Рішення від 03.12.2025 по справі 280/8279/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа № 280/8279/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Меганом Україна», про скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

22 вересня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - позивач, АТ «ЗОЕ») до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Меганом Україна» (далі - третя особа), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати висновок управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 09 вересня 2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-07-17-009908-a.

Ухвалою суду від 29.09.2025 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою суду від 07.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що спірний висновок є необґрунтованим та безпідставним, а тому підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що пропозиція ТОВ «Меганом Україна» відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, оскільки відповідно до вказаної тендерної документації учасник має надати, в тому числі, копії протоколів випробувань, згідно з нормативно-технічною документацією виробника, проведені в акредитованій випробувальній лабораторії на марку кабелю в цілому або на будь-який типорозмір марки кабелю. Крім того, в тексті договору про закупівлю товару міститься вимога щодо надання протоколів приймально-здавальних випробувань, тобто документів, які підтверджують якість товару, в момент поставки товарів. Також позивач не погоджується з зобов'язальною частиною висновку, відповідно до якої, контролюючий орган вимагає вжити заходів щодо припинення договірних відносин, оскільки всі зобов'язання за договором вже є виконаними, у разі припинення договору позивач не зможе повернути товар, який вже використовується в основній діяльності. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що за результатами моніторингу встановлено порушення вимог абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей в частині не відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Меганом Україна», яка не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації Замовника, та підлягала відхиленню на підставі абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей. Відповідач зазначає, що учасником ТОВ «Меганом Україна» в складі тендерної пропозиції надано документ «Тендерна пропозиція (Технічна частина)» згідно якої, за позицією №1 запропоновано кабель АВБбШв 4x70 виробництва ПАТ «Завод Південкабель», Україна. Відповідач вказує, що для підтвердження відповідності даної позиції технічним вимогам (умовам) тендерної документації, учасником надано: а) Технічний сертифікат №1560 па виріб марки АВБбШв 4x70, який виготовляється за ТУ У 3 1.3-00214534-048:2007, б) Технічні умови ТУ У 31.3-00214534-048:2007 «Кабелі силові з пластмасовою ізоляцією на напругу до 6 кВ», в) Сертифікат відповідності ІМ.РМ.І 91.0153-24. Також, зазначено, що в тендерній пропозиції учасника ТОВ «Меганом Україна» не надано копію протоколу випробувань, згідно з нормативною-технічною документацією виробника, проведені в акредитованій випробувальній лабораторії, для кабелю запропонованого за позицією №1 Тендерної пропозиції учасника, чим не виконано вимогу розділу III Додатку 2 до тендерної документації. Відповідач вказував на те, що навіть за відсутності у складі тендерної пропозиції протоколу випробувань для кабелю АВБбШв, запропонованого за позицією №1 Тендерної пропозиції учасника, підтвердженням відповідності кабелю АВБбШв технічним вимогам (умовам) тендерної документації були б протоколи сертифікаційних випробувань кабелю марки АВВГ або ж кабелю марки АПвБбШп. Проте, такі протоколи сертифікаційних випробувань учасником ТОВ «Меганом Україна» не представлені у складі його тендерної пропозиції. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від третьої особи пояснень щодо заявлених позовних вимог не надходило.

Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до річного плану закупівель АТ «Запоріжжяобленерго» проведено процедуру закупівлі (відкриті торги з особливостями) №UA-2025-07-17-009908-a.

Предмет закупівлі - код ДК 021:2015 - 31320000-5 Електророзподільні кабелі (Кабель АВБбШв, АСБ, КВВГнг, КВВГенг, ВВГнг, КГНВ, АПВэГаПу, Н05VV-F, Провід СІП, АС, ПЩ, АПВ, АПБ, ПВ, ПВС, АППВ, ПЕТВ). Дана закупівля розміщена на офіційній веб-сторінці системи «Prozorro» за посиланням: https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2025-07-17-009908-a. Очікувана вартість предмету закупівлі становила 67 287 135,49 грн. з ПДВ.

За результатами проведеної процедури закупівлі переможцем закупівлі визначено ТОВ «Меганом Україна», з яким укладено відповідний договір.

09.09.2025 Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області оприлюднило в електронній системі закупівель Висновок про результати моніторингу закупівлі №UA-2025-07-17-009908-a (далі - Висновок). Згідно висновку, під час моніторингу проаналізовано всі документи щодо проведення відкритих торгів. За результатами аналізу, відповідач зазначає, що тендерна пропозиція ТОВ «Меганом Україна» не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, та підлягала відхиленню на підставі абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, оскільки ТОВ «Меганом Україна» не надано копію протоколу випробувань, згідно з нормативно-технічною документацією виробника, проведені в акредитованій випробувальній лабораторії, для кабелю АВБбШв 4Ч70 запропонованого за позицією №1 Тендерної пропозиції учасника, чим не виконано вимогу розділу ІІІ Додатку 2 до тендерної документації. У зобов'язальній частині Висновку, відповідач зобов'язує здійснити заходи щодо усунення порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, вжити заходів щодо припинення договірних відносин.

Позивач не погодившись з висновком про результати моніторингу закупівлі, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що Закону України «Про публічні закупівлі» установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади (далі - Закон №922).

Відповідно до пункту 3-7 розділу Х Прикінцеві та перехідні положення Закону №922, установлено, що Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до пункту 3 Особливостей здійснення публічних закупівель, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Отже, з урахуванням системного аналізу положень Закону №922 та Особливостей здійснення публічних закупівель, суд зазначає, що під час здійснення публічних закупівель замовники повинні дотримуватися вимог Закону №922 та Особливостей здійснення публічних закупівель.

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону №922, тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Згідно пункту 32 частини 1 статті 1 Закону №922, тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до ч.2 ст.22 Закону №922, у тендерній документації зазначаються такі відомості:

1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;

3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;

4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);

5) кількість товару та місце його поставки;

6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;

9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;

10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.

У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;

11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;

13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);

17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;

19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Згідно ч.3 ст.22 Закону №922, тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Так, відповідно положень абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Водночас, відповідно до пункту 43 Особливостей №1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Так, під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що відповідно до вимог розділу ІІІ Додатку 2 до тендерної документації затвердженої уповноваженої особи №2 протоколом №ВТО-25-120 від 17 липня 2025 року, учасник у складі пропозиції має надати документи на підтвердження відповідності пропозиції технічним вимогам (умовам) тендерної документації:

3.1. Для поз. 1-55: Копії (зразки) паспорта якості та/або сертифіката якості та/або інші експлуатаційні документи. Можливе надання копії паспорта та/або сертифіката якості та/або інших експлуатаційних документів на марку кабелю/проводу в цілому або на будь-який типорозмір марки кабелю/проводу.

3.2. Для поз. 1-39, 41-55: Сертифікат відповідності та/або декларацію відповідності та/або сертифікат експертизи типу. Можливе надання сертифікату відповідності та/або декларації відповідності та/або сертифікату експертизи типу на марку кабелю/проводу в цілому або на будь-який типорозмір марки кабелю/проводу.

3.3. Для поз. 1-28, 32-39, 41-55: Копії ТУ(ТЗ), а також зміни до них, які повинні бути актуальними на момент подання тендерної пропозиції, або завірені учасником копії ДСТУ або ГОСТ за якими виготовляється продукція. Можливе надання витягів з нормативної документації з інформацією достатньою для ідентифікації продукції та її параметрів.

3.4. Для поз. 1-28, 32-39, 41-55: Копії протоколів випробувань, згідно з нормативно-технічною документацією виробника, проведені в акредитованій випробувальній лабораторії. Для поз 6-11, 13-22 в протоколах випробування, має міститись інформація про результати проведення вогневих випробувань та/або перевірка на стійкість до поширювання полум'я та/або горіння тощо. Можливе надання протоколів на марку кабелю/проводу в цілому або на будь-який типорозмір марки кабелю/проводу.

3.5. Для поз. 1-28, 32, 36-44: Атестат про акредитацію лабораторії, що виконувала випробування зі сферою та/або областю акредитації; та/або інший документ про акредитацію лабораторії.

Суд зазначає, що у тендерній документації Замовником було зазначено про те, що учасники мають можливість надати протоколи випробувань на марку в цілому або на будь-який типорозмір марки кабелю.

Так, відповідач в обґрунтування правомірності Висновку посилався на те, що в тендерній пропозиції учасника ТОВ «Меганом Україна» не надано копію протоколу випробувань, згідно з нормативно-технічною документацією виробника, проведені в акредитованій випробувальній лабораторії, для кабелю запропонованого за позицією №1 Тендерної пропозиції учасника («Кабель АВБбШв 4х70»), чим не виконано вимогу розділу III Додатку 2 до тендерної документації.

