Справа №452/4547/25
Провадження №3/452/2137/2025
про повернення протоколу про адміністративне правопорушення
для належного оформлення
03 грудня 2025 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця c. Княгинин Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, громадянина України, українця, розлученого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , перебуваючого на посаді старшого хіміка роти радіаційної, хімічної, біологічної розвідки, батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
02 грудня 2025 року до Самбірського міськрайонного суду Львівської області від тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушенняза ч.2 ст.172-15 КУпАП відносно ОСОБА_1 ..
Виконуючи положення ст.278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення у зв'язку із виявленням недоліків.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи (частина 1 статті 256 КУпАП).
Зазначені вимоги не виконані належним чином.
Частина 2 статті 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність військової службової особи за недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується виною у формі умислу, а щодо наслідків у формі необережності: коли особа, яка його вчинила, не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити.
Суд зауважує, що відповідно до закріплених у стст.254, 255 КУпАП положень, саме протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, в якому відповідним чином уповноваженою особою зазначаються відомості про вчинення діяння відповідною особою, що містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, та саме протокол про адміністративне правопорушення є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
За змістом складеного протоколу вбачається, що ОСОБА_1 в період з 29 листопада 2025 року по 01 грудня 2025 року,самовільно залишив військову частину займаючи посаду старшого хіміка роти радіаційної, хімічної, біологічної розвідки, батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту, самовільно ухилився від виконання своїх службових обов'язків, чим проявив недбале ставлення до військової служби під час дії військового стану.
При цьому, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено точне місце вчинення правопорушення, а також не вказані відомості про суть вчиненого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на нормативний акт (норму закону, статуту, тощо), який передбачає відповідальність за таке правопорушення.
Також, як вбачається з письмового пояснення ОСОБА_1 , останній, будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , взагалі був відсутній на території даної військової частини в період з 29 листопада 2025 року по 01 грудня 2025 року, а тому взагалі не виконував покладені на нього службові обов'язки, що свідчить про фактичне вчинення таким адміністративного правопорушення передбаченого ст.172-11 КУпАП.
Відтак, вказане перешкоджає повному, всебічному та об'єктивному встановленню фактичних обставин та постановлення законного, обґрунтованого і справедливого судового рішення.
Суд не зобов'язаний та не має права сам особисто звинувачувати особу у вчиненні неправомірних дій. Компетенція суду полягає в тому, щоб перевірити обґрунтованість складеного протоколу шляхом дослідження доказів та надання їм оцінки.
Вищевказані обставини позбавляють суд можливості розглянути справу у визначені законодавством строки, а тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256,277,278 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з іншими матеріалами повернути командиру військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.М. Кущ