04 грудня 2025 рокуСправа №160/27264/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
22 вересня 2025 року представник товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215 від 02.04.2025 року.
зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» з переліку платників податку, що відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
В обґрунтування позовної заяви представником позивача зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» віднесено до платників податку на додану вартість по критеріям ризиковості платника податку з 18.07.2024 року.
25 березня 2025 року представник товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» надіслав на адресу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області пояснення вих.№25/03/25, до яких була долучена первинна документація на підтвердження здійснення господарської операції.
Однак, 02.04.2025 року комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з урахуванням отриманої від платника податку інформації та копій відповідних документів від 25 березня 2025 року №2, прийнято рішення про відповідність/невідповідність (товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА») платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215, відповідно до якого Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 прийнято рішення про відповідність платника податку пункту 8 критеріям ризиковості платника податку, з підстав не надання копій документів, які можуть свідчити про відповідність/невідповідність платника податку.
Оскільки товариством було надано на адресу контролюючого органу необхідний перелік документів на підтвердження здійснення господарської діяльності, товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215 від 02.04.2025 року, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 вересня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/27264/25 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
06 жовтня 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№52835/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
ТОВ «ФІНАРА» - код ЄДРПОУ 43730628, ГУ ДПС у Дніпропетровській обл., Дніпровська ДПІ, основний вид діяльності: 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт.
1. Платник ПДВ з: 01.09.2020. Призупинено реєстрацію ПДВ для платників єд. под. 3 групи 2% на період воєнного, надзвичайного стану з 31.03.2022 по 31.07.2023;
Чисельність працівників: січень 2025 року - 6 осіб (101 ознака), лютий 2025 року - 6 осіб (101 ознака) - згідно форми 4-ДФ за січень-лютий 2025 року;
Середня ЗП - за січень 2025 року - 8 300,00 грн. (по 2 особам), за лютий 2025 року - 8 300,00 грн. (по 2 особам);
Основні фонди (тис. грн.): 467,8 тис.грн. (Згідно Фінансової звітності малого підприємства станом на 31.12.2024);
Запаси (тис.грн.): 65 827,9 тис.грн. (Згідно Фінансової звітності малого підприємства станом на 31.12.2024);
Наявність земельних ділянок (га): інформація відсутня;
Відомості про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП):
- офіс - Україна, 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський район, вул. В.Вернадського, буд. 29К;
- цех - Україна, 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шевченківський район, проспект Богдана Хмельницького,139
- DAF XF 95.530 вантажний сідловий тягач - Е НОМЕР_1 , TRAILER SDC LTD напівпричіп Н/ПР-платформа-Е НОМЕР_2 - Україна, 49000, Дніпропетровська область., м.Дніпро, Самарський район, вул. Курсантська, буд. 7/А.
Податкова адреса - Україна, 49000, Дніпропетровська область., м. Дніпро, Самарський район, вул. Курсантська, буд. 7/А;
Стан платника: 0.платник податків за основним місцем обліку.
ТОВ «ФІНАРА» було внесено до переліку ризикових СГ 18.07.2024 відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
ТОВ «ФІНАРА» надано повідомлення від 25.03.2025 року №9075650473 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника критеріям ризиковості платника податку.
Аналізом отриманих документів встановлено, що ТОВ «ФІНАРА» копії документів надано не в повному обсязі, а саме надано лише: рішення про відповідність/ невідповідність критеріям ризиковості платника податків, договір оренди обладнання, договір оренди будівлі, договори поставки, укладені з Військовою частиною НОМЕР_3 , по ТОВ «ТД «МАКСИМП МЕТАЛ СЕРВІС» та ТОВ «ФІРМА ВІКАНТ» - видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні документи, по ТОВ «ЕПІЦЕНТР» та ТОВ «ПРО ДИЗАЙН ГРУП» - рахунки, видаткові накладні, платіжні документи, по ТОВ СП «ДНІПРО» та ТОВ «ТК «АЛЬБАТРОС» - платіжні документи, оборотно-сальдові відомості по рахунках №10 за 2024 рік, №104 за 2024 рік, №361 за травень, червень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року, №631 за травень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року, №311 за квітень, травень, червень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року.
При проведенні аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) встановлено, що ТОВ «ФІНАРА» у 2024 році реалізує піраміди бетонні, послуги оренди майна, послуги оренди промислового приміщення та ін. на загальну суму ПДВ 25 321,9 тис. грн., в тому числі на контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме:
- ТОВ "АГРОМЕТ ДНІПРО ПЛЮС" (44340933) на суму ПДВ 45,6 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено - ПДВ 45,6 тис.грн.), номенклатура - відшкодування вартості спожитої електроенергії, оренда промислової будівлі, оренда виробничих приміщень, комплект арматури. Період здійснення господарських операцій - жовтень 2024 року, лютий 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ "МЕТ-СТАЛЬ" (45465112) на суму ПДВ 5,0 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено
ПДВ 5,0 тис.грн.), номенклатура - оренда нерухомого майна. Період здійснення господарських операцій - жовтень 2024 року, лютий 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.09.2024 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
Платником надано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за квітень 2024 (від 18.03.2025 № 9070329586), в якому зменшено податковий кредит по ТОВ "ТД "МІНЕРАЛМАШ" на суму 7 960,00 грн. При цьому, податкові накладні на умовний продаж відсутні, таким чином, ТОВ "ФІНАРА" скористалось реєстраційним лімітом для реєстрації виданих податкових накладних на суму 7 960,00 грн.
Згідно податкової звітності з ПДВ за період з серпня 2023 року по лютий 2025 року платником задекларовано податкові зобов'язання (ряд.1.1А) у сумі 133 549,49 тис.грн. При цьому, в Єдиному реєстрі податкових накладних за даний період зареєстровані податкові накладні на реалізацію товарів/послуг лише на суму 124 609,6 тис.грн., в тому числі мають статус відмовлено в реєстрації/реєстрацію зупинено - 2 400,9 тис.грн.
А отже, підприємством ТОВ «ФІНАРА» у порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ несвоєчасно зареєстровані податкові накладні в ЄРПН в кількості 59 штук на загальну суму ПДВ - 23 709 013,46 грн. (складено акт камеральної перевірки від 19.03.2025 №13917/04-36-04-11/43730628).
Станом на 01.04.2025 року по платнику ТОВ «ФІНАРА» рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 339 422,67 грн.
Оскільки податкові накладні зареєстровані не в повному обсязі, а документи платником не надані, ГУ ДПС у Дніпропетровській області неможливо встановити, що платником фактично реалізовано та чи відповідає номенклатура реалізованого товару номенклатурі придбаного товару.
Таким чином, ТОВ «ФІНАРА» (код 43730628) відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку: «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючи органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
З урахуванням викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «ФІНАРА».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд адміністративній справи №160/27264/25 за правилами загального позовного провадження та про розгляд справи за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 року заяву представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про залишення позовної заяви без руху після відкриття - задоволено та позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху.
10 жовтня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» надійшла відповідь на відзив вх.№83435/25, в якій представник позивача не погоджується з доводами представника відповідача, вважає їх необґрунтованими та такими, що не спростовують позиції позивача, з урахуванням наступного.
У відзиві зазначено, що податкові накладні зареєстровані не в повному обсязі та документи платником не надані.
Наведене твердження не відповідає фактичним обставинам, оскільки ТОВ «ФІНАРА» 5 разів подавало пакети з копіями первинних документів та відповідними поясненнями вих.№27/11/24 від 27.11.2024, вих.№19/12/24 від 19.12.2024, вих.№08/01/25 від 08.01.2025, вих.№23/01/25 від 23.01.2025, вих.№25/03/25 від 25.03.2025, але в жодному з рішень про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості не міститься чіткого переліку документів, які не було надано платником податків.
Зокрема, ТОВ «ФІНАРА» до пояснень вих.№27/11/24 від 27.11.2024, вих.№19/12/24 від 19.12.2024, вих.№08/01/25 від 08.01.2025, вих.№23/01/25 від 23.01.2025, вих.№25/03/25 від 25.03.2025 надавалась первинна документація на підтвердження здійснення господарської діяльності.
Щодо пояснення відповідача про те, що ТОВ «ФІНАРА» збільшує реєстраційний ліміт та формує власний податковий кредит за рахунок придбання послуг гнуття сталевої арматури, виготовлення (двері захисні Д-1М, закладна деталь ЗД-1, бійниця з заслонкою і для панелі СП-М, протикумулятивний екран), транспортних послуг, бетону, катанки, комплекту WoksMat 160, електродвигуна, мастила технологічного ВЕЛ-1Ф, арматури, листів, труб, смуги, кутика в асортименті, командно-спостережного пункту КСП, уніфікованої фортифікаційної споруди УФС-3, вогневої споруди ВС-1-3 та ін. на загальну суму ПДВ 26 587,4 тис. грн., в тому числі за рахунок контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме: ТОВ "ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ" (код 44680400). Номенклатура: гнуття сталевої арматури. Період здійснення господарських операцій листопад-грудень 2024 року. Сума ПДВ 2 187,1 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ 12.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
ТОВ «ФІНАРА» повідомляє, що ТОВ «ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ» було виключено з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року по справі №200/2951/25, яким визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №5713 від 12.03.2025 року, №6743 від 24.03.2025 року та зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) виключити товариство з обмежено відповідальністю «ФАЙНІКС ІНВЕСТ» (юридична адреса: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Василя Стуса, 69, код ЄДРПОУ 44680400) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
З огляду на встановлені обставини, позивач вважає, що відповідачем не доведено наявності підстав для висновку про відповідність операцій ТОВ «ФІНАРА» пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податків.
З урахуванням викладеного, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги ТОВ «ФІНАРА».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 року, з урахуванням усунення недоліків, продовжено розгляд справи №160/27264/25 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ТОВ «ФІНАРА» - код ЄДРПОУ 43730628, ГУ ДПС У Дніпропетровській обл., Дніпровська ДПІ, основний вид господарської діяльності за кодом КВЕД: 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт.
1. Платник ПДВ з: 01.09.2020. Призупинено реєстрацію ПДВ для платників єд. под. 3 групи 2% на період воєнного, надзвичайного стану з 31.03.2022 по 31.07.2023;
Чисельність працівників: січень 2025 року - 6 осіб (101 ознака), лютий 2025 року - 6 осіб (101 ознака) - згідно форми 4-ДФ за січень-лютий 2025 року;
Середня ЗП - за січень 2025 року - 8 300,00 грн. (по 2 особам), за лютий 2025 року - 8 300,00 грн. (по 2 особам);
Основні фонди (тис. грн.): 467,8 тис.грн. (Згідно Фінансової звітності малого підприємства станом на 31.12.2024);
Запаси (тис.грн.): 65 827,9 тис.грн. (Згідно Фінансової звітності малого підприємства станом на 31.12.2024);
Наявність земельних ділянок (га): інформація відсутня;
Відомості про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП):
- офіс - Україна, 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський район, вул. В.Вернадського, буд. 29К;
- цех - Україна, 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шевченківський район, проспект Богдана Хмельницького,139
- DAF XF 95.530 вантажний сідловий тягач - Е НОМЕР_1 , TRAILER SDC LTD напівпричіп Н/ПР-платформа-Е НОМЕР_2 - Україна, 49000, Дніпропетровська область., м.Дніпро, Самарський район, вул. Курсантська, буд. 7/А.
Податкова адреса - Україна, 49000, Дніпропетровська область., м. Дніпро, Самарський район, вул. Курсантська, буд. 7/А;
Стан платника: 0.платник податків за основним місцем обліку.
ТОВ «ФІНАРА» було внесено до переліку ризикових СГ 18.07.2024 по пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
25.03.2025 року ТОВ «ФІНАРА» надано повідомлення №9075650473 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника критеріям ризиковості платника податку.
З пояснень відповідача вбачається, що ТОВ «ФІНАРА» копії документів надано не в повному обсязі, а саме надано лише: рішення про відповідність/ невідповідність критеріям ризиковості платника податків, договір оренди обладнання, договір оренди будівлі, договори поставки, укладені з Військовою частиною НОМЕР_3 , по ТОВ «ТД «МАКСИМП МЕТАЛ СЕРВІС» та ТОВ «ФІРМА ВІКАНТ» - видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні документи, по ТОВ «ЕПІЦЕНТР» та ТОВ «ПРО ДИЗАЙН ГРУП» - рахунки, видаткові накладні, платіжні документи, по ТОВ СП «ДНІПРО» та ТОВ «ТК «АЛЬБАТРОС» - платіжні документи, оборотно-сальдові відомості по рахунках №10 за 2024 рік, №104 за 2024 рік, №361 за травень, червень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року, №631 за травень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року, №311 за квітень, травень, червень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року.
При проведенні аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) встановлено, що ТОВ «ФІНАРА» у 2024 році реалізує піраміди бетонні, послуги оренди майна, послуги оренди промислового приміщення та ін. на загальну суму ПДВ 25 321,9 тис. грн., в тому числі на контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме:
- ТОВ "АГРОМЕТ ДНІПРО ПЛЮС" (44340933) на суму ПДВ 45,6 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено - ПДВ 45,6 тис.грн.), номенклатура - відшкодування вартості спожитої електроенергії, оренда промислової будівлі, оренда виробничих приміщень, комплект арматури. Період здійснення господарських операцій - жовтень 2024 року, лютий 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ "МЕТ-СТАЛЬ" (45465112) на суму ПДВ 5,0 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено
ПДВ 5,0 тис.грн.), номенклатура - оренда нерухомого майна. Період здійснення господарських операцій - жовтень 2024 року, лютий 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.09.2024 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
ТОВ «ФІНАРА» збільшує реєстраційний ліміт та формує власний податковий кредит за рахунок придбання послуг гнуття сталевої арматури, виготовлення (двері захисні Д-1М, закладна деталь ЗД-1, бійниця з заслонкою для панелі СП1-М, протикумулятивний екран), транспортних послуг, бетону, катанки, комплекту WoksMat 160, електродвигуна, мастила технологічного ВЕЛ-1Ф, арматури, листів, труб, смуги, кутика в асортименті, командно-спостережного пункту КСП, уніфікованої фортифікаційної споруди УФС-3, вогневої споруди ВС-1-3 та ін. на загальну суму ПДВ 26 587,4 тис. грн., в тому числі за рахунок контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме:
- ТОВ "ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ" (код 44680400). Номенклатура: гнуття сталевої арматури. Період здійснення господарських операцій - листопад-грудень 2024 року. Сума ПДВ 2 187,1 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ 12.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ "ЛАЙТНЕМ ПРОГРЕС" (код 45158335). Номенклатура: експедиційні послуги. Період здійснення господарських операцій - травень 2024 року. Сума ПДВ 240,00 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ 30.05.2024.
Платником надано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за травень 2024 (від 18.03.2025 № 9070351491), в якому зменшено податковий кредит по ТОВ "ЛАЙТНЕМ ПРОГРЕС" на суму 24 000,00 грн. При цьому, податкові накладні на умовний продаж відсутні, таким чином, ТОВ «ФІНАРА» скористалось реєстраційним лімітом для реєстрації податкових накладних на суму 240 000,00 грн.
- ТОВ "АГРОМЕТ ДНІПРО ПЛЮС" (44340933) на суму ПДВ 64,9 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено - ПДВ 29,5 тис.грн.), номенклатура - виготовлення металоконструкції. Період здійснення господарських операцій - грудень 2024 року, січень 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ "БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНЕ УПРАВЛІННЯ №13 МК" (код 41405861). Номенклатура: відшкодування витрат за електроенергію згідно договору 2-30-05/2023 від 01.05.2023. Сума ПДВ 57,6 тис. грн. (в т.ч. відмовлено в реєстрації/реєстрацію зупинено - ПДВ 57,6 тис.грн.). Включено до переліку ризикових СГ 12.08.2022 по пункту 7 Критеріїв ризиковості, 09.10.2024 виключено по пункту 7 та включено по пункту 8.
- ТОВ "ТД "МІНЕРАЛМАШ" (код 42880732). Номенклатура: електродвигун 7.5 кВт/750 об/хв. МТН 311-8. Період здійснення господарських операцій - квітень 2024 року. Сума ПДВ 7, 9 тис.грн. Включено до переліку ризикових СГ 04.09.2024.
Платником надано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за квітень 2024 (від 18.03.2025 № 9070329586), в якому зменшено податковий кредит по ТОВ "ТД "МІНЕРАЛМАШ" на суму 7 960,00 грн. При цьому, податкові накладні на умовний продаж відсутні, таким чином, ТОВ "ФІНАРА" скористалось реєстраційним лімітом для реєстрації виданих податкових накладних на суму 7 960,00 грн.
Згідно податкової звітності з ПДВ за період з серпня 2023 року по лютий 2025 року платником задекларовано податкові зобов'язання (ряд.1.1А) у сумі 133 549,49 тис.грн. При цьому, в Єдиному реєстрі податкових накладних за даний період зареєстровані податкові накладні на реалізацію товарів/послуг лише на суму 124 609,6 тис.грн., в тому числі мають статус відмовлено в реєстрації/реєстрацію зупинено - 2 400,9 тис.грн.
А отже, підприємством ТОВ «ФІНАРА» у порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ несвоєчасно зареєстровані податкові накладні в ЄРПН в кількості 59 штук на загальну суму ПДВ - 23 709 013,46 грн. (складено акт камеральної перевірки від 19.03.2025 №13917/04-36-04-11/43730628).
Станом на 01.04.2025 року по платнику ТОВ «ФІНАРА» рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 339 422,67 грн.
Оскільки податкові накладні зареєстровані не в повному обсязі, а документи платником не надані, ГУ ДПС у Дніпропетровській області неможливо встановити, що платником фактично реалізовано та чи відповідає номенклатура реалізованого товару номенклатурі придбаного товару.
02.04.2025 року комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 25 березня 2025 року №2, прийнято рішення про відповідність/невідповідність (товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА») платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215, відповідно до якого Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, прийнято рішення про відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, з підстав не надання копій документів, які можуть свідчити про відповідність/невідповідність платника податку.
Оскільки товариством було надано на адресу контролюючого органу необхідний перелік документів на підтвердження здійснення господарської діяльності, товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215 від 02.04.2025 року, у зв'язку з чим, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів
Відповідно до пункту 71.1 статті 71 Податкового кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з пунктом 74.1 пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним впроваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 6 вказаного Порядку №1165 також визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Таким чином, внесення платника податків до переліку ризикових платників на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку фактично є підставою для зупинення реєстрації в ЄРПН в подальшому всіх складених платником податку податкових накладних/розрахунків коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Так в оскаржуваному рішенні зазначено про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника, зокрема, пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, згідно з пунктом 8 додатка 1, у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.
Комісія прийняла рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Суд враховує, що ТОВ «ФІНАРА» 5 разів подавало пакети з копіями первинних документів та відповідними поясненнями вих.№27/11/24 від 27.11.2024, вих.№19/12/24 від 19.12.2024, вих.№08/01/25 від 08.01.2025, вих.№23/01/25 від 23.01.2025, вих.№25/03/25 від 25.03.2025, але в жодному з рішень про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості не міститься чіткого переліку документів, які не було надано платником податків.
Зокрема, ТОВ «ФІНАРА» до пояснень вих.№27/11/24 від 27.11.2024, вих.№19/12/24 від 19.12.2024, вих.№08/01/25 від 08.01.2025, вих.№23/01/25 від 23.01.2025, вих.№25/03/25 від 25.03.2025 надавалась первинна документація на підтвердження здійснення господарської діяльності.
Щодо того, що ТОВ «ФІНАРА» збільшує реєстраційний ліміт та формує власний податковий кредит за рахунок придбання послуг гнуття сталевої арматури, виготовлення (двері захисні Д-1М, закладна деталь ЗД-1, бійниця з заслонкою і для панелі СП-М, протикумулятивний екран), транспортних послуг, бетону, катанки, комплекту WoksMat 160, електродвигуна, мастила технологічного ВЕЛ-1Ф, арматури, листів, труб, смуги, кутика в асортименті, командно-спостережного пункту КСП, уніфікованої фортифікаційної споруди УФС-3, вогневої споруди ВС-1-3 та ін. на загальну суму ПДВ 26 587,4 тис. грн., в тому числі за рахунок контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме: ТОВ "ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ" (код 44680400). Номенклатура: гнуття сталевої арматури. Період здійснення господарських операцій листопад-грудень 2024 року. Сума ПДВ 2 187,1 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ 12.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості, суд враховує наступне.
ТОВ «ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ» було виключно з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року по справі №200/2951/25, яким визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №5713 від 12.03.2025 року, №6743 від 24.03.2025 року та зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) виключити товариство з обмежено відповідальністю «ФАЙНІКС ІНВЕСТ» (юридична адреса: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Василя Стуса, 69, код ЄДРПОУ 44680400) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Відтак, доводи відповідача щодо контрагента ТОВ «ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ» є спростованими.
Оскаржуване рішення №77215 від 02.04.2025 року не містить обґрунтувань підстав та причин ризиковості платника податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
Крім того, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що спірні рішення про визначення товариства таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього юридичних наслідків.
Додатково, суд звертає увагу, що факт включення контрагентів позивача до переліку ризикових платників податку не може бути самостійною підставою для віднесення і позивача до ризикового платника, оскільки кваліфікуючою ознакою для віднесення суб'єкта до ризикового є саме здійснена ним господарська операція, в якій контрагент є лише одним з складових елементів.
Поняття "добросовісний платник", яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а сам платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу, позаяк не може апріорі володіти інформацією відносно виконання контрагентами податкових зобов'язань.
Верховий Суд у пункті 65 постанови від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 зазначив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
У постанові від 22.07.2021 року по справі №520/480/20 Верховний Суд зауважив, що саме лише посилання ГУ ДПС про те, що аналіз діяльності платника податків свідчить про наявність ризиків маніпулювання показниками податкової звітності та даними Єдиного реєстру податкових накладних, а також мінімізації платежів до бюджету, без належного обґрунтування і документального підтвердження не може свідчити про відповідність рішення критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень і закріплені у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
У даному випадку, наслідком прийняття відповідачем спірних рішень та внесення платника податку до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, може бути зупинення в автоматичному порядку реєстрації всіх без виключення поданих позивачем податкових накладних/розрахунків коригування, а також прийняття у подальшому рішень про відмову у такій реєстрації, що фактично позбавляє можливості платника податків належним чином здійснювати свою господарську діяльність.
При цьому, право на оскарження в судовому порядку рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника визначене в нормі пункту 6 Порядку №1165, за яким у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Право на звернення до суду також передбачене в затвердженій формі рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме "Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05 січня 2021 року по справі №640/11321/20.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» (код ЄДРПОУ 43730628) критеріям ризиковості платника податку від 02.04.2025 року №77215, і як наслідок, належним способом захисту є необхідність зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) виключити товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» (код ЄДРПОУ 43730628) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Положеннями пункту 6 Порядку №1165 визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
За таких обставин, зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту порушеного права товариства.
Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Тому позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, також підлягають задоволенню.
За змістом частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА».
Щодо розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд виходить із наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 4844,80 грн.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» (код ЄДРПОУ 43730628) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4844,80 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» (код ЄДРПОУ 43730628) критеріям ризиковості платника податку від 02.04.2025 року №77215.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) виключити товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» (код ЄДРПОУ 43730628) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАРА» (код ЄДРПОУ 43730628) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4844,80 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник