Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт
про виконання судового рішення
03 грудня 2025 року Справа №200/3949/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку письмового провадження заяву позивача - ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, подану в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому позивач просила:
1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 10 846,37 грн
на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168),
на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185)
та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 березня 2023 року.
26 липня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовив повністю.
26 березня 2025 року Перший апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив частково; рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року у справі № 200/3949/24 скасував; прийняв нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 14 грудня 2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197, 1,0796;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 14 грудня 2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії;
- позовні вимоги за період з 01 березня 2023 року до 13 грудня 2023 року включно залишив без розгляду.
Вирішив питання розподілу судових витрат.
Позивач звернулася до суду з заявою про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області подати звіт про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2025 року, обґрунтувавши її тим, що відповідач не виконав це судове рішення.
Розглядаючи цю заяву по суті, суд виходить з такого.
Ст. 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Засади судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначає ст. 381-1 КАС.
Згідно з ч. 1 ст. 381-1 КАС судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 381-1 КАС суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст. ст. 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Абз. 1 ч. 1 ст. 382 КАС визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Розгляд заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення регламентований нормами ст. 382-1 КАС.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч. 2 ст. 382-1 КАС за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За правилами, наведеними у ч. 3 ст. 382-1 КАС, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З огляду на відсутність доказів, які б свідчили, що ГУ ПФУ в Донецькій області виконало постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2025 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача, на користь якої ухвалено рішення (прийнята постанова), та покладання на суб'єкта владних повноважень обов'язку подати звіт про виконання цього судового рішення.
Крім того, суд вважає за необхідне відзначити, що з огляду на приписи ч. 1 ст. 381-1 КАС здійснення судового контролю за виконанням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2025 року належить до повноважень Донецького окружного адміністративного суду як суду, який розглянув справу № 200/3949/24 як суд першої інстанції.
Аналогічні висновки щодо застосування норм ч. 1 ст. 381-1 КАС наведені Першим апеляційним адміністративним судом в ухвалах від 30 вересня 2025 року у справі № 200/8880/24, від 08 жовтня 2025 року у справі № 200/8606/24 та інших.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 248, 256, 370, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1. Заяву позивача - ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задовольнити.
2. Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у справі № 200/3949/24 - в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали.
3. Зобов'язати відповідача - ГУ ПФУ в Донецькій області в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати суду:
- рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунком заробітку, прийняте на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2025 року, а саме про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14 грудня 2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення ЇЇ пенсії, тобто за 2019-2021 роки (10 846,37 грн), у розмірах 1,197, 1,0796;
- докази виплати ОСОБА_1 пенсії, перерахованої з 14 грудня 2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення ЇЇ пенсії, тобто за 2019-2021 роки (10 846,37 грн), у розмірах 1,197, 1,0796, на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2025 року.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
5. Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 382-3 КАС.
6. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 03 грудня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко