Справа № 420/18296/25
04 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Відділу капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До суду звернувся Відділ капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеські області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеські області №25001/15-32-07-08-24 від 22.05.2025 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що відповідачем безпідставно притягнуто позивача оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням до відповідальності у вигляді штрафу за ненадання документів та інформації на запит контролюючого органу, оскільки податкова перевірка не проводилася, а відповідальність за ненадання документів або їх часткове надання наступає виключно за результатами проведеної податкової перевірки. Запит про надання документів мав містити підстави його направлення та посилання на наявність порушень податкового законодавства, а оскільки запит такої інформації не містив позивач не зобов'язаний виконувати вимоги такого запиту. Крім того, позивач не повідомлявся про проведення будь-якої перевірки, йому не вручався відповідний наказ про її проведення, складений податковим органом акт не відповідає вимогам щодо його оформлення.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки податковим органом проведений аналіз фінансово-господарської діяльності позивача та направлений запит про надання інформації і документів, який позивачем не виконаний та витребувані документи ним не надані. Неподання документів на запит контролюючого органу є підставою для притягнення особи до відповідальності у відповідності до п. 121.2 ст. 121 Податкового кодексу України. Податковим органом складений акт про ненадання документів та на підставі цього акту до позивача правомірно застосований штраф оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням ДПС в Одеській області направлений на адресу Відділу капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради запит «Про надання інформації та її документального підтвердження» №3310/КПР/15-32-07-08-06 від 28.02.2025 року, який отриманий позивачем 06.03.2025 року вх. №172.
Зазначений запит місти інформацію про те, що управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області проведений аналіз фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2020 року по 31.12.2024 року та встановлено, що позивач в цьому періоді мав взаємовідносини з ТОВ «БК «КОМФОРТ БУД» щодо укладення договору підряду на виконання будівельних робіт та договору про закупівлю робіт, а тому податковий орган просить надати інформацію (пояснення) та їх документальне підтвердження щодо господарських операцій з цим контрагентом в найкоротший строк, але не пізніше ніж встановлений законодавством.
В запиті також зазначено, що податковий орган здійснює заходи з виявлення фактів втрат бюджету, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів шляхом поетапного аналізу інформації, наявної в інформаційних базах даних ДПС з урахуванням негативної інформації, виявленої іншими структурними підрозділами та інформації, отриманої з інших офіційних джерел.
На запит Головного управління ДПС в Одеській області №3310/КПР/15-32-07-08-06 від 28.02.2025 року позивачем надана відповідь листом №64 від 13.03.2025 року про те, що інформація і документи, які є підставою для публічних закупівель не може бути запитана податковим органом, метою цього запиту не є контроль правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів. Враховуючи зазначені обставини позивач зазначив, що не вбачає підстав для задоволення запиту.
Враховуючи ненадання позивачем пояснень та документів Головним управлінням ДПС в Одеській області складений акт «Про ненадання платником податків Відділом капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради документів, визначених у запиті контролюючого органу» №3606/15-32-07-08 від 28.04.2025 року.
В цьому акті зазначено про порушення позивачем п. п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України в частині неподання платником податків документів чи інформації на запит контролюючого органу за що передбачена відповідальність положеннями п. 121.2 ст. 121 Податкового кодексу України.
На підставі зазначеного акту Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу Відділу капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради направлене податкове повідомлення-рішення №25001/15-32-07-08-24 від 22.05.2025 року, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 8000 грн.
Позивач не погодився з правомірністю застосування до нього штрафних санкцій, а тому звернувся до суду з позовом про скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень п. п. 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.8, 19-1.1.34, 19-1.1.40, 19-1.1.46 п. 19-1.1 ст. 19-1, п. п. 20.1.2, 20.1.14 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України податкові органи, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; організовують збір податкової інформації та вносять її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; використовують під час виконання своїх посадових (службових) обов'язків податкову інформацію з інформаційно-телекомунікаційних систем та інших джерел, отриману в порядку та спосіб, визначений цим Кодексом.
Податкові органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; у разі виявлення порушення вимог податкового чи іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і має містити: 1) підстави для надсилання запиту відповідно до цього пункту із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.
