Рішення від 04.12.2025 по справі 184/1559/25

Справа № 184/1559/25

Номер провадження 2-о/184/118/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 рокум. Покров

Покровський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Коваленко В.О.,

присяжних - Нечиталюка М.В., Берсеньова Є.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Руденко М.М.,

представника заявниці - ОСОБА_1 ( в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Покров цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , військова частина НОМЕР_1 , Деснянський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою ,-

ВСТАНОВИВ:

Представник заявниці звернувся до суду з заявою про оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 під час захисту Батьківщини поблизу села Кругляківка Куп'янського району Харківської області. В обґрунтування заявлених вимог вказує, що заявниця ОСОБА_2 є дружиною військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 він зник безвісти поблизу села Кругляківка Куп'янського району Харківської області під час виконання бойового завдання із захисту Батьківщини. Це підтверджується сповіщенням про зниклого безвісти №225 від 08.10.2025, актом службового розслідування військової частини НОМЕР_1 , де вказано, що ОСОБА_3 загинув під час штурмових дій противника в напрямку спостережного пункту «БІТУМ» внаслідок мінометного обстрілу та скидів вибухової зброї з безпілотних літальних апаратів. Водночас, ні тіла ОСОБА_3 , ні даних про можливість його повернення на територію України наразі немає, адже, як зазначено в акті службового розслідування, позиція спостережного пункту «БІТУМ», де перебував ОСОБА_3 , була частково знищена та захоплена внаслідок штурмових дій. Зв'язок з військовослужбовцями, які перебували на позиції повністю втрачений. Останнє СМС- повідомлення дружині від ОСОБА_3 містило інформацію, що він помирає. Більше на зв'язок він не виходив, заходи з його розшуку результату не дали. Для заявниці оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 є необхідним, оскільки, як його дружина, вона є спадкоємцем першої черги на підставі ч.1 ст.1261 ЦК України.

Заявниця ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник заявниці ОСОБА_2 - ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву про оголошення фізичної особи померлою підтримав та просив її задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в заяві.

Заінтересовані особи - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися. Надали до суду письмові пояснення, відповідно до яких повністю підтримують заяву про оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 під час захисту Батьківщини поблизу села Кругляківка Куп'янського району Харківської області. Вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 14:30 поблизу населеного пункту Кругляківка Куп'янського району Харківської області, ОСОБА_3 , виконуючи бойове завдання, згідно бойового розпорядження командира НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 №372/окп/дск від 06.10.2024, зник безвісти під час виконання бойового завдання із захисту Батьківщини. Це підтверджується сповіщенням про зниклого безвісти №225 від 08.10.2025, актом службового розслідування військової частини НОМЕР_1 . В зазначеному акті вказано, що останній загинув під час штурмових дій противника в напрямку спостережного пункту «БІТУМ» внаслідок мінометного обстрілу та скидів вибухової зброї з безпілотних літальних апаратів. Ні тіла ОСОБА_3 , ні даних про можливість його повернення на територію України наразі немає, оскільки позиція спостережного пункту «БІТУМ», де перебував ОСОБА_3 , була частково знищена та захоплена внаслідок штурмових дій. Останнє СМС- повідомлення дружині від ОСОБА_3 містило інформацію, що він помирає. Більше на зв'язок він не виходив, заходи з його розшуку результату не дали. Для заявниці оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 є необхідним, оскільки, як його дружина, вона є спадкоємцем першої черги на підставі ч.1 ст.1261 ЦК України. Крім того, надали до суду письмові докази, які можуть посприяти розгляду заяви, а саме: копію Витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни №20250415-00024057 від 15.04.2025; копію Витягу з ЄРДР №12024162240001458 від 09.10.2024; копія Витягу з Єдиного реєстру осіб, знаклих безвісти за особливих обставин №20241024-2031 від 24.10.2024; копія Довідки форми 5 №10475 від 03.12.2024; копія довідки про безпосередню участь особи у заходах для забезпечення оборони України № НОМЕР_3 від 06.12.2024; копія сповіщення сім'ї про безвісти зниклого №225 від 08.10.2024; копія відповіді Білгород - Дністровського відділу поліції №1765аз-2025 від 29.07.2025; копія відповіді Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України №34.7-зв-6305 від 29.07.2025; копія Виписки з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави - агресора №08-11/25758 від 30.07.2025.

Представники військової частини НОМЕР_1 , Деснянського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явилися, були належним чином повідомлені про розгляд справи, причини неявки суду не повідомили, пояснень не надали.

Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України, в судове засідання не з'явилася. Надала до суду письмові пояснення, в яких просить прийняти обґрунтоване та законне рішення, відповідно до норм чинного законодавства, розгляд справи здійснювати за її відсутності. В наданому до суду поясненні вказує, що подана заява не може бути розглянута у порядку окремого провадження і підлягає залишенню без розгляду з тих підстав, що відповідно до статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою. Для встановлення факту необхідна наявність обов'язкових умов, зокрема, встановлюваний факт повинен бути юридичним, тобто від його встановлення в особи виникають, змінюються або припиняються особисті чи майнові права; чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах (частина шоста статті 294 ЦПК України). Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пунктах 1, 5 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Виходячи з цього, критерієм наявності спору про право у справах окремого провадження є сама можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов'язків у третіх осіб внаслідок встановлення певного факту навіть за відсутності заперечень таких осіб. Наявність спору про право повинна встановлюватись за ознакою можливого заперечення суб'єктивного права особи, щодо якого виникає спір. З точки зору закону під спором про право у справах окремого провадження розуміється конфлікт інтересів заявника та хоча б однієї із заінтересованих осіб внаслідок заперечення такої особи проти задоволення заяви про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав, а також можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов'язків у третіх осіб внаслідок задоволення відповідної заяви. Заявник зазначає, що встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідне для отримання свідоцтва про смерть, оформлення спадщини та отримання одноразової грошової допомоги за загибель військовослужбовця при виконанні завдань по захисту Батьківщини. У випадку задоволення заяви у даній справі у порядку окремого провадження і оголошення ОСОБА_3 померлим безпосередньо впливатиме на права та обов'язки його спадкоємців, а також на їхнє право на отримання одноразової грошової допомоги, що свідчить про наявність спору про право. Також Міноборони просить суд звернути увагу на те, що частиною другою статті 46 ЦК України передбачено можливість оголошення зниклої безвісти у зв'язку з воєнними діями особи померлою після спливу, щонайменше, 6-місячного строку з дня закінчення таких воєнних дій, а не з дати зникнення безвісти такої особи. Зважаючи на зазначене, Міністерство оборони України вважає, що воєнні дії у розумінні ч.2 ст.46 ЦК УКраїни на території, де знак безвісти ОСОБА_3 , не завершились, в силу чого відсутні нормативно визначені у ЦК України підстави для оголошення останнього померлим. Тобто, строки, сплив яких є передумовою для можливості відкриття провадження у справі про оголошення особи померлою, які визначені частиною другою статті 46 ЦК України, ще не почали спливати.

Суд, заслухавши представника заявниці, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до частини сьомої статті 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII (далі закон № 389-VIII) воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У статті 2 закону № 389-VIII визначено, що правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом статті 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Заяви про встановлення факту смерті особи в певний час розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Згідно з частиною першою статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до частини третьої статті 49 ЦК України смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.

Суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наданою до суду копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .

Згідно копії свідоцтва про народження № НОМЕР_5 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками вказано - ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уклали шлюб 06.08.1977 року, запис №1184.

Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 №745 від 27.01.2025 року, рядовий ОСОБА_3 , 1982 р.н., призваний на військову службу по мобілізації 03.08.2024 року до військової частини НОМЕР_7 . Підстава: Указ Президента України від 24.02.2022 року №65/2022.

Довідкою військової частини НОМЕР_1 від 03.12.2024 №10475, встановлено, що рядовий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 , зарахований до списків особового складу наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2024 №256.

Відповідно до Витягу з наказу №273 від 12.09.2024 ОСОБА_3 , призначеного наказом командира НОМЕР_8 окремої механізованої бригади від 12.09.2024 №150-РС на посаду старшого стрільця - оператора 2 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , вважати таким, що з 12.09.2024 посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою ВОС-100868А/543, шпк «старший солдат». Встановлено оклад за посадою 2910 грн. в місяць. Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби у розмірі 513% посадового окладу, надбавку за особливості проходження військової служби у розмірі 65% посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 №10621 від 06.12.2024 рядовий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_9 , РНОКПП: НОМЕР_10 , дійсно в період з 29.09.2024 по 06.10.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Курилівській сільській громаді, Куп'янського району Харківської області. Підстава: журнал бойових дій НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 (інв.№163/3/ДСК) від 29.09.2024; бойове розпорядження командира 77 ОАеМБр., №4820/окп/дск/ від 26.09.2024.

Відповідно до сповіщення ІНФОРМАЦІЯ_7 №225 від 08.10.2024 встановлено, що старший стрілець - оператор механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , рядовий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мужньо виконуючи військовий обов'язок, в бою за Україну, її свободу і незалежність, під час виконання бойових завдань, знак безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 за особливих обставин в районі Кругляківки Куп'янського району Харківської області.

Згідно акту службового розслідування військової частини НОМЕР_1 військовослужбовців НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , в тому числі, солдата ОСОБА_3 , вказано вважати таким, що 06.10.2024 зник безвісти під час захисту Батьківщини в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації, виконуючи бойове завдання, згідно бойового розпорядження командира НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 №372/окп/дск від 06.10.2024 в районі Кругляківки Куп'янського району Харківської області.

Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань встановлено, що 08.10.2024 від ОСОБА_4 до ЧЧ Білгород Дністровського РВП ГУНП в Одеській області надійшла заява про те, що 06.10.2024 її син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на посаді старшого стрільця - оператора механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону В/Ч НОМЕР_1 , виконуючи військовий обов'язок в бою за Україну, зник безвісти в районі Кругляківки Куп'янського району Харківської області. За даним фактом органом досудового розслідування розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024162240001458 09.10.2024 за ч.1 ст.115 КК України.

Згідно відповіді ГУ НП в Одеській області Білгород - Дністровського районного відділу поліції №1765аз-2025 від 29.07.2025 вбачається, що в рамках кримінального провадження№12024162240001458 09.10.2024 в матері та батька безвісти відсутнього ОСОБА_3 відібрані зразки букального епітелію, та в подальшому призначено судову біологічну експертизу за експертною спеціальністю 9.5 «Молекулярно-генетичні дослідження», та на даний час отримано висновки даних експертиз, які долучено до матеріалів кримінального провадження. Також долучено матеріали справи щодо службового розслідування по факту зникнення безвісти ОСОБА_3 . Надано доручення щодо встановлення можливого місця знаходження зниклого безвісти ОСОБА_3 . Досудове розслідування триває.

Об'єднаним центром з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України надано інформаційний лист №28_07.1 від 28.07.2025, в якому зазначено, що під час взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, міжнародними організаціями відомості про місцезнаходження ОСОБА_3 , перебування його у полоні держави - агресора тощо на цей час Об'єднаним центром не отримувалось.

Згідно виписки з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави - агресора, підтвердження про перебування в полоні від держави - агресора, про стан здоров'я через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста, підтвердження про перебування у полоні держави - агресора з інших джерел щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - інформація відсутня.

Відповідно до службової характеристики командира військової частини НОМЕР_1 від 20.10.2024, солдат ОСОБА_3 за час проходження військової служби на посаді старшого стрільця - оператора 2 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 зарекомендував себе з позитивної сторони, завжди відповідально відносився до виконання службових обов'язків. Вміє виявляти головний напрямок при вирішенні поставлених завдань. Цілеспрямований, здатний досягти намічених цілей. Добре орієнтується в екстремальних ситуаціях. Має добру теоретичну та професійну підготовку. Накази та розпорядження командирів виконує в повному обсязі, виявляє повагу до командирів та старших за військовим званням військовослужбовців. Займаній посаді відповідає.

Згідно до Витягу з наказу Міністерства оборони України від 23.11.2024 №3609 Про результати службового розслідування за фактом зниклих безвісти військовослужбовців НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , в тому числі, ОСОБА_3 , вважати такими, що 06.10.2024 зникли безвісти під час захисту Батьківщини в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації, виконуючи бойове завдання згідно бойового розпорядження командира НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 3372/окп/дск від 06.10.2024 в районі населеного пункту Кругляківки Куп'янського району Харківської області.

Відповідно до статей 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

За змістом частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Відповідно до правової позиції Великої палати Верховного суду, викладеній Постанові від 11.12.2024 р. по справі № 755/11021/22 у ситуації, коли внаслідок збройної агресії рф проти України фізична особа пропала безвісти, суд має право оголосити цю фізичну особу померлою відповідно до частини другої статті 46 ЦК України саме на підставі цих приписів (за умови доведеності зазначених обставин), використовуючи ці норми як спеціальні. Приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.

Велика Палата Верховного Суду зауважує, що словосполучення «від дня закінчення воєнних дій», особливо у контексті широкомасштабної збройної агресії рф проти України, потрібно розуміти, як визначення строку тривалістю в шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України.

Визначення шести місяців, як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність того, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою.

Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.

Тому суд, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.

Наказом МІНІСТЕРСТВА РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ від 28.02.2025 року № 376 затверджено новий Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. с. Кругляківка Курилівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області (код UA63080110060024155) відповідно до підпункту 1.8 розділу датою початку бойових дій є 03.10.2022, а датою завершення бойових дій є 01.07.2023, підпункт 3.5 розділу 3. Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси надалі датою початку бойових дій є 01.07.2023, а датою завершення бойових дій є 22.11.2024; ІІ. Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України з 27.02.2022 по 03.10.2022 і з 22.11.2024.

Таким чином на території с. Кругляківка Курилівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області завершені бойові дії та із 22.11.2024 територія окупована.

Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України, фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Суд дійшов висновку про те, що обставини, повідомлені заявником, знайшли своє належне підтвердження під час судового розгляду справи, тому наявні підстави для задоволення заяви та оголошення померлим ОСОБА_3 .

При цьому суд дійшов висновку, що оголошення смерті ОСОБА_3 не пов'язане з вирішенням спору про право.

Спростовуючи доводи заінтересованої особи Міністерства оборони України слід зазначити, що Міністерство оборони України, порушуючи питання про залишення без розгляду заяви ОСОБА_2 про оголошення померлим її чоловіка під час перебування на військовій службі (під час виконання бойового завдання) під час здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у зв'язку з наявністю спору про право у своїх поясненнях не вказує, який саме спір про право існує на даний час.

Саме існування обов'язку Держави (відповідно до положень Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011 ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей») щодо виплати гарантованої державою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України в період воєнного стану, порядок і умови призначення та виплати якої затверджено наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 року № 176/39232, не є спором про право.

При цьому суд наголошує, що Міністерство оборони України у своїх поясненнях не наводить фактів на спростування доводів заявниці та наданих нею доказів на підтвердження смерті її чоловіка ОСОБА_3 під час виконання ним обов'язків військової служби, які безпосередньо є предметом дослідження суду у цій справі.

За таких обставин вимоги заяви мають бути задоволені у повному обсязі.

Нормами ч.7 ст. 294 ЦПК України передбачено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 89, 263 265, 315, 319, 430 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , військова частина НОМЕР_1 , Деснянський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.

Оголосити громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_10 , померлим (загиблим) під час виконання військового обов'язку по захисту держави України під час здійснення заходів забезпечення національної безпеки і оборони України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та пов'язаних із захистом Батьківщини, визначивши місце смерті поблизу села Кругляківки Куп'янського району Харківської області, вірогідну дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 04.12.2025 року.

Суддя Покровського міського суду В. О. Коваленко

Присяжні Є.Г. Берсеньов

М.В.Нечиталюк