Справа №705/7122/25
2/705/3987/25
28.11.2025 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Піньковський Р.В., вирішуючи питання відкриття провадження у цивільній справі за позовом Органа опіки і піклування виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради в інтересах: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
Орган опіки і піклування виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя вважає, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
При ознайомленні з матеріалами позовної заяви суддею встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог ч.4 ст.177 ЦПК України, відповідно до якої до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При зверненні до суду позивачем не сплачений судовий збір. У позовній заяві в обґрунтування звільнення від сплати судового збору за вимогами про позбавлення батьківських прав позивач посилається на п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», згідно якого судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної, касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Таке посилання позивача на п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», як на підставу звільнення від сплати судового збору, є безпідставним, оскільки дана норма закону передбачає несплату судового збору за подання саме заяви про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Позов про позбавлення батьківських прав відповідача не вирішує питання прав та обов'язків малолітніх дітей, оскільки насамперед стосується прав та обов'язків відповідача, як одного з батьків дитини, щодо якої останній може бути позбавлений прав у разі ухвалення рішення про задоволення позову. Правові наслідки позбавлення батьківських прав визначені у статті 166 Сімейного кодексу України.
Крім того, орган опіки та піклування виконавчого комітету Дмитрушківської сільської радизвернувся до суду саме з позовною заявою, а не з заявою. Закон України «Про судовий збір» розмежовує поняття «позовна заява» та «заява». Відповідно до вказаної норми права визначено, що судовий збір не справляється за подання саме заяви, а не позовної заяви, оскільки законодавець розмежовує дані поняття.
Таким чином, в даному випадку не підлягає застосуванню п.14 ч. 2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» як підстава для звільнення позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви про позбавлення батьківських прав.
Згідно частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч.2 п.1 п.п.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01 січня 2025 року встановлений в розмірі 3028 гривні.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за позовну вимогу немайнового характеру, на рахунок: отримувач коштів: ГУК у Черкаській області /тг м. Умань/22030101; Код отримувача (код за ЄРДПОУ) 37930566; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат); Код отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача: UА588999980313151206000023755; Код класифікації доходів бюджету 22030101 у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з ч.1-3 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175 і 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позовну заяву органу опіки та піклування виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради слід залишити без руху, надавши позивачу строк протягом 5 днів для усунення вищевказаних недоліків, а саме сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн, та надання до суду документу на підтвердження його сплати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.48, 177, 185, 187, 258-261 ЦПК України, суд -
Позовну заяву Органа опіки і піклування виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради в інтересах: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Попередити позивача, що у випадку, якщо в зазначений строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Піньковський