Відповідно до п. п. 73.3.1, 73.3.3, 73.3.4 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті; 2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків; 4) стосовно платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової або акцизної накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) виявлено помилку або недостовірність даних, що містяться у звіті про підзвітні рахунки; 7) отримано повідомлення від компетентного органу іноземної юрисдикції про виявлення порушень; 8) отримано запит про надання інформації від компетентного органу іноземної держави; 9) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.
У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абз 1-5 п. 73.3 ст. 73 цього Кодексу, платник податків звільняється від обов'язку надання відповіді на такий запит.
В свою чергу, відповідно до п. п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16, п. 121.2 ст. 121 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє особу від обов'язку подання інформації.
Суд вважає, що оформлення направленого позивачу запиту №3310/КПР/15-32-07-08-06 від 28.02.2025 року відповідає положенням законодавства України, зокрема, положенням ст. 73 Податкового кодексу України.
Із змісту запиту вбачається, що він направлений з підстав виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, фактів, які можуть свідчити про порушення платником податків, зокрема, податкового та іншого законодавства та про ці обставини в запиті зазначено податковим органом.
Так, в запиті зазначено про те, що податковий орган здійснює заходи з виявлення фактів втрат бюджету, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів шляхом поетапного аналізу інформації, наявної в інформаційних базах даних ДПС з урахуванням негативної інформації, виявленої іншими структурними підрозділами та інформації, отриманої з інших офіційних джерел. Управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області проведений аналіз фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2020 року по 31.12.2024 року та встановлено, що позивач в цьому періоді мав взаємовідносини з ТОВ «БК «КОМФОРТ БУД» щодо укладення договору підряду на виконання будівельних робіт на суму 3988778,58 грн. та договору про закупівлю робіт на суму 21769626 грн. та просить надати ці договори та складені первинні документи при їх виконанні із зазначенням конкретного переліку цих документів.
Таким чином, з запиту можливо встановити підстави його направлення, перелік документів, який необхідно надати, щодо якого контрагента податковий орган досліджує дотримання норм податкового законодавства, тощо.
Крім того, запит містить підпис заступника керівника контролюючого органу та печатку контролюючого органу.
Повноваження податкового органу на звернення до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження передбачені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України та відповідають правам і функціям податкового органу, передбаченим ст. 19-1, 20 Податкового кодексу України, зокрема, щодо організації збору податкової інформації, її використання, права отримувати від платників податків копії документів про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність, а також надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
При цьому, неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу тягне за собою накладення штрафу у відповідності до п. 121.2 ст. 121 Податкового кодексу України.
Позивач відмовився надавати податковому органу витребувані документи на письмовий запит, про що повідомив податковий орган листом №64 від 13.03.2025 року, а тому до позивача правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Посилання позивача на не проведення перевірки щодо позивача та не можливість застосування до позивача штрафу за податковим повідомленням-рішенням за ненадання документів без проведення перевірки, належного оформлення акту перевірки з посиланням на практику Верховного Суду та розміщене на офіційному Інтернет ресурсі податкового органу роз'яснення, суд вважає безпідставним, оскільки роз'яснення податкового органу та зазначена позивачем практика Верховного Суду стосується положень податкового законодавства, які зазнали змін в 2023 році.
Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» від 20.03.2023 року №2970-IX, який набрав чинності 28.04.2023 року доповнено ст. 121 Податкового кодексу України п. 121.2, яким введено відповідальність у вигляді штрафу за неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу.
Норми Податкового кодексу України не містять положень, які б передбачали застосування штрафних санкцій до платника податків за ненадання документів виключно за результатами податкової перевірки, натомість податковий орган наділений правом на отримання від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин копій документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, тощо.
Враховуючи викладені обставини, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеські області №25001/15-32-07-08-24 від 22.05.2025 року є правомірним та не підлягає скасуванню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Відділу капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Відділу капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунального майна Авангардівської селищної ради (вул. Нижня, буд. 24, с. Авангард, Одеський район, Одеська область, 67806, код ЄДРПОУ 43988734) до Головного управління ДПС в Одеські області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеські області №25001/15-32-07-08-24 від 22.05.2025 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА
.