Ухвала від 04.12.2025 по справі 460/4867/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

04 грудня 2025 року м. Рівне №460/4867/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, ухваленого в адміністративній справі №460/4867/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) перебувала адміністративна справа №460/4867/25 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі №460/4867/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій задоволено повністю, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок і виплату основної пенсії ОСОБА_1 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком щомісячно починаючи з 14.09.2024 до зміни законодавства або правового статусу ОСОБА_1 та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №460/4867/25 вказане рішення суду від 04.04.2025 у цій справі скасовано в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком до зміни законодавства або правового статусу ОСОБА_1 . В іншій частині рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року у справі № 460/4867/25 залишено без змін.

25.11.2025 до суду надійшла заява позивача, подана ним в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання рішення суду від 04.04.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №460/4867/25.

У вказаній заяві позивач зазначає про те, що відповідачем протиправно не виконується рішення суду в частині виплати позивачу пенсії. Зазначає, що виконання судового рішення лише частково (у частині нарахування) і не здійснення фактичної виплати пенсії порушують принцип верховенства права, гарантованого ст. 8 Конституції України, а також нівелює мету такого рішення та порушує право заявника на соціальний захист.

Відповідач подав свої заперечення, в яких зазначає, що у зазначеному судовому рішенні скасовано зобов'язання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виплати пенсії. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі №460/4867/25 з урахування постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі № 460/4867/25 проведено перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нараховано доплату за період з 14.09.2024 по 24.06.2025 (до дати набрання постановою суду апеляційної інстанції законної сили). Таким чином вважає, що рішення суду виконано в межах повноважень в установленому чинним законодавством порядку

.Частиною 5 статті 383 КАС України передбачено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання, а тому суд вважає за можливе розглянути заяву по суті без участі представників сторін в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.

Вирішуючи питання щодо наявності фактичних та правових підстав для визнання протиправними дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд виходить із такого.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.

За правилами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу, що статті 382 і 383 КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

З доданої до матеріалів відповіді відповідача, оформленої листом від 02.07.2025, на звернення позивача щодо виконання рішення суду від 04.04.2025 у справі №460/4867/25 суд встановив, що відповідач вказане рішення суду в частині виплати пенсії позивача у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком, не виконує та як на підставу такого не виконання посилається на скасування постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 рішення суду від 04.04.2025 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виплати такої пенсії.

Щодо таких доводів відповідача суд зауважує, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №460/4867/25 визначено за позивачем право на перерахунок та виплату пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком. Зокрема у вказаній постанові суд зазначив: "Позивач просив задовольнити позовні вимоги про виплату пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком з 14.09.2024, тобто після дати з якої у позивача виникло право на перерахунок пенсії. Отже, відмовляючи позивачу в перерахунку та виплаті з 14.09.2024, пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, відповідач діяв протиправно, що є підставою для задоволення позовних вимог". Вказане свідчить, що суд апеляціної інстанції лише підтвердив протиправність в діях відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком.

Суд зауважує, що власне трактування відповідачем вказаної постанови призводить до протиправного невиконання рішення суду та позбавлення позивача права на належне йому пенсійне забезпечення, оскільки лише нарахування пенсії без її фактичної виплати, як слушно зауважив позивач, порушують принцип верховенства права, гарантованого ст. 8 Конституції України, а також нівелює мету такого рішення та порушує право заявника на соціальний захист.

У пунктах 46, 48, 51, 53, 54 рішення від 15.10.2009 року у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" (заява № 40450/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання. Відповідний державний орган, який було належним чином поінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання. Право на суд, захищене статтею 6, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок. Відповідно необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.

З вищевикладеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим до виконання всіма учасниками справи.

Разом з цим суд встановив, що у цій справі №460/4867/25 відповідачем нараховується, однак не виплачується пенсія позивачу у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком, як це визначено рішенням від 04.04.2025 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025, чим порушуються вимоги статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 КАС України.

Враховуючи те, що на час розгляду заяви відповідними доказами підтверджено той факт, що відповідачем не вжито дієвих і належних заходів на виконання судового рішення, суд з урахуванням приписів статті 249 КАС України дійшов до висновку про те, що відповідачем порушено норми статті 129-1 Конституції України та частини 2 статті 14, частини 1 статті 370 КАС України, а саме: не виконано у повному обсязі і належним чином судове рішення, яке набрало законної сили, що зумовлює необхідність постановлення судом окремої ухвали і направлення її для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання рішення суду від 04.04.2025, ухваленого в адміністративній справі №460/4867/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі №460/4867/25 щодо невиплати ОСОБА_1 з 14.09.2024 основної пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, які сприяли порушенню закону по виконанню рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі №460/4867/25.

Установити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Олександр МАКСИМЧУК