Рішення від 04.12.2025 по справі 380/15933/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 рокусправа № 380/15933/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи (49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А, ЄДРПОУ 03191673) про визнання протиправними та скасування рішень, -

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи № В711 від 20 березня 2025 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи № В115 від 20 березня 2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі - позивач) з дитинства хворіє на бронхіальну астму (МКХ-10, J45) та з 2015 року перебуває на лікуванні в установах МОЗ України, що підтверджується відповідними медичними документами. Рішенням МСЕК №855/14 від 28.06.2024 позивачу встановлено III групу інвалідності терміном на один рік, а за результатами повторного переогляду 05.06.2025 - III групу інвалідності терміном на два роки. 07.07.2025 позивач отримав поштове відправлення від Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи ( далі - відповідач) , яке містило витяг з рішення №В115 від 20.05.2025. У вказаному витягу зазначено про те, що рішення №В115 від 20.03.2025 було скасовано. Позивач зазначає про те, що цей документ містить ручні правки, суперечливі дані та не відповідає формі, затвердженій Наказом МОЗ №2067 від 10.12.2024. Аналогічні порушення наявні і у витягу з рішення №В711 від 20.03.2025, отриманому позивачем 04.08.2025 в органах Пенсійного фонду України. Попри неодноразові звернення, копій самих рішень №В115 та №В711 (або будь-яких інших рішень за іншими номерами чи датами) позивач отримав. Внаслідок прийняття відповідачем зазначених рішень позивачу зупинено виплату пенсії та позбавлено права на відстрочку від призову під час мобілізації, що свідчить про те, що спірні рішення є індивідуальними актами, які безпосередньо впливають на права та законні інтереси позивача. Позивач зазначає, що рішення №В115 від 20.03.2025 та №В711 від 20.03.2025 прийняті з грубими порушеннями чинного законодавства, а саме: документи не відповідають затвердженій формі, містять ручні виправлення та суперечливі відомості; у витягах неправомірно зазначено позивача як «скаржника», хоча жодних скарг він не подавав; відсутні належні підстави для ініціювання перевірки рішення МСЕК, не вказано жодних реквізитів відповідних процесуальних документів (постанов, ухвал тощо); перевірка проводилася з порушенням строків, визначених законодавством, а рішення приймалося поза межами встановлених строків; відсутні докази направлення позивачу належних повідомлень про повторне оцінювання або обстеження; у документах зазначені неіснуючі або недійсні дані про медичні заклади; рішення скасовано нібито у зв'язку з «відмовою від обстеження», що не відповідає дійсності та не підтверджено доказами. Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою судді від 06 серпня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано строк усунення недоліків.

Ухвалою судді від 11 серпня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 16 жовтня 2025 року витребувано від Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи документи які стосуються предмету спору.

Ухвалою суду від 12 листопада 2025 року повторно витребувано від Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи документи які стосуються предмету спору.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлявся належним чином, що підтверджується довідками про доставку копії ухвали від 12.08.25 до електронного кабінету користувача ЄСІТС.

Станом на момент розгляду цієї справи жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник позивача подав до суду додаткові пояснення у справі у яких зазначає наступне. Повторно вказує на порушення з боку відповідача у прийнятті рішення № В711 від 20 березня 2025 року та № В115 від 20 березня 2025 року. Просить задовольнити позов у повному обсязі

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Відповідно до Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ №617108 позивачу встановлена третя група інвалідності з дитинства. Інвалідність встановлена до липня 2025 року.

Головне управління Національної поліції України у Львівській області скерувало Лист від 19.12.2024 до Науково - дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова (м. Вінниця). У вказаному листі зазначено про те, що в межах досудового розслідування перевіряється інформація, щодо можливих зловживань під час встановлення інвалідності громадянам України в період воєнного стану на території Львівської області. Відтак просили переглянути та за наявності підстав скасувати рішення МСЕК Львівської області про встановлення інвалідності.

Листом від 28.01.2025 №31 Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова повідомив позивача, що на адресу Університетської лікарні надійшов лист Слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Львів від 30.09.2024 щодо кримінального провадження №42024140000000228 (ст. 369-2 ч. 3 КК України), яким університет зобов'язано провести перевірку обґрунтованості рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності шляхом оцінювання функціонального стану особи. Позивача було викликано на обстеження до Університетської лікарні за адресою: вул. Хмельницьке шосе, буд. 104, м. Вінниця, 21029.

Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обгрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 20.03.2025 ОСОБА_1 рішення МСЕК від 26.06.2024 скасоване.

Згідно з Довідкою №33/1308 військо-лікарської комісії від 11.02.2025 проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 11.02.2025. Діагноз, включаючи код, згідно чинного НК 025: (J45) Бронхіальна астма, персистуюча середньої важкості. Емфізема легенів. Дихальна недостатність II.

Витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 03.07.2025 №97/25/3554/ВП позивачу 05.06.2025 встановлено третю групу інвалідності до 05.06.2027.

Відповідно до рішення про припинення виплати пенсії від 02.07.2025 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії з 28.06.2024 у зв'язку із не підтвердженням проходження інвалідності згідно з витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 20.03.2025 №В711.

05.08.2025 Листом №1275/442 у відповідь на запит щодо надання висновків, рішень та інших документів створених на підставі розгляду медико-експертної справи Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І. Пирогова (ВНМУ ім. М.І. Пирогова) університетська клініка повідомлено, що медико-експертну справу ОСОБА_1 та сформовані на підставі її розгляду рішення, протоколи та витяги направлено до ДУ» Укр. Держ НДІ МСГП МОЗУ» для засвідчення печаткою.

Листом від 12.08.2025 комунальне некомерційне підприємство «Львівське територіальне медичне об'єднання “Клінічна лікарня планового лікування, реабілітації та паліативної допомоги» у відповідь на адвокатський запит від 04.08.2025 №20 (вх. від 05.08.2025 №2897) повідомило, що відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», датою початку функціонування електронної системи оцінювання повсякденного функціонування особи та її складової - Реєстру осіб, направлених на проведення оцінювання, визначено 01.01.2025. За результатами перевірки електронної системи щодо направлення ОСОБА_1 на оцінювання повсякденного функціонування особи у КНП «Львівське ТМО 2» виявлено таку інформацію: направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи від 05.06.2025 № c75aa8c3-bafc-4b88-b150-73201e93df27 (на 2 арк. додається); витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №97/25/3554/В, номер рішення 97/25/3554/Р від 03.07.2025 (на 2 арк. додається). Інших відомостей щодо позивача в електронній системі оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря КНП «Львівське ТМО 2», який здійснював направлення, станом на дату надання відповіді не відображається.

У відповідь на адвокатський запит листом від 18.09.2025 №3798/01-19 відповідач повідомив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» надання протоколу розгляду особової справи не передбачено, а рішення експертної команди №В115 додається до відповіді на запит.

У відповідь на запит на отримання публічної інформації (вхідний №206 від 14.08.2025) щодо надання листів-запрошень, висновків, рішень, заключень та інших документів, створених на підставі розгляду медико-експертної справи, Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова листом від 28.08.2025 №1313 повідомив, що медико-експертна справа ОСОБА_1 та сформовані на підставі її розгляду документи - рішення, протоколи, витяги, а також лист-запрошення - були направлені відповідно до встановленої процедури до Центру оцінювання ДУ «УкрдержНДІМСПІ МОЗ України». Витяг з рішення ВК ЦО було надіслано з ЦО м. Дніпра на домашню адресу позивача та вже отримано. Для отримання інших документів рекомендується звернутися безпосередньо до Центру оцінювання ДУ «УкрдержНДІМСПІ МОЗ України».

Вважаючи рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи № В 711 від 20 березня 2025 року та № В115 від 20 березня 2025 року протиправним, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 46 Конституції України регламентовано право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі - Закон №875-ХІІ) визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України №875-ХІІ особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Абзацом 4 частини першої статті 1 Закону України №875-ХІІ встановлено, що інвалідність - міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. Особа з інвалідністю - повнолітня особа зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність.

Норми статті 7 Закону України №875-ХІІ встановлюють, що залежно від ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, спричиненого стійким обмеженням повсякденного функціонування особи, зумовленим захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими порушеннями, при взаємодії із зовнішнім середовищем, особі, визнаній особою з інвалідністю, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022. У подальшому строк дії воєнного часу продовжений та триває станом на час розгляду справи.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", уведеним в дію Указом Президента України від 12.09.2023 №576/2023, зокрема, визначено Кабінету Міністрів України забезпечити у тримісячний строк провести перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні (тобто з 24.02.2022).

У разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень визначено ініціювати їх перегляд у встановленому порядку та інформувати за наявності підстав відповідні правоохоронні органи.

Так, рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 22.10.2024 "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів" (далі - Рішення РНБО від 22.10.2024), що введено в дію Указом Президента України від 22.10.2024 №732/2024, вирішено рекомендувати Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. За результатами проведеної роботи запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.

Підпунктом "б" пункту 2 Рішення РНБО від 22.10.2024 вирішено Кабінету Міністрів України забезпечити утворення Міністерством охорони здоров'я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів.

На виконання Рішення РНБО від 22.10.2024 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанови від 25.10.2024 №1207 та 08.11.2024 №1276, якими було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 "Питання медико-соціальної експертизи".

Законом України від 19.12.2024 № 4170-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі по тексту - Закон № 4170-IX) внесені зміни до законів України щодо процедури і повноважень суб'єктів владних повноважень щодо встановлення особам інвалідності.

Згідно з абзацом першим пункту 1 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4170-IX цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 01.01.2025 (окрім деяких пунктів).

Відповідно до пункту 2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №4170-IX установлено, що:

особам, яким встановлено інвалідність органами медико-соціальної експертизи, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності;

документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, є: видані до 31 грудня 2024 року органами медико-соціальної експертизи виписки/довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі таких рішень, є законними і чинними, прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, документів, виданих на підставі таких рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених законами України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь термін дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування;

особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування особи за власним бажанням (за зверненням опікуна - у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності).

На період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні перелік причин неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу II Закону №4170-IX передбачено, що повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України припиняються 31.12.2024.

З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до цього Закону та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

15.11.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи", якою затверджені Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності.

Відповідно до абзацу восьмого пункту 3 Постанови №1338 документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

Згідно з абзацом десятим пункту 3 Постанови №1338 особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.

За змістом абзацу п'ятнадцятого пункту 3 Постанови №1338 до числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать: особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.

Пункт 48 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи передбачає, що повторне оцінювання осіб з інвалідністю, а також осіб, інвалідність яких встановлена без зазначення строку проведення повторного оцінювання, проводиться раніше зазначеного строку за направленням, сформованим лікарем на підставі звернення такої особи з інвалідністю або її уповноваженого представника, у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду.

При цьому, відповідно до підпункту 2 пункту 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, Центр оцінювання функціонального стану особи, крім іншого, проводить перевірку обгрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.

Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова .

Відповідно до спірного рішення від 20.03.2025 №В115 відповідач провів перевірку обґрунтованості рішення, на підставі якого позивачу встановлена III групу інвалідності.

В якості підстави для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення вказано: "постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді".

Реквізитами документів, на підставі яких ініційовано перевірку обґрунтованості зазначено: " кримінальне провадження № 42024140000000228 від 30.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст.369-2 ч.3 КК України".

При цьому, суд наголошує про те, що відповідачем, Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", не надано до суду документів, що слугували підставою для проведення перевірки обґрунтованості рішення щодо встановлення позивачу групи інвалідності та винесення оскаржуваного рішення.

Відтак, дії відповідача щодо проведенню перегляду рішення МСЕК суперечать приписам пункту 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 26.10.2024 №1809 "Про покладання прав та обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ" вирішено покласти права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" з дати підписання цього наказу.

Згідно з пунктом 15 Положення про медико-соціальну експертизу комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.

Пункт 17 Положення N 1317 передбачає, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Відповідно пункту 19 Положення N 1317 комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.

За змістом пункту 20 Положення N 1317 комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.11.2011 N 561 затверджена Інструкцію про встановлення груп інвалідності (далі по тексту - Інструкція).

Пунктом 1.4 Інструкції визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Згідно з пунктом 1.10 Інструкції при огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії.

Таким чином, проведення медико-соціальної експертизи та прийняття рішення ЦМСЕК як і МСЕК здійснюється після повного медичного обстеження та проведення необхідних досліджень лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, на підставі медичної документації, за результатами об'єктивного обстеження особи членами комісії та безпосередньої особистої участі особи.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що огляд позивача 20.03.2025 відбувся заочно, тобто без участі позивача ( неприбуття), при цьому, доказів проведення повного медичного обстеження позивача та проведення необхідних досліджень суду відповідачем не надано.

Тобто, при прийнятті оскаржуваного рішення від 20.03.2025 №В115 відбувся заочний огляд.

При цьому, доказів проведення повного медичного обстеження позивача на базі медичних закладів та проведення медичних досліджень, відмови від повного медичного обстеження, як і підстав проведення такого огляду державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" суду не надано.

Розглядаючи вказану справу, суд не надає оцінку зазначеному у рішенні відповідача від 20.03.2025 висновку про необґрунтованість встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності та відсутність підстав для визнання його особою з інвалідністю, оскільки така оцінка виходить за межі повноважень суду, який не є спеціалізованою установою в медичній сфері.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" при прийняття оскаржуваного рішення від 20.03.2025 №В115 порушено процедуру проведення перевірки обґрунтованості рішень та/або перегляду шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно позивача, відтак оскаржуване рішення прийнято із порушенням процедурних норм, тому підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи № В711 від 20 березня 2025 року, суд зазначає таке.

Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність рішення від 20.03.2025 №В115 без участі позивача та фактичного дослідження його стану здоров'я. Оскільки рішення від 20.03.2025 №117 є наслідком прийняття рішення 20.03.2025 №В115, воно також підлягає скасуванню.

Суд наголошує, що у межах цього провадження не розглядається питання щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 20 березня 2025 року № В711, оскільки зазначене питання не входить до предмета спору у цій справі та не є предметом судового дослідження.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

Вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи (49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А, ЄДРПОУ 03191673) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи № В 711 від 20 березня 2025 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи № В115 від 20 березня 2025 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» Центр оцінювання функціонального стану особи (49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А, ЄДРПОУ 03191673) 2422 грн 40 коп сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович