Рішення від 04.12.2025 по справі 480/4288/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року Справа № 480/4288/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4288/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, в якій просить суд зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого Зарічним РВ СМУ УМВС України в Сумській області 26 березня 1999 року.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона звернулася до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області з проханням щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну паспорта громадянина України, у зв'язку з його недійсністю, оскільки на 12 сторінці стоїть відмітка про перетин кордону. Проте, УДМС України в Сумській області листом від 24.04.2025 надана відповідь, в якій зазначено про неможливість оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну, у зв'язку з поданням позивачем не повного пакету документів, зокрема відсутнє судове рішення, що набрало законної сили.

Ухвалою суду від 02.06.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Управління Державної міграційної служби України в Сумській області надало відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що звернення позивача від 02.04.2025 не є зверненнями за отриманням адміністративної послуги щодо оформлення паспортного документа громадянина України, оскільки, позивачем не дотримано порядку такого звернення, а саме не надано: дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; рішення суду; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати.

Представником позивача подано відповідь на відзив, у якій підтримує позовні вимоги.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернулася до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області із заявою від 02.04.2025, в якій просила оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Зарічним РВ СМУ УМВС України в Сумській області 26.03.1999 року, оскільки на 12 сторінці паспорта проставлена відмітка про перетин кордону у 2022 році (а.с. 6).

Управління Державної міграційної служби України в Сумській області листом від 24.04.2025 за результатом розгляду поданої заяви позивачу надано відповідь, в якій повідомлено про те, що для обміну паспорта, ОСОБА_1 необхідно звернутися до будь-якого територіального підрозділу ДМС, який є структурним підрозділом УДМС у Сумській області надавши документи, визначені п. 2 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 № 456, зокрема рішення суду (що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку) (а.с. 17).

Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно з ч. 2 ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон № 2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

При цьому відповідно до п. 16 Положення про паспорт громадянина України обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.

Для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм (п. 17 Положення про паспорт громадянина України).

Водночас, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (надалі Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Згідно зі статтею 13 Закону № 5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.

Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Відповідно до частини 7 ст. 16 Закону № 5492-VI, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:

1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);

3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;

4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Отже, положенням вказаної статті Закону № 5492-VI передбачено вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Зарічним РВ СМУ УМВС України в Сумській області 26.03.1999, в якому на 12 сторінці, де має зазначатися місце проживання, проставлена відмітка про перетин кордону (а.с. 15).

ОСОБА_1 звернулася до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області із заявою від 02.04.2025, в якій просила оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну (а.с. 6).

Проте, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області листом від 24.04.2025 позивачу повідомлено про те, що для обміну паспорта, ОСОБА_1 необхідно звернутися до будь-якого територіального підрозділу ДМС, надавши зокрема рішення суду (що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку) (а.с. 17).

Суд зазначає, що за приписами п. 16 Положення про паспорт громадянина України у разі встановлення розбіжностей у записах; непридатності паспорту для користування, проводиться обмін паспорта.

Таким чином, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним положенням, позивач має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України в порядку обміну.

Відтак, УДМС України в Сумській області безпідставно відмовив позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки, в порядку обміну.

Варто зауважити, що в постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/2/18 зазначено право будь-якого громадянина надавати чи не надавати згоду на відповідну обробку персональних даних, тому наявність чи відсутність релігійних переконань, в даній справі, не потребує доведення, оскільки первинною є саме наявність чи відсутність згоди на відповідну обробку персональних даних.

Також вирішуючи спір по суті, Верховний Суд констатував, що норми Закону №5492-VI, на відміну від норм Положення про паспорт (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій. На думку Верховного Суду, це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було встановлене законом), не було необхідним у демократичному суспільстві у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція).

Верховний Суд звернув увагу, що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.

У зразковій справі Верховний Суд зауважив, що реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року, будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що своїми діями відповідач прямо порушує права позивача, передбачені статтею 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., оскільки не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки в порядку обміну обмежує її права, що встановлені законом, і не є необхідними в демократичному суспільстві.

Отже, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про зобов'язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого Зарічним РВ СМУ УМВС України в Сумській області 26.03.1999.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 968,96 грн, сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 27, ЄДРПОУ 37846270) оформити та видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 ) паспорт громадянина України зразка 1994 року, в порядку обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого Зарічним РВ СМУ УМВС України в Сумській області 26 березня 1999 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 27, ЄДРПОУ 37846270) судовий збір в сумі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик