СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7463/25
ун. № 759/27901/25
04 грудня 2025 року місто Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане в кримінальному провадженні за №42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
Прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання вмотивоване тим, відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що ряд надавачів медичних послуг, які можуть здійснювати розкрадання бюджетних коштів, шляхом внесення недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, порушуючи умови виконання укладених договорів та галузевих порядків надання спеціалізованої медичної допомоги.
Так, сплата послуг ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється на підставі звітів про надані медичні послуги, які формуються в результаті їх внесення до електронної системи охорони здоров'я безпосередньо лікарями медичних закладів.
Посадові особи таких закладів охорони здоров'я «оптимізували» внесення даних до ЕСОЗ шляхом завищення кількості наданих медичних послуг, фактично не маючи в закладі такої кількості витратних матеріалів. Такі дії також вказують на факт можливого примушування пацієнтів до сплати власних коштів на придбання медичних матеріалів, які в порушення вимог договору з ІНФОРМАЦІЯ_1 у закладах відсутні.
Відповідно до розділу І Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 р. № 1503, надавачі медичних послуг зобов'язані забезпечити наявність та застосування під час надання пацієнтам медичних послуг, що підлягають оплаті НСЗУ, обладнання, всіх медичних виробів, витратних матеріалів і лікарських засобів, необхідних для надання таких послуг, відповідно до галузевих стандартів і медико-технологічних документів у сфері охорони здоров'я, специфікацій та умов закупівлі. Вимагати та отримувати винагороду в будь-якій формі від пацієнтів або їх представників за медичні послуги, які надані за кошти програми медичних гарантій, забороняється.
Крім цього, у результаті проведених оперативних заходів встановлено, що невстановленими особами, які діють на території Київської області для вчинення вказаного злочину залучено також надавачів медичних послуг, які розташовані на території України, в особі посадових осіб закладів охорони здоров'я, а саме КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Вивчивши матеріали кримінального провадження, аналізуючи зібрані в ході досудового розслідування дані та докази в їх сукупності, зіставляючи їх між собою та надаючи їм відповідну оцінку, орган досудового розслідування вважає, що з метою проведення повного, всебічного та об'єктивного розслідування, розкриття злочинів та викриття осіб, причетних до їх вчинення з метою дієвості кримінального провадження необхідно здійснити захід забезпечення кримінального провадження, а саме - тимчасовий доступ до відомостей та документів, які містять інформацію, що знаходиться в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) щодо підтвердження або спростування факту внесення даних до ЕСОЗ шляхом завищення кількості наданих медичних послуг, фактично не маючи в закладі такої кількості витратних матеріалів та встановлення осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення.
У судове засідання прокурор не з'явилась, просила розглянути клопотання за її відсутності.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд клопотання проходив без участі особи, у володінні якої знаходяться документи, доступ до яких планується отримати органом досудового розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Згідно п. 3 постанови начальника відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_4 від 24.09.2025 місце проведення досудового розслідування визначено за місцем знаходження відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, за адресою: м.Київ, вул. Святошинська, 2-А.
Відтак, клопотання подано з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачених ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України.
Як встановлено у судовому засіданні клопотання відповідає вимогам, передбаченим ч. 2 ст. 160 КПК України.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що прокурор у своєму клопотанні довела наявність підстав вважати, що відповідні документи, перебувають або можуть перебувати у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих документів неможливо.
Водночас, клопотання у частині надання дозволу на здійснення тимчасового доступу до документів іншим слідчим слідчої групи та прокурорам групи прокурорів задоволенню не підлягає, оскільки прокурором не ідентифіковано даних осіб.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Крім того, слідчий суддя оцінює потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане в кримінальному провадженні за №42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити частково.
Надати дозвілпрокурору відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 та слідчому у кримінальному провадженні ОСОБА_5 на здійснення тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх копій у паперовому та/або електронному вигляді, а саме:
- договори з усіма додатками та додатковими угодами, укладеними між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, за пакетом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» за 2024-2025 роки;
- перелік суб'єктів господарської діяльності (в т.ч. благодійних організацій), які згідно договорів орендують приміщення закладу (із зазначенням СГД, характеристики приміщення, терміну дії договору, ціни договору);
- звіти про надані медичні послуги за пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» з усіма додатками в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- звіти про обсяг наданих медичних послуг за пролікований випадок/медичну послугу за пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» з усіма додатками в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- розширені звіти із розшифровками щодо наданих медичних послуг пацієнтам у рамках ПМГ за пакетами за пакетом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- стандарти, клінічні протоколи та інші документи, якими керується заклад при проведенні операції високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- договори укладені з володільцями медично-інформаційних систем;
- витяги з електронного кабінету МІС щодо виписки пацієнтів, яким проводились операції високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- договори з додатками та додатковими угодами, укладені з суб'єктами господарської діяльності на придбання витратних матеріалів для проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ): акти приймання-передачі товарів за вказаними договорами; документи, що підтверджують оплати за вказаними договорами; документи, що підтверджують якість та походження товарів; документи на підставі яких було сформовано ціну закупівель; документи на підставі яких було виділено кошти на придбання товарів (програми, рішення сесій, тощо); інформацію/документи, щодо постановки на баланс отриманих товарів; інші документи, якими супроводжувалося виконання вказаних договорів;
- документи щодо надходження до закладу витратних матеріалів для проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ) від фізичних/ юридичних осіб, благодійних організацій або інших джерел за місцевими, регіональними, державними програмами, інших державних установ та організацій (договори, акти приймання-передачі товарів, тощо), а також документи щодо постановки таких товарів та баланс закладу;
- документи які складались за результатами проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), під час яких пацієнт самостійно закуповував та надавав для надання такої послуги витратні матеріали зокрема інтраокулярні лінзи (акти приймання-передачі, заяви про відмову пацієнта від медичних матеріалів які надаються закладом, виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, тощо) за 2024-2025 роки;
- акти списання витратних матеріалів, зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ);
- звіти (1нс) в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- документи, складені за результатами проведення інвентаризації майна у закладі за 2024-2025 роки (акти, інвентаризаційні описи, висновки, протоколи, тощо) з усіма додатками;
- балансові відомості закладу (звіт про фінансових стан) з усіма додатками за 2024-2025 роки;
- річні фінансові плани закладу з усіма додатками за 2024-2025 роки;
- фінансові звіти закладу з усіма додатками за 2024-2025 роки;
- службові записки від відділень закладу, щодо потреби у закупівлі витратних матеріалів для проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ) за 2024-2025 роки;
- виписки щодо руху коштів по усіх відкритих банківських рахунках за 2024-2025 роки;
- наказ про внутрішню облікову політику;
- положення про послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб (положення про платні медичні послуги) КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
- калькуляції розрахунку вартості платних послуг, з деталізацією по кожній складовій послуги за 2024-2025 роки з усіма змінами;
- наказ про створення хірургічного відділення, в якому надаються послуги операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- положення про відділення, в якому надаються послуги операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- особову справу (картку) керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення;
- посадові інструкції керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення з усіма змінами за 2024-2025 роки;
- відомості щодо нарахування та виплати заробітної плати керівництву та працівникам вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- табелі обліку робочого часу керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- статут (положення) про діяльність КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
- колективний договір;
- положення про преміювання керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- накази про преміювання керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- штатний розпис з усіма змінами за 2024-2025 рік;
- тарифікаційні списки працівників з усіма змінами (додаток № 1 до умов оплати праці працівників закладів соціального захисту населення України (у редакції наказу Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519) за 2024-2025 роки.
У задоволенні іншої частини клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1