Разом з тим, судом під час розгляду справи встановлено та не заперечувалось учасниками справи, що у тендерній пропозиції ТОВ «Меганом Україна» був наявний протокол сертифікаційних випробувань №16 від 23.01.2024 на кабель з відповідним різновидом марки «АВБбШнгд». При цьому, ТОВ «Меганом Україна» є представником ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» та в своїй пропозиції щодо позиції № 1 «Кабель АВБбШв 4х70» зазначає виробником та надає всі документи ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ».

Судом встановлено, що позивач звернувся до виробника продукції ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» з запитом від 09.09.2025 №006.3-96/699 щодо підтвердження можливості використання, як аналогічного при оцінці марки кабелю у складі пропозиції учасника закупівлі, протоколу сертифікаційних випробувань кабелю силового марки АВБбШнгд виробництва за базовими технічними характеристиками до кабелю силового марки АВБбШв виробництва ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ», як різновид марки кабелів силових з алюмінієвими СПЖ, із ізоляцією з ПВХ пластикату, броньованих сталевими оцинкованими стрічками, із захисним шлангом з ПВХ пластикату.

У листі-відповіді ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» зазначається:

«Кабелі «АВБбШв» - броньовані сталевими оцинкованими стрічками, з захисним шлангом з ПВХ пластикату. У своєму складі кабель силовий «АВБбШв» має кілька конструктивних шарів та елементів, та відзначаються у маркуванні виробу:

• А - алюмінієва струмопровідна жила;

• В - наявність ізоляційного покриття на кожному токонесучому провіднику;

• Б - у структурі кабелю марки АВБбШв мається броньований шар із двох сталевих стрічок;

• б - подушка під броню відсутня;

• Ш - захисний шланг;

• в - вказує на матеріал захисного шлангу.

Залежно від властивостей, у маркуванні кабелю «АВБбШв» можуть вказуватися додаткові відомості. Літерою «Т» позначається конструкція з підвищеною жаростійкістю, з придатністю для експлуатації в тропічному кліматі. Значення маркування «нг» - відсутність ефекту горіння у разі пожежі. Кабель з додатковим маркуванням «хл» має посилену морозостійкість до мінус 60 градусів. Маркуванням «ож» позначаються одножильні екземпляри.

Іноді під однією маркою можуть випускатися кабелі з різними властивостями для різних застосувань. Кліматичне виконання: кабель може випускатися в різних виконаннях (наприклад, для помірного клімату УХЛ або для тропічного клімату Т), що фіксується в різних ТУ. Спеціальні властивості: виробник може випускати кабель звичайний (за ТУ або ДСТУ), кабель вогнестійкий (з індексом "нг-LS" або "нг-FRLS"), кабель безгалогенний (нг-HF). ТУ можуть передбачати більш високі або, навпаки, дещо інші вимоги порівняно з ДСТУ (але не нижчі за безпеку!). В загальному виробники починають випускати кабелі за ДСТУ, а потім, з маркетингових або технологічних причин, переводять його на власне ТУ, і навпаки. Марка кабелю при цьому залишається незмінною. Кабель з однаковою маркою, але випущений за різними ТУ, може мати відмінності у, наприклад, діаметрі жил та їх номінальному перерізу, межах робочих температур, ступені вогнестійкості, димоутворенні тощо. Це нормальна практика, що відображає розвиток продукту, різні галузі застосування або різні стандартизовані вимоги.

Кабелі «АВБбШнгд», кабелі силові з алюмінієвими СПЖ, з ізоляцією з ПВХ пластикату зниженої пожежонебезпеки, броньовані сталевими оцинкованими стрічками, із захисним шлангом з ПВХ пластикату. Відповідно, він є покращеним різновидом марки порівняно кабелю «АВБбШв» оскільки має код пожежної безпеки відповідно до ДСТУ 4809:2007: ПБ123121000 та відповідає вимогам стійкість до поширення полум'я при прокладці в пучках за категорією А, клас Тк3 за токсичностю продуктів згоряння неметалевих елементів (показник токсичності більше 120 г/м), клас ДТк1 за димоутворювальною здатністю при тлінні неметалевих елементів (коефіцієнт димоутворення від 50 до 500 м'/кг), клас ДПк1 за димоутворювальною здатністю при горінні (мінімальний світловий потік більше 60 %), клас Кк1 по корозійній активності продуктів згоряння неметалевих елементів (кількість галогеноводородів менше 150 мг/г, рН менше 4.3, питома електропровідність більше 10 мкСм/мм.

Кабелі марок «АВБбШв», «АВБбШнг», «АВБбШнгд» на напругу 1 кВ та 3 кВ відповідають ДСТУ ІЕС 60502-1 Кабелі силові з екструдованою ізоляцією й арматура до них на номінальну напругу від 1 кВ до 30 кВ. Частина 1. Кабелі на номінальну напругу 1 кВ і 3 кВ», а на напругу 6 кВ - ДСТУ ІЕС 60502-2 «Кабелі силові з екструдованою ізоляцією й арматура до них на номінальну напругу від 1 кВ до 30 кВ. Частина 2. Кабелі на номінальну напругу від 6 кВ до 30 кВ».

За технічними характеристиками кабелі «АВБбШв» та кабелі «АВБбШнгд» мають однакові основні елементи конструкції кабелю та різняться в додаткових елементах, що покращують кабелі «АВБбШнгд» в частині максимально допустимої температури жили та діапазоні робочих температур.

З огляду на те, що деякі різновиди марок кабелів переважають у обсязі випуску, існує практика поширення результатів сертифікаційних випробувань на декілька різновидів марок та/або інших марок. Окрім цього враховуючи вимоги тендерної документації АТ «Запоріжжяобленерго» в торгах на закупівлю: Кабелю, код 31320000-5 «Електророзподільні кабелі» за ДК 021:2015, номер у Prozorro UA-2025-07-17-009908-a на можливе надання протоколів на марку кабелю/проводу в цілому або на будь-який типорозмір марки кабелю/проводу, свідчить про правомірне надання протоколів сертифікаційних випробувань на один з виробів марки «АВБбШ» виходячи із переліку виробів, що заявлені замовником до закупівлі. Враховуючи надану пропозицію ТОВ «Меганом Україна» м. Київ (ЄДРПОУ 36856796), стверджуємо про допустимість прийняття протоколу сертифікаційних випробувань на кабелі «АВБбШнгд» до кабелів «АВБбШв». Таким чином протоколи сертифікаційних випробувань різновидів марки можуть використовуватись по марці кабелю в цілому та до інших різновидів марки.»

Отже, виробник зазначає, що кабель «АВБбШнгд» є одним з різновидів марки кабелів з кабелями «АВБбШв».

При цьому, суд зазначає, що тендерною документацією позивача не вимагалось надання в складі пропозиції учасників, виключного та повного переліку усіх існуючих протоколів випробувань виробників на марки чи типорозміри марок кабелів/проводів та усіх сертифікатів відповідності з підтвердженням взаємозв'язку між ними, оскільки проведення сертифікаційних випробувань є волею виробника продукції в необхідному обсязі та в необхідній йому періодичності (добровільна сертифікація).

Під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «Меганом Україна» надано документи для підтвердження технічних, кількісних та якісних характеристик предмета закупівлі, в тому числі для відповідності позиції № 1 «Кабель АВБбШв 4х70»: Технічний сертифікат №1560 на виріб марки АВБбШв 4х70; Сертифікат відповідності UA.PN.191.0153-24; Протокол сертифікаційних випробувань № 16 від 23.01.2024; Технічні умови ТУ У 31.3-00214534-048:2007 «Кабелі силові з пластмасовою ізоляцією на напругу до 6 кВ», що свідчить про відповідність учасника вимогам тендерної документації.

Також, судом встановлено, що при здійсненні поставки товару, ТОВ «МЕГАНОМ Україна» було надано протокол №575 випробування для кабелю силового марки АВБбШв 4х70, а також відповідні протоколи випробувань щодо інших марок кабелів, які входять до предмету закупівлі.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у позивача не було обов'язку імперативно відхиляти тендерну пропозицію ТОВ «Меганом Україна», а тому висновки відповідача викладені у спірному Висновку є необґрунтованими.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м.Запоріжжя, вул.Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926) до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (69005, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, 129, код ЄДРПОУ 40477689), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Меганом Україна» (04112, м.Київ, вул.Парково-Сирецька, буд.9, кв.73, код ЄДРПОУ 36856796), про скасування висновку - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати висновок Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 09 вересня 2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-07-17-009908-a.

Стягнути на користь Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» сплачену суму судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова