Справа № 569/24421/25
04 грудня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєв Д.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої в АДРЕСА_1 , працівник поліції,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),
До Рівненського міського суду Рівненської області з Управління патрульної поліції в Рівненській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 29 жовтня 2025 року, серії ЕПР1 №497307, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу, 20 серпня 2025 року о 00 год. 00 хв. у м. Рівне, вул. Чорновола, 91Р, водій ОСОБА_2 , керуючи ТЗ Volkswagen Tiguan, днз. НОМЕР_1 , рухаючись в житловій зоні, під час виникнення небезпеки або перешкоди в русі у вигляді пішохода, не вжила всіх заходів для зменшення швидкості аж до зупинки ТЗ, або безпечного її об'їзду, не надала перевагу в русі, внаслідок чого здійснила наїзд на пішохода ОСОБА_3 , яка раптово вибігла на траекторію руху ТЗ. В результаті ДТП пішохід отримала тілесні ушкодження. Чим порушив п. 12.3 ПДР - не вжиття заходів для зменшення швидкості аж до зупинки ТЗ або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За приписами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Провадження в даній справі про адміністративне правопорушення порушено за ст. 124 КУпАП, відповідальність за якою настає у випадку порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Зі змісту вказаної норми КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, становить діяння - порушення правил дорожнього руху, та наслідок - заподіяна шкоди майну, а саме: транспортним засобам, вантажу, автомобільним дорогам, вулицям, залізничним переїздам, дорожнім спорудам чи іншому майну.
Поряд з цим, відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому, зокрема, середньої тяжкості тілесні ушкодження або тяжкі тілесні ушкодження, - передбачена відповідною частиною статті 286 КК України.
Крім того, ч. 4 ст. 284 КПК України передбачено, що про закриття кримінального провадження слідчий, прокурор приймає постанову.
Таким чином, для визначення виду відповідальності (адміністративної чи кримінальної) притягненню до якої підлягає учасник дорожнього руху - особа, яка керує транспортним засобом в разі порушення останнім правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, що спричинило потерпілому тілесні ушкодження, - визначальним є встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, спричинених потерпілому, що може бути встановлено виключно на підставі висновку експерта про судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, на підставі якого (висновку експерта) в разі встановлення спричинення потерпілому легких тілесних ушкоджень провадження у кримінальному провадженню за відповідною частиною статті 286 КК України підлягає закриттю.
Отже, сукупний аналіз наведених вище правових норм за відповідних умов дорожньо-транспортної пригоди, а саме: спричинення потерпілому тілесних ушкоджень, вказують на те, що при порушенні провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП в разі спричинення потерпілому в результаті дорожньо-транспортної пригоди легких тілесних ушкоджень до протоколу про адміністративне правопорушення в якості доказів обов'язково додаються висновок експерта про судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень та постанова про закриття кримінального провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, у ОСОБА_3 зафіксовано тілесні ушкодження у вигляді перелому кісток носа та струсу головного мозку.
Однак, при зазначенні у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №497307 від 29.10.2025 інформації про отримання в результаті дорожньо-транспортної події ОСОБА_3 тілесних ушкоджень, матеріали справи не містять висновку експерта про визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих потерпілою.
При цьому, судом відзначається, що доданий до матеріалів справи лист Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Хмельницький №75811/14-01-03/25 від 07.10.2025 про результати проведення перевірки матеріалів за фактом ДТП, якою встановлено відсутність підстав для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань в жодному разі не замінює процесуально визначеного документа, на підставі якого закривається кримінальне провадження - постанови про закриття кримінального провадження.
Згідно ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
За таких обставин суд вважає необхідним закрити провадження в даній справі про адміністративні правопорушення та передати її до Рівненської обласної прокуратури для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 286 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 253, 283, 284, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - закрити.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП передати до Рівненської обласної прокуратури для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 286 КК України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В. Яковлєв