Ухвала від 04.12.2025 по справі 160/20266/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 грудня 2025 року Справа № 160/20266/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 та додаткового рішення від 10.01.2024 у справі № 160/20266/23 за позовом ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/20266/23, що набрало законної сили 23.11.2023, позов ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправними дії Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо розгляду запиту ОСОБА_1 на інформацію № 2 від 31.01.2023 не в порядку та не у спосіб, що встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації»; зобов'язано Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області розглянути запит ОСОБА_1 № 2 від 31.01.2023 на інформацію в порядку та у спосіб, що встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації»; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 805,20 грн.

10.01.2024 ухвалено додаткове рішення у справі № 160/20266/23, що набрало законної сили 10.02.2024, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у сумі 2500,00 грн.

15.03.2024 представнику позивача видано виконавчі листи.

16.10.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , у якій заявник в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України просить зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня постановления ухвали, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 та додаткового рішення від 10.01.2024 у справі № 160/20266/23.

Заяву про встановлення судового контролю обґрунтовано тим, що зазначені судові рішення протягом тривалого часу з дня набрання ними законної сили не виконуються в частині стягнення судових витрат зі сплати судового збору та витрат на правничу допомогу.

Ухвалою від 17.10.2025 заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та призначено її розгляд у порядку письмового провадження, встановлено Слобожанській селищній раді Дніпровського району Дніпропетровської області строк для надання письмових пояснень щодо заяви про встановлення судового контролю.

22.10.2025 надійшли пояснення Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, у яких відповідач просив не встановлювати судовий контроль за виконанням судових рішень.

Ухвалою від 27.10.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю; зобов'язано Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 та додаткового рішення від 10.01.2024 у справі № 160/20266/23 протягом одного місяця з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала вважається врученою Слобожанській селищній раді Дніпровського району Дніпропетровської області 28.10.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

26.11.2025 надійшов поданий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання рішень суду. У звіті зазначено, що Слобожанська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області не має відкритих рахунків у Державній казначейській службі України. Для забезпечення належного та повного виконання судового рішення, відповідно до вимог законодавства, та враховуючи неможливість сплати судових витрат Слобожанською селищною радою Дніпровського району Дніпропетровської області через відсутність рахунків в органах Казначейства, що унеможливлює проведення фінансових операцій, у тому числі тих, які передбачені рішенням суду, виникла необхідність у внесенні змін до чинних місцевих програм та затвердження нових бюджетних призначень. Рішенням Слобожанської селищної ради Дніпровського району від 03.07.2025 № 4517-46/VIII, з метою виконання рішення Слобожанської селищної ради «Про доцільність внесення змін до місцевих програм» від 08.05.2025 № 4387-45/VIII, було внесено зміни до додатку 3 Програми протидії злочинності та профілактики правопорушень Слобожанської територіальної громади на 2025 роки у новій редакції. Для забезпечення виконання даної програми та рішень суду в частині стягнення судових витрат з юридичної особи, що не є боржником - виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40198703), у справах, де боржником є Слобожанська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04525024), було виділено відповідні кошти. Органом виконання рішень суду в частині стягнення коштів з місцевого бюджету є Державна казначейська служба. Слобожанською селищною радою було повідомлено Державну казначейську службу України у Дніпровському районі Дніпропетровської області про прийняття відповідної бюджетної програми та можливість забезпечення списання коштів з рахунків виконавчого комітету Слобожанської селищної ради за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду на користь стягувача - ОСОБА_1 . Станом на 26.11.2025 Державною казначейською службою розпочато списання коштів на користь ОСОБА_1 з рахунків виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області у справах за позовом ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Списання коштів на користь Позивача здійснюється у порядку надходження виконавчих листів до органів Казначейства. Слобожанською селищною радою було отримано платіжну інструкцію № 808 від 14.10.2025 про добровільне стягнення витрат на професійну правничу допомогу на користь ОСОБА_1 відповідно до виконавчого листа Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/20266/23 на загальну суму 2500,00 грн. Відповідно до листа Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області від 14.11.2025 № 01-06-06/928 виконавчий лист Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі 160/20266/23 на суму 805,20 грн перебуває на виконанні в органах казначейства та буде виконано після отримання Реєстрів бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, Реєстрів фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжних інструкцій від виконавчого комітету Слобожанської селищної ради. Станом на 26.11.2025 виконавчим комітетом формуються зазначені реєстри бюджетних зобов'язань та будуть виконані найближчим часом.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

З урахуванням наведених положень звіт про виконання судового рішення розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Згідно зі статтею 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Положеннями статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено такий обов'язок. Учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Згідно зі статтею 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Частиною першою статті 382-3 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

До звіту Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області додано копію платіжної інструкції № 808 від 14.10.2025 на суму 4000,00 грн з призначенням платежу - добровільне стягнення витрат на професійну правничу допомогу на користь стягувача ОСОБА_1 відповідно до виконавчих листів Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах №№ 160/20266/23, 160/20269/23. У платіжній інструкції платником зазначено виконавчий комітет Слобожанської селищної ради та наявна інформація Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області про здійснення оплати 30.10.2025.

Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» додатковим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі № 160/20269/23 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн.

Згідно з додатком № 2 до листа Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області від 14.11.2025 № 01-06-06/928 виконавчий лист Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі 160/20266/23 на суму 805,20 грн перебуває на виконанні в Управлінні. Пiсля отримання Реєстрів бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, Реєстрів фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжних інструкцій від виконавчого комітету Слобожанської селищної ради буде виконано зазначені стягнення судових витрат.

Розглянувши звіт, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/20266/23 в частині стягнення витрат зі сплати судового збору не виконано, додаткове рішення від 10.01.2024 - виконано.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Враховуючи наведені обставини, за наслідками розгляду звіту Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання судового рішення суд дійшов висновку про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття цього звіту та встановлення нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/20266/23 в частині стягнення витрат зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 та додаткового рішення від 10.01.2024 у справі № 160/20266/23.

Зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/20266/23 в частині стягнення витрат зі сплати судового збору протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

Роз'яснити Слобожанській селищній раді Дніпровського району Дніпропетровської області, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України. Відповідно до ч. 10 ст. 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в частині прийняття звіту в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала в частині зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно з ч. 6 ст. 382-1 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Суддя В.В. Рянська