Рішення від 03.12.2025 по справі 500/5661/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/5661/25

03 грудня 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника адвоката Борис Ірину Дмитрівну звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, а саме не врахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії заробітної плати за період з січня 1983 року по грудень 1989 року згідно довідки від 04.05.2006 №48.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 05.02.2013 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із застосуванням заробітної плати за період з січня 1983 року по грудень 1989 року згідно довідки від 04.05.2006 №48 із врахуванням сум заробітної плати, зазначених у довідці.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 13.06.2025 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідки від 04.05.206 №48 , виданої ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" за період з січня 1983 року по грудень 1989 року.

Однак, листом від 24.06.2025 №4216-4220/М-02/8-1900/25 позивачу відмовлено у здійснені перерахунку, так, як в документах пенсійної справи міститься акт перевірки від 24.04.2014 №103, щодо підтвердження первинними документами даних, вказаних у вищезазначеній довідці про заробітну плату. Та за результатами перевірки виявлено, що вищевказана довідка про заробітну плату була видана безпідставно, оскільки через пошкодження книг про нарахування заробітної плати працівникам, а саме відсутні прізвища працюючих, неможливо звірити суми заробітної плати. Тому довідка про заробітну плату від 04.05.2006 №48 вважається така, що не підтверджена первинними документами, отже законні підстави для врахування її при розрахунку пенсії відсутні.

Позивач вважає, що неврахування довідки від 04.05.2006 №48, виданої ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" за період з січня 1983 року по грудень 1989 року при розрахунку пенсії є незаконне, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 03.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визнано проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

27.10.2025 від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

В заперечення вказує, що 13.06.2025 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою щодо зміни періоду 60 місяців заробітної плати відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV.

За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надіслало лист №4216/4220/М-02/8-1900/25 від 24.06.2025 про відмову у перерахунку пенсії за віком.

Так, із заявою про призначення пенсії позивачем було надано довідку про заробітну плату від 04.05.2006 №48, видану ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" за період роботи з січня 1983 року по грудень 1989 року.

В документах електронної пенсійної справи позивача міститься акт перевірки від 24.04.2014 за №103, щодо підтвердження первинними документами даних, вказаних у вищезазначеній довідці про заробітну плату.

За результатами перевірки виявлено, що вищевказана довідка про заробітну плату була видана безпідставно, оскільки через пошкодження книг про нарахування заробітної плати працівникам, а саме відсутні прізвища працюючих, неможливо звірити суми заробітної плати.

Тому довідка про заробітну плату від 04.05.2006 №48 вважається така, що не підтверджена первинними документами, отже законні підстави для врахування її при розрахунку пенсії відсутні.

Таким чином, з посиланням на норми чинного законодавства та судову практику, у пенсійного органу відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, в порядку черговості.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Як слідує з матеріалів справи на звернення ОСОБА_1 від 13.06.2025 щодо перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 24.06.2025 №4216/4220/М-02/8-1900/25 повідомило про відмову у перерахунку пенсії за віком.

Зі змісту вказаного листа видно, що із заявою про призначення пенсії позивачем було надано довідку про заробітну плату від 04.05.2006 №48, видану ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" за період роботи з січня 1983 року по грудень 1989 року.

В документах електронної пенсійної справи позивача міститься акт перевірки від 24.04.2014 за №103, щодо підтвердження первинними документами даних, вказаних у вищезазначеній довідці про заробітну плату.

За результатами перевірки виявлено, що вищевказана довідка про заробітну плату була видана безпідставно, оскільки через пошкодження книг про нарахування заробітної плати працівникам, а саме відсутні прізвища працюючих, неможливо звірити суми заробітної плати.

Тому довідка про заробітну плату від 04.05.2006 №48 вважається така, що не підтверджена первинними документами, отже законні підстави для врахування її при розрахунку пенсії відсутні.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягає оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною другою статті 43 Закону №1058-IV передбачено, що для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Згідно частини першої статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначений розділом 2 Порядку №22-1.

Відповідно до абзаців першого та другого підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам..

Згідно із абзацами першим та другим пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Пунктами 1 та 2 частини першої статті 64 Закону №1058-IV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;

Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення та перерахунок пенсії саме на підставі тих документів, які надані заявником до органу, що здійснює призначає пенсію та вимагають всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Додатком 5 до Порядку №22-1 затверджена форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсій.

За змістом вказаної форми довідка повинна містити, зокрема, штамп органу, що видав довідку; ПІБ особи, якій довідка видана; суми заробітної плати та період, за який вона нарахована; підставу видачі довідки; ПІБ, посада та підпис уповноважених осіб.

Суд зазначає, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана Відкритим акціонерним товариством "Збаразький Агрохімкомплекс" 04.05.206 №48 ОСОБА_1 за період з січня 1983 року по грудень 1989 року містить вказані вище реквізити та дає можливість ідентифікувати період роботи позивача, роботодавця та отриману заробітну плату.

Зміст вказаної довідки свідчить, що така довідка видана на підставі первинних документів (особових рахунків).

Суд зазначає, що вказана довідка підписані відповідальними особами товариства, на ній проставлена печатка товариства. Також довідка містить адресу місцезнаходження товариства, яке видало вказану довідку.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомляє суд про те, що із заявою про призначення пенсії позивачем було надано довідку про заробітну плату від 04.05.2006 №48, видану ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" за період роботи з січня 1983 року по грудень 1989 року.

Однак, довідка про заробітну плату від 04.05.2006 №48 вважається така, що не підтверджена первинними документами, оскільки в документах електронної пенсійної справи позивача міститься акт перевірки від 24.04.2014 за №103, щодо підтвердження первинними документами даних, вказаних у вищезазначеній довідці про заробітну плату.

За результатами перевірки виявлено, що вищевказана довідка про заробітну плату була видана безпідставно, оскільки через пошкодження книг про нарахування заробітної плати працівникам, а саме відсутні прізвища працюючих, неможливо звірити суми заробітної плати.

При цьому суд зауважує, що акт перевірки довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 №48 від 04.05.2006, складений 24.04.2014, тобто після 18 років її видачі тане спростовує відомостей у ній зазначених.

Доказів, які б свідчили про недостовірність вищевказаної довідки судом не здобуто та суду не надано.

З огляду на наведене, суд приходить до переконання, що така довідка відповідає вимогам законодавства, оскільки видана на підставі особових рахунків, містить чітко визначені періоди роботи, за які позивачу здійснювалося нарахування і виплата заробітної плати, суми заробітної плати, на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України, а також містить інформацію щодо місцезнаходження і адресу товариства, яким видано таку довідку.

Крім того інформації архівного відділу №2 Тернопільської районної військової адміністрації Тернопільської області від 22.07.2025 №04-01/219, в документах архівного фонду ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" книги нарахування заробітної плати за період з 1983-1989 роки, через фізичне пошкодження, частково не придатні до використання, у списках трактористів Новиківського механізованого загону ОСОБА_1 не значиться.

Документи на зберігання в архівний відділ надійшли від ліквідатора ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" згідно акту прийому передачі архівних документів ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" на тимчасове зберігання 16 вересня 2011 року зокрема, прийнято книги розрахунків по оплаті праці працівників ВАТ "Збаразька Агропрохімкомплекс" за 1978- 2005 роки включно, книги наказів за 1979-2006 роки включно.

За таких встановлених обставин, суд приходить до переконання, що відповідач протиправно не врахував для обчислення позивачу пенсії заробітну плату згідно з довідкою ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" №48 від 04.05.2006.

З огляду на це, з метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивача слід визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати з 01.06.2025 (з врахуванням поданої 13.06.2025 заяви щодо перерахунку пенсії) ОСОБА_1 до заробітку для обчислення пенсії відомості про заробітну плату, зазначені довідці ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" №48 від 04.05.2006, провівши відповідно перерахунок пенсії з врахуванням виплачених сум.

Оскільки суд задовольняє позовні вимоги повністю, то відповідно до частини першої статі 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути сплачену суму судового збору у розмірі 1211,20 грн, відповідно до квитанції №2.327076871.1 від 26.09.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не врахування ОСОБА_1 для обчислення пенсії заробітної плати за період з січня 1983 року по грудень 1989 року згідно довідки ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" від 04.05.2006 №48.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 01.06.2025 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із врахуванням заробітної плати за період з січня 1983 року по грудень 1989 року згідно довідки ВАТ "Збаразький Агрохімкомплекс" від 04.05.2006 №48.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 03 грудня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Мартиць О.І.