Справа № 420/33969/25
04 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця - січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення;
- стягнути з Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 в розмірі 83625,23 грн із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У позовній заяві представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 , з 23.02.2015 по 16.08.2022 проходив військову службу на посадах Комендатури військових сполучень водної ділянки та порту м. Одеса.
Представником позивача на адресу Комендатури військових сполучень водної ділянки та порту м. Одеса було направлено адвокатський запит №11/2024-26 від 01.11.2024, з вимогою повідомити чи проводив відповідач за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 розрахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивача виходячи при розрахунку індексації з базового місяця нарахування індексації - січень 2008 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку індексації грошових доходів населення» від 07.07.2003 №1078.
Однак, згідно наявного в матеріалах справи листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.12.2024 №370/12/29, у якому вказано, що зазначений запит направляється за належністю до військової частини НОМЕР_1 у зв'язку з тим, що Комендатура військових сполучень водної ділянки та порту м. Одеса знаходиться на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 .
Разом з тим, 28.10.2025 Військовою частиною НОМЕР_1 подано до суду відзив у якому відповідач просить суд розглянути питання щодо заміни відповідача, оскільки військовослужбовець ОСОБА_2 у період проходження військової служби ніколи не перебував та не перебуває на грошовому (фінансовому) забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 , в тому числі у період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
На підтвердження зазначеного, Військовою частиною НОМЕР_1 надано довідку №6046 від 21.10.2025.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1-2 статті 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
За приписами частини 1 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Частиною 6 статті 80 КАС України передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
За змістом статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
В силу статті 3 названого Закону, військові частини входять до структури Збройних Сил України.
За змістом статті 10 Закону "Про Збройні Сили України" , Міністерство оборони України, з-поміж іншого: здійснює військово-політичне та адміністративне управління Збройними Силами України; взаємодіє з органами державної влади та громадськими організаціями, контролює дотримання законодавства у Збройних Силах України.
З урахуванням наведеного та з метою визначення належного відповідача по справі суд вважає за необхідне витребувати у Міністерства оборони України інформацію щодо перебування комендатури військових сполучень водної ділянки та порту Одеса на фінансовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_1 ; у разі відсутності такої інформації надати інші відомості щодо того, у кого на фінансовому забезпеченні перебуває(ла) комендатура військових сполучень водної ділянки та порту Одеса, зокрема у період з з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогія закону це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у частині 6 статті 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі на підставі пункту 6 частини 2 статті 236 КАС України з метою надання витребуваних документів.
Керуючись статтями 79, 80, 81, 236, 248 КАС України, суд,-
Витребувати у Міністерства оборони України інформацію щодо перебування комендатури військових сполучень водної ділянки та порту Одеса на фінансовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_1 ; у разі відсутності такої інформації надати інші відомості щодо того, у кого на фінансовому забезпеченні перебуває(ла) комендатура військових сполучень водної ділянки та порту Одеса, зокрема у період з з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Витребувані докази необхідно подати до суду протягом 10 днів, з дня наступного за днем отримання ухвали суду.
У разі не можливості подати витребувані докази у встановлений строк, повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Зупинити провадження у справі до надання Міністерством оборони України витребуваних документів.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 256 КАС України.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в порядку та строки встановлені статтею 293-295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.