Рішення від 04.12.2025 по справі 520/19598/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

04 грудня 2025 р. № 520/19598/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" про припинення діяльності юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Міністерство юстиції України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" (код ЄДРПОУ 36373770, керівник - Юношев Анатолій Миколайович, місцезнаходження: просп.Науки (згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - просп.Леніна, буд.56, м.Харків, Харківська область, 61072) - припинити.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ч.5 ст.16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" у найменуванні юридичних осіб забороняється використання символіки російської імперської політики. Згідно з п.3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3005-IX "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", юридичні особи зобов'язані привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону, а в разі невиконання їх діяльність підлягає забороні в установленому порядку. Оскільки найменування Товариства з обмеженою відповідальністю Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" містить заборонену символіку російської імперської політики, це є підставою для припинення діяльності зазначеної юридичної особи у судовому порядку.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі направлено судом на адресу відповідача у відповідності до норм діючого законодавства, однак на адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса".

Відповідно до частини 8 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Також пунктом 4 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Оцінюючи можливість розгляду справи за таких обставин, суд виходить з того, що відповідно до статті 55 Конституції України, статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (далі Конвенція) держава має позитивні зобов'язання перед людиною забезпечувати розгляд справи у розумний строк. Особа, яка звертається до суду, має законні очікування, що справу буде розглянуто. Поведінка відповідача не може стати на заваді обов'язку суду розглянути справу.

Однак з гарантій статті 6 Конвенції випливає як право позивача на розгляд справи у розумний строк, так і право відповідача знати про судове провадження проти нього.

Суд звертає увагу, що одержання учасником справи належно надісланої судової кореспонденції перебуває поза сферою контролю суду. У свою чергу особа, яка зареєструвала своє місце проживання за певною адресою, діючи розумно та добросовісно, повинна дбати про те, щоб мати змогу отримувати надіслану їй кореспонденцію своєчасно. У разі виникнення перешкод, адресат міг, зокрема, подати заяву про пересилання або доставку адресованих йому поштових відправлень на іншу адресу. Це передбачено п.108, 109 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009.

Отже для добросовісного адресата є механізм забезпечення права на отримання офіційної кореспонденції незалежно від того живе він чи ні за певною адресою. Натомість у суду немає жодного механізму забезпечити вручення судової кореспонденції учаснику справи, який не бажає її отримувати або не проживає за зареєстрованою адресою. З огляду на це, неотримання судової кореспонденції відповідачем не може бути перешкодою для розгляду справи.

При цьому, згідно із частиною 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Отже, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи.

Відповідач, у встановлений судом строк, правом надати відзив на позовну заяву не скористався.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, зазначає наступне.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" зареєстрована 10.02.2009 року, код ЄДРПОУ 36373770, місцезнаходження: 61072, Харківська область, місто Харків, просп.Науки (Леніна), будинок 56. Керівником товариства є Юношев Анатолій Миколайович.

Основний вид діяльності за КВЕД: 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування. Інші види діяльності: 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 62.02 Консультування з питань інформатизації; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.

У ході проведення моніторингу відповідності найменування зазначеної юридичної особи вимогам Закону України №3005-ІХ позивачем встановлено, що найменування юридичної особи відповідача не відповідає положенням Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". З огляду на що, позивачем проведено правову експертизу на відповідність найменуванню відповідача вимогам Закону №3005-ІХ, призначено засідання Комісії з питань дотримання Законів України "Про засудження комуністичного та націоналістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" (далі - Комісія), відомості про що опубліковано на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України.

Судом з матеріалів справи встановлено, що в ході проведення правової експертизи Комісією враховано роз'яснення Українського інституту національної пам'яті, надані в листі від 11.07.2024 №1951/2.2-07-24, згідно з яким найменування юридичних осіб, що містять слова "Росія", "Москва" або похідні від них, віднесено до символіки російської імперської політики.

За результатами проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ, Комісією 24.06.2025 складено Правовий висновок №9 "Про невідповідність найменування вимогам Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ".

24 червня 2025 року Міністерством юстиції України видано наказ №1794/5, яким зазначений Правовий висновок затверджено та визнано, що найменування Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" не відповідає вимогам частини другої статті 4 Закону № 3005-ІХ.

Відповідно до затвердженого Правового висновку Комісії від 24.06.2025 №9, найменування відповідача містить символіку російської імперської політики, що свідчить про порушення ним вимог Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Крім того, Міністерство юстиції України звернулось до відповідача з листом від 20.08.2024 №117110/19.4/33-24, в якому просило надати пояснення щодо причин неприведення найменування у відповідність до вимог Закону №3005-ІХ, однак поштове відправлення було повернуто у зв'язку з відсутністю адресата з відміткою "за закінченням строку зберігання".

