Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2025 року Справа№120/10210/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, дій, зобов'язання вчинити дії.
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, дій, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Тульчинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та у нього наявний стаж на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців згідно з Законом України №3723-ХІІ оскільки до 01.03.2024 року він обіймав посаду начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини в Держпродспоживслужбі Херсонської області (посада державної служби категорії «Б»). Позивач зауважив, що 19.05.2025 року ним було подано заяву щодо перерахунку пенсії перехід на пенсію за іншим законом, а саме переведення на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» з урахуванням довідки №10 від 14.05.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) - додаток 1 до порядку та довідки №11 від 14.05.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця - додаток 3 до порядку, виданих державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Головного управління держпродспоживслужби в Херсонській області, що підтверджують факт багаторічної державної служби та відповідні заробітні виплати. 27.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідачем) було винесено рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу за результатами розгляду його заяви. Позивач зауважив, що у даному рішенні про відмову відповідач зазначив, що довідка №11 від 14.05.2025 нібито не відповідає формі, затвердженій Постановою КМУ №823 від 12.07.2024 та на цій підставі у перерахунку пенсії було частково відмовлено. Позивач закцентував свою увагу на тому, що ця підстава є формальною та не відповідає дійсності, оскільки надана довідка оформлена належним органом - Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області; містить усі необхідні дані, передбачені додатком 3 до Порядку (постанова №622 у редакції №823). Наданою довідкою №11 від 14.05.2025 охоплено період з 06.07.2017 по 01.03.2024. Вона оформлена уповноваженим державним органом - Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області, містить усі складові передбачені законодавством, деталізована по місяцях, а також наявне підтвердження про сплату ЄСВ. Документ відповідає за змістом вимогам Додатку 3 до Порядку, затвердженого Постановою №622 в редакції Постанови №823. Позивач вважає, що рішення ПФУ ґрунтується на надмірному формалізмі та ігноруванні належного змістового наповнення поданої довідки, яка підтверджує право позивача на перерахунок пенсії державного службовця та своїми діями відповідач порушив його право на отримання своєчасного та гідного пенсійного забезпечення.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, шо відповідно до матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Вінницькій області та з 09.05.2023 отримував пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058. Позивач звернувся до уповноваженого органу Пенсійного фонду України з заявою від 19.05.2025 №824 про перерахунок пенсії «перехід на інший вид пенсії». Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961. Відповідач закцентував свою увагу на тому, що відповідно до абз.7 п.4 Порядку №622 зазначено, що визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пункту 4-1 цього Порядку. Пунктом 4-1 Порядку №622 передбачено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 01.01.2024 в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням: посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом); розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 Порядку №622, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 01.01.2024 до місяця звернення особи. Згідно матеріалів електронної пенсійної справи позивача звільнено з посади державної служби 01.03.2024, яку з 01.01.2024 класифіковано у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі кваліфікації посад у 2024 році». За результатами опрацювання наданого пакету документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу позивача з 19.05.2025 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону 889. Розмір пенсії за віком було розраховано із застосуванням довідки про складові заробітної плати (оклад, ранг вислуга) № 10 від 14.05.2025 (додаток №1). В той же час в частині врахування до розрахунку пенсії довідки про інші складові заробітної плати державного службовця №11 від 14.05.2025 було відмовлено оскільки інші складові заробітної плати в довідці зазначено за період з 01.08.2017 по 28.02.2021 чим порушено вимоги п.4 Порядку №622. Оскільки інших уточнюючих матеріалів на підтвердження спірних відомостей до уповноваженого органу Пенсійного фонду України не надходило, для проведення перерахунку пенсії позивача з врахуванням довідки від 14.05.2025 №11 відсутні правові підстави. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
28.07.2025 року ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду адміністративну справу передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.
Справа надійшла на адресу Донецького окружного адміністративного суду від 27.08.2025 року, відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Голошивцю І.О.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року адміністративну справу прийнято до свого провадження та відкрито провадження по справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлений відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому; копії пенсійної справи позивача.
Про відкриття провадження у справі, сторони були належним чином повідомлені, відповідно до наявності у представника позивача адвоката Самохвалова С.В. та відповідача - реєстрації кабінету електронного суду, про що свідчить відповідна відмітка, де в графі «доставлено» зазначена дата 02.09.2025, тобто сторони належним чином отримали копію ухвали про прийняття до свого провадження та відкриття провадження по справі №120/10210/25.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданого Верхньорогачицьким РВ УМВС України в Херсонській області від 16.02.2004 року є громадянином України.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ: 13486010, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до приписів ч.1 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Як зазначив відповідач у своєму відзиві на позовну заяву: - «Відповідно до матеріалів справи, Позивач ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Вінницькій області та з 09.05.2023 отримував пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058). Позивач звернувся до уповноваженого органу Пенсійного фонду України з заявою від 19.05.2025 №824 про перерахунок пенсії «перехід на інший вид пенсії». Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961. […]. Згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 звільнено з посади державної служби 01.03.2024, яку з 01.01.2024 класифіковано у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі кваліфікації посад у 2024році». За результатами опрацювання наданого пакету документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу Позивача з 19.05.2025 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону 889. Розмір пенсії за віком було розраховано із застосуванням довідки про складові заробітної плати (оклад, ранг вислуга) № 10 від 14.05.2025 (додаток №1).».
Отже, судом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечується учасниками по справі, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Вінницькій області та з 09.05.2023 отримує пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058.
Позивач звернувся із заявою від 19.05.2025 про перехід на пенсію за іншим Законом, в даному випадку з пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
До вищезазначеної заяви позивачем були додані зокрема: - довідка про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 1 до Порядку) № 10 від 14.05.2025 видану Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області; довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) № 11 від 14.05.2025 видану Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області.
Вищезазначене підтверджується рішенням про відмову у перерахунку пенсії від 27.05.2025 року о/р025150006132 та зазначеним учасниками справи в заявах по суті справи (позовна заява, відзив на позовну заяву).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення від 27.05.2025 року о/р 025150006132, в якому було зазначено наступне: - « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся особисто із заявою № 824 від 19.05.2025 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі ЗУ №889). До заяви про перерахунок пенсії надано наступні скановані оригінали документів: заява № 824 від 19.05.2025; паспорт; довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії № 10 від 14.05.2025; довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії № 11 від 14.05.2025. Згідно Постанови КМУ від 12.07.2024 №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі Постанова №823) особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць. Для перерахунку пенсії надано довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії № 11 від 14.05.2025 за період з 06.07.2017 по 01.03.2024. На підставі вищевикладеного прийнято рішення частково відмовити гр. ОСОБА_3 в перерахунку пенсії згідно заяви № 824 від 19.05.2025 у зв'язку з невідповідністю довідки про інші складові заробітної плати. Рекомендовано повторно надати оновлену довідку відповідно до вимог Постанови №823.».
З наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 , суд встановив, що позивача 01.03.2024 року було звільнено з посади заступника начальника управління Держпродспоживслужби в Горностаївському районі - начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини в Держпродспоживслужбі Херсонської області у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до п.7 ч.1 ст.83 Закону України «Про державну службу» номер запису 56 в трудовій книжці.
Судом з наявної в матеріалах справи копії перерахунку пенсії дата-час розрахунку 28.05.2025 року встановлено, що позивача було переведено з Закону України №1058-ІV на пенсію за віком у відповідності до Закону України №889-VІІІ та розраховано суму пенсії 60% з суми - 23 170,50 грн. відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 1 до Порядку) № 10 від 14.05.2025 видану Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області, розмір пенсії склав - 13 902,30 грн.
Позивач, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо неврахування довідки №11 від 14.05.2025, виданої Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області, при перерахунку пенсії позивачу на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу».
- скасувати рішення о/р №025150006132 від 27.05.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.05.2025 про відмову у врахуванні зазначеної довідки при перерахунку пенсії.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити повторний перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок №10 та №11 від 14.05.2025, виданих Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області.
- зобов'язати відповідача виплатити суму недоотриманої пенсії, яка виникла внаслідок неповного врахування складових заробітної плати, з урахуванням усіх належних доплат і компенсацій, починаючи з дати переходу позивача на пенсію державного службовця - 19.05.2025.
- стягнути з відповідача судовий збір у встановленому законом розмірі.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області компенсацію у розмірі 15000,00 грн. на користь позивача.
Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9, частини першої статті 10 вказаного Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV, передбачений порядок переведення з одного виду пенсії, передбаченої цим Законом, на інший. Зокрема, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, статтею 45 №1058-IV врегульовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного за даним Законом, на інший вид пенсії, визначений цим же Законом.
Водночас принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
При цьому, пункти 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачають, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Такі ж висновки щодо застосування норм права неодноразово висловлювалися Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03 липня 2018 року у справі №265/3709/17, від 19 березня 2019 року у справі №357/1457/17, від 15 серпня 2019 року у справі №676/6166/17, від 01 квітня 2020 року у справі №607/9429/17.
Судом було встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при розгляді заяви позивача від 19.05.2025 року, здійснило переведення його на пенсію за віком у відповідності до приписів Закону України «Про державну службу» та розрахувало його пенсію з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 1 до Порядку) № 10 від 14.05.2025 видану Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області.
Але довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) № 11 від 14.05.2025 видану Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області відповідачем не було взято до уваги та відповідно не було розраховано розмір пенсії з урахуванням цієї довідки, оскільки: - «Для перерахунку пенсії надано довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії № 11 від 14.05.2025 за період з 06.07.2017 по 01.03.2024. На підставі вищевикладеного прийнято рішення частково відмовити гр. ОСОБА_3 в перерахунку пенсії згідно заяви № 824 від 19.05.2025 у зв'язку з невідповідністю довідки про інші складові заробітної плати. Рекомендовано повторно надати оновлену довідку відповідно до вимог Постанови №823.» - про що зазначено відповідачем у його рішенні про відмову та - «Відповідно до абз.7 п.4 Порядку №622 зазначено, що визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пункту 4-1 цього Порядку. Пунктом 4-1 Порядку №622 передбачено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 01.01.2024 в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням: посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом); розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 Порядку №622, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 01.01.2024 до місяця звернення особи. Згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 звільнено з посади державної служби 01.03.2024, яку з 01.01.2024 класифіковано у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі кваліфікації посад у 2024 році». […]. В той же час в частині врахування до розрахунку пенсії довідки про інші складові заробітної плати державного службовця №11 від 14.05.2025 було відмовлено оскільки інші складові заробітної плати в довідці зазначено за період з 01.08.2017 по 28.02.2021 чим порушено вимоги п.4 Порядку №622. Оскільки інших уточнюючих матеріалів на підтвердження спірних відомостей до уповноваженого органу Пенсійного фонду України не надходило, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки від 14.05.2025 №11 відсутні правові підстави.» - про що було зазначено відповідачем у його відзиві на позовну заяву.
Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок № 622).
20.07.2024 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 (далі Постанова №823), якою внесені зміни до порядку № 622.
Пунктом 4 Порядку № 622 (в редакції Постанови №823), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.
Згідно з п.4-1 Порядку для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:
посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);
розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.
Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;
розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;
середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
Згідно з п. 4-2 Порядку, для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Отже, в даному випадку можна дійти до висновку, що з урахуванням приписів п.4-1 Порядку №622 для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1; розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2; середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
З урахуванням приписів п.4-2 Порядку №622, для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Тобто, особою яка бажає отримувати пенсію та має на це відповідне право подаються довідки у відповідності до порядку №622 або згідно додатку 1, 2 та 3, або ж 4, 5 та 6.
Суд встановив, що позивач працював з 1 січня 2024 року в державних органах (дата звільнення 01.03.2024 року), що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, оскільки Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області надало довідку №10 від 14.05.2025 року у відповідності до Додатку 1 до Порядку.
В свою чергу, суд встановив, що Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області склало довідку №11 від 14.05.2025 року у відповідності до форми Додатку 5 до Порядку №622, а не у відповідності до Додатку 3.
Позивач у своїй позовній заяві зазначив: - «Пункт 4 Порядку передбачає, що для осіб, які не є державними службовцями на дату звернення, пенсія обчислюється у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, встановлених на дату звернення. За бажанням заявника, такі виплати можуть визначатись у середньомісячному розмірі за місяць, що передує зверненню, але не раніше травня 2016 року. Постановою ПФУ №1-3 від 17.01.2017, зареєстрованою в Мін'юсті, затверджено форми довідок для призначення пенсії згідно зі ст. 37 Закону №3723-ХІІ, а саме: довідка про оклад, ранг, вислугу років; довідка за 60 місяців підряд перед зверненням; довідка для осіб з 20-річним стажем, які не працюють держслужбовцями на дату звернення. Позивач надав до ПФУ довідки, видані ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області: довідку №10 від 14.05.2025 - посадовий оклад, ранг, вислуга років; довідку №11 від 14.05.2025 - інші виплати згідно з додатком 3. Зміст обох довідок відповідає вимогам пункту 4 Порядку №622. З огляду на це, Позивач має повне право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ.».
Суд не може погодитись із зазначеним позивачем, оскільки він зазначає постанову Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 року Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, якою затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу», але слід зауважити, що дана постанова втратила свою чинність станом на 13.11.2024 року на підставі Постанови Пенсійного фонду № 30-1 від 18.09.2024 та не може в даному випадку бути застосованою до спірних правовідносин, оскільки на час виникнення таких вона вже втратила свою чинність.
В свою чергу, позивачем були надані довідки, які складені станом на 14.05.2025 року та надано заяву про переведення з одного виду пенсії на інший 19.05.2025 року.
Позивач зазначає, що довідки, видані ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області: довідка №10 від 14.05.2025 та довідка №11 від 14.05.2025 відповідають вимогам пункту 4 Порядку №622.
В даному випадку, слід зазначити, що дійсно довідка №10 від 14.05.2025 року - посадовий оклад, ранг, вислуга років, яка до речі була прийнята відповідачем та з урахуванням зазначених у ній показників було розраховано пенсію позивача, дійсно відповідає вимогам п.4 Порядку №622.
Щодо іншої довідки, то в даному випадку суд вже зазначав, що вона відповідає формі та змісту додатку №5 Порядку №622.
Доказів надання інших довідок до відповідача, що відповідають вимогам Порядку після отримання відповідного рішення, позивачем до суду не надано та судом не встановлено.
З урахуванням наведеного відповідач частково відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням довідки №11 від 14.05.2025 року про інші складові заробітної плати, оскільки вона не відповідає додаткам 2 та 3 Порядку №622 відмовив у здійсненні такого перерахунку та рекомендував позивачу повторно надати оновлену довідку про інші складові заробітної плати у відповідності до вимог Порядку - діяв правомірно та з урахуванням вимог чинного законодавства.
Суд не вбачає протиправних дій з боку відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо неврахування довідки №11 від 14.05.2025, виданої Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області, при перерахунку пенсії позивачу на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу», та як похідні позовні вимоги, скасувати рішення о/р №025150006132 від 27.05.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.05.2025 про відмову у врахуванні зазначеної довідки при перерахунку пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити повторний перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок №10 та №11 від 14.05.2025, виданих Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області, а також зобов'язати відповідача виплатити суму недоотриманої пенсії, яка виникла внаслідок неповного врахування складових заробітної плати, з урахуванням усіх належних доплат і компенсацій, починаючи з дати переходу позивача на пенсію державного службовця - 19.05.2025, задоволенню не підлягають.
Оскільки відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, підстави для стягнення з відповідача судових витрат, які складаються з судового збору та витрати на правничу допомогу у розмірі 15000,00 грн., задоволенню теж не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 32, 139, 243 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 04 грудня 2025 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець