Ухвала від 03.12.2025 по справі 640/28086/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів

03 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/28086/21

провадження № 2-іс/340/473/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Казанчук Г.П. розглядаючи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.08.2021 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не врахування до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання з 24.09.1987 року по 25.03.1988 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання з 24.09.1987 року по 25.03.1988 року.

Рух справи:

Ухвалою від 05.10.2021 суддя Окружного адміністративного суду міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX та Порядку №399 на підставі Акта приймання-передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 05.03.2025, згідно супровідного листа Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 №01-19/3049/25 до Кіровоградського окружного адміністративного суду передано 689 судових справ.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.03.2025 головуючою суддею у вказаній справі визначено суддю Казанчук Г.П.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року адміністративну справу №640/28086/21 прийнято до провадження суддею Казанчук Г.П. до свого провадження, розгляд справи розпочато з початку.

Ухвалою від 07.11.2025 суд ухвалив подальший розгляд цієї справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 17.11.2025.

У судове засідання, призначене на 17.11.2025 сторони не з'явились.

Ухвалою суду від 17.11.2025 року витребувані додаткові докази та відкладений розгляд справи до 03.12.2025 року.

Ухвалою суду від 24.11.2025 року уточнені персональні дані позивача та витребувані докази.

У судове засідання, призначене на 03.12.2025 року сторони не з'явились.

З огляду на неявку сторін в судове засідання фіксування останнього за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що передбачено частиною 4 статті 229 КАС України та відображено у відповідному протоколі судового засідання.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Отже, через неявку сторін в судове засідання, суд ухвалив провести розгляд справи у порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У справах щодо застосування суб'єктом владних повноважень чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, зменшення розміру заробітної плати тощо) у зв'язку з повідомленням ним або його близькими особами про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою обов'язок доказування, що прийняті рішення, вчинені дії є правомірними і не були мотивовані діями позивача чи його близьких осіб щодо здійснення цього повідомлення, покладається на відповідача.

Судом ухвалою від 07.11.2025 року у позивача були витребувані у позивача копії документів, зокрема для огляду в судовому засіданні оригінал трудової книжки та довідок для. Вказане було зумовлене тим, що станом на день звернення із заявою про призначення пільгової пенсії позивач продовжував працювати на шахті, яка розташована на тимчасово окупованій території (ДНР), та довідки про підтвердження пільгового стажу також завірені печатками юридичної особи ДНР.

Суд зауважує, що позивач звернувся до суду за місцем реєстрації його як внутрішньо переміщеної особи (довідка від 27.08.2021 року №3005-5000389514/25731, видана управління соціального захисту населення Оболонської районної державної адміністрації).

Судом була витребувана інформація від Державної прикордонної служби України щодо перетину кордону та лінії розмежування між тимчасово окупованими містами.

Згідно відповіді Головного центру обробки Спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №19/93478-25-вих від 25.11.2025 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі документа ВВ854868 через населений пункт Гоптівка 25.08.2021 року здійснив в'їзд та на підставі документа GВ107001 через населений пункт Гоптівка 13.09.2021 року здійснив виїзд.

Гоптівка це пункт пропуску через державний кордон України на кордоні з Росією. Через пропускний пункт здійснюється лише автомобільний вид контролю.

Більше інформації про те, що ОСОБА_2 повертався на територію України не має. Тобто, з 2021 року (вже більше чотирьох років) позивач не знаходиться/не перебуває на території України, при цьому має статус внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 ''Про облік внутрішньо переміщених осіб'' визначений Порядок, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) та застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про адміністративну процедуру».

Так, зокрема цим порядком встановлено проведення актуалізації відомостей в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

У пункті 7-2 зазначеного Порядку визначено, що для проведення верифікації відповідно до Закону України ''Про верифікацію та моніторинг державних виплат'' Мінсоцполітики за наявності технічної можливості передає Мінфіну інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. За результатами проведеної верифікації інформації щодо внутрішньо переміщених осіб Мінфіном передаються Мінсоцполітики рекомендації для опрацювання уповноваженими органами, які видали довідку.

