касаційної скарги не спростовують той факт, що рішення суду першої інстанції (про зміну способу виконання рішення суду) стосується вже нарахованої та чітко визначеної суми доплати пенсії, а тому зміна способу і порядку виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, а є лише зміною невиконаного грошового зобов'язання у форму примусового грошового стягнення для ефективного забезпечення права позивача...".
З огляду на цю правову позицію Верховного Суду, яка відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підлягає врахуванню судами нижчих інстанцій при застосуванні норм права, суд вважає можливим задоволити заяву про зміну способу/ порядку виконання рішення з зобов'язання вчинити дії ( провести нарахування і виплату коштів) на стягнення з відповідача заборгованості з пенсійних виплат.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву про зміну способу/порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити спосіб/порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі №560/8077/22 з зобов'язання вчинити дії ( провести нарахування і виплату коштів) на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої доплати в сумі 517367,37 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок