Справа 688/6005/25
№ 1-кс/688/2316/25
Ухвала
03 грудня 2025 року м. Шепетівка
Слідчий суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого ВРЗЗС СВ Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025244000001236 від 02.07.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366 КК України, про тимчасовий доступ до документів, які містять інформацію з обмеженим доступом,
встановила:
Слідчий ВРЗЗС СВ Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 за погодженням з начальником Білогірського відділу Шепетівської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які містять інформацію з обмеженим доступом та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивоване тим, що 01 липня 2025 року до СВ Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшли матеріали з ІНФОРМАЦІЯ_2 про те, що військовозобов'язаний солдат (запасу) ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , будучи придатним до військової служби, умисно ухиляється від призову під час мобілізації в особливий період.
На даний час місце знаходження ОСОБА_5 не встановлено. Під час відвідування житла ОСОБА_5 , та спілкування з особами які проживають по сусідству встановлено, що підозрюваний за місцем проживання не з'являється, його місцеперебування невідоме.
Під час досудового розслідування кримінального провадження проведено ряд слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення місцязнаходження ОСОБА_5 , однак встановити його місцеперебування не вдалося.
Вважає, що за період відсутності ОСОБА_5 міг користуватися послугами медичних установ на території України та бути їх пацієнтом, тому необхідно отримати відповідну інформацію про пацієнта ОСОБА_5 із електронної системи охорони здоров'я.
Зазначає, що для встановлення інформації щодо ОСОБА_5 , місця його перебування, необхідно отримати тимчасовий доступ до відомостей з електронної системи охорони здоров'я, а саме із реєстрів центральної бази даних (Реєстру пацієнтів, що містить інформацію про пацієнтів; Реєстру декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що містить записи про декларації, внесені до зазначеного реєстру, та Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів - далі Реєстри).
Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 411 затверджено Порядок функціонування електронної системи охорони здоров'я. Цей Порядок визначає механізм функціонування електронної системи охорони здоров'я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров'я, в тому числі визначає особливості ведення Реєстрів, перелік відомостей, що вносяться до Реєстрів та права доступу до них.
Серед відомостей, які містяться в Реєстрі про пацієнта, є: унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності) або серія та номер паспорта; прізвище, ім'я, по батькові; дата та місце народження; адреса фактичного місця проживання або перебування; серія та номер (у разі наявності) документа, що посвідчує особу; номер телефону, адреса електронної пошти (у разі надання).
В Реєстрі декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, міститься наступна інформація: про посилання на запис про пацієнта; посилання на запис про надавала медичних послуг; посилання на запис про місце надання медичних послуг, обране пацієнтом.
Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів містить таку інформацію: номер запису у Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів; дата та час внесення запису в Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів; посилання на запис у Реєстрі суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я про місце надання медичних послуг, де здійснювалося медичне обслуговування пацієнта, або зазначення за місцем перебування пацієнта.
Слідчий просить надати дозвіл на доступ до інформації, яка міститься в центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я, про пацієнта ОСОБА_5 та провести її вилучення у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) а саме: інформації із Реєстру про пацієнта про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності) або серія та номер паспорта; прізвище, ім'я, по батькові; дата та місце народження; адреса фактичного місця проживання або перебування; серія та номер (у разі наявності) документа, що посвідчує особу; номер телефону, адреса електронної пошти (далі - контактні дані) (у разі надання); інформації з Реєстру декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу про посилання на запис про пацієнта; посилання на запис про надавача медичних послуг; посилання на запис про місце надання медичних послуг, обране пацієнтом; інформації із Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів про номер запису у Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів; дата та час внесення запису в Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів; посилання на запис у Реєстрі суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я про місце надання медичних послуг, де здійснювалося медичне обслуговування.
Вважає, що вказана інформація дозволить встановити відомості про ОСОБА_5 , місце його перебування та засоби зв'язку з останнім, а відтак може бути використана як доказ під час досудового розслідування цього кримінального провадження.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з'явилися, надали суду заяви про розгляд клопотання без їх участі, клопотання підтримали.
Слідчий суддя вважає, що неявка прокурора та слідчого в судове засідання не є перешкодою для розгляду клопотання.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнала можливим проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалося.
Перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшла висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 5, 6, 7 ч. 2 ст. 160 КПК у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я визначено, що Реєстр про пацієнтів, Реєстр декларацій та Реєстр медичних записів ведуться в центральній базі даних системи та є інформацією з обмеженим доступом.
Захист інформації у центральній базі даних здійснюється відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, персональні дані особи, що знаходиться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних - віднесені до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий обґрунтовує необхідність доступу до інформації, яка міститься в центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я про пацієнта ОСОБА_5 , можливістю таким чином встановити місце перебування та засоби зв'язку з останнім, що на думку слідчого та прокурора може бути використане як доказ під час досудового розслідування кримінального провадження.
Проте, відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Статтею ст. 91 КПК України визначено перелік обставин у кримінальному провадженні, які підлягають доказуванню.
Отже інформація, яка міститься в центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я про пацієнта ОСОБА_5 не має значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України та не може бути доказом у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України.
Також слідчий та прокурор не навели обґрунтування яким чином інформація, яка міститься в центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я, про пацієнта ОСОБА_5 дозволить встановити місце перебування ОСОБА_5 та не довели, що відомості про місце перебування підозрюваного не можуть бути встановлені іншими способами, в т.ч. шляхом його розшуку.
Оскільки слідчий та прокурор не довели, що інформація, яка міститься в центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я про пацієнта ОСОБА_5 має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, відповідні відомості можуть бути використані як доказ, така інформація дозволить встановити місце перебування підозрюваного, слідчий суддя вважає, що потреби досудового розслідування не виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи та не дають підстав надати тимчасовий доступ до вказаної інформації.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159 - 166 КПК України, слідчий суддя
ухвалила:
У задоволенні клопотання слідчого ВРЗЗС СВ Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025244000001236 від 02.07.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366 КК України, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_6