Оскільки, станом на дату звернення позивача з позовною заявою до суду, відповідачем не було вжито заходів, спрямованих на виконання вимог Закону №3005-ІХ, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики визначає Закон України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" (далі - Закон №3005-ХІ).

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 09 квітня 2015 року №317-VIII (далі - Закон №317-VIII) пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об'єднанням громадян, друкованим медіа та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого медіа.

У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими медіа вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади (ч.3 ст.3 Закону №317-VIII).

За визначенням п.2 ч.1 ст.1 Закону №317-VIII пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів - публічне заперечення, зокрема через медіа, злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на виправдання злочинного характеру комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, виготовлення та/або поширення, а також публічне використання продукції, що містить символіку комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

Частиною 3 ст.7 Закону №317-VІІІ передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.

У відповідності до п.4 ст.7 Закону №317-VIII встановлено, що у разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.

Процедуру прийняття Мін'юстом рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" визначає Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року №354 (далі - Порядок №354).

Пунктом 3 Порядку №354 встановлено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.

Згідно з підпунктом 2 пункту 4 Порядку №354 підставою проведення правової експертизи можуть бути ініціатива Мін'юсту.

Відповідно до пунктів 7, 8, 9 Порядку №354 для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" (далі - Комісія).

Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

До складу Комісії входять працівники Мін'юсту.

До роботи Комісії можуть залучатися представники правоохоронних органів, Центральної виборчої комісії, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), а також незалежні експерти (за згодою).

Комісія для виконання покладених на неї завдань має право отримувати в установленому порядку інформацію від правоохоронних органів, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Пунктами 15, 18, 23 Порядку №354 встановлено, що за результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів.

Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.

У тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів Мін'юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.

Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку про те, що на підставі прийнятого рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" Міністерство юстиції України звертається з відповідним позовом до суду про припинення такої діяльності у тому числі й громадської організації.

Законодавець визначив відповідну процедуру, яка передує зверненню Мін'юсту до суду з позовом щодо припинення діяльності певного об'єкту. Спочатку Мін'юст повинен установити невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" шляхом проведення правової експертизи та складання відповідного рішення Комісією. Лише після складання рішення про невідповідність вимогам Закону №317-VIII Мін'юст у тридцятиденний строк (з моменту складання такого рішення) може звернутись із позовом до суду щодо припинення діяльності такого об'єкта.

Мін'юст дотримався законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи відповідача вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" звернувшись до суду з позовом щодо припинення діяльності зазначеного об'єкта, попередньо установивши невідповідність його найменування Закону №317-VIII шляхом проведення правової експертизи.

Як встановлено судовим розглядом, 24.06.2025 Комісією з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" проведена правова експертиза щодо невідповідності найменування юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ", код ЄДРПОУ 36373770, вимогам Закону України від 09.04.2015 №317-VIII "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

За наслідками проведення експертизи ухвалено правовий висновок від 24.06.2025 №9, згідно якого Комісією встановлено, що найменування об'єкта правової експертизи не відповідає ч.2 ст.3 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" від 24.06.2025 №9 "Про невідповідність найменування Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" вимогам Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" затверджено наказом Міністерства юстиції України від 24.06.2025 №1789/5.

Доказів визнання протиправним/скасування вищевказаного правового висновку від 24.06.2025 №9 у встановленому законом порядку до суду не надано, що дає підстави дійти висновку про те, що він є чинним та підлягає застосуванню. Підстав для неприйняття зазначеного правового висновку та наведеної в ньому інформації судом не встановлено.

Оцінивши вказаний доказ, зокрема, на предмет його належності та достатності та наданих на її обґрунтування матеріалів, суд приходить до висновку про те, що зазначений правовий висновок є достатнім, та таким, що дає підстави дійти висновку, що використання у назві відповідача - скороченої назви держави-агресора - Російської Федерації, є порушенням вимог Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Відтак, суд приходить до висновку, що позивачем доведено факт використання у найменуванні відповідача символіки російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності вищевказаної громадської організації.

За приписами ч.1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Міністерства юстиції України (вул.Архітектора Городецького, буд. 13, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" (просп.Науки, буд.56, м.Харків, 61072, код ЄДРПОУ 36373770) про припинення діяльності юридичної особи, - задовольнити.

Припинити діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Міждержавний міжрегіональний координаційний центр "УКРАЇНА-РОСІЯ" (код ЄДРПОУ 36373770, керівник - Юношев Анатолій Миколайович, місцезнаходження: просп.Науки (згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - просп.Леніна, буд.56, м.Харків, Харківська область, 61072).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 04 грудня 2025 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО