Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2025 року Справа№200/7301/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 25.08.2025 № 103230002312 про відмову у зарахуванні до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (з розрахунку рік за півтора) ОСОБА_1 періоду роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 10.03.2015 по 18.08.2017, в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС» з 28.08.2017 по 31.07.2025 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та проведенні перерахунку пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 з 10.03.2015 по 18.08.2017 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та провести перерахунок пенсії за період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 з 10.03.2015 по 18.08.2017, в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС» з 28.08.2017 по 31.07.2025 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (з розрахунку рік за півтора) у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, та проводити її виплату з урахуванням проведеного перерахунку пільгового страхового стажу в обрахованому розмірі починаючи з 01.09.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що реалізував право на пенсійне забезпечення шляхом отримання пенсії за віком на пільгових умовах, призначену за Списком № 1, однак після призначення пенсії з'ясувалось, що під час призначення пенсії позивачу не зараховано до пільгового страхового стажу окремі періоди трудової діяльності. З метою усунення таких неточностей позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з відповідною заявою, однак спірним рішенням остання залишена без задоволення. Переконання позивача у протиправності відмови у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи певний періодів стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 01.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
23.10.2025 до суду надійшов відзив ГУПФУ в Донецькій області, в якому відповідач пояснив, що основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умови праці є наказ по підприємству, організації. Для зарахування до стажу період роботи в особливо шкідливих умовах праці в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік позивачу необхідно надати документи про атестацію робочих місць Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанії Буйг Траво Пюблік згідно з Порядком № 442. Також має додаватись довідка встановленного зразка згідно додатку 5 до Порядку №637, яка маж містити інформацію про періоди роботи за Списком№1. За результатами опрацювання заяви від 18.08.2025 №1731 Головним управлінням винесено рішення про відмову від 25.08.2025 №103230002312.
03.11.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наполягає на наявності правових підстав для задоволення його позовних вимог.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 24.06.2025 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
18.08.2025 №1731 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, а саме щодо зарахування стажу в полуторному розмірі за Списком № 1 в зоні відчуження за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви позивачем приєднано підтверджуючі спірний стаж документи.
Вказана заява з дотримання принципу екстериторіальності розглядалась територіальним органом Пенсійного фонду України в Донецькій області.
За результатами розгляду поданих позивачем документів Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області рішенням від 25.08.2025 № 103230002312 відмовило у перерахунку пенсії, оскільки для зарахування до стажу періоду роботи в особливо шкідливих умовах праці в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанії Буйг Траво Пюблік заявнику необхідно надати документи про атестацію робочих місць Компанією Вінсі Констрюксьон Гран ІІроже та Компанії Буйг Траво Пюблік, як того вимагає: Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (надалі - Порядок 1), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992. Також має надаватись довідка встановленого зразка згідно додатку №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (зі змінами), яка має містити всю необхідну інформацію (про періоди роботи за списком № 1. атестацію робочих місць на підприємстві Компанія «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/ Буйг Траво Пюблік», тощо). За відсутності зазначених документів проведення перерахунку пенсії з урахуванням періодів роботи в особливо шкідливих умовах праці ОСОБА_1 неможливо.
Позивач не погодився з позицією відповідачів, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон № 1058-IV.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до положень ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788 (далі - Закон 1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 12.08.1993 № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі Постанова № 637) за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 20 Постанови № 637, при відсутності відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.
Судом встановлено що до заяви від 18.08.2025 про перерахунок пенсії та зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи позивачем приєднано наступні документ:
- трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , в якій на сторінках 8-11 відображений період роботи позивача в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на виконанні проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття» новий безпечний конфаймент» (Франція) в Україні та на сторінках 12-15 період роботи в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС»;
- архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/491 від 12.11.2024 по особовій картці (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 , яка вказує на факт роботи позивача в компанії на посаді інспектора з контролю якості будівельних робіт та інспектора з контролю якості систем вентиляції та кондиціонування на майданчику ЧАЕС з ОШУП;
- архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/493 від 12.11.2024 по табелям працівників, задіяних на роботах із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з березня 2015 року по серпень 2017 року з зазначенням періоду (часу), відпрацьованого у зоні відчуження, в особливо шкідливих умовах праці;
- архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/492 від 12.11.2024 по розрахунково - платіжних відомостях і заробітної плати працівників архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 за період з березня 2015 року по серпень 2017 року з зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці;
- копію Свідоцтва № 186 про акредитацію виконавця (юридичної особи - неризидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік - «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття» новий безпечний конфаймент»;
- копію Договору підряду між ДСП «Чорнобильська АЕС» та Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік (Контракт SIP08-1-001) від 08.08.2007 у відповідності до Плану здійснення заходів на Об'єкті «Укриття» -«Проектування, будівництво, введення в експлуатацію нового безпечного конфайменту», згідно якого працівники компанії виконували роботи на майданчику ЧАЕС;
- копію наказу Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік № 088 від 21.11.2013 «Про атестацію робочих місць за умовами праці», у відповідності до якого була розпочата робота на підприємстві по атестації робочих місць;
- копії свідоцтв про атестацію санітарно промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор», яке проводило санітарно- гігієнічні обстеження робочих місць за замовленням Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво;
- копію Протоколу загальних зборів виконавчого комітету від 25.05.2020 про припинення діяльності і закриття Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво в Україні;
- індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру зареєстрованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058 документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження 4 приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до статті 44 Закону № 1058 та Порядку подання та оформлення документів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Як пояснило Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами вивчення документів, позивачу відмолено у перерахунку пенсії, оскільки для зарахування до стажу періоду роботи в особливо шкідливих умовах праці в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанії Буйг Траво Пюблік заявнику необхідно надати документи про атестацію робочих місць Компанією Вінсі Констрюксьон Гран ІІроже та Компанії Буйг Траво Пюблік, як того вимагає: Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (надалі - Порядок 1), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992. Також має надаватись довідка встановленого зразка згідно додатку №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (зі змінами), яка має містити всю необхідну інформацію (про періоди роботи за списком № 1. атестацію робочих місць на підприємстві Компанія «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/ Буйг Траво Пюблік», тощо). За відсутності зазначених документів проведення перерахунку пенсії з урахуванням періодів роботи в особливо шкідливих умовах праці ОСОБА_1 неможливо.
Суд не погоджується з правомірністю винесення відповідачем рішення про відмову в задоволенні заяви позивача з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" - час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу, роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 1 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378 встановлено, що у період 1988-1990 років: час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по Списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173.
Дію вказаної постанови було пролонговано пунктом 1 постанови Ради Міністрів СРСР № 1136 "Про продовження на 1991-1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРП від 29.12.1987 року № 1497". У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) безперервно продовжується в часі.
Пунктами 1 і 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів" від 29.01.2003 № 137 визначено - у період з 1 січня 2003 року до 1 січня 2006 року особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження: час роботи або служби зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком, на пільгових умовах, який затверджується Кабінетом Міністрів України).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" - особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36).
Згідно зі ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до п.п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Вище вказані приписи фактично вказують, що органи Пенсійного Фонду України, розглядаючи заяву позивача та надаючи оцінку поданим документам мав достатньо прав і повноважень для їх аналізу та перевірки, прийняття відповідного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем при розгляді спірного питання не були враховані підставі, за якими звернувся позивач з заявою за перерахунком пенсії з зарахуванням періоду роботи за Списком № 1 в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, а також за період роботи в ДСП “Чорнобильській АЕС» у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (з розрахунку рік за півтора) та не надана належна оцінка поданим позивачем у сукупності документам на підтвердження права на перерахунок пенсії.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, 28.02.1991 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Як зазначено у п.п. 7 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного Фонду України №22-1, 25.11.2005 (зареєстровано Міністерством юстиції України 27.12.2005 за № 1566) документами, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку є документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями.
Відповідно до п. 2 Розділу XV Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Аналогічні підстави зменшення пенсійного віку передбачені і ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підтвердженням факту роботи позивача в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 » на виконанні проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд Укриття»: Новий безпечний конфаймент (Франція) в Україні безпосередньо у зоні відчуження на Чорнобильській АЕС на умовах повного робочого дня в особливо шкідливих умовах праці у період з 10.03.2015 по 18.08.2017, в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС» з 28.08.2017 по 31.07.2025, додаткової оплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці, є додані позивачем до позову відповідні докази:
трудова книжка позивача серія НОМЕР_2 , в якій на сторінках 8-11 відображений період роботи позивача в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на виконанні проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття» новий безпечний конфаймент» (Франція) в Україні та на сторінках 12-15 період роботи в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС»;
архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/491 від 12.11.2024 по особовій картці (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 , яка відображає факт роботи в компанії на посаді інспектора з контролю якості будівельних робіт та інспектора з контролю якості систем вентиляції та кондиціонування на майданчику ЧАЕС з ОШУП;
архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/493 від 12.11.2024 по табелям працівників, задіяних на роботах із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з березня 2015 року по серпень 2017 року з зазначенням періоду (часу), відпрацьованого у зоні відчуження, в особливо шкідливих умовах праці;
архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/492 від 12.11.2024 по розрахунково - платіжних відомостях і заробітної плати працівників архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 за період з березня 2015 року по серпень 2017 року з зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці;
копія Свідоцтва № 186 про акредитацію виконавця (юридичної особи - неризидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік - «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття» новий безпечний конфаймент»;
копія Договору підряду між ДСП «Чорнобильська АЕС» та Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік (Контракт SIP08-1-001) від 08.08.2007 у відповідності до Плану здійснення заходів на Об'єкті «Укриття»-«Проектування, будівництво, введення в експлуатацію нового безпечного конфайменту», згідно якого працівники компанії виконували роботи на майданчику ЧАЕС;
копія наказу Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік № 088 від 21.11.2013 «Про атестацію робочих місць за умовами праці», у відповідності до якого була розпочата робота на підприємстві по атестації робочих місць;
копії свідоцтв про атестацію санітарно промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор», яке проводило санітарно-гігієнічні обстеження робочих місць з замовленням Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво;
копія Протоколу загальних зборів виконавчого комітету від 25.05.2020 про припинення діяльності і закриття Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво в Україні;
довідка ДСП “Чорнобильська АЕС» № 10905 Додаток № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 31.05.2025 за вих. № 47-10905 за період роботи позивача у зоні відчуження з 28.08.2017 по 31.07.2025.
Суд вказує, що у відповідності до п. 4 розділу XXII Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше, були віднесені до категорії осіб, які мають право на пенсіюна пільгових умовах.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, азі січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, від 30.06.1998 № 982, від 07.02.2000 № 223, від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36).
Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1.
Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Записи за період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 10.03.2015 по 18.08.2017, здійснені у трудовій книжці позивача на сторінках 8-11 чітко з посиланням на відповідні накази по підприємству, завірені підписами повноважних осіб та печатками, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином.
Вказані записи також підтверджуються наявними у матеріалах справи: архівною довідкою Архівного відділу Виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 05-04/491 від 12.11.2024 з особової картки працівника (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік; архівною довідкою Архівного відділу Виконавчого комітету Славутицької міської ради № 05-04/493 від 12.11.2024 з табелів працівників, задіяних на роботах із шкідливими умовами праці з архівного фонду компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанії Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство «Наварка») на ОСОБА_1 за період з 10.03.2015 по 18.08.2017 з зазначенням періоду (часу) роботи в зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці; архівною довідкою Архівного відділу Виконавчого комітету Славутицької міської ради № 05-04/492 від 12.11.2024 по заробітній платі ОСОБА_1 з архівного фонду Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанії Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство «Наварка») за період з 10.03.2015 по 18.08.2017 з зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці.
Також, відповідно до ст. 101 Закону України Про пенсійне забезпечення, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається й на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні/перерахунку пенсії.
Суд відхиляє доводи відповідача, наведені у відзиві, стосовно того, що позивач не скористався можливістю підтвердження трудового стажу у разі відсутності відповідних записів або неправильних чи неточних записів у трудовій книжці відповідно до положень Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Перш за все, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, і лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, показань свідків.
Тобто, порядок додаткового підтвердження трудового стажу є обов'язковим в разі відсутності в трудовій книжці відомостей про роботу.
За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 Порядок № 22-1, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.
Відповідачем не висловлено по суті поданих позивачем документів жодних заперечень, не конкретизовано причини, чому відповідач не взяв їх до уваги про розгляді заяві позивача. Пенсійний орган взагалі не надав жодної правової оцінки, яка могла б свідчити про правомірність прийнятого рішення.
Зазначені обставини на переконання суду свідчать про те, що Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області під час розгляду заяви позивача застосувало формальний підхід до вирішення ініційованого питання, а тому спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії є протиправним.
Крім того, слід також зауважити, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими Постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з п. 4 Порядку № 442 та пп. 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку 1 або Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
На переконання суду, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом, не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Відповідний правозастосовний підхід є усталеним у національній судовій практиці у відповідній сфері правовідносин та відображений, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, а також постановах Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № 732/2003/14 та від 05.03.2019 у справі №679/774/16-а.
Крім того, у разі незгоди з відомостями, зазначеними в документах позивача, пенсійний орган мав право на реалізацію повноважень, наданих йому частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV, а саме: вимагати відповідні документи від підприємства, перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню тощо, проте таким правом суб'єкт владних повноважень не скористався.
Щодо обраного позивачем способу захисту, суд зазначає наступне.
Так, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 2 статті 5 КАС України).
В силу приписів частини 2 та частини 3 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналізуючи наведені процесуальні норми, суд зазначає, що справа адміністративної юрисдикції розглядається не інакше ніж за позовною заявою особи, яка звернулася до суду, та в межах позовних вимог. При цьому, суд може вийти за межі позовних вимог лише у випадку необхідності обрання ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, якщо такі порушення мали місце, а форма заявлених позовних вимог не дозволяє це зробити, оскільки викладена в інший спосіб ніж потрібно для поновлення порушеного права в судовому порядку.
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.11.2019 у справі № 509/1350/17 зазначила, що суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
При цьому, застосування такого способу захисту у цій справі вимагає з'ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для прийняття рішення.
Відповідно до пунктів 2, 4 та 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення; визнати бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії; визначити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на вищезазначене, суд доходить висновку про наявність підстав для зарахування у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу спірного періоду, оскільки право на такі пільги підтверджено на законодавчому рівні, а також письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, та тими документами, що були надані позивачем до заяви поданої до пенсійного органу, відтак дії відповідача щодо відмови у зарахуванні спірного періоду роботи позивача до страхового стажу на пільгових умовах та перерахунку пенсії суд вважає протиправними та такими, що порушують конституційне право позивача на перерахунок пенсії.
Враховуючи, що правових підстав для відмови у зарахуванні спірних періодів трудової діяльності позивача до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) у відповідача не було, а тому такі періоди підлягали зарахуванню, суд вважає, що існує лише один вид правомірної поведінки Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 з 10.03.2015 по 18.08.2017 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та повторно розглянути заяву позивача, з урахуванням висновків, здійснивши перерахунок пенсії за період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік з 10.03.2015 по 18.08.2017, в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС» з 28.08.2017 по 31.07.2025 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (з розрахунку рік за півтора) у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, у відповідача відсутній вибір між декількома можливими правомірними рішеннями, а тому зазначені повноваження не є дискреційними.
Суд зазначає, що оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії було визначено ГУПФ України в Донецькій області, яким в подальшому й було прийнято протиправне рішення, тому останній і має завершити процедуру та розглянути заяву повторно, з урахуванням висновків суду.
Щодо вимоги позивача про виплату перерахованої пенсії суд зазначає таке.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що після того, як пенсійний орган, визначений за принципом екстериторіальності призначає пенсію, він передає пенсійну справу до пенсійного органу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Тому, на цей час, поки пенсійна справа разом із перерахованою пенсією позивача не надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, умови для виплати пенсії ще не настали. Отже, після здійснення перерахунку пенсії Головне управління ПФУ в Донецькій області повинно направити до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, для здійснення позивачці виплати пенсії, відповідно до Порядку № 22-1.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У дослідженому судом випадку відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості свого рішення, а позивачем надано достатні, достовірні та допустимі докази на підтвердження існування обставин, що свідчать про те, що зазначений орган Пенсійного фонду у спірних правовідносинах мав діяти в інший спосіб.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 900,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.08.2025 №о/р103230002312.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 з 10.03.2015 по 18.08.2017 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 №1731, з урахуванням висновків, здійснивши перерахунок пенсії за період роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 з 10.03.2015 по 18.08.2017, в Державному спеціалізованому підприємстві “Чорнобильська АЕС» з 28.08.2017 по 31.07.2025 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (з розрахунку рік за півтора) у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 900,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Повне судове рішення складено 04.12.2025.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька