04 грудня 2025 р. № 400/11493/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною, визнання дій протиправними, скасування наказу про мобілізацію,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочки від призову за мобілізацією на підставі абзацу третього частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; визнати дії установи - ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправними; скасувати наказ про мобілізацію гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_4 в/к НОМЕР_1 .
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що в листопаді 2024 року він звернувся до відповідача з заявою про надання йому відстрочку, як батьку трьох дітей, які знаходяться на його утриманні. Повідомленням відповідача від 16.11.2024 йому було відмовлено у наданні відстрочки. При цьому зазначена відмова відповідача була невмотивована. Згідно ч. 1 ст. 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: 3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці Таким чином за законом право на відстрочку, мають чоловіки на утриманні яких є троє і більше дітей 18 років. З аналізу статті вбачається, що основними юридичними фактами які мають значення, є: Перший факт, що має встановлюватись, факт утримання дітей. При цьому закон не ставить як умову саме батьківство та наявність кровного споріднення з дітьми. При цьому звертає увагу, що закон не визначає способу утримання дітей. Утримання має здійснюватися в будь-який спосіб, не заборонений законом. Єдина умова відсутність заборгованості зі сплати аліментів, що додатково вказує, що закон визнає утриманням саме сплату аліментів за рішенням суду, оскільки ставить вимогу справного виконання такого обов'язку, саме таким способом. Другий факт що має встановлюватись це кількість дітей які перебувають на утриманні чоловіка та жінки (а не батька чи матері), та чи є вони неповнолітніми. Усі ці умови відповідають життєвим обставинам які склались у Позивача, так як він є батьком трьох неповнолітніх дітей, які перебувають на його утриманні. Таким чином вважається, що були подані усі необхідні документи для отримання відстрочки. Але вони не були враховані Відповідачем, тому вважає що відмова у наданні відстрочки є необґрунтованою і безпідставною. Таким чином, вважає, що Позивач звертався до Відповідача, з питання отримання відстрочки, але отримав відмову з мотивів, не передбачених законом. При цьому, Позивач зробив усе від нього залежне для підтвердження права на відстрочку, та надав усі необхідні документи на підтвердження права на відстрочку. В той же час Відповідач, достеменно знаючи, що Позивач має підстави для відстрочки, незаконно мобілізував Позивача.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію відповідач аргументував у відзиві. Позивач дійсно звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 в листопаді 2024 року з заявою про надання відстрочки. Але з переліку обов'язкових документів позивач ОСОБА_1 до заяви додав належні документи (копії свідоцтва про реєстрацію шлюбу з ОСОБА_2 та свідоцтва про народження дітей) лише на підтвердження перебування на утримання 2 дітей - неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , також позивач надав свідоцтво про народження ОСОБА_5 , де зазначено батьком ОСОБА_6 , тобто громадянин ОСОБА_1 не являється батьком ОСОБА_5 . Жодного підтверджуючого документу щодо утримання неповнолітньої ОСОБА_5 не надав. Крім цього ОСОБА_1 до заяви про надання відстрочки під час мобілізації додав Акт про фактичне проживання (не проживання) за вказаною адресою громадян Територіальної громади міста Вознесенськ, в якому зазначено, що громадянин ОСОБА_1 , син ОСОБА_4 , дочка ОСОБА_3 , дружина ОСОБА_7 та падчерка ОСОБА_8 проживають за одною адресо: АДРЕСА_3 . Але проживання за однією адресою не свідчить про факт утримання позивачем неповнолітньої ОСОБА_5 . Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 2025-0803-1301-0522-0 від 03.08. 2025р. громадянин ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби. 03 серпня 2025р. наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 №587 про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період, військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 призваний на військову службу до військової частини НОМЕР_2 .
В судове засідання 02.12.2025 представники сторін не з'явилися, за таких обставин, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 1993 р.н. проживає м. Вознесенськ, Вознесенського району Миколаївській області, є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
З 24.05.2022 ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_9 .
Родина ОСОБА_10 виховує трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , 2016 р.н., ОСОБА_11 , 2017 р.н. та ОСОБА_4 , 1923 р.н.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .
Крім того, як вбачається з матеріалів справи (арк.спр.10 на звороті) у позивача є третя неповнолітня дитина ОСОБА_14 2014 р.н., яка з ним не проживає, а проживає з матір'ю.
08.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою про надання відстрочки від призову на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як чоловік, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
До заяви про надання відстрочки ОСОБА_1 додав: копію свого паспорту громадянина України, копію витягу з Резерв+; копію свідоцтва про шлюб з ОСОБА_2 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_13 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_12 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_11 ; копія акту про фактичне проживання за вказаною адресою.
Свідоцтво про народження ОСОБА_14 , а також інформацію з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про нього за категорією стягнення “стягнення аліментів» з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п'ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки, позивач при цьому не надав.
12.11.2024 Комісією з питань розгляду заяв про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації розглянуто заяву ОСОБА_1 та ухвалено протокольне рішення №43 про відмову у наданні відстрочки, з тих підстав, що з наданих документів вбачається, що ОСОБА_1 є батьком двох дітей.
03.08.2025 ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію у ІНФОРМАЦІЯ_7 та визнаний придатним до військової служби.
03.08.2025 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 видано наказ №587 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», відповідно до якого ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Відповідно до п.58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою КМУ №560 від 16.05.2024, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території якого вони розміщуються (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів, де військовозобов'язані працівники перебувають на військовому обліку). До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідно Додатка №5 до Постанови КМУ №560 від 16.05.2024, до заяви про отримання відстрочки з підстав передбачених п.3 ч.1 ст.23 Закону, необхідно додати: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
У цьому випадку, судом з'ясовано, що позивачем додано до заяви лише два свідоцтва про народження дитини віком до 18 років, де він зазначений батьком дитини. В свідоцтві про народження третьої дитини, позивач не зазначений батьком.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.23 Закону, право на відстрочку мають чоловіки, які саме утримують трьох дітей віком до 18 років.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду сформульованої у постанові від 14.12.2023 у справі №160/11228/23, що обов'язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття, відповідно до ст.180 Сімейного кодексу України, покладений саме на батьків дитини.
Відповідно до ст.260 СК України, вітчим, якій проживає однією сім'єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, лише має право брати участь у їхньому вихованні.
Обов'язку утримувати падчерку, у позивача відповідно до СК України немає, а за таких обставин, відсутні підстави для надання відстрочки від призову, передбачені п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням наданих позивачем документів.
Разом з тим, суд звертає увагу, що у позивача є на утримання третя дитини ОСОБА_14 , 2014 р.н., щодо якої у позивача відсутня заборгованість за сплати аліментів (арк.спр.10 на звороті) відповідно до відповіді Першого відділу ДВС у Вознесенському районі Миколаївській області. Надання свого часу позивачем документів про утримання трьох дітей, у свідоцтва про народження, яких він зазначений батьком: ОСОБА_14 , 2014 р.н., ОСОБА_12 2016 р.н. та ОСОБА_13 2023 р.н., могло вплинути на рішення про надання відстрочки від призову. Але, під час звернення до відповідача з заявою про надання відстрочки, позивачем не вказувалося про наявність в нього третьої дитини, батьком якої він є відповідно до свідоцтва про народження, та має обов'язок щодо її утримання. Відповідні документи з цього приводу до ІНФОРМАЦІЯ_5 , також не надавалися. За таких обставин, зазначена обставина не впливає на правомірність рішення відповідача, оскільки він у цьому випадку приймав рішення на підставі тих документів, які були надані позивачем. А обов'язок надання документів, які надають право на відстрочку, покладений саме на військовозобов'язаного. Таким чином, відсутні підстави для визнання дій та рішень відповідача протиправними.
Позивач не позбавлений можливості заявити про свої право, як військовослужбовця на утриманні якого є троє і більше дітей віком до 18 років, командуванню відповідної військової частини.
Враховуючи, викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
В задоволенні позову належить відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 04.12.2025