Рішення від 04.12.2025 по справі 500/4322/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4322/25

04 грудня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації (надалі, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач-2), в якому просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю другої групи, державної соціальної допомоги з 01.11.2024 року по березень 2025 р., зобов'язати Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації нарахувати та виплати заборгованість ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю другої групи, державної соціальної допомоги з 01.11.2024 року по березень 2025 р.

Позов обґрунтований тим, що позивач вважає протиправною та такою, що порушує його право на соціальну допомогу відмову відповідача, оскільки згідно чинного законодавства державна соціальна допомога виплачуватиметься протягом дії воєнного стану та одного місяця після його припинення/скасування. Під час воєнного стану не потрібно звертатися за її перепризначенням або підтвердженням права на її отримання. Таким чином, на думку позивача, законодавчо відсутня вимога щодо повторного проходження медичного огляду МСЕК, а нарахування соціальних виплат має здійснюватися на підставі Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (серія 12 ААГ №280971 від 04.10.2023 року), оскільки дата повторного огляду (до 04.10.2024 року) припала на період дії воєнного стану на території України та переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування.

Ухвалою суду від 24.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації подав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, зазначає, що виплата допомоги заявнику ОСОБА_1 з листопада 2024 р. по березень 2025 року управлінням не було призначено, так як відповідно до Постанови КМУ від 07.03.2022 №214«Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану», у разі коли отримувачі державної соціальної допомоги у період введення воєнного стану подають заяву з необхідними документами та/або відомостями для проведення перерахунку державної соціальної допомоги, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад визначають право на отримання такої допомоги і проводять розрахунок її розміру. Просить врахувати, що виплата державної соціальної допомоги проводиться у новому розмірі відповідно до поданих заяви та документів та/або відомостей. Призначення допомоги здійснюється на строк, визначений відповідно до законодавства, що регламентує порядок її надання. Крім цього, вказує, що в Постанові про «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 8 березня 2022 р. № 225 Київ із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 30.03.2022 (в редакції станом на 31.10.2024) чітко визначено коли саме переноситься повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України та відповідно продовжуються виплати.

Представник позивача подала до суду відповідь на відзив, в якій підтримала позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Серед іншого, просить врахувати, що особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 01.01.2025, але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01.07.2025. Крім цього вказує, що у разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» (Офіційний вісник України, 2009 р., №95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 08 березня 2022 р. №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» (Офіційний вісник України, 2022 р., №25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях: чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

Ухвалою суду від 16.10.2025 постановлено залучити до участі у справі № 500/4322/25 співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову повністю. Просить врахувати, що відповідно до витягу з рішення про встановлення інвалідності щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, позивачу встановлено інвалідність з 20.03.2025, а отже, на думку представника відповідача-2, підстави для призначення та виплати допомоги у період з 01.11.2024 по 19.03.2025 відсутні.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримала позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю.

Судом встановлено, що 07.05.2025 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації із зверненням, в якому просив надати роз'яснення та переглянути рішення щодо призначення виплати за період з листопада 2024 по березень 2025 року.

Листом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації від 20.05.2025 за №54/Б-15/57-Л-060/01-13 позивача повідомлено, що йому призначено допомогу на період: з 13.09.2022 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 31.10.2024 відповідно до виписок з акта огляду МСЕК; з 20.03.2025 по 31.03.2026 на період інвалідності, встановленої експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи. Оскільки, в витягу з рішення про встановлення інвалідності щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, дата з якої встановлено інвалідність 20.03.2025р. то відповідно до чинного законодавства допомога не може бути виплачена за період, який відсутній в медичних висновках.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжувалась та триває до сьогодні.

В той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 № 390 "Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану" постанову Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" доповнено пунктом 3 наступного змісту:

"Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення: - осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317; - дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 100, ст. 3666).

При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.".

Отже, системний аналіз викладених вище правових норм надає підстави стверджувати, що строк встановленої інвалідності, який закінчився під час дії обмежуючих карантинних заходів, продовжується автоматично до закінчення дії зазначених заходів з подальшим проведенням переогляду такої особи. Окрім того, у зв'язку з введенням на всій території України воєнного стану, державою створені правові засади щодо проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України, при цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжено до останнього числа шостого місяця після припинення/скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не було проведено повторний огляд.

Поряд з цим, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» у разі коли отримувачі державної соціальної допомоги у період введення воєнного стану подають заяву з необхідними документами та/або відомостями для проведення перерахунку державної соціальної допомоги, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад визначають право на отримання такої допомоги і проводять розрахунок її розміру. Виплата державної соціальної допомоги проводиться у новому розмірі відповідно до поданих заяви та документів та/або відомостей. Призначення допомоги здійснюється на строк, визначений відповідно до законодавства, що регламентує порядок її надання.

Крім цього, у Постанові про «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 8 березня 2022 р. № 225 Київ із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 30.03.2022 чітко визначено коли саме переноситься повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України та відповідно продовжуються виплати.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" від 15.11.2024 №1338 передбачено, що до числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать: 1. Особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; 2. Особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства

Таким чином, лише для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи. Положення не застосовуються для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та чоловіків віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду.

Вирішуючи спір по суті, суд також враховує, що Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 р. № 261 (у редакції Порядку, чинному на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок).

Згідно п.1. Порядок визначає умови призначення, надання і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю та державної соціальної допомоги на догляд.

Пунктом 11. Порядку передбачено, що соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою. У разі, коли звернення за соціальною допомогою відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особами віку, встановленого статтею 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" або встановлення інвалідності, допомога призначається відповідно з дня досягнення особами віку, встановленого статтею 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" або встановлення експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи, або МСЕК інвалідності особі.

Відповідно до пункту 12 Порядку, соціальна допомога призначається особам з інвалідністю - на весь час інвалідності, встановленої експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи або органами медико-соціальної експертизи.

Доказів, звернення із заявою про продовження інвалідності після 31.10.2024, неможливості прибуття на огляд до медико-соціальної експертної комісії, а також неможливості направлення особи з інвалідністю та осіб, якій встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу, судом не здобуто та учасниками справи суду не подано.

Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, позивачу призначено допомогу за період з 13.09.2022 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 31.10.2024 (відповідно до виписок з акту огляду МСЕК) та призначено допомогу з 20.03.2025 по 31.03.2026 на період, визначений експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до витягу з рішення про встановлення інвалідності щодо оцінювання повсякденного функціонування особи позивачу встановлено інвалідність з 20.03.2025, а отже суд вважає, що відсутні підстави для призначення та виплати допомоги у період з 01.11.2024 по 19.03.2025.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Оскільки суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 04 грудня 2025 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ),

відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації (місцезнаходження: вул. Кривоноса, 10, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46015 код ЄДРПОУ:03195518).

Головуюча суддя Дерех Н.В.