ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" грудня 2025 р. справа № 300/8029/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" ДП "Ліси України" філія "Карпатський лісовий офіс" про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" ДП "Ліси України" філія "Карпатський лісовий офіс" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" ДП "Ліси України" філія "Карпатський лісовий офіс" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.31-32).
Представником відповідача на адресу суду подано до суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 238 КАС України, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, так як позивач посилається на дотримання форми складання скарги (звернення) від 19.08.2025, такий за змістом поставлених питань є звернення громадянина та підлягає розгляду в порядку Закону України "Про звернення громадян", а також філія "Карпатський лісовий офіс" не є суб'єктом владних повноважень та не відіграє таку роль у цьому провадженні.
Розглянувши клопотання про закриття провадження по справі, перевіривши матеріали справи, суд зазначає таке.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАСУ) визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 даної статті зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 2 частини 1 статті 4 КАСУ встановлено визначення термінів, а саме: публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Статтею 19 КАСУ визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок звернення громадян передбачений ст.5 Закону України “Про звернення громадян», відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноваження яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Приписами ст.7 Закону України “Про звернення громадян» передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Згідно ст.16 вищезазначеного Закону скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду. При цьому рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу, в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про звернення громадян» органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення, вживати заходів щодо відшкодування матеріальних збитків, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення та у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.
Підстави для закриття провадження у справі визначені частиною першою статті 238 КАС України, зокрема п.1 зазначеної статті зазначає, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки позивач в позовній заяві просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання необґрунтованих відповідей від 15.10.2025 на пункти п. 5-11, 14 скарги ОСОБА_1 від 19.08.2025 та зобов'язати відповідача об'єктивно та всебічно перевірити звернення від 19.08.2025 відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", то суд зазначає, що Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" ДП "Ліси України" філія "Карпатський лісовий офіс" є належним відповідачем у цій справі та позов належить до сфери публічно-правових відносин, а отже, відсутні підстави для закриття провадження у даній справі.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 44, 167, 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні клопотання представника Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" ДП "Ліси України" філія "Карпатський лісовий офіс" про закриття провадження у справі - відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Відповідачу ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд".
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.