Рішення від 04.12.2025 по справі 460/16815/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року м. Рівне №460/16815/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Керівника Рівненської окружної прокуратури Михайліченка Євгенія Івановича в інтересах держави до Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Керівника Рівненської окружної прокуратури Михайліченка Євгенія Івановича в інтересах держави (далі - Позивач) до Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради за адресою вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області; зобов'язати Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради за адресою вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області.

Стислий виклад позиції Позивача.

Позивач зазначає, що на території Рівненської міської територіальної громади за адресою: вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області, розташована будівля закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради, площею 1945,1 м. Разом з цим, право власності на нерухоме майно - будівлю вказаного закладу освіти не оформлено, відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не внесено, що свідчить про бездіяльність органу місцевого самоврядування в частині оформлення прав на майно, яке знаходиться на його території, та забезпечення раціонального використання об'єктів нерухомості, а відтак вимагає вжиття відповідних заходів реагування. Рівненська окружна прокуратура, реалізуючи надані законом представницькі повноваження, з метою захисту порушених інтересів держави у сфері комунальної власності, освіти, охорони дитинства, звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради вчинити певні дії, та реалізує покладені від імені держави повноваження по захисту державних інтересів. Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Стислий виклад позиції Відповідача.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що Управління освіти визнає в повному обсязі позовні вимоги керівника Рівненської окружної прокуратури у даній справі та зобов'язується здійснити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради Рівненської області, площею 1945,1 метрів квадратних, що розташована за адресою вул. Відінська, 31-А, м. Рівне, Рівненської області.

Ухвалою суду від 22.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розгляд (формування та зберігання) справи здійснюється у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

На території Рівненської міської територіальної громади за адресою: вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області, розташована будівля закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради, площею 1945,1 м.кв.

Відповідно до Статуту закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради, затвердженого наказом управління освіти Рівненської міської ради № 529 від 09.11.2018, засновником закладу освіти є територіальна громада міста Рівне в особі Рівненської міської ради.

Відповідно до п. 1.1. Статуту навчального закладу, Заклад дошкільної освіти (ясла садок) №29 Рівненської міської ради є правонаступником дошкільного навчального закладу ясел-садка № 29.

Засновником закладу освіти є територіальна громада міста Рівне в особі Рівненської міської ради. Уповноваженим органом засновника з питань освіти є управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради (п. 1.3. Статуту).

Згідно з рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.10.2023 № 86 «Про затвердження Переліку нерухомого майна, що є власністю Рівненської міської територіальної громади», будівля ЗДО № 29 за адресою вул. Відінська, 31а, є власністю Рівненської міської територіальної громади.

Відповідно до інформації Управління освіти, власником ЗДО № 29 Рівненської міської ради є Рівненська міська територіальна громада. Балансоутримувачем закладу є управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про право власності та речові права, земельна ділянка з кадастровим номером 5610100000:01:038:0069, площею 0.9583, розташована за адресою: вул. Відінська, 31А, м. Рівне, Рівненська область знаходиться в постійному користуванні закладу дошкільної освіти, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності, інші речові права на об'єкти нерухомого майна - приміщення закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради не зареєстровано.

Згідно листа Управління освіти, державна реєстрація права власності на нежитлове приміщення закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради не проводилась.

Позивач, реалізуючи надані законом представницькі повноваження, з метою захисту порушених інтересів держави у сфері комунальної власності, освіти, охорони дитинства, зазначає, що право власності на нерухоме майно - будівлю вказаного закладу освіти не оформлено, відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не внесено, що свідчить про бездіяльність органу місцевого самоврядування в частині оформлення прав на майно, яке знаходиться на його території, та забезпечення раціонального використання об'єктів нерухомості, а відтак вимагає вжиття відповідних заходів реагування.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Вiдповiдно до ст. 22 Закону України «Про освіту», юридична особа має статус закладу освiти, якщо основним видом її дiяльностi є освiтня дiяльнiстъ. Заклад освiти залежно вiд засновника може дiяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Частиною 6 статті 25 закону України «Про освіту» передбачено, що засновник закладу освіти зобов'язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту», до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Власником комунального майна, що є спільною власністю сільських, селищних, міських територіальних громад, управління яким здійснюється районними, обласними радами, повинно бути із зазначенням усіх власників цього майна - відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, що розташовані в межах району, області, в особі відповідної районної чи обласної ради.

За приписами статті 316 Цивільного Кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтями 328, 331 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

За правилами частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов'язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.

У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Відповідно до пунктів 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Згідно ст. 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України, у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

У даному випадку таким органом є Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Обов'язковою умовою фактичного використання нерухомого майна є наявність правовстановлюючих документів на майно, оформлених у відповідності до вимог закону.

Проте, в порушення вказаних норм законодавства право комунальної власності на об'єкт нерухомості - заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради, за адресою Відінська, 31а, м. Рівне, не внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відсутність правовстановлюючих документів призводить до неефективного використання об'єктів комунальної власності, створює передумови для зловживань при користуванні та розпорядженні ними, формує ризик для нормального функціонування даного закладу.

Відтак, факт відсутності посвідченого та зареєстрованого належним чином права комунальної власності на будівлю ЗДО № 29 Рівненської міської ради, яка використовується для забезпечення здобуття дошкільної освіти членів територіальної громади Рівненської міської ради, може мати негативні наслідки для збереження існуючої мережі закладів дошкільної освіти та створення належних умов для її здобуття.

Тому, заявлена позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради за адресою вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області, підлягає до задоволення.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Зважаючи на попередній висновок суду про протиправність оскаржуваної бездіяльності, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення похідної позовної вимоги зобов'язального характеру.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказане вище свідчить про наявність достатніх правових підстав для задоволення позову.

Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Рівненської окружної прокуратури Михайліченка Євгенія Івановича в інтересах держави (вулиця Гарна, 29, місто Рівне, 33001; код ЄДРПОУ 02910077) до Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради (вулиця Соборна, 30, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 25675242) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради за адресою вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області.

Зобов'язати Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 29 Рівненської міської ради за адресою вул. Відінська, 31а, м. Рівне, Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 04 грудня 2025 року

Суддя К.М. Недашківська