Постанова від 04.12.2025 по справі 154/1523/24

154/1523/24

3-в/154/25/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року м. Володимир

Володимирський міський суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Лященка О.В.

за участю секретаря судового засідання Баранюк О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні подання заступника начальника Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання рішення в порядку статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»,

встановив:

Заступник начальника Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України звернулась в суд з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення в порядку статті 18 Закону України «Про виконавче провадження». Подання обґрунтовує тим, що на виконанні у Володимирському відділі державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України перебуває виконавче провадження № 75698866 з примусового виконання постанови № 154/1523/24, виданої 12.06.2024 Володимир-Волинським міським судом Волинської області про конфіскацію вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки, що знаходиться у сейфі вилученої зброї Володимирського РВП ГУНП у Волинській області за адресою м.Володимир вул.Соборна,6 (боржник ОСОБА_1 , ВП 75698866.)

Керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження» 06.08.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження у АСВП за № 75698866.

Відповідно до частини 1 та 2 ст. 62 Закону України “Про виконавче провадження», виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно частини першої статті 61 Закону України “Про виконавче провадження», реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною.

Згідно до норм Цивільного кодексу України та інших нормативно-правових актів України зброя є майно, яке обмежене в обороті, а тому не підлягає реалізації шляхом електронних торгів.

Відповідно до п.8 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішення суду і переданим органам державної виконавчої служби, затверженою постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2022 р. передбачено що мисливська вогнепальна, пневматична та холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самаоборони заряджені речовинами сльозоточивої та дратівливої дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.

Нормативно-правовим актом, який регулює порядок ропорядженням вилучення зброї та боєприпасів до неї є Інструція про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затверженої наказом МВС України №314 від 31.05.1993 року.

Відповідно до вказаної Інструкції, непридатні зброя та боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п.п.30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управління МТ і ТЗ за накладною у торговельні організації. Застосувати конфіскацію для вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки, що знаходиться у сейфі вилученої зброї Володимирського РВП ГУНП у Волинській області за адресою м.Володимир вул.Соборна,6 , які були предметом адміністративного правопорушення неможливо. Крім того, реалізувати вогнепальну мисливську рушницю ТОЗ-БМ калібру 16 № НОМЕР_1 та патрони калібру 16 мм в кількості 34 штуки не є можливим оскільки відсутня угода ДПС з торговельними мережами щодо реалізації конфіскованої зброї відповідно до п.п. 12.13 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядженням ним, затверженого постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 25.08.1998 року.

Відповідно до п.2 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення, та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України № 662 від 21 серпня 1998 року, здійснюючи дозвільну систему, органи поліції відповідно до законодавства України видають міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва, ремонту, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення, боєприпасами до неї, холодною та охолощеною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу (далі - суб'єкти господарювання), дозволів на придбання, зберігання, перевезення (через митний кордон України, територією України, транзит через територію України) й використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї, охолощеної зброї, пневматичної зброї; пристроїв та патронів до них; вибухових матеріалів і речовин; на відкриття та функціонування сховищ, складів і баз, де вони зберігаються, стрілецьких тирів і стрільбищ, мисливсько-спортивних стендів, а також підприємств і майстерень з виготовлення і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазинів, у яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та патронів до них (далі - об'єкти дозвільної системи); громадянам - дозволів на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.

Крім того, п.7 Інструкції встановлено, що на кожну особу, яка володіє вогнепальною, мисливською, а також холодною, нагородною, пневматичною зброєю (крім відомчої зброї), пристроями, заводиться особова справа.

Організатором електронним торгів є державне підприємство Система Електронних Торгів Арештованого майна (“СЕТАМ»), яка належить до сфери управління Міністерства юстиції України та уповноважене відповідно до законодавства на забезпечення здійснення заходів із створення та супроводження програмного забезпечення системи, технологічного забезпечення, збереження та захисту даних, що містяться у Системі, здійснення організації та проведення електронних торгів, забезпечення збереження майна, яка не передбачає наявність відповідних дозволів та ліцензій на реалізацію даного виду майна та наявність відповідних дозволів у покупця на придбання даного виду майна, що порушує вимоги Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України “Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.

Згідно п.8 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішення суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №985 від 11.07.2022 р. Передбачено, що мисливська вогнепальна, пневматична та холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони заряджені речовинами сльозоточивої та дратівливої дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.

Чинним законодавством не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї та боєприпасів, завдяки чому можна буде реально здійснити їх конфіскацію в дохід держави. Крім того органи ДВС не мають права на проведення зброї та боєприпасів, а відповідно до п.22 ч.1 ст.23 Закону України “Про Національну поліцію» здійснення у визначеному законом порядку приймання, зберігання та знищення вилученої зброї, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, вибухової речовини, покладено на органи поліції.

В зв?язку з наведеним, просить змінити порядок та спосіб виконання постанови № 154/1523/24, виданої 12.06.2024 Володимир-Волинським міським судом Волинської області про конфіскацію вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки, що знаходиться у сейфі вилученої зброї Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, на безоплатне вилучення та знищення вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки; виконання постанови в частині безоплатного вилучення та знищення вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки покласти на Головне управління Національної поліції Волинської області.

Державний виконавець в судове засідання не з'явилась, однак подала заяву, в якій просила розгляд подання проводити у її відсутності, подання задовольнити.

З'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що подання належить задовольнити, зважаючи на таке.

Встановлено, що постановою судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 12.06.2024 року у справі № 154/1523/24 визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягненн у виді штрафу у розмірі 119 гривень з конфіскацією вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки.

Постановою заступника начальника Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антоневською В.Л. від 06.08.2024 року відкрито виконавче провадження в частині конфіскації вказаної вище вогнепальної зброї та патронів.

На цей час вказана постанова судді в частині конфіскації зброї не виконана.

Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.

Відповідно до ст. ст. 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно зі ст. ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 2025/2-10/11, поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з п. п. 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.

З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.

Відповідно до п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314, у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.

Згідно з п.п. 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.

Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Так само, згідно з абзацами 1, 2 п. 25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2002 року, тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.

Згідно з п. 37 Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.06.2006 № 812, боєприпаси, вибухові речовини, порохи (продукти спецхімії) підлягають знищенню, якщо їх використання та/або переробка неможливі, оскільки не відповідають правилам безпеки і заборонені відповідними органами виконавчої влади з урахуванням їх фізико-хімічних характеристик.

Відповідно до п. 29 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 № 314, на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п. п. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною.

З урахуванням вищезазначеного, доходжу висновку про необхідність зміни способу і порядку виконання постанови судді Володимир-волинського міського суду Волинської області від 12.06.2024 року у справі № 154/1523/24 в частині конфіскації зброї на безоплатне вилучення та знищення цієї зброї, виконання чого покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.

Керуючись ст.ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Подання заступника начальника Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 12.06.2024 року в частині конфіскації - задовольнити.

Змінити порядок та спосіб виконання постанови № 154/1523/24, виданої 12.06.2024 Володимир-Волинським міським судом Волинської області про конфіскацію вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки, що знаходиться у сейфі вилученої зброї Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, на безоплатне вилучення та знищення вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки.

Виконання постанови в частині безоплатного вилучення та знищення вогнепальної мисливської рушниці ТОЗ-БМ калібру 16 № 38004 та патронів калібру 16 мм в кількості 34 штуки покласти на Головне управління Національної поліції Волинської області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Олександр ЛЯЩЕНКО