Підставою для перевірки є перебування внутрішньо переміщеної особи за кордоном не менше ніж 90 календарних днів підряд.

Мінфін проводить щомісяця починаючи з 1 липня 2025 р. верифікацію інформації щодо внутрішньо переміщених осіб про перебування їх за кордоном не менше ніж 90 календарних днів підряд.

У разі виявлення за результатами верифікації факту перебування внутрішньо переміщеної особи за кордоном понад 90 календарних днів підряд уповноваженим органом, який видав довідку, проводиться додаткова перевірка рекомендацій в порядку, визначеному Мінсоцполітики.

Після проведення додаткової перевірки рекомендацій структурними підрозділами соціального захисту населення обласних, Київської міської державних (військових) адміністрацій/уповноваженим органом у разі підтвердження інформації про виїзд внутрішньо переміщеної особи на постійне місце проживання за кордон приймається рішення про відкликання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

У разі коли уповноважений орган не може здійснювати свої повноваження або відновити роботу на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, адміністратор Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб - державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» за наявності технічної можливості передає рекомендації до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення відповідної обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації.

До 90-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім'ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров'я, судових та правоохоронних органах, у зв'язку з чим особа не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити факт наявності таких обставин документально.

У разі повернення внутрішньо переміщеної особи з-за кордону, щодо якої було прийнято рішення про відкликання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка видається за заявою особи відповідно до цього Порядку.

З метою актуалізації відомостей в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб проводиться перевірка інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть особи. У такому разі за наявності технічної можливості інформація відображається в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів ''Трембіта'' з дотриманням вимог Законів України ''Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги'', ''Про захист персональних даних'', ''Про публічні електронні реєстри'' та ''Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах''.

Згідно Відповіді №2084479 від 03.12.2025 року щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою.

Отже, незважаючи на відсутність на території України ОСОБА_1 більше чотирьох років, останній продовжує перебувати у статусі внутрішньо переміщеної особи.

Вказане, як на переконання суду, не відповідає змісту та суті статусу внутрішньо-переміщеної особи.

Відповідно до частини 1 статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Суд наразі не вбачає підстав для встановлення порушень з боку Мінсоцполітики, водночас, на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 ''Про облік внутрішньо переміщених осіб'', суд вважає за необхідне довести до відома Мінсоцполітики вказану інформацію з вимогою належного реагування. При цьому, суд встановлює строк на реагування окремої ухвали п'ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали та надання суду актуальних відомостей щодо наявності у ОСОБА_1 статусу внутрішньо переміщеної особи.

Крім того, суд вважає за необхідне витребувати у Пенсійного фонду України інформацію про те, чи є отримувачем пенсії чи інших соціальних виплат ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 2021 по сьогоднішній день.

У зв'язку з повторною неявкою позивача та неможливістю розгляду справи по суті через відсутність оригіналів доказів, долучених до матеріалів справи, суд відкладає розгляд справи до 09 год 30 хв 23 грудня 2025 року.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 162, 205, 249, 229, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відкласти розгляд справи до 09 год 30 хв 23 грудня 2025 року, яке провести в приміщенні Кіровоградського окружного адміністративного суду за адресою: м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, 6 поверх в залі судового засідання №6.

Зобов'язати Міністерство соціальної політики України провести актуалізацію даних щодо наявності у ОСОБА_1 статусу внутрішньо переміщеної особи та надати суду актуальну інформацію.

Витребувати у Пенсійного фонду України інформацію про те, чи є отримувачем пенсії чи інших соціальних виплат ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 2021 по сьогоднішній день.

Установити строк на виконання вимог ухвали суду п'ятнадцять днів, з дня отримання цієї ухвали.

Надати суду витребувану інформацію до 23 грудня 2025 року.

Повторно зобов'язати ОСОБА_1 надати суду оригінали трудової книжки та копії довідок, долучених до заяви про призначення пенсії для огляду їх судом.

Копію ухвали суду надіслати сторонам, Міністерству соціальної політики України та Пенсійному фонду України.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК