Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
03 грудня 2025 року Справа №200/1944/20-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, прийнятого за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/1944/20-а за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі:
- визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до довідки Головного управління МВС України в Донецькій області № 7446 від 13 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2020 року апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Донецькій області повернуто заявнику.
21 вересня 2020 року позивачу було видано виконавчі листи про:
- стягнення ГУ ПФУ в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до довідки Головного управління МВС України в Донецькій області № 7446 від 13 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
24 листопада 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 26 березня 2020 року - в частині виплати заборгованості з пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 вересня 2020 року з урахуванням виплачених сум, із встановленням терміну виконання згідно чинного законодавства.
В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року ОСОБА_1 29 жовтня 2020 року були видані виконавчі листи, які були пред'явленні до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
9 листопада 2020 року було відкрито виконавче провадження, реєстраційний номер ВП 63544111.
З відповідей ГУ ПФУ в Донецькій області позивачу стало відомо, що позивачу відполвідачем здійснено перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії та нараховано суму заборгованості до пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 вересня 2020 року в розмірі 121 699,06 грн.
Проте, протягом п'яти років рішення суду не виконане, заборгованість не сплачена.
ГУ ПФУ в Донецькій області у відповідях на запит зазначає, що оскільки ОСОБА_1 має статус ВПО, сума пенсій, нарахованих на виконання рішення суду, підлягають виплаті на умовах окремого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1165, та відповідно до означеного порядку його було включено до переліку отримувачів, а сума доплати облікована в ГУ ПФУ в Донецькій області і буде виплачена після затвердження відповідних бюджетних призначень.
У 2022 році було здійснено виплату позивачу заборгованості у розмірі 532,18 грн (у листопаді - 530,00 грн та у грудні 2,18 грн);
у 2023 році - 3 958,04 грн (у липні - 557,32 грн, у вересні 2 093,00 грн, у жовтні - 1 303,00 грн, у листопаді - 4,10 грн та у грудні - 0,62 грн);
у 2024 році - 7 083,00 грн (у жовтні - 2 361,00 грн, у листопаді - 2 361,00 грн та у грудні 2 361,00 грн);
у 2025 році - 4 722,00 грн (у жовтні - 2 361,00 грн та у листопада 2 361,00 грн).
Отже, заборгованість з пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року була погашена лише в сумі 16 295,17 грн.
Залишок пенсійних виплат, нарахованих на виконання зазначеного судового рішення станом на 11 листопада 2025 року складає 105 403,89 грн, у зв'язку із чим ОСОБА_1 вимушений звернутись до суду із заявою про встановлення судового контролю, зобов'язавши пенсійний орган вжити реальних заходів з виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст. 287, 382 - 382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд вважає за можливе розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в письмовому порядку.
Частиною ч. 2 ст. 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абз. 10 п. 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті ст. 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст.ст. 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги відсутність станом на час прийняття даної ухвали відомостей про виконання ГУ ПФУ в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року, зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали надати суду звіт про виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 2, 14, 241, 248, 256, 294, 381-1, 382, 382-1, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.
2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року.
4. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
5. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна