Вирок від 04.12.2025 по справі 642/6925/25

04.12.2025

№ справи 642/6925/25

№ провадження 1-кп/642/645/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року

м.Харків

Холодногірський районний суд м.Харкова у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2

сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_3

захисника - адвоката ОСОБА_4

обвинуваченого - ОСОБА_5

розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові обвинувальний акт у кримінальному провадженні по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025221220000004 від 01.01.2025 за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Харків, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, офіційно працевлаштований на посаді слюсаря у «Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна», зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, -

у вчиненні кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч.3 ст.436-2, ч.1 ст.114-1, ч.1 ст.161 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Так, Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - Україна. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 зазначено, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

З 19.02.2014 представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечили військову окупацію території Автономної Республіки Крим (далі - АРК) і м. Севастополя. 18.03.2014 РФ незаконно оголосила про офіційне включення Криму до її території.

Одночасно з цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ, представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих РФ, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07.04.2014 в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27.04.2014 в м. Луганську - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.

Датою початку тимчасової окупації РФ окремих територій України є 19.02.2014. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими РФ з 20.02.2014. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими РФ (у тому числі окупаційною адміністрацією РФ), починаючи з 07.04.2014, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.

З метою повномасштабного військового вторгнення, починаючи з 2021 року по лютий 2022 року, на території РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованій території України сконцентрувались значні сили ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм іррегулярні угруповання.

Спочатку 22.02.2022, президент рф, бажаючи здійснити повномасштабне збройне вторгнення на територію України, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами країни, яке було задоволено, а вже 24.02.2022 о 5 годині ранку ним було оголошено про рішення розпочати повномасштабне військове вторгнення в Україну.

В той же день, 24.02.2022 на виконання вищевказаного злочинного наказу військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

В порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент російської федерації (далі - рф, а також інші представники військово-політичного керівництва рф, всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), здійснили повномасштабне збройне вторгнення на територію України.

У відповідь на вказані дії держави-агресора 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку і діє по теперішній час.

Тобто, з моменту установлення рф з застосуванням збройних формувань контролю над об'єктами нафтогазовидобування України 19.02.2014 та над територією АРК та м.Севастополя, включаючи військові об'єкти та органи державної влади, видачі рф розпоряджень населенню, що проживає на території АРК та м. Севастополя, та подальша заміна державної влади на вказаній території рф, розміщення рф військових сил на вказаній території з метою забезпечення влади рф з 20.02.2014, розпочався міжнародний збройний конфлікт між Україною та рф, який триває до цього часу.

Так, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи протиправний характер власних намірів, в тому числі сформованих в умовах швидкого розвитку інформаційного суспільства в Україні та глобального інформаційного простору, використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій у всіх сферах життя, де особливого значення набувають проблеми інформаційної безпеки, як складової державної безпеки України, та усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, будучи прихильником антиукраїнської політики російської федерації та антиукраїнської пропаганди, вчинив кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку за наступних обставин: у невстановлену точну дату та час, але не пізніше 24.05.2022, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації, а саме у вигляді дописів з відеозаписами, які він особисто поширював у кросплатформенному месенджері «Телеграм», де у нього був створений акаунт «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 , який є платформою спільного доступу до інформації, тобто є засобом, призначеним для публічного поширення користувацької інформації в будь якій формі в всесвітній мережі Інтернет та у відповідності до Законів України «Про електронні комунікації», «Про медіа» і «Про інформацію», є медіа (засобом масової інформації), у період воєнного стану, поширеного на території України, де підрозділи збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації продовжують агресивну війну проти України та повномасштабне вторгнення в Україну з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, будучи обізнаним про Указ Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закону України № 2102-ІХ від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому був неодноразово продовжний та діє на теперішній час.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , 24.05.2022 о 16:55, діючи умисно, використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, поширив у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » загальнодоступну публікацію з зображенням за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 з назвою: «« ІНФОРМАЦІЯ_4 », в якому міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України.

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації.

Вказана публікація з відеозаписом за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до висновку судового експерта №7165 від 09.06.2025 за результатами проведення комплексної судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, містить в собі інформацію, спрямовану на визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України та тимчасової окупації частини території України, заперечення збройної агресії рф проти України, поширену з використанням засобів масової інформації.

Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_5 скоїв кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 3 ст. 436-2 КК України, а саме: поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, вчинене з використанням засобів масової інформації.

Крім того, ОСОБА_5 , відчуваючи безкарність за раніше вчинений злочин, повторно вчинив новий злочин проти миру безпеки людства та міжнародного правопорядку:

Так, у невстановлену точну дату та час, але не пізніше 20.11.2022, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації, а саме у вигляді дописів з відеозаписами, які він особисто поширював у кросплатформенному месенджері «Телеграм», де у нього був створений акаунт «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 , який є платформою спільного доступу до інформації, тобто є засобом, призначеним для публічного поширення користувацької інформації в будь якій формі в всесвітній мережі Інтернет та у відповідності до Законів України «Про електронні комунікації», «Про медіа» і «Про інформацію», є медіа (засобом масової інформації), у період воєнного стану, поширеного на території України, де підрозділи збройних сил та інших військових формувань рф продовжують агресивну війну проти України та повномасштабне вторгнення в Україну з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, будучи обізнаним про Указ Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закону України № 2102-ІХ від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому був неодноразово продовжний та діє на теперішній час.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , 20.11.2022 о 12:29, діючи умисно, повторно використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, поширив у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » загальнодоступну публікацію з аудіозаписом за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_6 з назвою: «« ІНФОРМАЦІЯ_7 », в якому міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України.

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації.

Вказана публікація з відеозаписом за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до висновку судового експерта №7165 від 09.06.2025 за результатами проведення комплексної судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, містить в собі інформацію, спрямовану на визнання правомірною збройної агресії рф проти України та тимчасової окупації частини території України, заперечення збройної агресії рф проти України, поширену з використанням засобів масової інформації.

Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_5 скоїв кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 3 ст. 436-2 КК України, а саме: поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, вчинене повторно, з використанням засобів масової інформації.

Крім того, ОСОБА_5 , відчуваючи безкарність за раніше вчинений злочин, повторно вчинив новий злочин проти миру безпеки людства та міжнародного правопорядку:

Так, у невстановлену точну дату та час, але не пізніше 22.02.2024, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації, а саме у вигляді дописів з відеозаписами, які він особисто поширював у кросплатформенному месенджері «Телеграм», де у нього був створений акаунт «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 , який є платформою спільного доступу до інформації, тобто є засобом, призначеним для публічного поширення користувацької інформації в будь якій формі в всесвітній мережі Інтернет та у відповідності до Законів України «Про електронні комунікації», «Про медіа» і «Про інформацію», є медіа (засобом масової інформації), у період воєнного стану, поширеного на території України, де підрозділи збройних сил та інших військових формувань рф продовжують агресивну війну проти України та повномасштабне вторгнення в Україну з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, будучи обізнаним про Указ Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закону України № 2102-ІХ від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому був неодноразово продовжний та діє на теперішній час.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 о 23:41, діючи умисно, повторно використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, поширив у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 » загальнодоступну публікацію з зображенням за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_10 з назвою: « ОСОБА_7 , ГЕНСЕК ОРГАНИЗАЦИИ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ, СДЕЛАЛ ОШЕЛОМЛЯЮЩЕЕ ОТКРЫТИЕ: «У Украины нет границ. Они не задекларированы и не зарегистрированы в ООН. Договором СНГ Украина является административным округом СССР. россия может лишь сделать заявление и объявить Украину своей территорий‚т.к. Украина входила в состав СССР, а рф является правопреемницей СССР. Суверенного государства Украины нет и не было», який, вірогідно, є пропагандистським фейком російської федерації», в якому міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України.

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації.

Вказана публікація з відеозаписом за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_16, відповідно до висновку судового експерта №7165 від 09.06.2025 за результатами проведення комплексної судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, містить в собі інформацію, спрямовану на визнання правомірною збройної агресії рф проти України та тимчасової окупації частини території України, заперечення збройної агресії рф проти України, поширену з використанням засобів масової інформації.

Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_5 скоїв кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 3 ст. 436-2 КК України, а саме: поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, вчинене повторно, з використанням засобів масової інформації.

Крім того, ОСОБА_5 , відчуваючи безкарність за раніше вчинені злочини, вчинив новий злочин проти особистих прав і свобод людини і громадянина.

Так, у невстановлену точну дату та час, але не пізніше 24.05.2022, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо розпалювання національної та релігійної ворожнечі, з використанням засобів масової інформації, а саме у вигляді дописів з відеозаписами, які він особисто поширював у кросплатформенному месенджері «Телеграм», де у нього був створений акаунт «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 , який є платформою спільного доступу до інформації, тобто є засобом, призначеним для публічного поширення користувацької інформації в будь якій формі в всесвітній мережі Інтернет та у відповідності до Законів України «Про електронні комунікації», «Про медіа» і «Про інформацію», є медіа (засобом масової інформації), в умовах повномасштабної агресії рф, розуміючи роль інформаційних ресурсів у формуванні громадської думки, визначенні настроїв суспільства, їх вплив на суспільно-політичну ситуацію в Україні, стійкість суспільства та інформаційну стабільність держави.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , 24.05.2022 о 16:55, діючи умисно, повторно використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, бажаючи висловити власні думки, ідеологічні та політичні погляди, зокрема власні прояви неприязні та зневажливого ставлення до євреїв та релігійного єврейського руху «Хабад», маючи на меті сформувати стереотипний негативний образ єврея як представника окремої нації та сформувати негативне ставлення до них, поширив у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » загальнодоступну публікацію з зображенням за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 з назвою: «Познакомьтесь с сообществом Заметки правовой грамотности в Viber: ІНФОРМАЦІЯ_11 » та зображенням особи чоловічої статі, яке містить текстову частину (мовою оригіналу - рос.): «ОСОБА_12-сатанинская секта «Хабад». Наш план предельно прост: Стравить русских с украинцами, взаимно уничтожить остатки военной техники славян После чего и на Украину и в Россию будут введены войска НАТО. В этом случае, поголовная чипизация Славянского скота станет чисто технической задачей!», в якому міститься висловлювання з лінгвістичними ознаками розпалювання національної та релігійної ворожнечі до євреїв та єврейського релігійного руху «Хабад».

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо розпалювання національної та релігійної ворожнечі.

Вказана публікація з зображенням за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до висновку судового експерта №7165 від 09.06.2025 за результатами проведення комплексної судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, містить в собі інформацію висловлювання з лінгвістичними ознаками розпалювання національної та релігійної ворожнечі до євреїв та єврейського релігійного руху «Хабад».

Крім того, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу направленого на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо розпалювання національної та релігійної ворожнечі усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , 20.11.2022 о 12:39, діючи умисно, повторно використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, бажаючи висловити власні думки, ідеологічні та політичні погляди, зокрема власні прояви неприязні та зневажливого ставлення до євреїв та релігійного єврейського руху «Хабад», маючи на меті сформувати стереотипний негативний образ єврея як представника окремої нації та сформувати негативне ставлення до них, поширив у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » загальнодоступну публікацію з аудіозаписом за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_6 з назвою: «Послушайте это аудио, и вы поймёте что происходит на самом деле! #ихпланы #рабство #ГЕНОЦИД», в якому міститься висловлювання з лінгвістичними ознаками розпалювання національної та релігійної ворожнечі до євреїв та єврейського релігійного руху «Хабад».

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо розпалювання національної та релігійної ворожнечі.

Вказана публікація з зображенням за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до висновку судового експерта №7165 від 09.06.2025 за результатами проведення комплексної судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи, містить в собі інформацію висловлювання з лінгвістичними ознаками розпалювання національної та релігійної ворожнечі до євреїв та єврейського релігійного руху «Хабад».

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» - громадяни України є рівними перед законом і мають рівні права в усіх галузях економічного, політичного, соціального і культурного життя незалежно від їх ставлення до релігії. В офіційних документах ставлення громадянина до релігії не вказується.

Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав, встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх ставлення до релігії, так само як і розпалювання пов'язаних з цим ворожнечі й ненависті чи ображання почуттів громадян, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом.

Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 1 ст. 161 КК України, а саме: умисні дії, спрямовані на розпалювання національної та релігійної ворожнечі.

Також встановлено, що 24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» було введено воєнний стан на всій території України.

Цього ж дня у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано Указ №69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким зокрема зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з ІНФОРМАЦІЯ_17 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_17) за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення громадян, які призиваються на військову службу.

Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» визначено, що національна безпека (як об'єкт злочину, передбаченого частиною 1 статті 114 -1 КК) це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у сферах правоохоронної діяльності, боротьби з корупцією, прикордонної діяльності та оборони та інших сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам.

Суб'єктами забезпечення національної безпеки України відповідно до статті 4 зазначеного вище Закону, зокрема є Збройні Сили України та інші військові формування, утворені відповідно до законів України.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

До органів військового управління відповідно до статті 1 вказаного Закону, як військових формувань, віднесено військові комісаріати, що забезпечують виконання законодавства з питань загального військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Відповідно до п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 9 Положення передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до п. 12 Положення територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в особі його керівника представляє інтереси Збройних сил України у відносинах, у тому числі з громадянами на відповідній території.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Мобілізаційна підготовка та мобілізація відповідно до статті 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ здійснюються на основі таких принципів, у тому числі військовий облік військовозобов'язаних і призовників; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів військовозобов'язаних і призовників для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу; проведення військово-економічних мобілізаційних навчань і тренувань; перевірка та оцінка стану мобілізаційної готовності національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також адміністративно-територіальних одиниць України; тощо.

У статті 22 вказаного Закону визначені обов'язки громадян, відповідно до яких, серед іншого, вони зобов'язані під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України - керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.

Згідно п. 5 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.

На виконання вказаних вище норм, вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №921 від 07.12.2016 (до 05.01.2023) та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №1487 від 30.12.2022, Положення про ІНФОРМАЦІЯ_17, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №154 від 23.02.2022, представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки спільно із представниками Національної поліції здійснюють заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів під час мобілізації.

На виконання вимог Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про оборону України», «Про військовий обов'язок і військову службу», вищевказаних Указів Президента України про проведення загальної мобілізації, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, інших нормативних документів, наказів та директив Генерального штабу, мобілізаційних розпоряджень працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки стали систематично проводитись заходи з встановлення мобілізаційного ресурсу держави та подальшого доукомплектування ЗСУ і інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, виклику громадян для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, призову під час мобілізації, в т.ч. серед внутрішньо переміщених осіб, які не виконують правила військового обліку, і після початку повномасштабного вторгнення зс рф змінили місце проживання та, прибувши на територію Харківської області, не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не стали на військовий облік та ухиляються від нього, та інші заходи з мобілізації людських ресурсів з метою доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань з метою забезпечення оборони України в особливий період, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями, а також забезпечення виконання військового обов'язку громадянами України.

Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі Порядок), визначено: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Згідно пунктів 2, 3, 5, 6 цього Порядку, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування). Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу підчас мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов'язок і військову службу» та цим Порядком. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Генеральний штаб Збройних Сил через оперативні командування та (військові) адміністрації здійснює управління призовом громадян на військову службу під час мобілізації та визначає обсяги їх призову (крім СБУ та розвідувальних органів). Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або Генерального штабу Збройних Сил.

У свою чергу, керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних, у відповідності до п.15 Порядку, серед іншого: здійснюють розподіл обсягів призову (вилучення) мобілізаційних ресурсів між територіальними громадами, підприємствами, установами та організаціями; організовують проведення уповноваженими представниками районного центру територіального комплектування, перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі); здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські; звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку; здійснюють оформлення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період; контролюють виконання заходів оповіщення, збору, призову та відправлення призваних на військову службу під час мобілізації громадян до місць проходження військової служби; повідомляють територіальному органу (підрозділу) поліції про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Оповіщення резервістів та військовозобов'язаних може здійснюватися представниками районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки окремо від груп оповіщення.

Згідно п.п. 28, 31 Порядку, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки. Повістки мають право вручати, в тому числі представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У відповідності до п. 35 Порядку, представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Згідно п.п. 49, 50, 51 Порядку, у період проведення мобілізації (крім цільової), уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися: у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби; за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.

Таким чином, викладені вище положення чинного законодавства України свідчать про те, що забезпечення мобілізаційної готовності є невід'ємною частиною законної діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань.

У той же час, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому було достовірно відомо про збройний напад російської федерації на Україну та проведення загальної мобілізації на території України представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, перешкоджав законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період за наступних обставин:

Так, відповідно до Закону України про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», на території м.Харкова проводиться виявлення осіб, причетних до ухилення від мобілізації.

В той же час ОСОБА_5 , будучи обізнаним про те, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, як в Україні, так і в м. Харкові та області, по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс у суспільстві, в тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, а у соціальних мережах виник посилений попит на поширення інформації про діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_17), усвідомлюючи, що він є громадянином України, але, не маючи патріотичних переконань, у ситуації, що склалася, оцінивши обстановку в умовах військового стану, діючи умисно та свідомо, вирішив скоїти перешкоджання, спрямовані на створення перепон у законній діяльності районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки м. Харкова під час здійснення ними призову мобілізаційного ресурсу на військову службу в особливий період.

ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер власних намірів, в тому числі сформованих в умовах швидкого розвитку інформаційного суспільства в Україні та глобального інформаційного простору, використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій у всіх сферах життя, де особливого значення набувають проблеми інформаційної безпеки, як складової державної безпеки України, та усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, будучи прихильником антиукраїнської політики російської федерації та антиукраїнської пропаганди, вчинив кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Так, у невстановлену точну дату та час, але не пізніше 01.01.2022, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на поширення матеріалів, у яких міститься перешкоджання законній діяльності військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_17 з проведення мобілізаційних заходів, шляхом поширення інструкцій щодо дій під час зустрічі зі співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_17, а саме доводив інформацію про поведінку громадян під час зустрічі з представниками ІНФОРМАЦІЯ_17: не підкорятися, не підписувати, не виконувати накази, чинити активний або пасивний опір, видалити за стосунок «Дія» і не мати при собі жодних документів, з використанням засобів масової інформації, а саме у вигляді дописів з відеозаписами, які він особисто поширював у кросплатформенному месенджері «Телеграм», де у нього був створений акаунт «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 , який є платформою спільного доступу до інформації, тобто є засобом, призначеним для публічного поширення користувацької інформації в будь якій формі в всесвітній мережі Інтернет та у відповідності до Законів України «Про електронні комунікації», «Про медіа» і «Про інформацію», є медія (засобом масової інформації), у період воєнного стану, поширеного на території України, де підрозділи збройних сил та інших військових формувань рф продовжують агресивну війну проти України та повномасштабне вторгнення в Україну з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, будучи обізнаним про Указ Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закону України № 2102-ІХ від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому був неодноразово продовжний та діє на теперішній час.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , 01.01.2022 о 18 год. 22 хв., діючи умисно, використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, поширив загальнодоступну публікацію у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 » з відеозаписом за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_10 з назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_12 », в якому міститься інформація щодо необхідності активної та пасивної протидії мобілізації, негативна оцінка співробітників ІНФОРМАЦІЯ_17, поради щодо уникнення мобілізації, зображення ІНФОРМАЦІЯ_17 як структури, яка нічого не дала своїм громадянам і тому не має права вимагати виконання військово обов'язку, опис побиття представників ІНФОРМАЦІЯ_17, схвалення насильницьких дій стосовно них як допустимої форми протидії та висловлювання, виражені у формі інструкцій щодо дій під час зустрічі зі співробітником ІНФОРМАЦІЯ_17 спрямовані на уникнення мобілізації.

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, здійснював цілеспрямоване поширення у додатку «Телеграм» серед жителів України, у тому числі м. Харкова та області, які підлягають військовому обліку, призову, відомостей про низку інструкцій щодо уникнення мобілізації, а також дій у разі затримання співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_17, що призвело до перешкоджання їх законній діяльності, визначеній ст. ст. 1, 14, 33, 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на створення перешкоди для успішної реалізації функцій військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань, а саме проведення мобілізаційних заходів в умовах воєнного стану, зокрема заходів з оповіщення людських мобілізаційних ресурсів в межах їх законної діяльності, здійснення контррозвідувальних заходів з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України.

Вказана публікація з відеозаписом за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_10 відповідно до висновку судового експерта від 09.06.2025 №7165 за результатами проведення судової лінгвістичної (сематико-текстуальної) експертизи, містить інформацію щодо необхідності активної та пасивної протидії мобілізації, негативна оцінка співробітників ІНФОРМАЦІЯ_17, поради щодо уникнення мобілізації, зображення ІНФОРМАЦІЯ_17 як структури, яка нічого не дала своїм громадянам і тому не має права вимагати виконання військово обов'язку, опис побиття представників ІНФОРМАЦІЯ_17, схвалення насильницьких дій стосовно них як допустимої форми протидії та висловлювання, виражені у формі інструкцій щодо дій під час зустрічі зі співробітником ІНФОРМАЦІЯ_17 спрямовані на уникнення мобілізації.

Крім того, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу направленого на перешкоджання законній діяльності військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_17 з проведення мобілізаційних заходів, шляхом поширення інструкцій щодо дій під час зустрічі зі співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_17, відчуваючи безкарність за раніше вчинені злочини, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , 20.07.2024 о 15 год. 56 хв, діючи умисно, використовуючи мобільний телефон ТМ «Samsung Galaxy A32» з серійним IMEI 1: НОМЕР_3 , IMEI 2: НОМЕР_4 , та інші наявні технічні засоби, під'єднані до мережі Інтернет, із власного акаунту «на ім'я « ОСОБА_6 » id: НОМЕР_1 , який зареєстрований на його особистий номер телефону НОМЕР_2 в кросплатформенному месенджері «Телеграм», доступ до інформації на якому не обмежений, є загальнодоступним, тобто цей акаунт, є загальновідомим засобом масової інформації, за допомогою якого така інформація поширюється до необмеженого/невизначеного кола осіб, поширив загальнодоступну публікацію у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_13 » з відеозаписом за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_14 з назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_15 », в якому міститься інформація щодо необхідності активної та пасивної протидії мобілізації, негативна оцінка співробітників ІНФОРМАЦІЯ_17, поради щодо уникнення мобілізації, зображення ІНФОРМАЦІЯ_17 як структури, яка нічого не дала своїм громадянам і тому не має права вимагати виконання військово обов'язку, опис побиття представників ІНФОРМАЦІЯ_17, схвалення насильницьких дій стосовно них як допустимої форми протидії та висловлювання, виражені у формі інструкцій щодо дій під час зустрічі зі співробітником ІНФОРМАЦІЯ_17 спрямовані на уникнення мобілізації.

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи усвідомлено, виконав усі необхідні дії, які вважав за необхідне для досягнення своєї мети, спрямованої на створення перешкоди для успішної реалізації функцій військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань, а саме проведення мобілізаційних заходів в умовах воєнного стану, зокрема заходів з оповіщення людських мобілізаційних ресурсів в межах їх законної діяльності, здійснення контррозвідувальних заходів з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України.

Вказана публікація з відеозаписом за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_14 відповідно до висновку судового експерта від 09.06.2025 №7165 за результатами проведення судової лінгвістичної (сематико-текстуальної) експертизи, містить інформацію щодо необхідності активної та пасивної протидії мобілізації, негативна оцінка співробітників ІНФОРМАЦІЯ_17, поради щодо уникнення мобілізації, зображення ІНФОРМАЦІЯ_17 як структури, яка нічого не дала своїм громадянам і тому не має права вимагати виконання військово обов'язку, опис побиття представників ІНФОРМАЦІЯ_17, схвалення насильницьких дій стосовно них як допустимої форми протидії та висловлювання, виражені у формі інструкцій щодо дій під час зустрічі зі співробітником ІНФОРМАЦІЯ_17 спрямовані на уникнення мобілізації.

У підсумку ОСОБА_5 у зазначений вище період часу вчинив кримінально карані дії, пов'язані з перешкоджання законній діяльності збройних сил України та інших військових формувань, основними складовими взаємозв'язаними ознаками та мотивами якого є:

- спеціальний антидержавницький мотив - вчинення діяння на шкоду інтересам України;

- мета - підрив обороноздатності України в умовах воєнного стану, а також популяризація телеграм-каналу, нарощування цільової аудиторії, які ухиляються від призову та/або мобілізації і військового обліку;

- вчинення злочину в особливий період, який згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» настав з моменту оголошення рішення про мобілізацію та з моменту введення воєнного стану в Україні 24.02.2022;

- умисне перешкоджання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які є органами військового управління, що забезпечують армію кваліфікованими кадрами, шляхом призову громадян на військову службу на виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території, що передбачено п. 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154;

- умисні дії, спрямовані на перешкоджання законній діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки свідчать про протиправне злочинне діяння проти основ національної безпеки України.

ОСОБА_5 свідомо, здійснював цілеспрямоване поширення у додатку «Телеграм» серед жителів України, у тому числі м. Харкова та області, які підлягають військовому обліку, призову, відомостей спрямованих на прикладання зусиль для втечі від співробітників ІНФОРМАЦІЯ_17, побиття співробітників ІНФОРМАЦІЯ_17, а також дій у разі затримання співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_17, що призвело до перешкоджання їх законній діяльності, визначеній ст. ст. 1, 14, 33, 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Таким чином, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення-злочин, передбачене ч.1 ст.114-1 КК України, тобто перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

31 жовтня 2025 між прокурором Новобаварської окружної прокуратури м.Харкова ОСОБА_3 та підозрюваним ОСОБА_5 за участю захисника ОСОБА_4 на підставі статей 468, 469, 472 КПК України було укладено угоду про визнання винуватості у рамках кримінального провадження, внесеного 01.01.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №№12025221220000004.

Згідно зі змістом наведеної угоди, яка скріплена підписами сторін, ОСОБА_5 повністю визнав себе винуватим в інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.3 ст.436-2, ч.1 ст.114-1, ч.1 ст.161 КК України, зобов'язався беззастережно визнати у судовому провадженні свою винуватість в обсязі пред'явленої 30.09.2025 підозри.

Сторони досягли відповідних домовленостей, з урахуванням особи обвинуваченого, обставини, що пом'якшує покарання та відсутність обставин, що обтяжують покарання та узгодили призначення обвинуваченому покарання за - за ч.3 ст.436-2 КК України у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років; за ч.1 ст.114-1 КК України з застосуванням ст.69 КК України у виді позбавлення волі строком на 4 (чотири) роки; за ч.1 ст.161 КК України у виді позбавлення волі строком на 2 (два) роки.

На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років з застосуванням ст.75 КК України та звільнення обвинуваченого від відбування покарання із випробуванням та встановленням іспитового строку, з покладенням обов'язків, передбачених ст.76 КК України.

В угоді зазначені наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, передбачені ст. 473 КПК України та наслідки невиконання угоди, встановленні ст. 476 КПК України.

Прокурор в підготовчому судовому засіданні зазначив, що угода про визнання винуватості відповідає вимогам КПК України, при її укладанні дотримані вимоги процесуального та матеріального права, просив суд затвердити угоду про визнання винуватості та призначити обвинуваченому узгоджене сторонами покарання.

У підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 винуватим себе у вчиненні кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.3 ст.436-2, ч.1 ст.114-1, ч.1 ст.161 КК України визнав повністю, вказавши, що час, місце та спосіб вчинення ним кримінальних правопорушень, описаних в обвинувальному акті, викладені правильно, вказані обставини відповідають дійсності, і він їх в повному обсязі визнає. У вчиненому щиро розкаявся, ставиться негативно до вчиненого ним правопорушення. Уклавши відповідну угоду про визнання винуватості, він цілком розуміє надані йому законом права, передбачені п.1 ч.4 ст. 474 КПК України, та наслідки укладення та затвердження вказаної угоди, визначені ст.473 КПК України, а також, характер пред'явленого обвинувачення, відповідно до якого він визнає себе винуватим, вид покарання, у тому числі, і наслідки невиконання вказаної угоди, визначені ст. 476 КПК України. Просив суд затвердити угоду про визнання винуватості та надав згоду на призначення узгодженого угодою покарання. Крім того, обвинувачений вказав, що вказана угода про визнання винуватості укладена між ним та прокурором добровільно, без застосування будь-якого насильства, примусу та погроз. Розуміє, наслідки невиконання умов угоди.

Захисник ОСОБА_4 у підготовчому судовому засіданні також вважав можливим затвердити угоду про визнання винуватості, зазначивши, що при укладенні угод між прокурором ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_5 були дотримані правила та вимоги, передбачені кримінальним процесуальним законодавством України, угода була укладена з прокурором добровільно, з попередньо отриманою згодою потерпілого та за його участі.

Розглядаючи кримінальне провадження згідно ст. 337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, дії ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч.3 ст.436-2 КК України, а саме: поширення матеріалів, у яких міститься інформація щодо визнання правомірною та заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, вчинене з використанням засобів масової інформації повторно; за ч.1 ст.114-1 КК України, а саме:перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період; за ч.1 ст.161 КК України, а саме: умисні дії, спрямовані на розпалювання національної та релігійної ворожнечі.

Враховуючи, що між прокурором та обвинуваченим досягнуто угоди, суд розглядає справу відповідно до положень ст. 474,475 КПК України.

Судом вивчалась особа обвинуваченого ОСОБА_5 та встановлено, що він є особою похилого віку, раніше, не судимий, з вищою освітою, розлучений, офіційно працевлаштований на посаді слюсаря у «Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна», має постійне місце реєстрації, щиро розкаявся у вчиненому, що ґрунтується на критичній оцінці ним своєї протиправної поведінки, її осуді, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, має ряд хронічних захворювань та незадовільний стан здоров'я.

Розглядаючи питання щодо можливості затвердження угоди про визнання винуватості, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим.

Згідно зі ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні, зокрема щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладання угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні, внаслідок якого шкода завдана правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової заяви прокурору на укладання ними угоди.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 цілком розуміє права, передбачені ч. 4 ст. 474 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені ст. 473 КПК України, характер обвинувачення та вид покарання, надає згоду на призначення узгодженого угодою покарання.

Укладення угоди сторонами є добровільним, умови угоди відповідають вимогам ст. 472 КПК України.

Суд вважає, що узгоджені прокурором та обвинуваченим вид та міра покарання є такими, що відповідають ступеню тяжкості кримінальних правопорушень, які відповідно до положень ст. 12 КК України є нетяжким та тяжкими злочинами.

На підставі викладених в угоді обставин, а також встановлені під час розгляду угоди відомостей особистості обвинуваченого, на думку суду, існують обставини, які пом'якшують покарання ОСОБА_5 відповідно до ст. 66 КК України, а саме щире каяття, сприяння проведенню досудового розслідування.

Обставин, що обтяжують покарання відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.

Відповідно до ч.1 ст.475 КПК України, якщо суд переконається, що угода може бути затверджена, він ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.

Приймаючи до уваги характер діяння і спосіб його вчинення, суспільну небезпеку вчиненого, з урахуванням особи обвинуваченого, суд дійшов висновку щодо можливості затвердження укладеної між прокурором і обвинуваченим угоди про визнання винуватості та призначення обвинуваченому узгодженого сторонами покарання у виді позбавлення волі з врахуванням ст.69 КК України, та у відповідності до ст. 75 КК України звільнення ОСОБА_5 від відбування покарання з випробуванням з покладенням обов'язків, передбачених ст.76 КК України.

В ході досудового розслідування по кримінальному провадженню ухвалою слідчого судді Новобаварського районного суду м.Харкова від 30.09.2025 ОСОБА_5 обирався запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, 01.10.2025 ОСОБА_5 звільнено з-під варти у зв'язку зі сплатою застави.

Зарахувати в строк відбуття покарання знаходження ОСОБА_5 під вартою з 30 вересня 2025 року до 01 жовтня 2025 року.

Цивільний позов не заявлений.

Відповідно до ст.124 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого ОСОБА_5 на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експертів для проведення судової лінгвістичну семантико - текстуальної експертизи № 7165 від 09.06.2025 у розмірі 27 565,20 грн.

Суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації (ч.4 ст.174 КПК України).

У зв'язку з тим, що провадження по даній кримінальній справі закінчується, суд вважає, що відпала потреба в подальшому застосуванні арешту на майно, на яке накладено арешт в рамках даного кримінального провадження.

Питання речових доказів суд вирішує на підставі ст. 100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.5, 7,368-371,373,374,394, 395,468-475 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду про визнання винуватості від 31 жовтня 2025 року, укладену між прокурором Новобаварської окружної прокуратури м.Харкова ОСОБА_8 та підозрюваним ОСОБА_5 за участю захисника ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12025221220000004 від 01.01.2025 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.436-2, ч.1 ст.114-1, ч.1 ст.161 КК України.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.436-2, ч.1 ст.114-1, ч.1 ст.161 КК України та призначити йому покарання:

- за ч.3 ст.436-2 КК України у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років;

- за ч.1 ст.114-1 КК України з застосуванням ст.69 КК України у виді позбавлення волі строком на 4 (чотири) роки;

- ч.1 ст.161 КК України у виді позбавлення волі строком на 2 (два) роки.

На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років.

На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування призначеного покарання з випробуванням, якщо він протягом 3 (трьох) років іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього судом обов'язки.

Відповідно до ст.76 КК України покласти на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання або роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Зарахувати в строк відбуття покарання знаходження ОСОБА_5 під вартою з 30 вересня 2025 року до 01 жовтня 2025 року.

Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави процесуальні витрати у кримінальному провадженні за проведенусудову лінгвістичну семантико - текстуальну експертизу № 7165 від 09.06.2025 у розмірі 27 565,20 (двадцять сім тисяч п'ятсот шістдесят п'ять грн. 20 коп.) грн.

Арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Новобаварського районного суду м.Харкова ОСОБА_9 від 06.10.2025 (639/6730/25, провадження 1-кс/639/1271/25) на речові докази - після набрання вироком законної сили - скасувати.

Речові докази у кримінальному провадженні, а саме:

- мобільний телефон Samsung Galaxy А32, модель SM-A325F\DS, IMEI 1: НОМЕР_3 IMEI 2: НОМЕР_4 ; мобільний телефон Samsung Galaxy А26, модель SM-A266ВDS, IMEI1 НОМЕР_5 IMEI2 НОМЕР_6 , які зберігаються в камері схову речових доказів ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, після набрання вироком законної сили - повернути власнику;

- документ «Волевиявлення людини Республіка Україна», видане на ім'я ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; технічний паспорт на легковий автомобіль «Європейська поліцейська асоціація України»; перепустка громадської організації «Об'єднана правозахисна група «ІНФОРМАЦІЯ_19» №067» видана на ім'я ОСОБА_5 ; посвідчення Європейської поліцейської асоціації UA-0863; лист «Фонд державного майна України» від 31.01.2022 на 1 арк.; свідоцтво про держ. реєстрацію «ІНФОРМАЦІЯ_19» серія ДП НОМЕР_7 від 29.03.2021 на 1 арк.; доручення «Європейська поліцейська асоціація України» від 03.02.2025 дійсне до 03.02.2026 на 1 арк., видане на ім'я ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , які зберігаються в камері схову ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, після набрання вироком законної сили - повернути власнику;

- інструкції як поводитись з працівниками ІНФОРМАЦІЯ_17 на 4 арк.; - редакційне завдання 002 №027/khe від 01.10.2021 на 1 арк.; редакційне завдання газета «ІНФОРМАЦІЯ_19» від 01.10.2024;

- чорнові записи на 1 арк.; редакційне завдання газета «ІНФОРМАЦІЯ_19» не заповнені на 2 арк.;

- заява від 25.08.2021 «Редактор журналіст «ІНФОРМАЦІЯ_18» ОСОБА_5 на 1 арк.; «Должностная инструкция журналиста» (рос.) не заповнена на 2 арк.; - «Удостоверение члена профсоюза ХА-А», видане на ім'я ОСОБА_5 (рос.), які зберігаються в камері схову речових доказів ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, після набрання вироком законної сили - знищити.

Документи, приєднані до матеріалів кримінального провадження - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Вирок може бути оскаржений до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з підстав передбачених статтею 394 КПК України, а саме обвинуваченим, його захисником виключно з підстав: призначення судом покарання, суворішого, ніж узгоджене сторонами угоди; ухвалення вироку без його згоди на призначення покарання; невиконання судом вимог, встановлених частинами четвертою, шостою, сьомою статті 474 цього Кодексу, в тому числі не роз'яснення йому наслідків укладення угоди; прокурором виключно з підстав: призначення судом покарання, менш суворого, ніж узгоджене сторонами угоди; затвердження судом угоди у провадженні, в якому згідно з частиною четвертою статті 469 цього Кодексу угода не може бути укладена.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченим та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Учаснику судового провадження, який не був присутній в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.

Суддя ОСОБА_1