Справа № 210/6711/25
Провадження № 2/210/2134/25
іменем України
20 листопада 2025 року
Суддя Металургійного районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Вікторович Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику з повідомленням сторін, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» про відшкодування майнової та моральної шкоди, заподіяної майну унаслідок падіння гілок дерева на автомобіль, -
08 жовтня 2025 року адвокат Бушуєва Ю.В. звернулася до Металургійного районного суду міста Кривого Рогу з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» про відшкодування майнової та моральної шкоди, заподіяної майну унаслідок падіння гілок дерева на автомобіль та просила суд стягнути солідарно із Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» на користь ОСОБА_1 28 964,90 грн. майнової шкоди, 25 000 грн. моральної шкоди, судовий збір у розмірі 2 422,20 грн. та витрати за проведення транспортно-товарознавчої експертизи у розмірі 4 000,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 є власницею автотранспортного засобу - автомобіля марки NISSAN модель JUKE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 08.08.2020 р.
28 жовтня 2023 року близько 13 год 00 хв на прибудинковій території за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Героїв АТО, будинок 90, біля 4-го під'їзду на автомобіль Позивачки NISSAN JUKE, що був припаркований на окремо відведеному для цього місці біля будинку, впали сухі гілки дерева тополі, внаслідок чого автомобіль зазнав значних механічних пошкоджень. На місце цієї події невідкладно було викликано працівників відділення поліції № 1 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області, які по прибуттю за вказаною вище адресою відібрали пояснення, оглянули місце події та зафіксували факт падіння дерева, про що склали протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію. Повідомлення про зазначену подію також було зроблено і надавачу послуг з утримання і управління багатоквартирних будинків, у тому числі і прибудинкової території по АДРЕСА_1 - Товариству з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою», які відповідне звернення зареєстрували у журналі заявок, однак на місце пригоди прибути відмовився.
31 жовтня 2023 року судовим експертом Масько Віталієм Валерійовичем було проведено транспортно-товарознавчу експертизу КТЗ NISSAN JUKE, реєстраційний номер НОМЕР_1 . Згідно висновку транспортно-товарознавчої експертизи № 03-10.23 по визначенню матеріального збитку було встановлено, що транспортний засіб має механічні пошкодження кузова автомобіля, а саме на дверях передніх правих, дзеркалі зовнішньому правому, склі дверей передніх правих, накладки дверей передньої зовнішньої правої, панелі даху, рами дверей справа та капоту. Візуальні обстеження, встановлені пошкодженням КТЗ, обсяг, розташування та характер, наведено у додатку 1 Експертизи. Матеріальний збиток, завданий власнику КТЗ NISSAN JUKE, реєстраційний номер НОМЕР_1 внаслідок падіння дерева 28 жовтня 2023 року на дату оцінки дорівнює вартості відновлюваного ремонту КТЗ з урахуванням коефіцієнтів фізичного зносу та ПДВ 20 % на запасні частини, що підлягають заміні та складає 28 964,90 грн.
Позивачка неодноразово зверталась до Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» із заявами щодо врегулювання даного питання позасудовим способом.
На заяви ОСОБА_1 від 30.10.2023 р. та 30.11.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» відповідало відмовою, зокрема зазначали, що на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 АТО не закріплено спеціально обладнаного майданчика для паркування автомобілів та автостоянок. Вулиці і догори міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, що передбачено ст. 16 ЗУ «Про автомобільні дороги», а відповідно до ст. 17 даного Закону управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться, а тому звернення Позивача не відноситься до компетенції Відповідача 2.
Щодо звернення ОСОБА_1 від 14.12.2023 р. до Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради щодо надання інформації про балансоутримувача зелених насаджень та відповідальних осіб, Відповідач 1 повідомив, що зелені насадження, які розташовані на прибудинковій території житлового будинку за вищевказаною адресою на балансовому обліку департаменту не значаться, а прибудинкова територія багатоквартирного будинку належить виключно співвласникам житлового будинку.
Вважаємо, що зазначена шкода транспортному засобу Позивача була завдана з вини відповідачів внаслідок неналежного виконання своїх повноважень і обов'язків балансоутримувачів з контролю за станом утримання зелених насаджень, які перебувають у комунальній власності. Безпосереднє визначення балансоутримувача об'єктів благоустрою комунальної власності належить до повноважень саме виконавчих органів місцевого самоврядування, які також мають здійснювати функції із забезпечення належного утримання та ремонту об'єктів благоустрою комунальної власності. За умови відсутності балансоутримувача відповідальність за належне утримання та ремонт об'єктів благоустрою комунальної власності має покладатись на відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування, який мав би визначити такого балансоутримувача.
Представник позивача посилаючись на вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил утримання зелених насаджень, у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року №105, вказав, що в даному випадку для відповідачів настає деліктна відповідальність, адже наявний склад правопорушення, а саме: внаслідок падіння дерева завдано шкоди, відповідно наявний матеріальний збиток, бездіяльність відповідачів, не виконання обов'язку, щодо належного утримання та видалення сухого хворого дерева, в результаті якої, позивачу завдано матеріальну шкоду.
Ухвалою Металургійного районного суду міста Кривого Рогу від 09 жовтня 2025 року відкрито провадження по вказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику з повідомленням сторін.
05 листопада 2025 року від директора Департаменту Карий І. на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказав, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що дерево знаходилось в аварійному стані, звернень громадян з питань проблемних дерев біля будинку 90 по вул. Героїв АТО в місті Кривий Ріг, де був розташований автомобіль, на час падіння дерева до Департаменту не надходило. На балансовому обліку перебуває тільки житловий будинок АДРЕСА_1 АТО, жодні зелені насадження та земельні ділянки прибудинкової території не перебувають та не перебували. Позивач, сам умисно підвищив ризик настання таких негативних наслідків для нього, оскільки всупереч вимогам Правил дорожнього руху України залишив автомобіль в житловій зоні, поза спеціально відведеним для цього місці, що заборонено Правилами дорожнього руху України.
Крім того директор Департаменту вказав у відзиві, що співвласники житлового будинку АДРЕСА_1 АТО 10.07.2024 року на загальних зборах прийнято рішення щодо обрання управителем ТОВ «Комбінат благоустрою» та затверджено умов договору з ним. В акті приймання-передачі об'єкта в управління з управління по житловому будинку АДРЕСА_1 АТО спеціальною комісією передано з управління КП «ЖЕО №45» в управління ТОВ «Комбінат благоустрою» житловий будинок, дерева та чагарники у кількості 101 одиниця, а також газони і квітники загальною площею 3717,5 м.2. В даному акті вказано, що на момент передачі об'єкта з управління в управління (з балансу) санітарний стан об'єкта був задовільний.
Згідно листа-відповіді ТОВ "Комбінат благоустрою" вих. №578 від 29.10.2025 письмове звернення від співвласників житлового будинку по АДРЕСА_1 , за період з 2022 року по 2025 рік, з питань знесення/обрізки дерев на прибудинковій території не надходило. З ініціативи голови будинкового комітету ТОВ "Комбінат благоустрою" отримано ордер №691 від 20.05.2024 на видалення зелених насаджень на основі рішення виконкому Довгинцівської районної в місті ради від 15.05.2024 №310 "Про видалення зелених насаджень", за адресою: вул. Героїв АТО, 80, 90, 93, 122 в Довгинцівському районі, термін видалення встановлювався до 20.06.2024 року. ТОВ "Комбінат благоустрою" отримував дозвіл на видалення зелених насаджень на прибудинковій території багатоквартирних житлових будинків.
Також зазначив, що 29.10.2025 за вих. №994-011-1599/994-12 Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології ДСНС України, спостереження за погодними умовами проводиться щотригодини на стаціонарних пунктах спостереження. За даними авіаційної метеорологічної станції Кривий Ріг, 28 жовтня 2023 року у м. Кривий Ріг та Криворізькому районі спостерігалися несприятливі погодні умови, зокрема: шквалисте посилення вітру, спостерігалось посилення вітру західного напрямку більше 15м/с з 10 години 27 хвилин до 16 годин 50 хвилин, максимальна швидкість вітру відмічена у 14 годині і складала 14 пориви 24м/с.
Позивач не долучено до матеріалів справи доказів перебування дерева в аварійному стані. Саме ТОВ "Комбінат благоустрою" для уникнення аварійної ситуації, потрібно було б здійснювати заходи з обрізки дерев або його знесення, омолодження дерева, яке впало на транспортний засіб позивача здійснювалось в останнє саме ТОВ "Комбінат благоустрою".
13 листопада 2025 року на адресу суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат благоустрою" надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в частині вимог до ТОВ "Комбінат благоустрою", в обґрунтування відзиву представник зазначив, що в позовній заяві позивач стверджує, що на належний їй автомобіль вали гілки дерева тополі, тоді як висновку експерта Масько В.В. від 31.10.2023 р. вказано, що збитки завдані внаслідок падіння дерева. Замовником експертизи зазначена не позивач, а ОСОБА_2 , тобто особа яка не є стороною по справі. В поясненнях наданих співробітникам поліції позивач зазначала, що в наслідок падіння гілок було пошкоджено праві передні двері, відбито дзеркало та розбито вікно правих дверях. Проте, у висновку експерта в описі пошкоджень додано пошкодження: пошкодження капоту та панелі даху, яких не було зафіксовано при огляді працівниками поліції. 28.10.2023 року спостерігались несприятливі погодні умови в м. Кривий Ріг, позивач не надала доказів, що дерево з якого впала гілка, заходилося в аварійному стані. На адресу ТОВ "Комбінат благоустрою" позивач або мешканці будинку не звертались з питань аварійних дерев біля будинку 90по вулиці Героїв АТО у м. Кривий Ріг. Позивачем не доведено протиправність поведінки ТОВ "Комбінат Благоустрою", наявність такої шкоди та причинний зв'язок між поведінкою ТОВ "Комбінат Благоустрою" та заподіяною шкодою. У зв'язку з чим, просили суд відмовити задоволенні позову в частині вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат Благоустрою".
20 листопада 2025 року та 27 листопада 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшли відповіді на відзив, в яких представник позивача, посилаючись на обґрунтування наведені в позовній заяві, просила суд позов задовольнити.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з вимогами ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених ч. 1 ст. 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Приписами ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Вимогами ст. 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Нормою ст. 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу транспортний засіб НОМЕР_3 , транспортний засіб «Nissan», модель «Juke», державний номерний знак НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 . (а.с. 16).
Відповідно до Протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 28 жовтня 2023 року, ОСОБА_3 просила органи поліції вчинити заходи до працівників комунального благоустрою, які не виконали своїх обов'язків по спилу за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 90, що призвело до того, що 28.10.2023 року о 13 год. 00 хв. впала суха гілка на автомобіль Nissan Juke, державний номерний знак НОМЕР_1 , червоного кольору. (а.с. 42)
Згідно висновку експерта транспортно-товарознавчого дослідження №03-10.23 щодо визначення матеріального збитку, заподіяного власнику КТЗ Nissan Juke, реєстр. № НОМЕР_1 внаслідок падіння дерева від 31.10.2023 року, матеріальний збиток, завданий власнику КТЗ Nissan Juke, реєстр. № НОМЕР_1 в наслідок падіння дерева 28 жовтня 2023 р. на дату оцінки дорівнює вартості відновлювального ремонту КТЗ з урахуванням коефіцієнта фізичного зносу та ПДВ 20% на запасні частини, що підлягають заміні та складає 28 964,90 грн. (а.с. 17-38)
Відповідно до ч.1 та п.1 ч.2 ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Згідно з ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини (ч.2 ст.1166 ЦК України).
У пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» роз'яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи. Для наявності деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення: а) наявність шкоди, б) протиправна поведінка заподіювача шкоди, в) причинний зв'язок між шкодою та поведінкою заподіювача, г) вина.
Таким чином, цивільне законодавство в деліктних зобов'язаннях передбачає презумпцію вини, якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.
З огляду на наведене та, з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу, саме на відповідача покладено обов'язок доведення відсутності його вини в завданні шкоди, а позивач доказує наявність шкоди та її розмір.
Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції в повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до пп. "в", "г" п. 2.12 Правил дорожнього руху власник транспортного засобу має право: на відшкодування збитків, завданих унаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки дорожнього руху; на безпечні та зручні умови для руху.
Рішенням Криворізької міської ради № 381 від 31.03.2016 р. «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів», а саме у галузі житлово-комунального господарства, торгівельного обслуговування, ресторанного господарства і транспорту, сфері послуг, районні у містах ради організовують роботу з: благоустрою зелених насаджень, визначення стану та відновної вартості останніх шляхом обстеження, видачі ордерів на їх знесення, сприяють організації обстеження зелених насаджень, а саме: створюють комісії з питань обстеження зелених насаджень, здійснюють обстеження зелених насаджень на території району.
Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 21.12.2016 року «Про затвердження Програми розвитку та утримання об'єктів (елементів) благоустрою м. Кривого Рогу», затверджено перелік об'єктів благоустрою м. Кривого Рогу, що фінансується з міського бюджету, організацію та забезпечення догляду та санітарного стану яких здійснюють адміністрації районів Криворізької міської ради, головам адміністрацій визначити періодичність і обсяги виконання робіт по кожному об'єкту відповідно до планового фінансування.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»,органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів. Підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.
У відповідності до вимог п.2 ч. 1 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» зелені насадження є елементом благоустрою.
Згідно з положеннями пп. «г» п.1 ч.1 ст.13, п.2 ч.1 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою населених пунктів належать вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки. Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, в свою чергу, є зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Відповідно до п.2 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 року №1045 (далі - Порядок), видалення зелених насаджень здійснюється, зокрема, у разі виявлення аварійних, сухостійних і фаутних дерев.
Згідно з п.7 вказаного Порядку, видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акту обстеження зелених насаджень, що складається відповідно до п.4 цього Порядку.
Відповідно до п.3.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року №105 (далі - Правила), до об'єктів благоустрою у сфері зеленого господарства населених пунктів належать: парки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово- паркового мистецтва, гідропарки, лугопарки, лісопарки, буферні парки, районні сади; дендрологічні парки, національні, меморіальні та інші; сквери; міські ліси; зони рекреації; зелені насадження в охоронних та санітарно-захисних зонах, зони особливого використання земель; прибережні зелені насадження; зелені насадження прибудинкової території.
Згідно з п.3.2 вказаних Правил передбачено, що елементами благоустрою є зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Пунктом 5.5 Правил визначено, що відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Перелік дій щодо догляду за зеленими насадженнями передбачений розділом 9 Правил. Так, догляд за деревами і чагарниками здійснюється протягом року і включає: поливання, внесення добрив, вкриття, обприскування крон дерев, догляд за ґрунтом, боротьбу з бур'янами, обробку дупел і механічних пошкоджень, формування крон дерев і чагарників.
Пунктом 6.2 Правил встановлений обов'язок балансоутримувачів проводити інвентаризацію та паспортизацію об'єктів благоустрою, брати участь у роботі комісії з обстеження зелених насаджень з метою їх знесення, тощо.
Під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне (п.9.1.11 Правил).
Відповідно до п. 9.1.11.2 Правил, санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок, спрямованих всередину крони або зближених одна з одною. Обрізанню підлягають також пагони, що відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, щоб уникнути їхнього обламування.
Згідно з Розділом 12 Правил, з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік - навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому - лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Санітарне обрізання потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду.
Згідно з підпунктом 7 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: організація благоустрою населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій; організація озеленення; охорона зелених насаджень і водойм тощо.
Згідно рішення Криворізької міської ради від 30 грудня 2010 року № 119, Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради було визначено структурним підрозділом виконавчих комітетів органів міської ради.
Рішенням Криворізької міської ради від 26.08.2016 року № 830, було внесено зміни до рішення міської ради від 27.11.2013 року № 2309 «Про затвердження Положення про управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради в новій редакції».
Згідно з п 1.1, 1.2 Положення про управління благоустрою та житлової політики виконкому міськради, Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради є самосійним структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в управлінні Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, печатки, штампи та інші реквізити юридичної особи.
Згідно вказаного Положення, координацію робіт у сфері благоустрою та дорожньо-мостового господарства міста, зокрема здійснювати благоустрій та озеленення території міста та облік зелених насаджень покладена на цей орган.
Відповідно до правил благоустрою в місті Кривому Розі затверджених рішенням міської ради від 21.10.2015 року № 4038, Управління у сфері благоустрою міста здійснюють виконкоми міської ради та районних у місті рад. Учасники правовідносин у сфері благоустрою зобов'язані забезпечувати утримання території об'єктів благоустрою в належному стані, а саме, виконком міської ради - розробляти план благоустрою території міста з визначенням заходів щодо його реалізації й термінів їх виконання. Виконкоми районних у місті рад - забезпечувати роботу з благоустрою автошляхів, кладовищ, пляжів, громадських вбиралень, зупиночних павільйонів, пам'ятників, меморіалів, зелених насаджень, визначення стану та відновної вартості останніх шляхом обстеження, а також видачі ордерів на їх знесення, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 року № 2800 «Про створення департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради », з метою підвищення ефективності координації надання комунальних послуг ураховуючи розширення повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово - комунального господарства міста, було вирішено з 01.09.2018 року створити на базі управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради - департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, до якого переходять усі права та обов'язки управління.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.2, та 1.3. Положення про департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, затвердженого Рішенням міської ради 27.06.2018 №2801, Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (надалі - департамент) є самостійним структурним підрозділом виконкому Криворізької міської ради, що утворюється та ліквідується відповідно до статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міською радою та реєструється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» й іншими нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність неприбуткової організації, підзвітне й підконтрольне Криворізькій міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету та міському голові.
Департамент є правонаступником усіх прав і обов'язків управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради.
Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в управлінні Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, печатки, штампи, бланки й інші реквізити юридичної особи
Отже, не дивлячись на те, що Департамент не є балансоутримувачем відповідних зелених насаджень (дерев), зазначеним структурним підрозділом органу місцевого самоврядування у вищенаведений спосіб здійснюються заходи по контролю за охороною та відновленням зелених насаджень на території міста.
Відповідно до вимог ст. 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Статтею 42 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
Відповідно до вимог ст.ст. 125. 126 Земельного кодексу України, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до вимог ст. 322 ЦК України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами ст.373 ЦК України, право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1166 ЦК України, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Департаментом не спростовано в суді того факту, що земельна ділянка, на якій знаходилось дерево, падінням якого завдано шкоди майну позивача, перебуває у комунальній власності територіальної громади. Доказів того, що земельна ділянка передавалась у користування інших осіб суду також не представлено. Суду не представлено доказів того, що зелені насадження поруч з під'їздом 4 будинком АДРЕСА_1 , передавались на баланс ТОВ «Комбінат Благоустрою», або на баланс об'єднанню співвласників багатоквартирного житлового будинку.
Щодо тверджень представника Департаменту у відзиві на позовну заяву, що з 10.07.2024 року до теперішнього часу управителем житлових будинків АДРЕСА_1 АТО та їх прибудинкових територій визначено ТОВ «Комбінат Благоустрою», предметом та метою зазначеного договору є передача Замовником Управителю функцій управління та надання послуг утримання будинку, споруд або групи будинків і споруд та об'єктів благоустрою, розташованих на прибудинковій території. Дерево, яке впало на транспортний засіб Позивача, знаходилось на прибудинковій території. ТОВ «Комбінат Благоустрою» проводить роботи із знесення (видалення) дерев на прибудинковій території житлових будинків та відносить ці послуги до послуг з поточного ремонту.
Відповідно до Протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням вулиця Героїв АТО, будинок 90 від 10 липня 2024 року, вирішено, що визначено управителем багатоквартирного будинку №90 по вулиці Героїв АТО у м. Кривий Ріг Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат Благоустрою".
Суд зазначає, що відповідно до акту приймання-передачі будинків, з балансу КП "ЖЕО №45" було передано в управління ТОВ «Комбінат благоустрою» об'єкт в управління, а саме будинок АДРЕСА_1 , кількість дерев та чагарників 101 одиниць.
Таким чином, станом на 28.10.2023 року власником зелених насаджень по АДРЕСА_1 , є територіальна громада міста, зазначені землі є комунальною власністю, оскільки не були передані в управління іншому балансоутримувачу та лише з 10.07.2024 року було передано на баланс ТОВ "Комбінат Благоустрою" дерева та чагарники за адресою АДРЕСА_1 .
З урахуванням вищевикладеного, при відсутності балансоутримувача зелених насаджень, матеріально - відповідальною особою, внаслідок падіння дерева на автомобіль позивача, є виконавчий орган місцевої ради, що здійснює організацію благоустрою населеного пункту та контроль за станом благоустрою та озелененням (Вказана обставина узгоджується з правовою позицією Верховного Суду по справі № 2-1474/11-ц від 04.04.2018).
Так, у постанові Верховного Суду по справі № 200/22129/16-ц від 04.09.2019 визначено правову позицію, що якщо дерево, яке пошкодило автомобіль, знаходиться на землі комунальної власності, власником якого у свою чергу є територіальна громада та внаслідок відсутності даних про балансовий облік відповідних зелених насаджень, то обов'язок по відшкодуванню заподіяної позивачу шкоди слід покладати на міську раду до відання виконавчого органу якої згідно з п.п. 7 п. «а», ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» належить організація благоустрою населеного пункту, здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, а також організація озеленення, яким належним чином не забезпечено організацію роботи з цього питання та щодо обліку зелених насаджень, проведення їх інвентаризації та періодичних оглядів.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 вересня 2019 року справа №200/22129/16-ц провадження №61-43478св18.
Норми ЦК України, і норми Закону України «Про благоустрій населених пунктів», і норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», дають підстави стверджувати, що відповідальність за шкоду, завдану майну особи падінням дерева, що зростало на землях комунальної форми власності, несе міська рада, яка уособлює територіальну громаду, що, в свою чергу, є власником земельної ділянки, частиною якої є зелені насадження. Такий висновок повністю узгоджується з нормою ст. 322 ЦК України, яка покладає тягар утримання майна на власника.
Встановлені судом фактичні обставини справи, заперечення відповідачем Департаментом відповідальності за зелені насадження по вулиці Героїв АТО будинок 90 у м. Кривому Розі без будь-яких доказів щодо належної особи власника чи їх балансоутримувача, свідчать про безпосередній причинно-наслідковий зв'язок між бездіяльністю відповідача Департаменту (недоглядом зелених насаджень) і подією у вигляді падіння дерева на автівку позивача.
Таким чином, оскільки дерево, яке впало на належний позивачу автомобіль, було розташовано на землі комунальної власності, тобто його власником є територіальна громада міста, дерево у відповідності до вимог ч. 5 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» не перебувало на балансовому обліку, в той час як організація роботи з цього питання покладена законодавцем на органами місцевого самоврядування, які повинні діяти згідно із вимогами ст. 19 Конституції України, суд приходить до висновку, що обов'язок по відшкодуванню заподіяної позивачу шкоди слід покласти саме на Департамент, до відання виконавчого органу якої в силу пп.7 п.«а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належать організація благоустрою населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій; організація озеленення та яким не було належним чином забезпечено організацію роботу з питань благоустрою, а саме щодо обліку зелених насаджень, здійснення їх інвентаризації, проведення періодичних оглядів.
Будь-яких заперечень та доказів, які б спростовували вище зазначене відповідачем Департаментом суду не надано.
Суд критично відноситься до пояснень відповідача Департаменту відносно того, що позивачем було порушено Правила дорожнього руху України щодо стоянки автомобілів, оскільки це не є предметом позову та представником Департаменту не надано доказів на підтвердження порушення позивачем ПДР.
Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Щодо посилання представника Департаменту у відзиві на позовну заяву, що виконання робіт із знесення зелених (сухостійних, аварійних, фаутних) насаджень ТОВ «Кобмінат Благоустрою».
Так відповідно до Листа вих. №578 від 29.10.2025 року за підписом директора ТОВ "Комбінат благоустрою" Мала К.В, вбачається, що письмових звернень співвласників житлового будинку АДРЕСА_1 АТО за період з 2022 року по 2025 рік до підприємства не надходило. З ініціативи голови будинкового комітету було отримано ордер №691 від 20.05.2024 року на основі рішення виконкому Довгинцівської районної в місті ради.
Відповідно до ч.3, 4, 5 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, отримані відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", є підставою для видалення зелених насаджень після обстеження земельної ділянки та складання акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню. У цьому разі видалення зелених насаджень не потребує дозволу (ордера). Відновна вартість визначається на підставі акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, та сплачується до прийняття об'єкта в експлуатацію. Розмір відновної вартості видалених зелених насаджень зменшується на суму, передбачену проектною документацією на озеленення території. Негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися підприємствами, установами, організаціями або громадянами в разі, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб. У містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком. Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.
Згідно п. 3 Постанова КМУ України від 01.08.2006 №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється: за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку). За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.
Однак, з досліджених документів вбачається, що станом на жовтень 2023 року ТОВ «Комбінат Благоустрою» не надавався дозвіл на видалення зелених насаджень за адресою АДРЕСА_1 та зелені насадження за вказаною адресою не перебували на його балансу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення з Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради майнової шкоди у розмірі 28964,90 грн. підлягають задоволенню, оскільки належними та допустимими доказами доведений розмір матеріальної шкоди, який не спростований у передбачений законом спосіб.
Статтею 23 ЦК України встановлено право особи на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав та законних інтересів. Відповідно до частини другої цієї статті моральна шкода полягає:
1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Згідно із частиною першою статті 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою 2 цієї статті.
Таким чином, частина перша статті 1167 ЦК України встановлює загальне правило, відповідно до якого відповідальність за заподіяння моральної шкоди настає за наявності загальної підстави - наявності моральної (немайнової) шкоди, а також за наявності всіх основних умов відповідальності, а саме: неправомірної поведінки, причинного зв'язку та вини заподіювача.
Відповідно до п. п. 5 постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», згідно загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Суд враховує, що захист порушеного права забезпечується як відновленням становища, яке існувало до порушення цього права, так і механізмом компенсації моральної шкоди, як негативних наслідків (втрат) немайнового характеру, що виникли в результаті душевних страждань, яких особа зазнала у зв'язку з порушенням її прав. Конкретний спосіб, на підставі якого здійснюється відшкодування моральної шкоди обирається потерпілою особою, з урахуванням характеру правопорушення, його наслідків та інших обставин.
З матеріалів справи встановлено порушення прав позивача шляхом завдання майнової шкоди. Завдання майнової шкоди призвело до душевних страждань, пов'язаних із пошкодженням транспорту, що належить позивачу. Суд погоджується з доводами позивача, що у зв'язку із пошкодженням транспорту позивач зазнав душевних страждань, переживань та негативних емоцій. Суд також погоджується із тим, що в результаті пошкодження майна позивача, останній зазнав зміни звичного укладу його життя, пов'язаного із тривалою неможливістю використання пошкодженого транспорту, а винуватець ДТП не відшкодовує завдану матеріальну шкоду.
До того ж позивач витрачає зусилля на відновлення своїх прав, а тому суд приходить до висновку, що вимога про відшкодування моральної шкоди підлягає задоволенню.
Разом з тим, визначаючись щодо розміру відшкодування моральної шкоди, судом враховується характер порушення прав позивача, його наслідки та інші обставини справи, а тому суд вважає, що розмір відшкодування моральної шкоди відповідачем, із врахуванням розміру, заявленого позивачем, повинен бути встановлений судом у розмірі 3 000 грн., що буде відповідати розумності і справедливості.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать в т.ч. витрати пов'язані з проведенням експертизи та професійну правничу допомогу.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує в тому числі чи пов'язані ці витрати з розглядом справи, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову (ч.2 ст.141 ЦПК України).
Так, з матеріалів справи встановлено, що 31.10.2023 року ОСОБА_1 було сплачено 4000 грн. за проведення авто товарознавчої експертизи дослідження автомобіля Nissan Juke держ. Номер НОМЕР_1 пошкодження в насідок падіння дерева 28.10.2023 року в розмірі 4000,00 гривень (а.с. 39).
Тому, зазначені витрати повинні бути відшкодовані відповідачем в повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на - відповідача.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 141, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
Позовну заяву за позовом ОСОБА_1 до Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» про відшкодування майнової та моральної шкоди, заподіяної майну унаслідок падіння гілок дерева на автомобіль - задовольнити частково.
Стягнути з Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради код ЄДРПОУ 03364234, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , в порядку відшкодування матеріальної шкоди 28964,90 гривень (двадцять вісім тисяч дев'ятсот шістдесят чотири гривні 90 копійок).
Стягнути з Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради код ЄДРПОУ 03364234, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , в порядку відшкодування моральної шкоди 3 000,00 грн. (три тисячі гривень)
Стягнути з Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради код ЄДРПОУ 03364234, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , витрати за проведення транспортно-товарознавчого дослідження автомобіля в розмірі 4000 грн. (чотири тисячі гривень 00 копійок).
Стягнути з Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради код ЄДРПОУ 03364234, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , суму судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дв тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комбінат Благоустрою» про відшкодування майнової та моральної шкоди, заподіяної майну унаслідок падіння гілок дерева на автомобіль - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
- відповідач: Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, код ЄДРПОУ: 03364234, юридична адреса: місто Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат Благоустрою", код ЄДРПОУ: 38334859, юридична адреса: місто Кривий Ріг, вулиця Соборності, будинок 107.
Суддя: Н. Ю. Вікторович