Рішення від 04.12.2025 по справі 280/8352/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 грудня 2025 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/8352/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; фактичне місцезнаходження: АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст.2-а додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України "Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби", затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2008 за №402; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести дані до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст.2-а додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України "Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби", затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2008 за №402.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 (далі - Позивач) 08 листопада 2000 року за результатом медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 (раніше - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний до військової служби у воєнний час за гр. І ст. 10-б чинного на той момент наказу Міністерства оборони України "Про внесення змін та доповнень до наказу Міністра оборони України від 4 січня 1994 року N 2" №207 від 12 липня 1999 року, що підтверджується відповідною відміткою у тимчасовому посвідчення № НОМЕР_3 від 15 грудня 2017 року (додаток 4). 21 липня 2017 року за результатом медичного огляду військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 (раніше - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) визнала ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 2-а додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України "Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби", затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402, що підтверджується відповідною відміткою у тимчасовому посвідчення № НОМЕР_3 від 15 грудня 2017 року (додаток 5). Таким чином, вищевказане відповідає приписам законодавства, чинним на момент виключення Позивача з військового обліку, а саме положенням п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції від 15 березня 2022 року, згідно якої виключенню у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Виключені з військового обліку громадяни є невійськовозобов'язаними. Після набуття статусу «виключеного з військового обліку» особа не має будь-яких правових обов'язків, що стосуються військовозобов'язаних. Громадяни, яких виключили з військового обліку не підлягають загальній мобілізації, крім того, з моменту виключення з військового обліку військовозобов'язаних на них не поширюються приписи правил військового обліку. Разом з тим, після встановлення мобільного застосунку "Резерв+" Позивач виявив, що перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 та, ніби-то, порушує правила військового обліку, що підтверджується військово-обліковим документом з Резерв+ (додаток 6). З метою усунення невідповідностей у відомостях, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_6 із відповідною заявою щодо внесення даних до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання Позивача непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку на підставі ст. 2-а додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України "Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби", затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402. Вказане підтверджується скріншотом (додаток 5). Однак, листом №7521 від 04 вересня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив: "Внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів про визнання ОСОБА_2 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 2 "а" гр. II додатку N?1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 N? 402 не вважається можливим у зв?язку з відсутністю в ІНФОРМАЦІЯ_8 необхідних обов?язкових документів (протоколу, довідки військово-лікарської комісії). Зазначені документи у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні, з причини їх знищення під час термінової евакуації ІНФОРМАЦІЯ_9 внаслідок збройної агресії рф" (додаток 7). Звертаю увагу суду, що разом із заявою Позивачем було подано копію тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 від 15 грудня 2017 року з відміткою про виключення його з військового обліку. Документи щодо виключення з військового обліку громадянина до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не прийняті до уваги, фактично відмовлено у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення. Таким чином, дії, які полягають у постановці Позивача на військовому обліку попри його офіційне виключення у 2017 році на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби, є протиправними. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Тимчасовому посвідченні (замість військового квитка) № НОМЕР_3 зазначено, зокрема: «… Видано військовозобов'язаному 1982 року народження ОСОБА_1 … 16.Результати медичного огляду: 08.11.2000р. мед. комісією Берд. ОМВК визн. НП.ОП. за гр І ст.10б нак МОУ №207-99р. 21.07.2017 Лікарською комісією Бердянського РВК визнаний непридатним до військової служби з виключенням з обліку за ст.2-а наказу МО Укр №402 2008р. …».

У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «15.08.2025, 16:36»; «Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку»; « ОСОБА_3 »; «Причина розшуку» - «Не стали на військовий облік за новою адресою»; «Дата початку розшуку» - « ІНФОРМАЦІЯ_10 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; «Постанова ВЛК» - «-»; «Дата ВЛК» - «-»; «Звання» - «Солдат Будівельних робіт, Робітник підсобний»; «ВОС» - «956647»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «290420251429084700073»; «Адреса проживання» - «Україна, м.Київ, м Київ, Григоренка Петра, б.7А, кв.99»; «Телефон» - « НОМЕР_4 »; «Email» - «mayak183623@gmail.com»; «Дата уточнення даних» - «13.08.2025».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.09.2025 за №7521 на адресу представника позивача зазначено: «… Ваша заява, в інтересах громадянина ОСОБА_4 , до начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 , стосовно внесення змін в Ваші військово-облікові дані Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", ретельно розглянута. За результатами розгляду Вашого звернення повідомляю наступне. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно інформації, яка отримана від начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 відповідно до вимог діючого законодавства, а саме: Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932, громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , автоматично електронною системою, 29.04.2025 було взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_9 . Внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_2 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за СТ. 2 "а" гр. II додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 не вважається можливим у зв'язку з відсутністю в ІНФОРМАЦІЯ_8 необхідних обов'язкових документів (протоколу, довідки військово-лікарської комісії). Зазначені документи у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні, з причини їх знищення під час термінової евакуації ІНФОРМАЦІЯ_9 внаслідок збройної агресії рф. Крім того громадянин ОСОБА_5 задекларував своє місце мешкання за адресою: АДРЕСА_5 , але своєчасно не став на військовий облік за новою задекларованою адресою чим допустив порушення діючого законодавства України (стаття 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу") та вчинив адміністративне правопорушення. Для внесення Ваших даних про виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів пропоную Вам звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_9 з оригіналами документів підтверджуючих Ваше виключення з військового обліку. Зняття з розшуку, як порушника правил військового обліку буде здійснено після притягнення Вас до адміністративної відповідальності. У відповідності до статті 15 Закону України «Про звернення громадян», рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу, в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду в термін, передбачений законодавством України. …».

Відповідно до інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери фактичною адресою проживання ОСОБА_1 з 23.06.2022 є: АДРЕСА_5 .

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.

Згідно з п.3 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).

У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».

Згідно з п.1.1 глави 1 розділу IІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (надалі - «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»), постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Судом прийнято до уваги наведене у листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.09.2025 за №7521.

Судом враховано, що до «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», вносились зміни та вони мали різні редакції.

На думку суду, лише військово-лікарська комісія має встановити чи можна на підставі останніх редакцій «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», визнати позивача непридатним до військової служби.

Зарахування позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 сприяє реалізації п.3, п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд не вбачає протиправності у поведінці відповідача.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; фактичне місцезнаходження: АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 04.12.2025.

Суддя О.О. Прасов