Рішення від 04.12.2025 по справі 560/18102/25

Справа № 560/18102/25

РІШЕННЯ

іменем України

04 грудня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліліана" до Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправними та скасування висновку та наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальність "Ліліана" звернулося в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправними та скасування висновку та наказу.

Позовні вимоги обгрунтовані порушенням відповідачем мораторію на проведення заходів державного нагляду (контролю) та відсутністю законних підстав для призначення позапланової перевірки в умовах воєнного стану.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування висновку комісії щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності Державної інспекції архітектури та містобудування України від 12 серпня 2025 року № 132/02-4-02/25 закрито.

Відповідачем 06.11.2025 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що обставини справи свідчать про наявність підстав для проведення позапланової перевірки в порядку державного архітектурно-будівельного контролю та про відсутність підстав для скасування висновку № 132/02-4-02/25 від 12.08.2025 та наказу Державної інспекції архітектури та містобудування України від 15.10.2025 «Про проведення позапланової перевірки».

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Наказом Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради № 92 від 21.03.2023 Товариству з обмеженою відповідальність "Ліліана" було видано містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва "Нове будівництво торгово-офісного центру по вул. Староміська, 7/1 в м. Хмельницький, Хмельницької області", що внесені до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з реєстраційним номером MU01:3911-3268-8036-8414, реєстраційний номер A3063911326863591196 від 22.03.2023.

На підставі отриманих містобудівних умов та обмежень позивачем було розроблено та затверджено проект Нового будівництва торгово-офісного центру по вул.Староміська, 7/1 в м. Хмельницький, Хмельницької області (реєстраційний номер документу PD01:8502-9328-8186-7972 від 16.01.2024).

На підставі отриманих містобудівних умов та обмежень і розробленого проекту, позивачем до Державної інспекції архітектури та містобудування України було подано Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (ІV051240117716 від 18.01.2024) та проводиться будівництво торгово-офісного центру.

Комісія щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності Державної інспекції архітектури та містобудування України 12 серпня 2025 прийняла висновок №132/02-4-02/25, яким вирішила: обставини, викладені у зверненні, можуть бути підставою для здійснення позапланової перевірки за адресою: вул. Староміська, 7/1 в м. Хмельницький, Хмельницької області.

Міністерство розвитку громад та територій України наказом від 29.09.2025 №1435 "Про погодження здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю" наказано Державній інспекції архітектури та містобудування України забезпечити в установленому порядку здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єктах будівництва за адресами, зокрема вул. Староміська, 7/1, м. Хмельницький на земельній ділянці з кадастровим номером: 6810100000:01:004:0505.

Пунктом 6 зазначеного наказу визначено розпочати здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 робочих днів з дня отримання цього наказу.

Державною інспекцією архітектури та містобудування України наказом №229 від 15.10.2025 "Про проведення позапланової перевірки" призначено проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва за адресою: вул. Староміська, 7/1, м. Хмельницький на земельній ділянці з кадастровим номером: 6810100000:01:004:0505.

Повідомленням про проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва №2572/02/12-25 від 16.10.2025 та вимогою №2573/02/12-25 від 16.10.2025 Державна інспекцією архітектури та містобудування України повідомила Товариство з обмеженою відповідальність "Ліліана" про проведення перевірки у період з 15.10.2025 по 18.10.2025, необхідність надання посадовим особам ДІАМ документів, необхідних для проведення перевірки, вказано на необхідність перебування керівника чи уповноваженої особи з відповідним документом, що посвідчує особу, на об'єкті будівництва 22.10.2025.

Не погоджуючись з рішенням комісії та наказом на проведення перевірки, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері містобудування, містобудівної та архітектурної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, законами України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.

Так, правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначаються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 (далі - Закон №3038-VI).

Згідно з пунктом 8 частини першої статті 7 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом здійснення державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, розташованих в межах та за межами населених пунктів, на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у пункті 7 частини першої цієї статті.

Положеннями статті 41 Закону передбачено, зокрема, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання даної норми закону, постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок № 553), який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Положеннями пункту 9 Порядку № 553 регламентовано, зокрема, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Відповідно до пункту 7-1 Порядку № 553, з метою розгляду отриманих звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при органі державного архітектурно-будівельного контролю утворюється комісія щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності.

За результатами розгляду звернення комісія шляхом голосування приймає рішення, що оформлюється відповідним висновком.

Кабінет Міністрів України 13.03.2022 прийняв постанову №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" (далі - Постанова №303).

Відповідно до пункту 1 Постанови №303 (тут і далі в редакції, чинної на час виникнення правовідносин) Кабінет Міністрів України постановив припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 "Про введення воєнного стану в Україні".

За наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах (пункт 2 Постанови №303).

Таким чином, на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64, Кабінет Міністрів України заборонив, в т. ч. відповідачу, проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Як виняток, проведення таких заходів допускається за рішенням відповідача, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Спірний наказ Державної інспекції архітектури та містобудування України №229 від 15.10.2025 "Про проведення позапланової перевірки" не містить жодних покликань на очевидний характер загроз, що мають значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини.

При цьому, висновок комісії щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності Державної інспекції архітектури та містобудування України від 12 серпня 2025 року №132/02-4-02/25 містить лише цитати зі звернень громадян та акту обстеження об'єкта містобудування щодо дотримання законодавства, затвердженої містобудівної документації від 15.08.2024, складеного в.о. начальника управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Хмельницької міської ради Вінер М.В., головним спеціалістом управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Хмельницької міської ради Дзянком П.М.

Водночас, проведення перевірок в умовах воєнного стану це виключення з загального правила про заборону їх проведення і наявність таких виключень підлягає доведенню в кожному конкретному випадку.

Саме по собі зазначення про порушення будівельних норм не свідчить про наявність загроз, що мають саме значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини.

Крім того, суд зазначає про процедурні порушення, допущені Державною інспекцією архітектури та містобудування України при прийнятті спірного наказу №229 від 15.10.2025 "Про проведення позапланової перевірки", а саме: наказ не містить строку проведення позапланової перевірки, фактичний початок перевірки - 22.10.2025 суперечить пункту 6 наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 29.09.2025 №1435 "Про погодження здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю".

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач сплатив судовий збір, тому ці витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліліана" до Державної інспекції архітектури та містобудування України - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції архітектури та містобудування України №229 від 15.10.2025 "Про проведення позапланової перевірки".

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліліана" судові витрати в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної інспекції архітектури та містобудування України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Ліліана" (вул. Староміська, 7/1, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29005 , ідентифікаційний номер - 22767682)

Відповідач:Державна інспекція архітектури та містобудування України (бульв. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133 , код ЄДРПОУ - 44245840)

Головуючий суддя О.О. Михайлов