про продовження строку залишення позовної заяви без руху
04 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14184/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Стецик Н.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного виконавця виконавчого округу Волинської області Клехо Анатолія Євгеновича про стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приватного виконавця виконавчого округу Волинської області Клехо Анатолія Євгеновича про стягнення 1486,46 гривень (одну тисячу чотириста вісімдесят шість гривень 46 копійок), що складається зі стягнутих в рамках виконавчого провадження №66700637: 1017 грн. 00 коп. основної винагороди приватного виконавця; 219 грн. 46 коп. мінімальних витрат виконавчого провадження; 250 грн. 00 коп. компенсації за повернення стягувачу авансу.
Ухвалою судді від 20.11.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків адміністративного позову шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви з чітким викладенням змісту позовних вимог, з урахуванням вимог частини першої статті 5 КАС України.
28.11.2025 на адресу суду надійшла нова редакція адміністративного позову, згідно якої позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача - приватного вико навця виконавчого округу Волинської області Клехо Анатолія Євгеновича, що полягає у неповерненні йому стягнутих в рамках виконавчого прова дження № 66700637: 1017 грн. 00 коп. основної винагороди приватного вико навця, 219 грн. 46 коп. витрат виконавчого провадження та компенсації за по вернення стягувану авансу в сумі 250 грн. 00 коп. та зобов'язати відповідача повернути вищевказані грошові кошти:
-1017 грн. 00 коп. основної винагороди приватного виконавця;
-219 грн. 46 коп. мінімальних витрат виконавчого провадження;
-250 грн. 00 коп. компенсації за повернення стягувану авансу;
Таким чином, суд констатує, що зазначені в ухвалі суду від 20.11.2025 недоліки позивачем усунуто, однак судом встановлено наявність інших недоліків позовної заяви.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частинами першою-другою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неповерненні йому стягнутих в рамках виконавчого провадження №66700637: 1017 грн. 00 коп. основної винагороди приватного виконавця, 219 грн. 46 коп. витрат виконавчого провадження та компенсації за повернення стягувачу авансу в сумі 250 грн. 00 коп.
З наданих до позовної заяви додатків вбачається, що в лютому 2025 року ОСОБА_1 звертався до Приватного виконавця Клехо А.Є. з вимогою про повернення вказаних сум.
Листом №1264 від 21.02.2025 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для повернення стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження та основної винагороди приватного виконавця.
Таким чином, про порушення свого права ОСОБА_1 дізнався після отримання від відповідача листа №1264 від 21.02.2025, а вказаний позов подано до суду 19.11.2025.
Відтак, позивач пропустив строк звернення до суду в межах 10 календарних днів з даним позовом, але клопотань про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з зазначенням поважних підстав не надав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у зазначений строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із наведенням підстав (поважних причин) пропуску такого строку та наданням доказів на підтвердження таких обставин.
Керуючись статтями 118, 121, 122, 169, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Продовжити процесуальний строк, встановлений ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви - на 5 днів з дня отримання копії ухвали про продовження строку залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Н. В. Стецик