Справа № 163/2639/25
Провадження № 3/163/1457/25
04 грудня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А.
з участю представника Волинської митниці Кунєвої З.Ю.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0410/UA205000/2025 про притягнення до відповідальності за ч.3 ст.471 МК України
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Данії, що проживає по АДРЕСА_1 , викладача, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 24.09.2020 органом Комуна Фуресе, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ,
ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), прямуючи 18 жовтня 2025 року близько 01 год 11 хв з України в Республіку Польща через митний пост "Устилуг" Волинської митниці водієм автомобіля "Тойота", номерний знак НОМЕР_3 , не задекларував за встановленою формою товар - монети в асортименті кількістю 7 штук, які мають культурну цінність, у зв'язку із чим є обмеженими до вивезення за межі митної території України згідно із ч.2 ст.371 МК України та затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України за №258 від 22.04.2002 Інструкції, а також не мав на зазначені монети свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.471 МК України.
На розгляд справи ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату та місце розгляду справи під час складання протоколу; будь-яких заяв, клопотань з приводу розгляду справи не подав.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ч.3 ст.471 МК України.
Винуватість ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення повністю стверджена матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил, контрольним талоном для проходження по "зеленому коридору", актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, фототаблицями до протоколу, письмовими поясненнями ОСОБА_1 з перекладом, висновком первинної державної експертизи культурних цінностей від 20.11.2025.
Відповідно до п.57 ст.4 МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
У частині 2 статті 371 МК України визначено, що товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.
Поняття культурних цінностей наведене у п.18 ст.4 МК України, згідно якого, культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України.
Аналогічне визначення цього поняття міститься у статті 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» та у п.1.3 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінносте та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України за №258 від 22.04.2002.
Пунктом 1.6 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінносте та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України за №258 від 22.04.2002, передбачено, що вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 р. N 984 ( 984-2000-п ) "Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України".
У цій справі висновком Волинського краєзнавчого музею від 20.11.2025 року стверджено, що вилучені у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) монети належать до культурних цінностей.
Із письмових пояснень ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), наявних у матеріалах справи, слідує, що вилучені монети є надбанням родини його дружини та про те, що вони відносяться до культурних цінностей не знав, як і не знав про законодавчі обмеження у переміщенні таких предметів.
Такі пояснення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) правового значення не мають, оскільки передбачене ч.3 ст.471 МК України порушення митних правил може вчинятись як умисно, так і з необережності.
Таким чином, з огляду на вищенаведені законодавчі приписи та досліджені у справі докази, вбачаються підстави для висновку про повну доведеність винуватості ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні передбаченого ч.3 ст.471 МК України правопорушення.
Достатніх та обґрунтованих підстав для звільнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від відповідальності, у тому числі на підставі ст.22 КУпАП, не вбачається.
Отже, враховуючи доведеність вини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та наявність встановлених обмежень щодо переміщуваних монет, стягнення на нього слід накласти у виді штрафу з конфіскацією предметів порушення митних правил.
З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Проведеним розрахунком витрат митного органу на зберігання товару згідно приєднаної до протоколу довідки митниці встановлено, що ці витрати є досить мізерними -0,23 копійки, тому вбачаються підстави для віднесення їх на рахунок держави.
Згідно квитанції прибуткового касового ордера № 8 від 20.10.2025 та опису предметів в рахунок забезпечення сплати штрафу у порушника вилучено кошти у сумі 5100 грн.
Оскільки можливість стягнення з осіб, які проживають або перебувають за межами України, за рахунок майна цих осіб, що знаходиться на території України, в порядку ст.542 МК України врегульовано лише щодо постанов митного органу, вирішення питання про долю вилучених готівкових коштів, що зберігаються Волинською митницею, слід віднести до компетенції цього митного органу.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 МК України, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією у власність держави 7-ми монет в асортименті, загальною вартістю 2200,00 гривень, вилучених за протоколом про порушення митних правил №0410/UA205000/2025.
Штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").
Вирішення питання про долю вилучених готівкових коштів в сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, для забезпечення стягнення штрафу, віднести до компетенції Волинської митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета