Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 грудня 2025 року № 520/18102/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Дніпропетровської обласної військової адміністрації (просп. Олександра Поля, буд. 1,м. Дніпро,Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49101, код ЄДРПОУ00022467) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправними дії Дніпропетровської обласної військової адміністрації, які полягають у не дотриманні вимог ч. 2 ст. 14 ЗУ «Про звернення громадян» при розгляді звернення (пропозицією - зауваженням) ОСОБА_1 УМ-18818941 від 11.05.2025р.
-зобов'язати Дніпропетровську обласну військову адміністрацію повторно розглянути звернення (пропозицією - зауваженням) ОСОБА_1 УМ-18818941 від 11.05.2025р. відповідно до ч. 2 ст. 14 ЗУ «Про звернення громадян».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09 липня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.
В обґрунтування адміністративного позову ОСОБА_1 зазначив, що звернувся до відповідача через сайт урядовий портал зі зверненням. Позивач є інвалідом II групи. Відповідачем надана відповідь за підписом виконуючого обов'язки керівника апарату обласної військової адміністрації. Позивач вважає, що його звернення розглянуто з порушенням Закону України «Про звернення громадян», оскільки не розглянуто першими керівниками органу. Враховуючи, що позивач є особою з інвалідністю II групи, то його пропозиція повинна була бути розглянута першим керівником відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про звернення громадян».
Дніпропетровська обласна державна адміністрація надала відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
11 травня 2025 року позивач звернувся до відповідача через сайт урядовий портал зі зверненням (пропозицією-зауваженням) УМ-18818941.
Відповідачем надана відповідь за підписом виконуючого обов'язки керівника апарату обласної військової адміністрації.
Відповідно до Положення про Юридичний департамент Дніпропетровської обласної державної адміністрації у новій редакції, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 16.07.2025 № Р-341/0/3-22, представлення інтересів облдержадміністрації в судах, інших органах, установах, організаціях незалежно від форми власності є одним з основних завдань юридичного департаменту. Дніпропетровський регіональний контактний центр (далі - ДРКЦ) є суб'єктом Єдиної системи опрацювання звернень, створеної відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 № 976 “Деякі питання Єдиної системи опрацювання звернень». Підпунктом 4 пункту 3 Положення про Єдину систему опрацювання звернень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 № 976 “Деякі питання Єдиної системи опрацювання звернень» (далі - Положення № 976) визначено, що контактний центр - установа, організація або структурний підрозділ, на які органом покладено функції з приймання, попереднього розгляду та реєстрації звернень, що надійшли за допомогою засобів телекомунікації, консультування та інформування заявників, надсилання звернень підрозділам органу та іншим органам відповідно до компетенції для розгляду по суті порушених питань. Відповідно до пункту 5 Положення № 976, основними завданнями Єдиної системи є: 1) прийняття звернень; 2) реєстрація та попередній розгляд звернень; 3) передача звернень органам або їх структурним підрозділам відповідно до компетенції для розгляду та вирішення по суті порушених питань; 4) проведення аналізу результатів розгляду звернень органами відповідно до їх компетенції; 5) проведення моніторингу та аналізу громадської думки; Документ сформований в системі «Електронний суд» 01.12.2025 2 6) інформування заявників щодо норм законодавства, надання необхідних консультаційних послуг і роз'яснень з питань, що мають важливе суспільне значення, на підставі інформаційно-консультаційних матеріалів, що надаються в установленому порядку Урядовому контактному центру органами. Повноваження ДРКЦ чітко визначені Положенням № 976 та Положенням про Дніпропетровський регіональний контактний центр, що затверджене розпорядженням голови облдержадміністрації від 17.10.2022 № Р-168/0/3-22 (копія додається), відповідно до яких контактний центр не здійснює розгляд звернень громадян по суті, а забезпечує їх приймання, реєстрацію, первинне опрацювання та передачу за належністю відповідно до компетенції порушених у зверненні питань.
Судом встановлено, що до ДРКЦ надійшло звернення ОСОБА_1 11.05.2025 яке було зареєстроване 11.05.2025 за № УМ-18818941 та направлено за належністю до управління персоналу апарату облдержадміністрації. 12.05.2025 реєстраційну картку вказаного звернення із вимогами до оформлення направлено для розгляду на електронну адресу управління персоналу апарату обласної державної адміністрації, оскільки саме це управління є компетентним у відповідній сфері, а саме у питаннях формування/скорочення штату Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Згідно з вимогами Дніпропетровського регіонального контактного центру до оформлення, створення, відправки, надсилання листів-відповідей на доручення за зверненнями громадян листи, які їм не відповідають, не опрацьовуються і не реєструються обліковою системою. Так, відповідь на звернення ОСОБА_1 прийнято і зареєстровано Дніпропетровським регіональним контактним центром як таку, що відповідає вказаним вимогам.
Відповідно до норм статті 42 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток. Під час розгляду цього звернення враховувались вимоги пункту 7 Додатку 5 до Регламенту Дніпропетровської обласної державної адміністрації (пункти 34, 36), затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 31 грудня 2021 року № Р-1053/0/3-21 (із змінами), в якому визначено, що відповіді на звернення підписує керівник апарату обласної державної адміністрації. Водночас відповідно до вимог статті 17 Закону України “Про державну службу» повноваження керівника державної служби у місцевих державних адміністраціях здійснює керівник апарату - в апараті місцевої державної адміністрації та її структурних підрозділах (крім структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб публічного права). Водночас відповідно до вимог абзацу 1 пункту 8 Каталогу типових посад державної служби і критеріїв віднесення до таких посад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2023 року № 1109 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2025 року № 369), керівники, які є керівниками державної служби в державних органах, мають I (перший) керівний рівень. Класифікаційний код посади керівника апарату обласної Документ сформований в системі «Електронний суд» 01.12.2025 3 державної адміністрації згідно із штатним розписом на 2025 рік Дніпропетровської обласної державної адміністрації (Дніпропетровської обласної військової адміністрації) - І-ІІ-2, що підтверджує перший керівний рівень його посади. Згідно з розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 08 травня 2025 року № К-64/0/5-25 “Про відпустку Домніцака В.В.» з 09 до 18 травня 2025 року обов'язки керівника апарату обласної державної адміністрації як керівника першого керівного рівня виконував Волинець С.С., начальник управління організаційної роботи апарату обласної державної адміністрації. Враховуючи вищезазначене, при наданні відповіді на звернення ОСОБА_1 11.05.2025 яке було зареєстроване 11.05.2025 за № УМ-18818941, Дніпропетровська обласна державна адміністрація діяла в межах і спосіб визначений чинним законодавством України.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Дніпропетровської обласної військової адміністрації (просп. Олександра Поля, буд. 1,м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49101, код ЄДРПОУ00022467) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.