Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 грудня 2025 р. № 520/25974/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Харківського квартирно-експлуатаційного управління, оформлену листом від 20 травня 2025 року № 583/3087 щодо підготовки та направлення до органу місцевого самоврядування клопотання про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових;
- зобов'язати Харківське квартирно-експлуатаційне управління за встановленим порядком подати клопотання до Чугуївської міської ради Харківської області про виключення з числа службового житла квартири АДРЕСА_1 з числа службових.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправну відмову Харківського квартирно-експлуатаційного управління, оформлену листом від 20 травня 2025 року №583/3087, яким відмовлено позивачу в підготовці та направленні до органу місцевого самоврядування клопотання про виключення квартири квартиру АДРЕСА_1 з числа службових. За доводами позивача, відмова відповідача є безпідставною та порушує його конституційні права на житло та гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їй сімей". Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 06.10.2025 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України. Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття провадження надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Позивачу копія ухвали про відкриття провадження у справі надіслана засобами поштового зв'язку за адресою, зазначеною в позовній заяві, та копія такої ухвали отримана позивачем 15.10.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харкова подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав заперечення проти позову, зазначивши, що позивач разом з донькою проживає в службовій квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , де вони і зареєстровані. Житлова площа вказаної квартири - 35,5 кв.м., тобто на кожного зареєстрованого члена сім'ї припадає 35,5:2=17,75 кв.м. Отже, забезпечення житловою площею позивача для постійного користування загальною площею 35,5 кв. м. на наявний склад сім'ї суперечить вимогам статті 47 ЖК України, відповідно до якої норма жилої площі в Україні встановлюється в розмірі 13,65 кв.м. на особу. Просить відмовити в задоволенні позову. Також, відповідач зазначив, що згідно спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.10.2024 № Д-321/10/дск та директиви командувача Сил логістики Збройних сил України від 01.11.2024 № Д-23/ДСК з 31.01.2025 Харківське квартирно-експлуатаційне управління переформовано у Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харків. Отже, на момент звернення позивача до суду Харківського квартирно-експлуатаційного управління не існує.
Ухвалою від 24.11.2025 замінено відповідача у справі - Харківське квартирно-експлуатаційне управління на правонаступника - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на військовій службі за контрактом у ІНФОРМАЦІЯ_1 , має календарну вислугу років більше 20 років, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД від 18.08.2017 (а.с. 7) та перебуває на квартирному обліку в Чугуївському гарнізоні в загальній черзі з 30.06.2016, в першочерговій черзі з 17.04.2025, що підтверджується довідкою квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків від 29.09.2025 № 583/7598. (а.с. 18)
Позивач разом зі своєю донькою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований в службовій двохкімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 63,3 кв.м., житловою площею 35,5 кв.м.
Рішенням засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленим витягом із протоколу № 5 від 17.04.2025, надано підполковнику ОСОБА_1 постійне житло шляхом виключення з числа "службового" житлове приміщення, яке він займає, за адресою: АДРЕСА_3 (2-х кімнатна, житлова площа 35 кв.м.). (а.с. 20)
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17.04.2025 № 119, затверджено протокол засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.04.2025 № 5, що вбачається з відповідного витягу. (а.с. 12)
Позивач звернувся до Кравтирно-експлуатаційного відділу міста Харків з заявою щодо виключення житлового приміщення, в якому він проживає, з числа службового житла.
Листом від 20.05.2025 № 583/3087 Кравтирно-експлуатаційний відділ міста Харків фактично відмовив у задоволенні заяви позивача, зазначивши, що позивач складом родини 2 особи: основний, донька - 2022 р.н., перебуває на квартирному обліку в Чугуївському гарнізоні та займає двокімнатну квартиру, житловою площею 35,5 кв.м., яка не відповідає нормі забезпечення житлом, встановленій статтею 47 житлового законодавства, у зв'язку з чим підстави для подальшого розгляду даного питання відсутні. (а.с. 17)
Вважаючи протиправною зазначену відмову, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких громадянин має змогу побудувати житло, придбати його у власність, або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступною платою відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Житлового кодексу України (далі за текстом - ЖК України), громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Відповідно до ст. 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Згідно статті 47 ЖК України норма жилої площі в Україні встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Згідно із ст. ст. 48, 49 ЖК України жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі Порядок №1081), який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Порядком № 1081 визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах. Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
Відповідно до п.22 Порядку №1081, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Відповідно до п.23 Порядку №1081, для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
До рапорту додаються: довідки про реєстрацію місця проживання перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Згідно з п.29 Порядку №1081, військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
Згідно з п.31 Порядку №1081, житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством.
Отже, право на житло мають військовослужбовці, які перебувають на обліку.
Відповідно до п.32. Порядку №1081, військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).
Пунктом 33 Порядку №1081 встановлено, що житлове приміщення, що надається військовослужбовцю для постійного проживання, повинне бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним та технічним вимогам.
Згідно з п.34 Порядку №1081, на підставі рішення про надання житла виконавчий орган районної, міської, районної у місті ради, а в закритому військовому містечку - квартирно-експлуатаційний орган видає ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення, безпосередньо військовослужбовцю, на ім'я якого він виписаний, або за його дорученням іншій особі. Ордер може бути виданий лише на вільне житлове приміщення.
Пунктом 2 розділу VII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року № 380 (далі - Інструкція № 380), визначено, що житлові приміщення, які надаються військовослужбовцям для постійного проживання, мають відповідати встановленим санітарним і технічним вимогам.
Житлові приміщення надаються військовослужбовцям та членам їх сімей не менше рівня середньої забезпеченості громадян житловою площею, але не більше 13,65 квадратних метрів житлової площі на одну особу за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
У разі якщо військовослужбовець чи члени його сім'ї використали право на безоплатну приватизацію житла не в повному обсязі, при наданні житла враховується житлова площа у квартирі (будинку), яка знаходиться у приватній власності військовослужбовця або членів його сім'ї.
Під час надання житлових приміщень не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі, старшими 9 років, крім подружжя, а також особами, що страждають тяжкими формами деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим вони не можуть проживати в одній кімнаті разом з членами своєї сім'ї, згідно з переліком хронічних захворювань, що затверджується центральним органом виконавчої влади, який формує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Житлове приміщення може бути надано з перевищенням зазначеного в абзаці другому цього пункту розміру, якщо воно становить одну кімнату (однокімнатну квартиру) або у випадку, передбаченому в абзаці четвертому цього пункту.
Понад норми жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або 10 квадратних метрів житлової площі. Умови надання додаткової жилої площі та категорії громадян, які мають право на її одержання, встановлюються законодавством України.
Судовим розглядом встановлено, що позивач перебуває на військовій службі за контрактом у ІНФОРМАЦІЯ_1 , має календарну вислугу років більше 20 років, є учасником бойових дій, ветераном військової служби, перебуває на квартирному обліку в Чугуївському гарнізоні в загальній черзі з 30.06.2016, в першочерговій черзі з 17.04.2025. Позивач разом зі своєю донькою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований у службовій двохкімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 63,3 кв.м., житловою площею 35,5 кв.м.
Разом з тим, аналізуючи положення статті 47 Житлового кодексу України та пункту 2 розділу VII Інструкції № 380, суд зазначає, що житлові приміщення надаються військовослужбовцям та членам їх сімей не менше рівня середньої забезпеченості громадян житловою площею, але не більше 13,65 квадратних метрів житлової площі на одну особу, що відповідає розміру встановленої в Україні норми жилої площі на одну особу.
Судом встановлено, що загальна площа квартири за адресою: АДРЕСА_3 , в якій позивач проживає разом з донькою, складає 63,3 кв.м., а житлова - 35,5 кв.м. Отже, в даному випадку житлова площа на одну особу - члена сім'ї позивача становить 17,75 кв.м. (35,5 кв.м./2), що перевищує норму житлової площі на одну особу (13,65 кв.м.), передбачену положеннями статті 47 Житлового кодексу України та пункту 2 розділу VII Інструкції № 380.
При цьому, позивачем не повідомлено обставин, за яких він має право на надання йому додаткової жилої площі або житлового приміщення з перевищенням житлової норми на одну особу (13,65 кв.м.). Судом таких обставин не встановлено.
Судом при розгляді даної справи також досліджено положення абзаців 4, 5 пункту 2 розділу VII Інструкції № 380, відповідно до яких передбачено, що під час надання житлових приміщень не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі, старшими 9 років, та що в зазначеному випадку житлове приміщення може бути надано з перевищенням встановленої норми розміру житлової площі, однак, досліджуючи матеріали справи суд встановив, що позивач проживає разом зі своєю донькою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є молодшою 9 років, тому відсутні підстави для застосування в даному випадку норм абзаців 4, 5 пункту 2 розділу VII Інструкції № 380.
Отже, за досліджених обставин та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача в спірних правовідносинах при відмові позивачу в підготовці та направленні до органу місцевого самоврядування клопотання про виключення квартири квартиру АДРЕСА_1 з числа службових.
Під час розгляду справи позивачем не доведено протиправності в діях відповідача. Судом таких обставин не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог без задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова (вул. Григорія Сковороди, буд. 61, м. Харків, 61024, ЄДРПОУ 07923280) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН