Рішення від 04.12.2025 по справі 140/11818/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11818/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Гвінет» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Гвінет» (далі - ТОВ “Гвінет», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2), у якому просить:

1. визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області №13168834/43858645 від 13.08.2025 щодо податкової накладної №1 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256954989) та зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) подану ТОВ “Гвінет» податкову накладну (далі - ПН) №1 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256954989) на загальну суму 822 250,00 грн, в т.ч. ПДВ - 137 041,67 грн;

2. визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області №13168835/43858645 від 13.08.2025 щодо ПН №2 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256959362) та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №2 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256959362), подану ТОВ “Гвінет» на загальну суму 546 950,00 грн, в т.ч. ПДВ - 91 158,33 грн;

3. визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області №13168836/43858645 від 13.08.2025 щодо ПН №3 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256960111) та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №3 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256960111), подану ТОВ “Гвінет» від 01.08.2024 на загальну суму 570 350,00 грн, в т.ч. ПДВ - 95 058,33 грн;

4. визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області №13168837/43858645 від 13.08.2025 щодо ПН №4 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256932266) та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №4 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256932266), подану ТОВ “Гвінет» на загальну суму 566 600,00 грн, в т.ч. ПДВ - 94 433,33 грн;

5. визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області №13168833/43858645 від 13.08.2025 щодо ПН №5 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256959899) та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №5 від 01.08.2024 (реєстраційний номер документа 9256959899), подану ТОВ “Гвінет» на загальну суму 764 950,00 грн, в т.ч. ПДВ - 127 491,67 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ “Гвінет» здійснює діяльність з оптової торгівлі транспортними засобами, перебуває на обліку як платник ПДВ у ГУ ДПС у Волинській області та у серпні 2024 року склало п'ять податкових накладних від 01.08.2024, сформованих за результатами постачання транспортних засобів, ввезених на митну територію України та переданих покупцю на підставі договорів купівлі-продажу, видаткових накладних, митних декларацій ІМ40ДЕ, інвойсів та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. Такі обставини, як зазначає позивач, підтверджені доданими первинними документами, згідно з якими транспортні засоби були фактично передані отримувачеві, а право власності на них зареєстроване за покупцем відповідно до Порядку державної реєстрації транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.

Позивач зазначає, що на виконання вимог статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) склав спірні податкові накладні та направив їх для реєстрації в ЄРПН. Однак реєстрацію цих податкових накладних було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України та Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. На виконання вимог пункту 5 Порядку №520 позивач подав до контролюючого органу пакет документів, який, на його переконання, підтверджував реальність здійснених операцій, наявність товару, факт його ввезення, походження, передачі та часткової оплати.

Як зазначає позивач, контролюючий орган не врахував подані документи, які повністю підтверджували реальність постачання транспортних засобів, а вимога надати інвентаризаційні описи, складські документи та інші відомості виходила за межі предмета конкретних операцій та суперечила превентивному характеру моніторингу, визначеному Порядком №1165. Позивач також наголошує, що оскаржувані рішення не містять визначеного формою конкретного переліку документів, складених із порушенням законодавства чи таких, яких не вистачає, що суперечить вимогам до мотивування рішень суб'єкта владних повноважень, установленим статтею 2 та статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Позивач просить суд визнати протиправними і скасувати оскаржувані рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області та зобов'язати ДПС України зареєструвати спірні ПН в ЄРПН.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 КАС України.

ГУ ДПС у Волинській області, не погоджуючись із позовними вимогами, у відзиві на позовну заяву зазначило, що позивач у позовній заяві неправильно відобразив підстави відмови, оскільки в оскаржуваних рішеннях зазначено не про “документи, складені із порушенням законодавства», а про “ненадання/часткове надання додаткових документів» у відповідь на повідомлення комісії регіонального рівня податкового органу. На думку податкового органу, вимога надати додаткові документи була чітко сформульована відповідно до пункту 9 Порядку №520, а неподання таких документів позивачем є самостійною та достатньою підставою для відмови, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/24. Податковий орган вважає, що діяв виключно в межах та у спосіб, визначених Податковим кодексом України, Порядком №1165 та Порядком №520, а підстави для задоволення позову відсутні, внаслідок чого просить у задоволенні позову відмовити повністю, однак розгляд справи здійснювати з викликом сторін.

Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Відтак, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи з викликом сторін не підлягало судом вирішенню по суті.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ТОВ “Гвінет» перебуває на обліку як платник податків, у тому числі податку на додану вартість, в ГУ ДПС у Волинській області, видами діяльності якого є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 46.15 Діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах; 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням, що підтверджується відомостями з Єдиного державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Між ТОВ “Гвінет» (продавець) та ТОВ “Сентіо» (покупець) 01.08.2024 укладено договори купівлі-продажу №543, №544, №545, №546, №547, предметом яких є купівля-продаж транспортних засобів.

За результатами поставок транспортних засобів ТОВ “Гвінет» складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 01.08.2024 №1 на суму 822 250,00 грн, в т.ч. ПДВ - 137 041,67 грн, від 01.08.2024 №2 на суму 546 950,00 грн, в т.ч. ПДВ - 91 158,33 грн, від 01.08.2024 №3 на суму 570 350,00 грн, в т.ч. ПДВ - 95 058,33 грн, від 01.08.2024 №4 на суму 566 600,00 грн, в т.ч. ПДВ - 94 433,33 грн, від 01.08.2024 №5 на суму 764 950,00 грн, в т.ч. ПДВ - 127 491,67 грн.

Відповідно до квитанцій від 05.09.2024 №9256954989, №9256959362, №9256960111, №9256932266, №9256959899 реєстрація ПН від 01.08.2024 №1, №2, №3, №4, №5 була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 ПК, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), оскільки податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).

ТОВ “Гвінет» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме:

- від 31.07.2025 №2 (по ПН від 01.08.2024 №1), кількість додатків 11, а в графі “пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: “Предмет договору Сідельний тягач для напівпричепів: MAN TG X18.560; VIN-номер НОМЕР_1 , код УКТ ЗЕД 8701219000, видаткова накладна №54 від 01.08.2024 р., ВМД ІМ 40ДЕ №23UA204080016896U0 від 11.09.2023 р., ІНВОЙС 361/09 від 04.09.2023 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 21.08.2024 р. Також 01.08.2024 р. було укладено Додаткову угоду №1 до договору №543 від 01.08.2024 про порядок розрахунків. Кошти частково надійшли 31.07.2025»;

- від 31.07.2025 №5 (по ПН від 01.08.2024 №2), кількість додатків 11, а в графі “пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: “Предмет договору Сідельний тягач DAF XF105.460 VIN-номер НОМЕР_3 , код УКТ ЗЕД 8701219000, видаткова накладна №55 від 01.08.2024 р., ВМД ІМ 40ДЕ №23UA205170040188U8 від 13.12.2023 р., ІНВОЙС 502/12 від 04.12.2023 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 від 21.08.2024 р. Кошти за товар частково надійшли на поточний рахунок (згідно Додаткової угоди № 1 від 01.08.2024 року до Договору купівлі-продажу №544 від 01.08.2024 року): 07.04.2025 - 437 560,00 грн»;

- від 31.07.2025 №4 (по ПН від 01.08.2024 №3), кількість додатків 11, а в графі “пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: “Предмет договору Напівпричіп - самоскид CARNEHL CHKS/A VIN-номер НОМЕР_5 , код УКТ ЗЕД 8716398000, видаткова накладна №57 від 01.08.2024 р., ВМД ІМ 40ДЕ №23UA204080017485U0 від 15.09.2023 р., ІНВОЙС 350/09 від 04.09.2023 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 21.08.2024 р. Також 01.08.2024 р. було укладено Додаткову угоду № 1 до договору №545 від 01.08.2024 про порядок розрахунків. Кошти за товар частково надійшли на поточний рахунок: 31.07.2025»;

- від 31.07.2025 №1 (по ПН від 01.08.2024 №4), кількість додатків 11, а в графі “пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: “Предмет договору Напівпричіп самоскид STAS S300CX VIN-номер НОМЕР_7 , код УКТ ЗЕД 8716398000, видаткова накладна №58 від 01.08.2024 р., ВМД ІМ 40ДЕ №23UA205170036709U4 від 17.11.2023 р., ІНВОЙС 481/11 від 15.11.2023 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 від 21.08.2024 р. Кошти за товар частково надійшли на поточний рахунок (згідно Додаткової угоди №1 від 01.08.2024 року до Договору купівлі-продажу №546 від 01.08.2024 року): 31.07.2025 - 28 330,00 грн»;

- від 31.07.2025 №3 (по ПН від 01.08.2024 №5), кількість додатків 11, а в графі “пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: “Предмет договору Напівпричіп - самоскид BENALU AGRILINER 95 VIN-номер НОМЕР_9 , код УКТ ЗЕД 8716398000, видаткова накладна №59 від 01.08.2024 р., ВМД ІМ 40ДЕ №23UA204080015119U6 від 23.08.2023 р., ІНВОЙС 294/08 від 21.08.2023 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_10 від 22.08.2024 р. Кошти за товар частково надійшли на поточний рахунок (згідно Додаткової угоди №1 від 01.08.2024 року): 31.07.2025».

05.08.2025 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення №13145826/43858645, №13146306/43858645, №13145831/43858645, №13145822/43858645, №13145828/43858645 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначалось про необхідність надання первинних документів щодо постачання, придбання товарів, зберігання продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків фактури, інвойсів, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а у графі “додаткова інформація» зазначено: “Надати підтверджуючі документи щодо розрахунків з нерезидентом. Надати підтверджуючі документи щодо зберігання, інвентаризаційні описи, документи складського обліку. Надати акт звірки взаєморозрахунків з контрагентом / картку рах. 361».

ТОВ “Гвінет» не скористалося своїм правом щодо надання додаткових пояснень та копій документів, а лише листами від 12.08.2025 повідомило ГУ ДПС у Волинській області про те, що надало усі документи щодо господарської операції, відображеній у відповідній податковій накладній.

Рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2025 №13168834/43858645, №13168835/43858645, №13168836/43858645, №13168837/43858645, №13168833/43858645 відмовлено у реєстрації ПН від 01.08.2024 №1, №2, №3, №4, №5 у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Так, у додатку №1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 ПК України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Як убачається із квитанцій від 05.09.2024 №9256954989, №9256959362, №9256960111, №9256932266, №9256959899, реєстрація ПН від 01.08.2024 №1, №2, №3, №4, №5 в ЄРПН було зупинено, оскільки ПН складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

За правилами пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в ЄРПН, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Водночас, підпункт 3 пункту 11 Порядку №1165 передбачає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначається, серед іншого, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року №520.

Суд зазначає, що надіслані позивачу квитанції містили пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати. Разом з тим, платник податків зобов'язаний на підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної в ЄРПН за результатами здійснення господарської операції подати податковому органу документи, що безпосередньо підтверджують подію, за наслідками якої складено податкову накладну.

Так, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, відповідно до положень пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Підставою для складання ПН від 01.08.2024 №1, №2, №3, №4, №5 та першою подією є дата складення видаткових накладних від 01.08.2024 №54, №55, №57, №58, №59, що підтверджують передачу (відвантаження) транспортних засобів покупцю.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520, зі змінами, чинними з 30.09.2023).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2025 у справі №140/20330/23 зазначив, що з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації ПН/РК в ЄРПН з 08.03.2023 було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій ПН/РК. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в ПН/РК.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, проставляє відмітку у графі “надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі “ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН».

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН в ЄРПН. У вказаній постанові також зазначено, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 29.07.2025 у справі №140/1998/24 також в повній мірі погодився із таким висновком, не вбачаючи підстав для відступу від нього.

Як вбачається із оскаржуваних рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2025 №13168834/43858645, №13168835/43858645, №13168836/43858645, №13168837/43858645, №13168833/43858645, у реєстрації спірних податкових накладних відмовлено у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податку.

При цьому, зі змісту витягу з протоколу засідання комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2025 №130 слідує, що причиною прийняття комісією оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації ПН від 01.08.2024 №1, №2, №3, №4, №5 стало неотримання ГУ ДПС у Волинській області від платника податку протягом 5 робочих днів після направлення повідомлення додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН спірних податкових накладних.

Так, судом встановлено, що попередньо комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала позивачу повідомлення від 05.08.2025 №13145826/43858645, №13146306/43858645, №13145831/43858645, №13145822/43858645, №13145828/43858645 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначалось про необхідність надання первинних документів щодо постачання, придбання товарів, зберігання продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків фактури, інвойсів, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а у графі “додаткова інформація» зазначено: “Надати підтверджуючі документи щодо розрахунків з нерезидентом. Надати підтверджуючі документи щодо зберігання, інвентаризаційні описи, документи складського обліку. Надати акт звірки взаєморозрахунків з контрагентом / картку рах. 361».

Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв'язку з наведеними вище висновками щодо застосування Порядку №520 слідує, що комісія, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних ПН в ЄРПН, забезпечила позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо ПН, реєстрацію яких було зупинено. Зміст повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідних графах та заповнення графи “додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірних ПН.

У вищенаведеному повідомленні податкового органу позивача попереджено про наслідки ненадання додаткових пояснень і копій документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.

Суд зауважує, що позивач не скористався своїм правом щодо надання додаткових пояснень та копій документів. Зокрема, позивач не надав податковому органу підтверджуючі документи щодо розрахунків з нерезидентом, в якого попередньо придбавав транспортні засоби, а також документів, що підтверджують їх зберігання до моменту продажу (інвентаризаційні чи складські документи).

Отже, фактичною причиною відмови у реєстрації спірних податкових накладних є ненадання платником податку копій документів, зазначених у графі “додаткова інформація» повідомлень податкового органу від 05.08.2025 №13145826/43858645, №13146306/43858645, №13145831/43858645, №13145822/43858645, №13145828/43858645. При цьому, позивач не подав податковому органу жодних письмових пояснень щодо неможливості подання таких документів.

Ненадання контролюючому органу певних документів, які мають вплив на прийняття позитивного чи негативного рішення, і надання таких документів лише до суду не може слугувати підставою для висновку про необґрунтованість оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень і, як наслідок, його скасування, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 29.07.2025 у справі №140/1998/24.

Відтак, з огляду на положення пунктів 9 та 10 Порядку №520 у контролюючого органу були підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних ПН.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що в оскаржуваних рішеннях відсутня інформація яких саме додаткових документів не надано, оскільки перелік таких документів був зазначений у повідомленнях податкового органу від 05.08.2025 №13145826/43858645, №13146306/43858645, №13145831/43858645, №13145822/43858645, №13145828/43858645 у графі “додаткова інформація».

Відповідно до вимог частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2025 №13168834/43858645, №13168835/43858645, №13168836/43858645, №13168837/43858645, №13168833/43858645 правомірно відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних. Відтак, відсутні підстави для задоволення взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправними і скасування рішень від 13.08.2025 №13168834/43858645, №13168835/43858645, №13168836/43858645, №13168837/43858645, №13168833/43858645 та зобов'язання зареєструвати ПН від 01.08.2024 №1, №2, №3, №4, №5 в ЄРПН.

Зважаючи на те, що суд відмовляє у задоволенні позову, підстави для відшкодування позивачу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Гвінет» (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Лідавська, будинок 4; ідентифікаційний код 43858645).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4; ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8; ідентифікаційний код 43005393).

Суддя Н. В. Стецик