Рішення від 03.12.2025 по справі 640/36807/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа№640/36807/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Стойки В.В., суддів: Смагар С.В., Бабіча С.І. розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром" (50005, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Каховська, 40) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) про визнання протиправною та скасування постанови від 11.11.2021 №394-Е, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Публічне акціонерне товариство "Промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром" з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» в розумінні ч. 2 ст. 4 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» є учасником фондового ринку.

На підставі встановлених вказаним Законом повноважень, відповідачем було винесено по відношенню до позивача розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29 квітня 2021 року № 47-ДП-Е, згідно змісту якого ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» необхідно було у термін до 01.09.2021 року усунути виявлені порушення законодавства та у термін до 01.09.2021 року письмово проінформувати уповноважених осіб про виконання цього розпорядження.

Зазначені порушення законодавства підлягають усуненню у тому числі шляхом проведення загальних зборів.

Листами ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" повідомило Комісію про неможливість проведення загальних зборів, а відповідно і виконання Розпорядження у зв'язку із складною епідеміологічною ситуацією, зумовленою поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, та звернулось до Комісії з клопотанням щодо продовження терміну виконання зазначеного розпорядження, яке було задоволено.

Разом з цим Комісією було проінфомовано позивача про можливість проведення зборів дистанційно, дію розпорядження продовжено.

Позивач наголошує, що відомості з приводу намірів акціонерів провести збори дистанційно в ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" відсутні, а відтак проведення зборів дистанційно не є можливим.

Зазначена позиція була доведена до відома Комісії, натомість термін виконання розпорядження не було продовжено вдруге та в кінцевому результаті уповноваженою особою Комісії у відношенні ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" розглянуто справу про правопорушення та за результатом розгляду винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 11.11.2021 №394-Е, відповідно до якої за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29 квітня 2021 року № 47-ДП-Е, застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп.

Відтак ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" вважає, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 11.11.2021 №394-Е прийнята безпідставно.

Також Публічне акціонерне товариство "Промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром" наголошує, що відповідачем при прийнятті спірної постанови було порушено порядок притягнення Позивача до відповідальності, встановлений Правилами №405, а саме несвоєчасно повідомлено про дату, час та місце складання Акту та розгляду справи, що виразилось у невжитті всіх необхідних заходів для розгляду справи про правопорушення з боку позивача.

На підставі вказаного позивач, вважаючи свої права порушеними, просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 11.11.2021 №394-Е.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.04.2022 року позовну заяву ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/36807/21.

07.06.2022 року відповідачем було надано відзив по справі, згідно змісту якого Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку проти задоволення позову заперечувала, зазначила, що повідомляла ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» щодо подальших дій для виконання розпорядження від 29.04.2021 №47-ДП-Е, а саме щодо права провести річні загальні збори акціонерів дистанційно на підставі Порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду, затверджений рішенням Комісії від 16.04.2020 №196.

При цьому на думку відповідача підстави, які унеможливлюють проведення позивачем загальних зборів на умовах Порядку №196, відсутні в межах даного спору.

А відтак відповідач вважає, що позивач мав можливість провести річні загальні збори акціонерів дистанційно, без фізичної присутності акціонерів та вирішити питання включені до порядку денного, тим самим виконати вимоги розпорядження.

До того ж, посилаючись на ч. 6 розділу VIII Правил №405, Комісія зауважує, що прийняття рішення про продовження терміну виконання розпорядження є правом, а не обов'язком уповноваженої особи Комісії.

Також відповідач наголошує, що про розгляд всіх Актів та прийняття Постанов, існуючих в межах даного спору, позивач був повідомлений шляхом надсилання рекомендованих поштових відправлень, про що свідчать роздруківки Реєстрів цих поштових відправлень.

А отже відповідач вважає, що умови Правил № 405 не є порушеними.

Ухвалою від 26.05.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін суддею одноособово.

11.06.2025 року відповідачем надано до суду пояснення, згідно змісту яких Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку підтримала позицію, викладену у відзиві від 07.06.2022 року.

Ухвалою суду від 28.07.2025 року розгляд адміністративної справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Розглядати справу ухвалено колегією у складі трьох суддів в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 01.10.2025 року продовжено строк підготовчого засідання по справі на 30 днів.

Ухвалою суду від 03.12.2025 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу до розгляду по суті. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

31.10.2019 року Комісією було прийнято Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно змісту якої зазначено, що ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» порушено:

- вимоги п. 13 розд. ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII в частині не приведення статуту та внутрішніх положень у відповідність з цим законом до 01.01.2019 року;

- вимоги ч. 2 ст. 32 розд. VII Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не забезпечено скликання річних загальних зборів акціонерів у 2017-2019 р.р;

- вимоги ч. 1 ст. 53 розд. VIII Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: перевищено строк повноважень Наглядової ради (3 роки);

- вимоги ч. 2 ст. 53 розд. VIII Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: членом Наглядової ради є юридична особа, що заборонено;

- вимоги ч. 1 ст. 55 розд. VIII Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: засідання Наглядової ради не проводилося більше ніж рік, що є граничним періодом;

- вимоги ч. 1 ст. 73 розд. ХIV Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: строк, протягом якого не переобирався склад Ревізійної комісії перевищує 5 років, що є граничним періодом.

20.11.2019 року відповідачем прийнято Постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів 12.12.2019 року.

12.12.2019 року за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів було складено Акт № 571-СХ-2-Е.

Згідно змісту Листа позивача, надісланого до Комісії в якості реагування на прийняття Постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, виконавчий орган Товариства не має повноважень для самостійного скликання загальних зборів акціонерів Товариства.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 52 Закону України «Про акціонерні товариства» та підпункту 2 пункту 9.2.3 Статуту Товариства до виключної компетенції наглядової ради належить: підготовка порядку денного загальних зборів, прийняття рішення про дату їх проведення та про включення пропозицій до порядку денного.

Уповноважені особи Товариства звертались до Наглядової ради Товариства з вимогою про проведення загальних зборів акціонерів Товариства для приведення Статуту та внутрішніх положень Товариства у відповідність до діючого законодавства України, та виконання інших положень Закону України «Про акціонерні товариства» та Статуту Товариства. Проте, відповіді на запит від Наглядової ради Товариство не отримало. На теперішній час у Товариства відсутня діюча Наглядова рада, тому Товариство не має можливості скликати Загальні збори акціонерів у встановленому законодавством та статутом порядку.

Крім того, повідомлено про те, що в зв'язку з необхідністю підготовки річної звітності за 2019 рік Товариство не має змоги направити уповноваженого представника для розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, яке відбудеться 12.12.2019 року, та просимо розглянути справу без нашої участі з урахуванням викладених пояснень по справі у відношенні Товариства.

Згідно Постанови № 571-СХ-2-Е від 12.12.2019 року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, за порушення законодавства про цінні папери (п. 13 розд. ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів»; ч. 2 ст. 32 розд. VII, ч. 1 ст. 53 розд. VIII, ч. 2 ст. 53 розд. VIII, ч. 1 ст. 55 розд. VIII, ч. 1 ст. 73 розд. ХIV Закону України «Про акціонерні товариства») на ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» накладено санкцію у вигляді попередження.

У той же час 12.12.2019 року Комісією було прийнято Розпорядження № 128-СХ-2-Е, згідно змісту якого зобов'язано ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» у термін до 30.04.2020 року привести Статут та внутрішні положення у відповідність до Закону України «Про захист економічної конкуренції» та надати підтверджуючі документи.

