490/8874/25 від04.12.2025
нп 3/490/3040/2025
04 грудня 2025 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Лященко В.Л., при секретарі Ведмеденко А.С., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючої,
- за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.184 КУпАП,
Громадянка ОСОБА_1 , будучи особою, на яку протягом року було накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, повторно, а саме: 15.10.2025 о 14 годині 55 хвилин за місцем мешкання: АДРЕСА_2 , ухилялась від належного виконання батьківських обов'язків, тобто не забезпечила належні умови життя для своїх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: не забезпечила дітям безпечних умов проживання та штучно створила в будинку антисанітарні умови, внаслідок чого діти брудні та недоглянуті, відсутні належні умови місця харчування дітей та загальних кімнат гігієни, що унеможливлює користування дітьми необхідним доглядом, чим порушила ч.2 ст. 8, ч.1 ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства», тим самим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 184 КУпАП.
17.10.2025 о 13 годині 50 хвилин за місцем мешкання: АДРЕСА_2 , ухилялась від належного виконання батьківських обов'язків, тобто не забезпечила належні умови життя відносно своїх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: не забезпечила дітям безпечних умов проживання та штучно створила в будинку антисанітарні умови, внаслідок чого в оселі брудно, розкидані речі, відсутні належні умови для місця харчування дітей та користування кімнатами гігієни, що унеможливлює користування дітьми необхідним доглядом, чим порушила ч.2 ст. 8, ч.1 ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства», тим самим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, повідомлялась належним чином про час та місце судового засідання.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП України, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Зважаючи на викладені обставини, ОСОБА_1 належно сповіщалась про час і місце розгляду справи, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не подавала письмових заперечень проти протоколу, пояснень та доказів, до суду не з'явилась, її поведінка свідчить про не бажання брати участь у розгляді справи. Проте, подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Розгляд справи у розумні строки з одного боку забезпечує можливість своєчасного відновлення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадку необґрунтованості та безпідставності провадження у справі стосовно неї, а з іншого своєчасне вжиття заходів спрямованих на запобігання іншим правопорушенням, у випадку наявності підстав застосування адміністративного стягнення з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття (стаття 23 КУпАП). У будь-якому випадку відповідні дії мають бути вчинені своєчасно, з метою недопущення негативних наслідків, пов'язаних із тривалим розглядом справи та не вирішенням її по суті.
Відтак, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд відповідно до вимог ст.280 КУпАП України, вважає за можливе провести розгляд справи за його відсутності, оскільки матеріали справи містять достатньо доказів на підставі яких можливо розглянути справу та винести рішення, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст.245 КУпАП України, та розгляду справи в межах строків, які передбачені ст.38 КУпАП України, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Дослідивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ч. 4 ст. 155 Сімейного кодексу України, ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно ч.2 ст. 184 КУпАП, встановлена відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Вина ОСОБА_1 у вчинені вказаних адміністративних правопорушень, підтверджена дослідженими у судовому засіданні матеріалами адміністративних справ:
- протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД №724916 від 15.10.2025 та серії ВАД №724917 від 17.10.2025, яким встановлено обставини повторного протягом року після накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, ухилення ОСОБА_1 , яка є матір'ю неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: не забезпечила дітям безпечних умов проживання та штучно створила в будинку антисанітарні умови, внаслідок чого діти брудні та недоглянуті, відсутні належні умови місця харчування дітей та загальних кімнат гігієни, що унеможливлює користування дітьми необхідним доглядом;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 згідно яких, вона не забезпечувала належних умов для проживання її малолітніх дітей, які вимушені знаходитись в будинку з антисанітарними умовами, де розкидані брудні речі. Зобов'язалась навести лад в оселі та забезпечити дітям належні умови проживання;
- рапортом інспектора про те, що 15.10.2025 під час відпрацювання за адресою: АДРЕСА_2 , було виявлено ОСОБА_1 , яка ухиляється від належного виконання батьківських обов'язків;
- рапортом інспектора про те, що 17.10.2025 під час відпрацювання за адресою: АДРЕСА_2 , було відвідано родину ОСОБА_4 , та було виявлено антисанітарні умови проживання для дітей, в кімнатах розкидані речі, брудно, відсутні належні умови місця харчування та особистої гігієни (ванна, туалет), що унеможливлює користування дітьми необхідним доглядом
- фототаблицями на якій зображені кімнати з антисанітарними умовами, а саме: купою розкиданих речей, брудного посуду, сміття.
Згідно постанови Центрального районного суду м. Миколаєва від 28.05.2025, ОСОБА_1 визнано винною за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 850 гривень.
Дослідивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст.184 КУпАП - будучи матір'ю, ухилялась від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя дітей, що вчинено повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_4 за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
При накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника та ступінь його вини.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки на розгляді в суді перебувають одночасно дві справи про адміністративне правопорушення суддя на підставі ст.36 КУпАП: №490/8874/25 (провадження №3/490/3040/2025), №490/8875/25 (провадження №3/490/3041/2025) відносно ОСОБА_4 , суд на підставі ст. 36 КУпАП вважає за доцільне об'єднати справи про адміністративні правопорушення в одне провадження.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності з цією статтею, з ОСОБА_4 підлягає стягненню судовий збір у розмірі, встановленому законом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
Справи про адміністративне правопорушення №490/8874/25 (провадження №3/490/3040/2025) та №490/8875/25 (провадження №3/490/3041/2025) про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП, об'єднати в одне провадження, надавши справам загальний номер №490/8874/25 (провадження №3/490/3040/2025).
Визнати ОСОБА_4 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених:
- ч.2 ст.184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 1700 (одна тисяча сімсот) гривень;
- ч.2 ст.184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
На підставі ст.36 КУпАП, визначити ОСОБА_4 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - Миколаївське ГУК/Централ.р н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA688999980313040106000014483, Код класифікації доходів бюджету -21081100.
Стягнути з ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 605.60 гривень (шістсот п'ять грн. 60 коп.) на розрахунковий рахунок UA798999980313131206000014483, отримувач Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - судовий збір (ДСА 050).
Строк пред'явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
У разі несплати правопорушником штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, з правопорушника у порядку примусового виконання стягується подвійний розмір штрафу, у відповідності до ст. 308 КУпАП.
Суддя В.Л. Лященко