Рішення від 04.12.2025 по справі 500/5046/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5046/25

04 грудня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 із позовом, в якому просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не оформлення та не подання до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів від 31.03.2025 про призначення і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) її чоловіка ОСОБА_2 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити та подати до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи від 31.03.2025 про призначення і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) її чоловіка ОСОБА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що чоловік позивачки, штаб-сержант ОСОБА_2 , проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 з 13 вересня 2016 року по 17 грудня 2022 року.

17 грудня 2022 року чоловік позивачки помер та відповідно до Витягу з протоколу засідання штатної 16 Регіональної військово-лікарської комісії № 602 від 12 квітня 2024 року захворювання штаб-сержанта ОСОБА_2 , 1964 року народження - гостра серцево-судинна недостатність. А також зазначено: "Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, Так, пов'язана із захистом Батьківщини".

З метою реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000,00 грн, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168, позивачка 31 березня 2025 року подала до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про призначення зазначеної грошової допомоги на підставі вказаних правових норм та обставин.

Однак листом №2993 від 30.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 надав письмову відповідь позивачці про залишення її документів без реалізації, що слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 01.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

20.10.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що 31.03.2025 позивач звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.

30.04.2025 позивача листом повідомлено що постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 передбачає виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі або у разі їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), тоді як смерть штаб-сержанта ОСОБА_2 згідно наданого висновку 16 Регіональної ВЛК не є наслідком отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), а настала внаслідок захворювання.

Також представник вказує, що позивачці вже призначена одноразова грошова допомога у зв'язку із смертю військовослужбовця штаб-сержанта ОСОБА_2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 до 17 грудня 2022 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 .

Чоловік позивачки, штаб-сержант ОСОБА_2 , проходив військову службу за контрактом у військові частині НОМЕР_1 з 13 вересня 2016 року по 17 грудня 2022 року, що підтверджується довідкою № 4150/а від 27 грудня 2022 року.

ІНФОРМАЦІЯ_5 чоловік позивачки помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .

Відповідно до Витягу з протоколу засідання штатної 16 Регіональної військово-лікарської комісії № 602 від 12 квітня 2024 року захворювання штаб-сержанта ОСОБА_2 , 1964 року народження - гостра серцево-судинна недостатність. А також зазначено: "Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, Так, пов'язана із захистом Батьківщини".

Позивачка 31 березня 2025 року подала до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000 грн, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168.

Однак листом № 2993 від 30.04.2025 відповідач повідомив позивачку про повернення її документів без реалізації.

У вказаному листі відповідач зазначив, що оскільки штаб-сержант ОСОБА_2 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) отриманим у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови Кабінету Міністрів України № 975.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, вважаючи їх протиправними, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Предметом позову є правомірність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повернення без реалізації заяви та документів позивача на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. №168.

Частина 2 ст. 2 КАС України передбачає, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною першою статті 16 Закону України "По соціальний і правовий захист військовослужбовців та члені їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частиною другою статті 16 Закону України №2011-ХІІ встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;

3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві;

4) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;

5) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби;

6) встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві;

7) отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби;

8) отримання військовослужбовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою із строкової військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, пов'язаних з проходженням військової служби, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її із строкової військової служби;

9) отримання військовозобов'язаним, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, або резервістом поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності в період проходження зборів чи служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після закінчення таких зборів чи виконання резервістом обов'язків служби у військовому резерві.

Відповідно до п.2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168): Особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.

Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року №45 затверджено "Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" (далі - Порядок №45).

Розділом IV Порядку №45 визначено "Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД".

Зокрема, відповідно до пунктів 4.1-4.6 Прядку №45:

- Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.;

- Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.;

- Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).;

- Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).;

- В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.;

- Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_6 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.;

- Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).

Таким чином, в даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_4 , наділений повноваженнями та обов'язком скерувати отриману заяву разом з пакетом документів щодо загиблого військовослужбовця до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 не наділений повноваженнями на повернення без реалізації заяви та документів на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. №168.

Виходячи з фактичних обставин справи, суд приходить висновку, що повернення відповідачем заяви позивачки та документів без реалізації у спірних правовідносинах є протиправними діями відповідача.

Посилання відповідача на те, що позивачу вже призначено одноразову допомогу у зв'язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_2 відповідно до постанови КМУ від 25.12.2013 №975 суд не приймає до уваги, оскільки такі обставини можуть бути враховані лише під час прийняття рішення уповноваженим органом про призначення чи відмову у призначенні допомоги позивачу на підставі п.2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. №168.

Суд зауважує, що відповідач не наділений повноваженнями приймати будь які рішення щодо призначення, відмови у призначенні одноразової грошової допомоги чи повернення документів.

У даному випадку відповідач відповідно до п.4.2 Порядку №45 мав скерувати отриману заяву разом з пакетом документів щодо загиблого військовослужбовця до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Такі дії є єдиним можливим та передбаченим законодавством варіантом поведінки відповідача.

Поряд з цим, як встановлено судом та не заперечується сторонами справи, документи позивача повернуті йому без реалізації.

Таким чином, з метою забезпечення належного та ефективного відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 : прийняти від ОСОБА_1 заяву та додані до неї документи щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 у зв'язку із загибеллю (смертю) її чоловіка ОСОБА_2 ; оформити їх у встановленому порядку та надіслати до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Такий спосіб захисту порушених прав позивача відповідає встановленим обставинам справи та забезпечить належне та ефективне їх відновлення.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у спосіб обраний судом.

У відповідності до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений згідно платіжної інструкції від 23.08.2025.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не оформлення та не подання до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів від 31.03.2025 про призначення і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) її чоловіка ОСОБА_2 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 :

- прийняти від ОСОБА_1 заяву та додані до неї документи щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 у зв'язку із загибеллю (смертю) її чоловіка ОСОБА_2 ;

- оформити їх у встановленому порядку та надіслати до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 04 грудня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.