Згідно змісту Листа позивача від 29.04.2020 року, Комісію повідомлено, що 27 березня 2020 року були проведені позачергові загальні збори акціонерів Товариства (протокол № 1-2020 від 27 березня 2020 року розміщено на власному веб-сайті) та згідно прийнятих на позачергових загальних зборах акціонерів Товариства рішень усунені порушення щодо переобрання членів наглядової ради Товариства, які є фізичними особами відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», а також припинення повноважень діючих (на момент проведення позачергових загальних зборів акціонерів Товариства) Голови та членів ревізійної комісії Товариства з 27 березня 2020 року.

Проте, в зв'язку з введенням карантину на території України, для усунення інших порушень законодавства про цінні папери Товариством позивач просив Комісію продовжити строк для їх усунення до 31 грудня 2020 року.

29.04.2020 року Комісією прийнято Розпорядження № 29-СХ-2-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери яким продовжено виконання Розпорядження № 128-СХ-2-Е до 31.12.2020 року.

14.12.2020 року Комісією прийнято Розпорядження № 197-ДП-Е про усунення порушень законодавства на ринку капіталу яким продовжено виконання Розпорядження № 29-СХ-2-Е до 30.04.2021 року.

Комісією у відношенні ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» винесено розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29 квітня 2021 року № 47-ДП-Е.

Відповідно до Розпорядження ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" необхідно було у термін до 01 вересня 2021 року усунути порушення законодавства шляхом приведення статуту та внутрішніх положень у відповідність із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII та у термін до 01 вересня 2021 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та департамент нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами про виконання цього розпорядження.

Також Листом відповідача від 06.05.2021 року повідомлено позивача про Рішення Комісії від 16.04.2020 №196, яким затверджено Тимчасовий порядок скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду, який передбачає дистанційне проведення загальних зборів акціонерів.

Листом позивача від серпня 2021 року повідомлено відповідача, що за результатами проведених представниками акціонерів переговорів, у зв'язку із складною епідеміологічною ситуацією, зумовленою поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» до закінчення карантину є неможливим. Разом з тим наразі триває процес погодження представниками акціонерів проектів нових редакцій документів, надісланих в о. Голови правління Товариства та інших питань проекту порядку денного.

Враховуючи зазначене вище, ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» просив Комісію продовжити термін виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 128-CX-2-Е від 12.12.2019 р. до 01.12.2021 року.

Листом Комісії від 10.09.2021 № 14/01/19339, скерованим до позивача, зазначено, що згідно з пунктом 6 розділу VIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринках капіталу та застосування санкцій або інших заходів впливу, затверджених рішенням Комісії від 28.07.2020 № 405, уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень законодавства, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства за письмовим вмотивованим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про перегляд розпорядження про усунення порушень законодавства. За результатом розпорядження про усунення порушень законодавства уповноважена особа приймає рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень законодавства та протягом п'яти робочих днів направляється особі, щодо якої його винесено, скасування розпорядження або залишення його без змін.

Крім цього повідомлено, що Комісією було направлено лист від 06.08.2021 вих. № 14/01/9389 на адресу ПАТ «ВПВ «КРИВБАСВИБУХПРОМ», відповідно до якого, зокрема, зазначено, що Товариство має можливість провести річні загальні збори акціонерів дистанційно без фізичної присутності акціонерів. Однак, станом на 26.08.2021 позивачем не враховано інформацію, зазначену в листі щодо можливості проведення річних загальних зборів акціонерів дистанційно.

Враховуючи вищевикладене, за результатами розгляду листа та відсутності вмотивованих підстав, продовження терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29.07.2021 № 74-ДП-Е, винесеного у відношенні ПАТ «ВПВ «КРИВБАСВИБУХПРОМ» не вбачається можливим.

07.10.2021 року відповідачем було прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку капіталу та зобов'язано керівника позивача з'явитись на підписання Акту про правопорушення та надання письмових пояснень 21.10.2021 року.

Зазначена постанова від 07.10.2021 року була отримана позивачем 19.10.2021 року, що вбачається з клопотання останнього від 20.10.2021 року № 1688/13.

Згідно матеріалів справи, станом на 21.10.2021 року до Комісії не надходили документи (інформація) від ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" щодо виконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29 квітня 2021 року № 47-ДП-Е.

Таким чином, ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29.04.2021 № 47-ДП-Е.

В подальшому у відношенні ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» було складено акт про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 21.10.2021 №421-ДП-Е та постанову про розгляд справи про правопорушення на ринках капіталу та товарних ринках від 01.11.2021 року, згідно змісту якої справа про правопорушення буде розглянута 11.11.2021 року.

Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушення та керуючись пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» та пункту 1 розділу XV Правил №405, уповноваженою особою Комісії у відношенні ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" розглянуто справу про правопорушення та за результатом розгляду винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 11.11.2021 №394-Е, відповідно до якої за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29 квітня 2021 року № 47-ДП-Е, застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Комісія діє в межах повноважень, наданих їй Законами України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР.

Метою державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків є дотримання учасниками ринків капіталу та організованих товарних ринків вимог актів законодавства (ст. 2 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків»).

Згідно зі ч. 2 ст. 4 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» учасники фондового ринку - це емітенти, у тому числі іноземні, або особи, які видали неемісійні цінні папери, особи, які надають забезпечення, інвестори у фінансові інструменти, які набули права власності на цінні папери, адміністратори, професійні учасники ринків капіталу, особи, які провадять діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками, об'єднання професійних учасників ринків капіталу.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з ч. 4 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, серед іншого є захист прав інвесторів (у тому числі споживачів фінансових послуг) щодо фінансових послуг, які надаються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно п. 13 розд. ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII статути та внутрішні положення підлягають приведенню у відповідність із цим Законом для публічних акціонерних товариств та банків до 1 січня 2019 року.

Не є спірним моментом даної справи те, що ПАТ «ПВП «КРИВБАСВИБУХПРОМ» не було приведено статути та внутрішні положення у відповідність до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII у строк до 1 січня 2019 року.

Обґрунтовуючи необхідність продовження терміну виконання Розпорядження від 29.04.2021 № 47-ДП-Е, позивач посилався на впроваджений карантин, як єдину підставу, що унеможливлює проведення загальних зборів акціонерів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на всій території України встановлено дію карантину.

Як визначено ч. 1, 2 ст. 32 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року № 514-VI (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) загальні збори є вищим органом акціонерного товариства. Акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року. До порядку денного річних загальних зборів обов'язково вносяться питання, передбачені пунктами 11, 12 і 24 частини другої статті 33 цього Закону.

Згідно ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року № 514-VI (в редакції від 06.10.2021 року) встановлено, що загальні збори можуть вирішувати будь-які питання діяльності акціонерного товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції наглядової ради законом або статутом тощо. До виключної компетенції загальних зборів належить: внесення змін до статуту товариства; затвердження положень про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію (ревізора) товариства, а також внесення змін до них; прийняття рішень з питань порядку проведення загальних зборів; обрання членів наглядової ради, затвердження умов цивільно-правових договорів, трудових договорів (контрактів), що укладатимуться з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів (контрактів) з членами наглядової ради; прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, встановлених цим Законом; вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів згідно із законом та/або статутом товариства тощо.

Повноваження з вирішення питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів, не можуть бути передані іншим органам товариства.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.04.2020 № 196 затверджено Тимчасовий порядок скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду (далі - Тимчасовий порядок № 196), у разі якщо в силу дії обмежувальних заходів, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), є неможливим проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів корпоративного інвестиційного фонду (далі - корпоративний фонд) в порядку, встановленому Законом України «Про акціонерні товариства» або Законом України «Про інститути спільного інвестування» відповідно, такі загальні збори акціонерів та загальні збори учасників корпоративного фонду можуть бути проведені відповідно до вимог встановлених цим Порядком.

Відповідно до цього Порядку можуть бути проведені: 1) річні загальні збори акціонерів (Підпункт 1 пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 871 від 29.12.2020) 2) позачергові загальні збори акціонерів у випадках їх скликання.

Згідно з п. 2 Тимчасового порядку № 196, цей Порядок встановлює порядок скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного фонду. Загальні збори, що скликаються та проводяться відповідно до цього Порядку, можуть бути скликані, в тому числі, протягом строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19. Такі загальні збори мають бути проведені у строк не пізніше трьох місяців після дати завершення зазначеного карантину.

Загальні збори акціонерів або загальні збори учасників корпоративного фонду, що скликаються відповідно до цього Порядку, проводяться у відповідності до цього Порядку незалежно від дії карантину на дату проведення загальних зборів.

Таким чином суд констатує, що вказані вище положення Тимчасового порядку № 196 надавали позивачу визначену законом можливість та визначали порядок проведення загальних зборів акціонерів дистанційно, а відтак впровадження карантину не може слугувати єдиною підставою для продовження терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29.07.2021 № 74-ДП-Е з боку ПАТ «ВПВ «КРИВБАСВИБУХПРОМ».

Пунктом 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» встановлено, що Комісія має повноваження надсилати офіційним каналом зв'язку емітентам, суб'єктам системи накопичувального пенсійного забезпечення (крім вкладників та учасників) та особам, які провадять професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках, та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг та законодавства про акціонерні товариства, а також вимагати надання необхідних документів відповідно до законодавства.

Щодо позиції ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" з приводу відсутності намірів акціонерів провести збори дистанційно, суд вважає, що акціонери можуть бути повідомленими щодо проведення зборів в дистанційному форматі шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному сайті ПАТ "ПВП "КРИВБАСВИБУХПРОМ" та/або інформування щодо цієї можливості засобами електронної пошти тощо.

Тобто відсутність намірів акціонерів провести збори дистанційно є результатом пасивної поведінки самого позивача, що не звільняє останнього від обов'язку виконати розпорядження, що визначено п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків».

До того ж, згідно матеріалів справи, позачергові загальні збори акціонерів Товариства проводилися 27.03.2020 року, тобто вже під час дії карантину (11.03.2020 року).

Таким чином суд наголошує, що розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29.07.2021 № 74-ДП-Е повинно було бути виконаним ПАТ «ВПВ «КРИВБАСВИБУХПРОМ».

Як передбачено пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у системі накопичувального пенсійного забезпечення, законодавства про акціонерні товариства у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підпунктом 64 п. 6 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1063/2011, встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення.

Відтак, з урахуванням того, що розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу від 29.07.2021 № 74-ДП-Е позивачем не виконано без поважних підстав, суд приходить до висновку, що спірна постанова про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 11.11.2021 №394-Е прийнята на законних підставах.

З приводу позиції щодо порушення порядку притягнення позивача до відповідальності, встановленого Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, застосування санкцій або інших заходів впливу, затвердженими Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.07.2020 № 405 в редакції від 10.09.2021 року (далі - Правила № 405).

Відповідно п. 1 Розд. І Правил № 405, ці Правила визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення та порядку оприлюднення фінансової звітності разом з аудиторським звітом (далі - законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки).

Згідно п. 5 Розд. І Правил № 405, уповноважені особи НКЦПФР (далі - уповноважені особи) в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення всебічно, повно та об'єктивно проаналізувати дані та інформацію стосовно порушення, вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції або інші заходи впливу. Рішення у справі повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи. Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку уповноважені особи встановлюють наявність чи відсутність правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Пунктами 1, 3 Розд. ІІІ Правил № 405 визначено, що справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення. Уповноважена особа розглядає справу про правопорушення та виносить рішення за справою у точній відповідності із законодавством та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Як встановлено п. 1, 2 Розд. IV Правил № 405, уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення. Якщо після винесення постанови про порушення справи про правопорушення, але до моменту складання акта про правопорушення виявлено підстави, передбачені пунктом 2 розділу III цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі. Якщо під час провадження у справі про правопорушення, яке було зупинено до підписання акта про правопорушення, були встановлені підстави, передбачені пунктом 2 розділу III цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі одночасно з постановою про відновлення провадження у справі про правопорушення, які надсилаються особі, щодо якої їх винесено. У випадку виявлення правопорушення під час проведення перевірки справа про правопорушення порушується не пізніше десяти робочих днів після підписання акта перевірки. У випадку порушення справи про правопорушення щодо відсутності ліцензіата за місцезнаходженням одночасно виноситься постанова про порушення справи про правопорушення та складається акт про правопорушення. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта. Акт про правопорушення складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення.

Як вже було зазначено вище, 07.10.2021 року відповідачем було прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку капіталу та зобов'язано керівника позивача з'явитись на підписання Акту про правопорушення та надання письмових пояснень 21.10.2021 року.

Згідно змісту п. 7-9 Розд. IV Правил № 405, у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення, акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення. Один примірник акта про правопорушення після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення. У разі відмови керівника або представника юридичної особи отримати акт про правопорушення уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову. Акт про правопорушення після його складання протягом п'яти робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи направляється уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду.

Як закріплено п. 4 Розд. V Правил № 405, уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це, яку надсилає юридичній особі, щодо якої порушено справу, не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи. Юридична особа вважається належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, у разі направлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення постанови про розгляд справи про правопорушення за адресою відповідно до відомостей з ЄДРПОУ та/або за наявності офіційної електронної адреси - на офіційну електронну адресу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Відповідно п. 1 Розд. VI Правил № 405, справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої долучається до матеріалів справи. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.

Відповідно роздруківки відстеження поштового відправлення з офіційного сайту АТ «Укрпошта» акт від 21.10.2021 №421-ДП-Е та постанова про розгляд справи про правопорушення на ринках капіталу та товарних ринках від 01.11.2021 року були направлені Комісією на адресу позивача 03.11.2021 року, первинно не вручені 12.11.2021, вручені 08.12.2021 року.

Відповідно до частини 2 розділу IX Правил №405 уповноважена особа розглядає справу про правопорушення та виносить рішення у справі відповідно до законодавства та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Приймаючи до уваги аргументи позивача щодо порушення Правил № 405 під час здійснення процедури притягнення до відповідальності, суд враховує, що судовий розгляд відповідно до положень КАС України охоплює собою більшість гарантій учасників публічно-правових відносин, зокрема, в аспекті змагальності, рівності та офіційного з'ясування обставин справи, а тому формальні недоліки, які мають місце при здійсненні процедури притягнення особи до відповідальності, за загальним правилом, не можуть бути підставою для скасування відповідного рішення суб'єкта владних повноважень та звільнення правопорушника від відповідальності, передбаченої законом та спрямованої на захист важливого суспільного інтересу.

Зазначений правовий висновок викладено в постанові ВС від 02 жовтня 2024 року по справі №560/11269/23.

Крім вказаного вище суд погоджується з позицією відповідача з приводу дискреційних повноважень Комісії при вирішенні питання про продовження терміну виконання розпорядження, що прямо визначено частиною 6 розділу VIII Правил №405, а саме: уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень законодавства, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства за письмовим вмотивованим клопотанням порушника або з власної ініціативи може бути прийнято рішення про перегляд розпорядження про усунення порушень законодавства. За результатом перегляду розпорядження про усунення порушень законодавства уповноважена особа приймає рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень законодавства та протягом п'яти робочих днів направляється особі, щодо якої його винесено, скасування розпорядження або залишення його без змін.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром" (50005, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Каховська, 40) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) про визнання протиправною та скасування постанови від 11.11.2021 №394-Е,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Головуючий суддя В.В. Стойка

Судді С.В. Смагар

С.І. Бабіч