Єдиний унікальний номер 205/12504/25
Номер провадження3/205/3916/25
Іменем України
27 жовтня 2025 року
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Остапенко Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділу поліції № 1 Дніпровського районного управління поліції № 1 ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст. 156 КУпАП, -
Відповідно до протоколу серії ВАД № 859935 від 28.07.2025 року ОСОБА_1 28.07.2025 року о 13 год. 40 хв., знаходячись у приміщенні кіоску за адресою: м. Дніпро, вул. Ю.Кондратюка, 4, здійснювала реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного збору, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 156 КУпАП.
Від захисника ОСОБА_1 - адвоката Будьонного В.С. надійшли пояснення, у яких розгляд справи просив провести без його участі, заперечував проти протоколу. Заперечення обґрунтовано тим, що протокол не містить номера постанови, за якою ОСОБА_1 раніше була притягнута до відповідальності, посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено. Також вказав, що ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання та найманим працівником ТОВ «Грязьовий Краб», яке здійснює господарську діяльність за цією адресою, тому ОСОБА_1 не може бути суб'єктом цього правопорушення. На підставі викладеного просить закрити провадження по справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ч. 4 ст. 156 КУпАП дії, передбачені частиною першою чи третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від восьмисот до однієї тисячі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Частина перша ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
У відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Вказана стаття є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно зазначати, яка саме норма закону порушена. Однак, у протоколі щодо ОСОБА_1 відсутнє посилання на конкретний нормативний акт, який нею було порушено.
Також протокол не містить зазначення щодо здійснення правопорушення повторно, що є об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 156 КУпАП.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП полягає в здійсненні роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення ВАД № 859935 від 28.07.2025 року вказано, що ОСОБА_1 здійснювала реалізацію тютюнових виробів, знаходячись у приміщенні кіоску за адресою: м. Дніпро, вул. Ю.Кондратюка, 4, при цьому доказів того, що вона є суб'єктом господарювання та здійснювала господарську (підприємницьку) діяльність від свого імені, матеріали справи не містять, як і не містять будь-яких доказів перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з конкретним суб'єктом підприємницької діяльності (ФОП чи юридичною особа).
Надані фотознімки фасаду кіоску, а також людини, яка тримає пачку без розпізнавальних знаків, не можуть бути належним та достатнім доказом на підтвердження вини ОСОБА_1 .
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Разом з тим, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодного доказу здійснення ОСОБА_1 продажу підакцизних товарів без марок акцизного збору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку, що провадження підлягає закриттю відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП
Керуючись ч. 1 ст. 156 , ст.ст. 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 156 КУпАП.
Апеляційна скарга на постанову подається до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її прийняття.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Остапенко