04 грудня 2025 року Справа № 280/10441/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайн-Дрінк» про стягнення штрафних санкцій,
11 листопада 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (далі-позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайн-Дрінк» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача штрафи за порушення законодавства про рекламу в сукупному розмірі 15279,00 грн., накладені відповідно до рішень №000093, №000094 та №000095 від 21.08.2024.
Ухвалою суду від 18.11.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 25.11.2024 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №280/8318/24.
Ухвалою суду від 10.11.2025 провадження у справі поновлено.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафних санкцій на загальну суму 8483,00 грн., які застосовані до відповідача у зв'язку із встановленим порушенням законодавства України про рекламу. Позивач зазначає, що у добровільному порядку відповідачем заборгованість по сплаті штрафних санкції не погашена, що зумовило звернення до суду з даною позовною заявою. Просить задовольнити позовні вимоги.
З матеріалів справи встановлено, що вищезазначена заборгованість виникла з таких підстав.
Судом встановлено, що ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області на підставі матеріалів перевірки встановлено факт порушення ТОВ «Вайн-Дрінк» вимог п.8 ч.3 та ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу» та керуючись ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» було прийнято рішення №000093 від 21.08.2024 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами, в якій недотримано встановлені законом вимоги її змісту та відповідності - штраф у розмірі 5083,00 грн.
Також, на підставі матеріалів перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області встановлено факт порушення ТОВ «Вайн-Дрінк» вимог п.8 ч. 3 та ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу» та керуючись ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» було прийнято рішення №000094 від 21.08.2024 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами, в якій недотримано встановлені законом вимоги її змісту та відповідності - штраф у розмірі 5083,00 грн.
Крім того, на підставі матеріалів перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області встановлено факт порушення ТОВ «Вайн-Дрінк» вимог п.8 ч.3 та ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу» та керуючись ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» було прийнято рішення №000095 від 21.08.2024 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги її змісту та відповідності - штраф у розмірі 5083,00 грн.
Суд зазначає, що Закон України «Про рекламу» від 3 липня 1996 року № 270/96-ВР (далі Закон №270) визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами (ч.1 ст.26 Закону №270).
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №693 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (далі - Порядок №693), який визначає механізм накладення Держпродспоживслужбою та її територіальними органами на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами (далі - суб'єкт реклами) штрафів за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету, КРАІЛ, Національного банку).
Відповідно до пункту 2 Порядку №693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.
Згідно пункту 3 Порядку №693 рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені статтею 27 Закону України «Про рекламу», приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи).
Відповідно до пункту 17 Порядку №693 рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб'єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб'єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб'єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Пунктом 19 Порядку №693 передбачено, що рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу набирає чинності з дня вручення його суб'єкту реклами або його представнику.
Згідно пункту 22 Порядку №693 не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.
З матеріалів адміністративної справи, що рішення ГУ Держпродспоживслужби №000093, №000094 та №000095 від 21.08.2024 відповідачем були оскаржені в судовому порядку.
Так, судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 по справі №280/8318/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ДРІНК» до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання протиправними та скасування рішень, задоволено позовні вимоги ТОВ «ВАЙН-ДРІНК», а саме визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 21.08.2024 №№000093, 000094, 000095.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 по справі №280/8318/24 набрало законної сили 22.05.2025.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача застосованих штрафних санкцій, оскільки рішення за якими було застосовано штрафні санкції скасовано у судовому порядку.
Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (40021, м.Суми, вул.Гамалія, буд.25, код ЄДРПОУ 40356714) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайн-Дрінк» (70501, Запорізька область, м.Оріхів, вул.Героїв АТО, 22А, код ЄДРПОУ 44537594) про стягнення штрафних санкцій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова