Справа № 127/2-а-1485/11
Провадження 6-а/127/3/25
04 грудня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Сичука М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення суду у справі за заявою ОСОБА_1 в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішенням в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
01.10.2025 року надійшла письмова заява ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, а саме зобов'язати суб'єкт владних повноважень Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року по справі №127/ 2-а-1485/2011 в повному обсязі, починаючи з 01.11.2011 року.
Заява мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області не вірно нараховує та виплачує доплату до пенсії призначену відповідно до рішення суду.
Постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року у справі №127/2-а-1485/2011, позов ОСОБА_1 до ГУПФ України у Вінницькій області задоволено та суд визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 14 грудня 2010 року та зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області виплатити заборгованість по недоплаченій пенсії з різницею отриманих сум з 14 грудня 2010 року.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29.04.2010 року апеляційну скаргу УПФ України в м. Вінниці відхиллено, а постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року по справі № 127/2-а-1485/2011 залишено без змін.
На підставі заяви ОСОБА_1 в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішенням в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, задовольнити, судом постановлено ухвалу про її задоволення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №127/2-а-1485/2011 протягом одного місяця з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.
13.11.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області до суду надійшов звіт про виконання рішення.
ОСОБА_1 , отримав копію звіту ГУ ПФУ 26.11.2025 року подав заява про невідповідність звіту ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, заперечення на звіт, перевіривши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що подання суду звіту про виконання судового рішення та доказів, які це підтверджують, є підставою для прийняття відповідного звіту.
Звітом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Вінницькій області та отримуєте пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З матеріалів справи встановлено, що постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року у справі № 2-а-1485/11, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29.04.2011 року, позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 14 грудня 2010 року, та виплатити заборгованість по недоплаченій пенсії в межах різниці отриманих сум з 14.12.2010 року.
На виконання постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року у справі № 2-а-1485/11, відповідно до рішення №149478 від 12.05.2011 року, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 14.12.2010 року як особі, постраждалій внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, та інваліду 2 групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС. Перерахунок здійснено виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону № 796, та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону № 796.
Розмір пенсії заявника після перерахунку з 14.12.2010 року становив 6766,10 грн.
На виконання рішення суду заявнику було донараховано 20 170,54 грн та 9 536,46 грн, які були виплачені у червні 2011 року основною відомістю, що підтверджується протоколами індивідуального перерахунку. Виплата пенсії за постановою суду здійснювалася до жовтня 2011 року.
Щодо подальшої виплати пенсії (жовтня 2011) з урахуванням підвищення на виконання рішення суду по справі № 2-а-9863/11/1023 повідомлено наступне.
14.06.2011 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України № 3491-VІ «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік» (набрав чинності 19.06.2011 р.), яким встановлено, зокрема, що норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та у розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Тобто визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевага надається тій з них, що прийнята пізніше. В даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011р. №3491-VІ.
23.07.2011 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» згідно з якою, зокрема, щомісячна доплата до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіологічного контролю повинна виплачуватись у розмірі 5,20 грн.
Враховуючи зазначене, подальша виплата пенсії по постановам суду згідно ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадилась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745, яка була прийнята на виконання Закону №3491-VІ від 18.06.2011 року.
Кошти на виплату пенсій громадянам були закладені до державного бюджету відповідно до Постанови № 745 від 06.07.2011р. Тобто визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 у справі № 1-11 п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним).
Постановою № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 23.11.2011, було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Порядком, зокрема, встановлено розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, що належить до різних категорій. Постанова набрала чинності 01.01.2012.
Законом України від 22.12.2011 № 4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що і в 2012 році норми статей 20-23,30,31,37,39,48,50,51,54 Закону «796-ХІІ та статей 14,22 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
П.4 Перехідних Положень Закону України від 06.12.2012 № 5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік», зокрема, встановлено що у 2013 році норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 Закону № 796-ХІІ, статей 14,22,37 та 43 Закону №2262- ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Вказана норма неконституційною не визнавалася та її дія у 2013 році не зупинялася.
Законом України від 31.07.2014 № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», яким розділ Прикінцеві положення Закону № 719-VII доповнено п.67, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30,31,37,39,48,50-52,54 Закону №796-ХІІ, статей 14,22,37 та 43 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2014 рік. На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011 року. Враховуючи зазначене, подальша виплата підвищення пенсії по постанові суду, згідно ч.2 ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадилась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745, яка була прийнята на виконання Закону №3491-VI від 18.06.2011.
Рішення, якими зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/ або виплатити кошти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року, подаються до органу державної виконавчої служби відповідно до пункту 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 (далі Порядок № 440). Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією статей 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, а виплати коштів по перерахункам за рішенням суду проводяться після надходження цільових коштів, призначених для їх фінансування. Нараховані суми підлягають виплаті органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою» (далі - Порядок № 440).
Згідно п. 20 Порядку № 440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Враховуючи вищевикладене, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було здійснено в межах відповідних бюджетних призначень.
Суд зазначає, що специфіка категорії справ, до якої належить розглядувана справа, полягає у залежності проведення виплат від бюджетних асигнувань на відповідні цілі з Державного бюджету України. В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України не є розпорядником бюджетних коштів.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно пунктів 20, 29 ч. 1 ст.116 Бюджетного кодексу України, зокрема, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається та покладається на державну виконавчу службу у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження».
В матеріалах справи відсутні докази звернення ОСОБА_1 , до Управління Забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7).
Верховний Суд у постанові від 23.04.2020 по справі № 560/523/19, розглянувши питання судового контролю, зазначає, що за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України встановленого порядку виконання судового рішення, рішення судів щодо накладення штрафу на керівника Головного управління за результатами розгляду звіту про виконання судового рішення є передчасними, оскільки це жодним чином не захищає право особи на отримання належних їй коштів. Верховний Суд вважає, що відповідач в особі керівника Головного управління вжив конкретні заходи з метою виконання рішення суду. Фактична ж невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що бюджетні кошти, які виділяються на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на виконання таких рішень в порядку черговості.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а дійшов аналогічного висновку про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Наведені обставини свідчать, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду.
На момент розгляду заяви та звіту, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою не виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
За таких обставин, зважаючи на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області було здійснено конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення № 127/2-а-1485/11 від 07.04.2011 року, а також надано до суду актуальні докази вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для накладення на керівника штрафу.
За таких обставин при розгляді звіту Головного управління про виконання рішення у справі № 127/2-а-1485/11 слід враховувати, що його виконання здійснювалося в межах покладених судом зобов'язань та відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року у справі № 2-а-1485/11.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про виконання постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 07.04.2011 року у справі № 2-а-1485/11.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складений 04.12.2025 року.
Суддя