Справа № 161/20414/25
Провадження № 2-о/161/578/25
04 грудня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Шестерніна В.Д.,
присяжних Форманюк Н.Ю., Приступи Л.В.
за участю секретаря Мельник А.В.
представника заявників - адвоката Терещука Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою Смагіної Наталії Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа, Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення особи померлою,-
встановив:
І.Короткий зміст заяви
03.10.2024 ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися в суд із заявою про оголошення особи померлою.
Заява обгрунтована тим, що батько заявників ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти 05.03.2024 під час захисту батьківщини в зоні виконання бойових завдань поблизу населеного пункту Кринки Херсонської області. За цим фактом розпочато досудове розслідування, яке триває і дотепер. З 05.03.2024 жодних відомостей про місце його перебування немає.
За результатами службового розслідування військовослужбовця ОСОБА_1 , визнано безвісти зниклим.
Оголошення померлим матроса ОСОБА_1 необхідне заявникам для проведення державної реєстрації його смерті з метою подальшого оформлення спадкових прав та звернення із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.
Заявники просили суд оголосити померлим ОСОБА_1 .
II.Позиція заінтересованої особи
Військова частина НОМЕР_1 правом на подання відзиву на заяву про оголошення особи померлою не скористалася.
ІІІ.Процесуальні дії суду, клопотання та заяви учасників судового процесу
Ухвалою суду від 08.10.2025 заяву про оголошення особи померлою прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження у цій справі.
Протокольною ухвалою від 20.11.2025 суд відмовив в задоволенні клопотання представника заявників про витребування доказів.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Процесуальні перешкоди для розгляду справи за відсутності учасників справи відсутні.
Протокольною ухвалою від 01.12.2025 суд відклав ухвалення та проголошення судового рішення на 04.12.2025.
04.12.2025 суд ухвалив рішення, на проголошення якого учасники справи не з'явилися. Суд підписав рішення без його проголошення.
ІV.Фактичні обставини справи
ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.10.2007 та серії НОМЕР_3 від 14.11.2005, а.с. 42-43).
В сповіщенні сім'ї №58 від 06.03.2024 зазначено про те, що матрос ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.03.2024 зник безвісти під час захисту батьківщини в зоні виконання бойових завдань поблизу населеного пункту Кринки Херсонської області (а.с. 16).
За фактом зникнення безвісти матроса ОСОБА_1 було призначене службове розслідування, проведення якого доручено заступнику командира НОМЕР_4 батальйону морської піхоти з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 майору ОСОБА_4 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.03.2024 №1087, а.с. 17). З матеріалів службового рослідування вбачається, що військовослужбовець військової частини НОМЕР_5 матрос ОСОБА_1 зник безвісти 05.03.2024 поблизу населеного пункту Кринки Херсонської області (а.с. 24-37).
В акті службового розслідування від 17.03.2024 встановлені такі обставини: 05.03.2024 зведена група військовослужбовців НОМЕР_4 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 , до складу якої входив матрос ОСОБА_1 , здійснювала спостереження і оборону позицій НОМЕР_4 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 поблизу населеного пункту АДРЕСА_1 . Орієнтовно об 08:11 противник здійснив скиди невстановлених вибухових пристроїв з безпілотного літального апарату на позиції НОМЕР_4 батальйону морської піхоти. Про обставини події доповідав матрос ОСОБА_5 , який знаходився на позиції поруч з позицією матроса ОСОБА_1 . По завершенню роботи безпілотних літальних апаратів противника матрос ОСОБА_5 провів огляд позиції та виявив на ній матроса ОСОБА_1 , який отримав множинні вогнепальні осколкові поранення та не подавав ознак життя. Провести евакуацію тіла матроса ОСОБА_1 до району зосередження НОМЕР_4 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 в населений пункт АДРЕСА_1 не було можливосі через інтенсивність бойових дій та постійних артилерійських обстрілів противником (а.с. 18-23).
За результатами службового розслідування військовослужбовця матроса ОСОБА_1 , стрільця-санітара 3 відділення НОМЕР_4 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_5 визнано безвісти зниклим (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 17.03.2024 №874, а.с. 39-40).
08.03.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 115 КК України за фактом зникнення безвісти ОСОБА_1 (кримінальне провадження №12024030580000930, витяг з ЄРДР від 08.03.2024, а.с. 50).
V.Висновок суду
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
У частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
З урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій.
У такому випадку у разі подій (наприклад, авіаударів, ракетних обстрілів, терактів, підривів на мінах, загибелі під час евакуації чи гуманітарної місії) на територіях, які формально не є зоною активних бойових дій, але мають прямий зв'язок з воєнними діями, збройним конфліктом, суд має право розпочати відлік шестимісячного строку з моменту такої події. Якщо докази, як-от: відеоматеріали, документи або показання свідків тощо, дозволяють з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель особи, зволікання у визнанні фізичної особи померлою стає невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності.
Такі правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2024 у справі №755/11021/22 (пункти 94-100).
За встановлених фактичних обставин справи та з урахуванням релевантних джерел права суд дійшов таких висновків.
У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.
Військовослужбовець військової частини НОМЕР_5 матрос ОСОБА_1 пропав безвісти у зв'язку з воєнними діями 05.03.2024 поблизу села Кринки Херсонського району Херсонської області, яке відноситься до Олешківської міської територіальної громади.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 (далі - Перелік).
У цьому Переліку зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані Російською федерацією території України. До того ж цей Перелік містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
Для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України слід використовувати дані, зокрема з Переліку.
Згідно з такими даними тимчасова окупація території Олешківської міської територіальної громади почалася з 24.02.2022 і триває дотепер. Перелік не містить відомостей про ведення активних бойових дій (зокрема дату їх початку та завершення) на території Олешківської міської територіальної громади.
Відтак, шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України, слід відраховувати від дня настання події, за якої відбулася загибель матроса ОСОБА_1 , тобто з ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки така подія, будучи наслідком воєнних дій, сталася не на території ведення активних бойових дій.
Суд констатує, що такий шестимісячний строк на момент звернення заявників до суду сплив, що з урахуванням приписів ч. 2 ст. 46 ЦК України та висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 11.12.2024 у справі №755/11021/22, дає підстави зробити юридичне припущення смерті військовослужбовця ОСОБА_1 .
Отже, заяву про оголошення особи померлою слід задовольнити.
VI.Судові витрати
Оскільки справа розглянута в порядку окремого провадження, то судові витрати при ухваленні судом рішення не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом (ч. 7 ст. 294 ЦПК України).
Керуючись ст. ст. 10, 259, 263-265, 268, 273, 294, 305-308, 354-355 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Заяву ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа, Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Луцька, який загинув під час проходження військової служби та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації проти України на тимчасово окупованій Російською федерацією території України.
Датою смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Луцька, вважати - ІНФОРМАЦІЯ_4 , місцем смерті вказати - село Кринки Херсонського району Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Відомості про сторін та інших учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Заявник: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_7 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код в ЄДРПОУ НОМЕР_8 .
Дата складення повного рішення суду - 04.12.2025.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.Д. Шестернін
Присяжні Н.Ю. Форманюк
Л.В. Приступа