04 грудня 2025 рокум. ПолтаваСправа №440/14889/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, та
Головне управління ДПС у Полтавській області 30.10.2025 звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу загалом у розмірі 4768808,70 грн (у т.ч., військовий збір - 366189,90 грн, податок на доходи фізичних осіб - 4394618,80 грн, адміністративні штрафи та інші санкції - 8000,00 грн).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2025 провадження у справі за цим позовом відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
03.12.2025 до суду надійшло клопотання представника відповідача, адвоката Касперчик Зої Вікторівни про зупинення провадження у справі з огляду на проходження позивачем військової служби у Службі безпеки України, на підтвердження чого суду надані копія витягу з наказу Голови Служби безпеки України від 30.05.2025 №737-ОС/дск та довідка Служби безпеки України від 01.12.2025 №11/6-6347.
Суд розглянув подане клопотання та дійшов таких висновків.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
За змістом статті 1 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово безперервно продовжувався та діє донині.
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Указом Президента України від 20.10.2025 №794/2025 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації", затвердженого Законом України від 21.10.2025 №4644-IX, продовжено з 5 листопада 2025 року строк проведення загальної мобілізації на 90 діб.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Службу безпеки України" Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.
Статтею 2 названого Закону визначено, що на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці. До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про Службу безпеки України" систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України.
Частиною першою статті 20 визначено, що умови і порядок виконання своїх обов'язків співробітниками-військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України.
Згідно зі статтею 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частиною третьою статті 2 цього Закону визначено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Верховний Суд у постанові від 25.07.2024 у справі №852/2а-2/24 зазначив, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.11.2025 у справі №754/947/22 зазначила, що під час застосування правил пункту 5 частини першої статті 236 КАС України судам потрібно виходити з такого:
1) з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що "переведені на воєнний стан";
2) упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації належними для застосування судом згаданих вище норм процесуального права є докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про те, що військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) перебуває на військовій службі;
3) якщо військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору), права якого захищають положення пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення та продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.
Суд враховує, що на підставі наказу Голови Служби безпеки України від 30.05.2025 №737-ОС/дск відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України та наказу Голови Служби безпеки України від 31.05.2022 №502/ДСК "Про введення в дію штатів воєнного стану, порядок призову на військову службу та призначення військовозобов'язаних на посади" ОСОБА_1 призвано на військову службу у Службу безпеки України, зараховано до списків особового складу з 30.05.2025.
Довідкою Служби безпеки України від 01.12.2025 вих.№11/6-6347 підтверджено, що ОСОБА_1 проходить військову службу в Службі безпеки України до теперішнього часу.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод проголошує, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За наведених обставин, зважаючи на факт призову відповідача на військову службу під час воєнного стану, що значною мірою ускладнює користування ним своїми процесуальним правами, а таких виконання процесуальних обов'язків, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до припинення перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України.
Керуючись статтями 2, 9, 44, 236, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання представника відповідача, адвоката Касперчик Зої Вікторівни про зупинення провадження у справі №440/14889/25 - задовольнити.
Провадження в адміністративній справі №440/14889/25 зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Служби безпеки України (звільнення з військової служби у Службі безпеки України, призупинення військової служби, переведення на посаду, що не передбачає проходження військової служби, завершення воєнного стану тощо).
Зобов'язати ОСОБА_1 та/або його представника повідомити суд про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі з долученням копій підтверджуючих документів, протягом десяти днів з дня їх виникнення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Олександр КУКОБА