Справа № 420/13931/25
03 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Рембудзв'язок» до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті № ПШ116679 від 25.03.2025 року про накладення на ТОВ “Рембудзв'язок» адміністративно-господарського штрафу в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що постановою № ПШ116679 застосовано до ТОВ «Рембудзв'язок», адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт - а саме за перевезення вантажу без документів, визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладено штраф у сумі 17 000 грн. Відсутність документів як така не мала місця - у водія був наявний документ, що підтверджує проведення періодичної перевірки тахографа (вимога щодо якого передбачена ст. 48 Закону). Формальна неточність у цьому документі (описка в розмірі шин) не може вважатися тотожною повній відсутності документа. На момент перевірки тахограф був фактично повірений і справно функціонував, що підтверджено виданим протоколом та подальшим офіційним листом сервісного центру. Таким чином, позивач не вчинив того діяння, за яке закон передбачає штраф, - тобто не здійснював перевезення без необхідних документів. Протокол перевірки тахографа було пред'явлено інспектору, а виявлена неточність була оперативно усунута. Просять задовольнити позовні вимоги.
Державна служба України з безпеки на транспорті подала відзив на позовну заяву у якому заперечували проти заявлених позовних вимог і зазначили, що протокол перевірки та адаптації тахографу від 27.06.2023 UA352 № 0000960 містить дані про розмір пневматичних шин - 295\80 R22.5, в той час як в ході проведення рейдової перевірки транспортного засобу MAN встановлено, що шини мають розмір 315/80 R22.5, а відповідно до п. 2.6 Інструкції №385 пункт сервісу тахографів виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу. Тобто наданий водієм протокол перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу є недійcним, адже відбулась зміна розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлені такі обставини по справі.
21.02.2025 на автомобільній дорозі М-05 210 км + 450 м посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів на підставі направлення на рейдову перевірку від 14.02.2025 № НР 001109.
Під час здійснення відповідачем рейдової перевірки (перевірки на дорозі) було зупинено вантажний автомобіль ТОВ “РЕМБУДЗВ'ЯЗОК» - марки MAN TGS 18.400, державний № НОМЕР_1 / СА5706XF - який виконував перевезення вантажу автомобільним транспортом.
За результатами перевірки посадовою особою відповідача було складено акт №АР113240 від 21.02.2025 р. про порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, згідно якого, під час перевірки було виявлено відсутність на момент перевірки належним чином оформленого протоколу перевірки та адаптації тахографа на зазначений транспортний засіб, що контролюючий орган кваліфікував як порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». В акті перевірки зазначено, що відповідальність за таке порушення передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 вказаного Закону.
На підставі Акту, в.о. начальника відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 25.03.2025 № ПШ 116679, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17 000 грн.
Як зазначають сторони у своїх поясненнях, під час перевірки предметом перевірки, крім іншого, був наданий водієм протокол перевірки та адаптації тахографу від 27.06.2023 UA352 №0000960 в якому зазначені дані про розмір пневматичних шин - 295\80 R22.5, в той час як в ході проведення рейдової перевірки транспортного засобу MAN встановлено, що шини мають розмір 315/80 R22.5.
Зазначену обставину позивач тлумачить як «технічна описка: невірно вказано розмір шин транспортного засобу (вказано 295/80R22.5 замість фактичного 315/80R22.5). Ця помилка допущена пунктом сервісу тахографів при оформленні протоколу і мала суто технічний характер, що не вплинуло на правильність роботи тахографа (про що згодом було офіційно підтверджено сервісним центром у письмовій формі).»
Відповідач не погоджується з таким тлумаченням і зазначає, що відповідно до п. 2.6 Інструкції № 385 пункт сервісу тахографів виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу, тобто наданий водієм протокол перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу є недійcним, адже відбулась зміна розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу.
Таким чином, основним питанням, що підлягає встановленню у цій справі є те, чи є порушенням закону відображення у протоколі перевірки та адаптації тахографу від 27.06.2023 UA352 №0000960 в якому зазначені дані про розмір пневматичних шин - 295\80 R22.5, в той час як в ході проведення рейдової перевірки транспортного засобу MAN встановлено, що шини мають розмір 315/80 R22.5.
Спірні правовідносини врегульовані такими приписами діючого законодавства.
Відповідно до частини другої статті 2 ЗУ “Про транспорт» № 232/94-ВР нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Відносини між автомобільними перевізниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України “Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-ІІІ державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Положення частин першої-другої статті 48 Закону № 2344-ІІІ вказують, що перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Статтею 49 Закону № 2344-III передбачено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (зі змінами, внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 № 1047), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Порядок № 1567 встановлює, що: державному контролю підлягають усі транспортні засоби як українських, так і іноземних суб'єктів господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом по території України (п. 2); рейдові перевірки дотримання вимог, визначених у пункті 15 цього Порядку, проводяться відповідно до затвердженого щотижневого графіка (п. 12); рейдова перевірка виконується у строки, зазначені в направленні на її проведення (п. 19).
Пункт 15 Порядку № 1567 передбачає, що під час рейдової перевірки контролюється виключно: наявність документів, визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344-ІІІ, які є підставою для здійснення автомобільних перевезень; дотримання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні та інших нормативно-правових актів.
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 року № 340, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 року за № 811/18106 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (надалі - Положення № 340).
Пунктом 1.3 Положення № 340 передбачено, що вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Пунктом 6.1 Положення 340 передбачено, що вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. № 385 (далі - Інструкція № 385).
Адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам'яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа "k", характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу "w", ефективного кола шини "l",а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яку налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності).
Термін "адаптація тахографа до транспортного засобу", за визначенням ЄУТР ( 994_016 ), - "калібрування" (відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 385) контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Згідно з положеннями пункту 3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: - забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; - своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; - використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; - має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; - у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); - у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до пункту 2.5 Інструкції № 385 повірку тахографів здійснюють повірочні лабораторії, які уповноважені на проведення повірки тахографів відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Пунктом 2.6 Інструкції № 385 визначено, що ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.
Пунктом 2.7 Інструкції № 385 передбачено, що за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.
Бланк протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу роздруковується відповідальною особою ПСТ на папері формату А4 (210х297 мм) щільністю 100 г/кв.м або більше. Не допускається робити закреслення чи виправлення відомостей, які заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписано та поставлено печатку відповідальної особи ПСТ. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляються прочерки. ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у 5 разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних. Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.
Відповідно до п. 3.5, п. 3.6. Інструкції № 385 перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТС здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством; наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа.
В силу пунктів 21, 22 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Приписами пункту 25 Порядку № 1567 визначено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, відповідальності за наведеними приписами Закону України "Про автомобільний транспорт" підлягають автомобільні перевізники за управління транспортними засобами без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку, а також у випадку порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів під час здійснення перевезень.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що винесена відповідачем постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення ст. ст. 34 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" є правомірною та обґрунтованою, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд відхиляє всі посилання позивача, щодо технічної помилки у свідоцтві про періодичну перевірку тахографа та відсутності їх вини у цьому, оскільки системний аналіз Правил дорожнього руху України, ЗУ “Про транспорт» № 232/94-ВР, ЗУ “Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ передбачають що водій перед початком руху повинен перевірити наявність всіх документів що дають право на управління та експлуатацію транспортного засобу. Такі вимоги стосуються і протоколу перевірки та адаптації тахографа. Суд вважає, що отримавши вказане свідоцтво позивач повинен був перевірити дані викладені у ньому документі, а в разі виявленні розбіжностей чи помилок та усунути їх недопустивши експлуатацію транспортного засобу.
Зазначене кореспондується з приписами п. 3.5, п. 3.6. Інструкції № 385 відповідно до яких саме перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТС здійснюють періодичні інспекції, що покладає обов'язок на позивача перевіряти данні відображені у протоколі адаптації з технічними даними транспортного засобу.
Крім того, суд зазначає, що позивачем не спростована позиція відповідача, що фактично відбулась заміна типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу, що тягне за собою адаптацію тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу в тому числі і розміру шин.
Позивач не спростовує відмінність даних щодо розміру шин зазначених у протоколі та фактично установлених на автомобілі, та не оскаржує процедуру проведення перевірки, яка на думку суду проведена у відповідності до чинного законодавства.
За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку про правомірність прийнятої постанови №ПШ116679 від 25.03.2025 року, складеної Відділом державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, про накладення на ТОВ «Рембудзв'язок» адміністративно-господарського стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», у зв'язку із чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудзв'язок» до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
.