Рішення від 02.12.2025 по справі 480/7058/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року Справа № 480/7058/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7058/24 за позовом Першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури Колобиліна Максима Васильовича Сумської обласної прокуратури в інтересах держави до Лебединської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Сумської окружної прокуратури Колобилін Максим Васильович Сумська обласна прокуратура в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою і просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Лебединської міської ради щодо невжиття дій стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - пам'ятку архітектури місцевого значення - "Операційне відділення земської лікарні", розташовану за адресою: вулиця Михайлівська, 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області площею 1287 м2;

- зобов'язати Лебединську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - пам'ятку архітектури місцевого значення - "Операційне відділення земської лікарні", розташовану за адресою: вулиця Михайлівська, 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області площею 1287 м2.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до інформації розміщеної на порталі Лебединської міської ради встановлено, що рішенням Лебединської міської ради від 02.12.2020 №1315-МР, прийнято безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл Лебединського району у власність Лебединської міської територіальної громади нерухоме майно, зокрема приміщення хірургічного відділення. Разом із тим, з часу прийняття вищевказаного рішення Лебединською міською радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначене приміщення. За інформацією Лебединської міської ради від 18.03.2024 право комунальної власності на будівлю по вул. Першогвардійська, 18 у м.Лебедин не оформлено, технічні паспорти не розроблялися.

Невжиття Лебединською міською радою заходів щодо оформлення на вищезазначений об'єкт культурної спадщини правовстановлюючих документів сприяє руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпеченню захисту, збереження, утриманню, відповідному користуванню, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосуванню та музефікації об'єктів культурної спадщини.

Ухвалою суду від 13.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.52-53), у якому просить відмовити у задоволенні позовної заяви. Зазначає, що оскільки приміщення хірургічного відділення по вул. Михайлівська (Першогвардійська), 18 в місті Лебедин, Сумського району Сумської області перебуває в оперативному управлінні комунального некомерційного підприємства "Лебединська лікарня імені лікаря К.О.Зільберника" Лебединської міської ради, а тому обов'язок щодо здійснення державної реєстрації права комунальної власності на терапевтичний копус покладено на балансоутримувача. Таким чином Лебединська міська рада не є належним відповідачем у спірних правовідносинах.

Позивач надає відповідь на відзив, в якому підтримуж позовні вимоги та зазначає, що єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Лебединської міської територіальної громади, є Лебединська міська рада. Таким чином, доводи, які наведені відповідачем у відзиві є необґрунтованими, відтак прошу задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. (а.с.61-63)

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що на вулиці Михайлівська (Першогвардійська), 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області розташована історична пам'ятка архітектури місцевого значення - "Операційне відділення земельної лікарні 1910 року.

Відповідно до інформації наданої Лебединською міською радою від 02.12.2020 за № 1315-МР (а.с.13-19), прийнято безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл Лебединського району у власність Лебединської міської територіальної громади нерухоме майно, зокрема приміщення хірургічного відділення по вул. Першогвардійська, 18 в місті Лебедин, Сумського району Сумської області площею 1287 м2 (на даний час вул. Михайлівська, 18 - згідно з рішенням Лебединської міської ради від 09.12.2022 №615- МР). (а.с.10-12)

На даний час будівля використовується за первісним призначенням КНП Лебединська міська лікарня ім. К.О. Зільберника.

Разом із тим, з часу прийняття вищевказаного рішення Лебединською міською радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначене приміщення.

За інформацією Лебединської міської ради від 18.03.2024 право комунальної власності на будівлю по вулиці Першогвардійська, 18 в місті Лебедин не оформлено, технічні паспорти не розроблялися. (а.с.29)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України Про прокуратуру та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог статті 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до ст. ст. 6, 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 54 Конституції України, культурна спадщина охороняється законом.

Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Зі змісту Закону України "Про охорону культурної спадщини" вбачається, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, охороняються державою. Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Положеннями ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" визначено, що об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про охорону культурної спадщини", до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належить, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону №280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону визначено статус сільських рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п'ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно із частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом першим частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Таким чином, аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Лебединська міська рада як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов'язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - пам'ятку архітектури місцевого значення - "Операційне відділення земської лікарні", розташовану за адресою: вулиця Михайлівська, 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області, площею 1287 м2.

Відтак, суд погоджується із доводами прокурора, що всупереч вимогам законодавства, відповідачем упродовж тривалого проміжку часу не вжито належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - пам'ятку архітектури місцевого значення - Операційне відділення земської лікарні", розташовану за адресою: вулиця Михайлівська, 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області, площею 1287 м2, чим допущено його протиправну бездіяльність.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури Колобиліна Максима Васильовича Сумської обласної прокуратури в інтересах держави до Лебединської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Лебединської міської ради щодо невжиття дій стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - пам'ятку архітектури місцевого значення - "Операційне відділення земської лікарні", розташовану за адресою: вулиця Михайлівська, 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області площею 1287 м2.

Зобов'язати Лебединську міську раду (42200, м. Лебедин, вул. Сумська, 12, код ЄДРПОУ 39449040) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - пам'ятку архітектури місцевого значення - "Операційне відділення земської лікарні", розташовану за адресою: вулиця Михайлівська, 18 в місті Лебедин, Сумського району, Сумської області площею 1287 м2.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко