Постанова від 29.09.2025 по справі 175/12950/25

Справа № 175/12950/25

Провадження № 3/175/6563/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року с-ще Слобожанське

Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Заборський В.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 ст. 173-2 КУпАП, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

22.07.2025 близько 14-00 год. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до своєї співмешканки ОСОБА_2 , яке виражалось в словесних образах, погрозах фізичною розправою, чим завдано шкоду психічному здоров'ю ОСОБА_2 , правопорушення вчинено повторно протягом року, за що відповідальність передбачена ч.3 ст. 173-2 КУпАП.

Про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 повідомлено належним чином, однак до суду він не з'явився, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав. В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно положень ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя повинен всебічно, повно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Частина 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Для встановлення події адміністративного правопорушення, зазначеного у ч. 3 ст.173-2 КУпАП, необхідно з'ясувати чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство та протягом року була притягнута до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП.

Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №842005 від 22.07.2025, ОСОБА_1 , будучи підданим адміністративному стягненню за ч.2 ст.173-2 КУпАП, протягом року вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно співмешканки ОСОБА_2 , яке виражалось в словесних образах, погрозах фізичною розправою, чим завдав шкоду її психічному здоров'ю.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 ст.173-2 КУпАП підтверджуються: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №842005 від 22.07.2025, терміновим заборонним приписом серії АА №459316 від 22.07.2025, електронним рапортом, заявою та письмовими поясненнями ОСОБА_2 , письмовими поясненнями ОСОБА_3 , формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 04 лютого 2025 року про притягення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 ст.173-2 КУпАП та доведеності його винуватості.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, у зв'язку з чим ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Також відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.

Положеннями ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.

З урахуванням обставин вчинення правопорушень, враховуючи, що ОСОБА_1 раніше притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, суддя з метою попередження вчинення ним домашнього насильства в подальшому, зміни його насильницької поведінки, формування нової моделі поведінки, вважає за необхідне відповідно до положень ст.39-1КУпАП одночасно вирішити питання про направлення останнього на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

На підставі ст. 40-1 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 судовій збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. 39-1, 40-1, 173-2, 276-280, 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 (шістдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 (одна тисяча двадцять) грн 00 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн на користь держави.

Направити ОСОБА_1 на проходження програми для кривдників, яка передбачена Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 3 (три) місяці.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В. О. Заборський